Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

lsd

Pěkná variace na to, jak možná vznikl svět. Pěkné to samozřejmě je a i recitace pana Wericha je výborná, nicméně v některých pasážích jsem až moc cítil tu komunistickou propagandu, která mi tam skutečně vadí. A ty písničky s tím bohužel souvisí. ()

Rami

Tento film není špatný. Je to vlastně přetvoření Bible do socialistického obrazu prostřednictvím svérázné animace, předávání morálních rad a hlasu Jana Wericha. Snímek se nebere příliš vážně, naopak. Snaží se jednoduchou vtipností a vlezlými písničkami pobavit diváky. Možná bych dal i více hvězdiček, ale tento snímek mi nepřirostl k srdci - ba naopak. Pro mne je příliš zjednodušený, naivní, zdlouhavý a laciný. Navíc tento druh animace pro mne není to pravé ořechové. Takže dávám 2 hvězdičky (44%). ()

rekkky

I přes fakt, že animovaný žánr vyžaduje určitou dávku trpělivosti při sledování, tak se jedná o velmi kvalitní tvorbu, která je protkána nepřeberným množstvím originálních výjevů a vjemů. Časová posloupnost a chronologie děje je navzájem pospojována velmi efektními nápady, přičemž texty jednotlivých písní a komentář Jana Wericha jsou velmi trefné. Tvůrci se na tomto filmu vyřádili, jak se patří a zpracovali klasické, profláknuté a zprofanované téma s velkou bravurou. Nezbývá, než jen obdivovat a bavit se při sledování duchaplných scén. ()

Jeand´Boa

Nádherné zpracování ... ta kouzelná kresba, to jsou mistrovské tahy tužkou... a komentář Jana Wericha je opět klasický, to beze sporu ... je to dílo lahodící oku, sluchu, smyslu pro humor a i rozumu, neb takovéto zpracování Bible je opravdu vkusné... ()

pravo

A TAK VZNIKOL PRVÝ ŠESŤDENNÝ PLÁN. UVIDÍŠ NIČ SA MENIŤ V NIEČO. Veľmi pekná animovaná rozprávka určená veriacim i neveriacim, dospelým i deťom, Čechom i Slovákom .... . Osobne si ma rozprávka podmanila až u stvorenia živočíšnej ríše (fauny), pri ktorej autori nešetrili fantáziou. Zaujímavé je aj zakomponovanie diabla do tvorby sveta a jeho výrazný vplyv na rozmanitosť. Samozrejme okrem animácie a pesničiek je najdôležitejšou súčasťou filmu charakteristický hlas Wericha. Animák, ktorý sa určite nestratí ani v ére Pixaru a plastelíny. PODĽA TEJTO KRESBY HÁDAM, NA RADU PRÍDE TERAZ ADAM. PÁN BOH ROLU PRIDELIL MU V ĎALŠOM DIELE TOHTO FILMU. ()

ex.it

Vždycky jsem tuto pohádku milovala, ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem ji asi viděla. Každopádně chytlavé písničky a nádherná animace. ()

Haide

Těžce budovatelská pohádka, ale zároveň výborný animovaný film. Písničky i některé scény jsou prostě nezapomenutelné. Bible hadr... :o) ()

zeďa

Popravdě nevím, jak tento film ohodnotit. Na jedné straně jde o vtipné a na svou dobu dobře animované dílo s legendárním Werichem, na straně druhé zůstává pachuť komunistické propagandy, kterou je film prošpikován. Přepsání bible je v tomto případě tak zásadní, že musí vadit každému věřícímu (ze tří největších světových náboženství), který film pochopil. Bůh plní normy, nemá rád pravičáky (kteří mají dvě tváře a obě ruce levé), srdce patří samozřejmě nalevo, protože je červené, slunce září jako Ideály a stromy v řadě nejradši cvičí spartakiádu. Otázkou zůstává, kolik šancí na uvedení by tento snímek bez podobných zásahů měl. ()

Plechpetr

Na 5* mě tam přece jenom něco vadilo. Až do části se člověkem, to jest 6-tý den, sem nemohl a nevytknul zhola nic. Ovšem část budování člověka mě opravdu nebavil. Mohlo se to udělat lépe a vtipněji možná i poučněji. Jinak v náboženství je pro mě jen opravdu okrajové, v Boha sice věřím, ale to je tak nějak všechno. Animované podání Bible v téhle variantě je ale velice dobrá. 4* ()

Kadas97

Keby takto sfilmovali celú Bibliu a púšťali to v kostoloch by sa nemuseli báť, že by mali niekedy prázdno. Toto je film na ktorý sa dá pozerať v každom veku a stále človeka baví. 10 z 10 P.S. "Myslím myslím nevím dál co bych ještě udělal!" ()