Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Joski

Velmi dobre spracovaný biblický príbeh po výtvarnej stránke. Odporúčam pozrieť aj knižné vydanie STVOŘENÍ SVĚTA+STVOŘENÍ ČLOVĚKA - Jean Effel! Kniha je zložená z dvoch cyklov kresieb. Stvorení človeka začína na lícnej strane knihy. Oba príbehy sa stretávaju v strede knihy v symbolicky známom motíve Michelangelovho Stvorenia Adama zo Sixtínskej kaplnky... Vtipná forma rozprávania v podaní Wericha a mnohé gagy vďaka karikatúre Jeana Effela majú aj po 50-tich rokoch svoje čaro. Len jedna jediná "věc" to zhatila! Komunistická ideológia!!! Ako dieťa som to nevnímal a nemohol chápať, ale teraz po rokoch ma to priam ovalilo:-( Preto nemožem hodnotiť plným počtom hviezdičiek (stále mi krúžia nad hlavou:-( ()

SHA

Krásně naanimovaný film, který ale nejenomže je prostoupený komunistickou agitkou, ale sám ani neví, čím vlastně je. Někteří recenzenti se možná mylně domnívají, že je to křesťanský pohled na věc, pravdou ale je, že film není ani obrazem křesťanského pojení (naopak, mnohdy je v přímém rozporu), zároveň ale není ani komunistickým, protože komunisté se tvrdě stavěli proti existenci jakéhokoli Boha. Ty ** jen za to, že si můžete odmyslet obsah a obdivovat krásné postavičky. ()

hlína

Hezká pohádka o stvoření světa, aneb překreslená odlehčená kniha Genesis (Starý zákon). Nápadité a vtipné texty písniček a příjemný komentář Jana Wericha se určitě kouká lépe než se čte bible. Kdyby všichni konečně začali přistupovat k náboženství jako k veselé pohádce s poučením, hned by se lépe na světě dýchalo a ubylo by fanatismu... Dle komentářů koukám různé bouřící se lidi, kteří hledají v animované odlehčené verzi jedné části bible komunistickou propagandu, druzí se zase bouří, že to neni přesný křesťanský výklad bible... lidi, zhluboka nadýchnout, počítat do deseti.... pusťte to malému děcku a schválně jestli ono tam bude hledat propagandu, smysl života či snad výklad křesťanské víry. Trochu nadhledu by to chtělo... ()

Arequipa

Při vším respektu k roku vzniku nedokázal špatný dojem z výtvarné stránky vyvážit zajímavý námět a hlášky Jana Wericha. ()

haWranka

Krásně podané stvoření světa pro děti (a vlastně nejen pro ně, já se ráda podívám i teď). Navíc Jan Werich se jako vypravěč prostě nerodil. Ale musím se přiznat, že jsem stejně měla vždycky nejradši ty ďáblíky. Ještě bych asi měla upozornit, že rozhodně nejsem fanaticky pobožná, vlastně spíš naopak, ale tohle prostě neberu jako propagandu náboženství, případně komunismu, jak tu někdo zmínil. ()

maddictive

Stromy cvičící spartakiádu, holubice míru kroužící nad Everestem, převelice optimistické budovatelské písně a do toho Bůh radostně plní normy, majíc plné ruce práce s tvořením světa; tenhle animák je něco neuvěřitelného. Pro mnohé dnes už asi nostalgická vzpomínka, pro neznalé více či méně vtipná záležitost, silně prodchnutá odérem socialismu (srdce dáme radši nalevo, ruce přeci jen nebudou obě levé,aby mohl Adam pracovat, i když Bůh nemá pravičáky rád, červená je krásná barva a ďáblové učí kraby - jak jinak než - zpátečnickému kroku). A Jan Werich je úžasný vypravěč a sympatický pohádkový dědeček, ale jestliže víme o jeho kulturní spolupráci se socialistickými ideály, něco z čisté pohádkovosti se ztrácí. ()

FireTight

Nejsem nijak nábožensky založený, ale Stvoření světa je jedním z mých nejoblíbenějších českých animovaných filmů všech dob. Na rozdíl od většiny ostatních "podobných" snímků mi v tomto případě nevadí, že je tady bůh, ďábel, andělé a vlastně je to všechno tak nějak podle Bible. A stejně tak mi nevadí, že bůh musí plnit plán (což podle křesťanů dělal i tak), zpívá se o míru a vůbec se tak nějak všelijak přihřívá komunistická polívčička. Nevadí, fakt! Tohle je totiž tak krásný a roztomilý animák s nezapomenutelným dabingem Jana Wericha, až jsem ochoten některé ty budovatelské výlevy ignorovat. ()

sarfian

No neviem či práve takto vznikla zem a život na nej, ale dajme tomu, že silne veriaci tomu veria. Dobre môže byť, ale mne sa to vôbec nepáčilo ani po vizuálnej stránke, ani po hudobnej a už vôbec po príbehovej. 87-minútové utrpenie. Ale jednu dám za približnú podobnosť s bibliou. VIDENÉ 1x ()

Brinkley

Dětskýma očima určitě pět hvězd, ale to vmíchávání budovatelských nesmyslů mě spolehlivě vždycky nadzvedne. A "srdce je na levé, protože je červené..." hm. ()

Chip89

Jedna velká vzpomínka mého dětství. Sice je to protkané komoušskýma názorama jako prase, ale těm jsem se v dnešní době pouze pořádně zasmála. Jinak moc hezky a působivě ztvárněné stvoření světa, jak pro děti tak pro dospělé. A hlavně vše to nakonec podtrhává Werich, který celý film zvednul na tuhle kvalitu. ,, Myslím, myslím, nevím dál, co bych ještě udělal." ()

Wyrdas

Krásné, nenásilně převyprávěné stvoření světa dle Bible. Klidně bych doporučil, aby se na to povinně koukalo na všech základních školách. Nikomu to neublíží a nějaká informovanost o nejrozšířenějším (zatím) evropském náboženství by být měla - přeci jen je to hezké i jako pohádka. Krásné hudebně ztvárněné scénky, příběh kypící vtipem a jasné poselství, které pochopí naprosto každý. Pět hvězd. ()

ZnalecH

Pamatuju si, jak jsme si to pouštěli ve škole a výborně se u toho bavili. Dobře vymyšlená animovaná komedie. ()

Rudyamon

Být věřícím, tak jsem nadšen. Být běžným člověkem, který se nad otázkami víry v cokoli nezabývá, jsem v pohodě. Jenže pro člověka, který chápe, že náboženství vyloženě škodí lidské civilizaci, je tohle jen další z pokusů, jak manipulovat s člověkem. A v tomto případě je to daleko horší - je to pokus o manipulaci s dětmi. Pustíme dětičkám hezounkou pohádečku a dědulovi na obláčku, o Adámkovi a Evičce atd. - a na další život s vygumovanou myslí je zaděláno. Jinak ale poměrně hezky ztvárněno, no a samozřejmě Jan Werich, za to, jen za to dám ty 2 hvězdičky - 20%. ()

Marecko

Vždy to pro mě byl kultovní seriál a jako malý jsme se na to dívaly skoro každý den. Ale teď to musím přehodnotit. Zajímalo by mě jestli je tolik prokomunistických scén i v originále, nebo si to tak jenom zfušoval Werich. ()

e(l)a

Krásně animovaný film, to mu nelze upřít! Že je vtipný, to též nepopírám. Nicméně jsem úplně nepochopila, o co autorovi šlo... - Křesťanský pohled to není, ateistický taky ne... Navíc je do toho klasicky zakomponována komunistická propaganda. Čili opravdu nevím, co si z tohoto filmu odnést... Jedině že by nám snad chtěl říct, že Bůh vlastně není vševládce, ale jen trochu hloupý a zapomnětlivý děda, který sem tam něco zpacká. To by možná v rámci možností sedělo i té mozky vymývající komunistické ideologii. ()

stiewe

Zalíbení jsem v tomto filmu nenašel, spíše jsem našel nezajímavý anime. Ovšem dabing Jana Wericha je nepřekonatelný. ()

Rodin

Kéž by tam bylo méně toho socialismu s božskou tváří! Jako dítě jsem to miloval, jenže... Dnes mně tam ty agitky prostě vadí. 80%. ()