Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

hansel97

Linklaterovo Boyhood odehrávající se ve spodině se skutečným problémy. Výborně zvolený způsob narace, která diváka udrží svým zajímavým pojetí velmi slušnou kamerou a opravdu schopnými herci, jen škoda, že ti herecky nejlepší mají prostoru méně. ()

claudel

Z černošských na Oscara nominovaných filmů asi ten nejlepší, ale stejně si nejsem úplně jistý, jestli je nominace na nejlepší film zasloužená. Poslední třetina filmu je vysloveně nepovedená a nudná, kdyby se rozpracovaly první dvě třetiny, mohlo z toho být trýznivé drama zaměřené na dvě menšiny a jeden patologický jev ve společnosti. Janelle Monae jsem dnes již podruhé nepoznal, ale za to vyzdvihuji výkon Naomie Harris, ten je jediný ryze oscarový, protože naše Moneypenny hraje jako o život. ()

luka4615

Skvěle střižený příběh o hledání sebe sama, jenž je zasazen do působivých reálií okrajových částí Miami. Režisér Barry Jenkins neobyčejně citlivě a s notnou dávkou empatie rozvádí životní osudy a strasti mladého Chirona do takových mezí, že chvílemi Vás pohled na film bude "bolet". Filmu rovněž k dobrému výslednému dojmu pomáhá rozdělení do tří kapitol, které jsou také zrcadlem životních etap Chirona. Přičtěte si k tomuto všemu skvělé herecké výkony a dostanete film, který kromě dlouhé stopáže nemá jediné špatné místo. Je totiž krásně nenucený, civilní a svým způsobem se dotýká každého z nás. Jsem moc rád, že se takovéto filmy točí a že neunikají pozornosti mainstreamového diváka, potažmo i Akademie samotné. „Let your head rest in my hand. Relax. I got you. I promise. I won't let you go. Hey man. I got you. There you go. Ten Seconds. Right there. You in the middle of the world.“ ()

Morholt

První dvě kapitoly ještě dejme tomu. To mapování dětství hlavního hrdiny dokázalo nějakým způsobem oslovit, ačkoliv mi nepřipadalo, že by to byla nějaká hitparáda. Třetí a nejdelší část zabývající se dospělostí byla o ničem a vyvrcholila účelovým závěrem. Podprůměrná nuda. 25% ()

Sawy

Moonlight je sice až nebetyčná a dost na sílu tlačená konstrukce. Chudý, černý a homosexuální hlavní hrdina, se kterým prožíváme tři etapy jeho života, vlastně prožívá dost standardní oscarový dějový oblouk. Práce s vynechaným, nedořečeným, zamlčeným to ale zkrátka posouvá na vyšší rovinu. Jenkins si na sebe sice zvolenou narativní strukturou trochu upletl bič, protože po fantastickém začátku a prvním časovém skoku si člověk už jen odškrtává povinné zastávky a zbytek filmu je trochu bolestivě předvídatelný. Nicméně i ve slabších chvílích to zachraňuje forma, která dokáže být naturalisticky krutá, poeticky podmanivá i progresivně dráždivá. No a herci, samozřejmě, tedy až na otřesně přehrávající Naomie Harris, která je tím největším ztělesněným klišé, které Moonlight obsahuje, a že jí Viola Davis přebrala toho povinně černého Oscara kvituji s velkým povděkem. Jinak jsem s těmi třemi soškami pro film relativně v pohodě, měl jsem větší favority, ale výhra Moonlight asi byla potřeba. 80 % ()

jhrasko

Už dlho som nevidel podobne autentický príbeh outsiderstva. Kto sa nikdy necítil ani trocha iný, nepochopí. 12ročný Alex Hibbert (little) a 20ročný Ashton Sanders (Chiron) hrajú ako o život, jednoducho, prirodzene a tým absolútne strhujúco. S výberom Trevante Rhodes-a som chvíľu bojoval, neveril som, ale tie oči, smútok v nich na záver, ma presvedčili. Pozriem sa do nich opakovane. Určite nie dokonalé, ale čo v živote je ?! (village cinemas, hobart). ()

Listeroman

Netradiční námět černošského filmu, který ale nějak zvlášť neohromí. První dvě části filmu jsou o něco zajímavější než ta třetí. S finální drastickou změnou postavy na "50 Centa" jsem se moc nesrovnal a bohužel i příběh přestal být časem zajímavý a jakoby bez nápadu. Je to ale dobře zahrané a životní příběh Chirona působí hodně skutečně. Psychologická stránka filmu je totiž zpracovaná na jedničku. Z mého pohledu ale děj začal v druhé polovině pokulhávat a těch lepších momentů ubývalo. Šlo z toho asi vymáčknout víc, protože herecky to opravdu nemá chybu. ()

Lacike

Otrepaný príbeh z negerského gheta podaný v mixe artu s množstvom nekonečných záberov do blba a civilného filmu v ktorom sa snažia herci hrať čo najobyčajnejšie = nevýrazne. Výsledkom je totálna nuda. 3/10. ()

Hismael

Pro Oscara, který čím dál tím víc upřednostňuje politickou koreknost, je tento film naprosto ideální a nejspíš proto taky vyhrál. Není to o tom, že by Moonlight byl prostě nejlepší ze všech, ale o tom, že se nejlépe vešel do určité představy toho, co Oscar chce ve filmu vidět. Nejedná se o nic úžasného, ale určitě je to dobré černošské drama, kde je hlavní postava gay, který se sice promlčí až do konce, ale zároveň to nevyvolává nudu. ()

TaxiDriver

Kdyby Nate Parker nikoho neznásilnil, tak si dovolím tvrdit, že by o tomhle filmu nikdo ani nevěděl. Film, jehož téma a motivy, jsem viděl už tisíckrát jinde, a k tomu zpracovány lépe, nikoliv takhle strašně tezovite, popisně, předvídatelně, paradoxně i přes svojí eliptickou strukturu je Moonlight strašně doslovný a přecitlivělá optika Barryho Jenkinse je jedna z nejotravnějších. Mahershala Ali bude jeden z největších Oscarových flopů ever jako kdysi obdobně motivovaný Crash. Moonlight je jenom vyjimečný tím, že je to fakt jasně rozklíčovatlená ukázka toho, jak se vyrábí z obyčejného festivalového us indíčka statement-film sezony. Miramax, Plan B a A24 thumbs up! ()

vurhor

Na rovinu - jsem pravdoláskař, gayů a lesbiček jsem se vždy zastával, plus rozhodně nehodnotím lidi na základě barvy jejich kůže. Ale strašně mě sere, že Oscara za nejlepší snímek získal nudný, přes čáru sentimentální a utahaný film patrně jen kvůli tomu, že hlavním hrdinou je homosexuální černoch. Akademie si očividně chtěla vyžehlit "průser" z minulého roku, kdy nenominovala žádného černošského herce. Až na působivou scénu z konce v restauraci většina filmu působila mdle. Ne, nebylo to nijak zvlášť špatně natočený, ale celkově se opravdu nejedná o nic fascinujícího, naopak, jedná se vlastně o dost těžký kolísající průměr. To už i ten La La Land si to zasloužil víc. O to víc mě to sere, že to získala tahle patetická chujovina a ne parádní a fungující Manchaster by the Sea. Svět filmu opravdu dokáže být někdy nespravedlivý. Slabší 3* ()

corpsy

Pozrel som sa na to, ako filmový fanda. Politiku Akadémie som bral stranou. A môžem povedať, že aj napriek všetkej tej kontroverznosti ( Oscary, preceňovanie námetu, čas pre úspech tvorcov tmavej pleti, atď. ), ide o kvalitné dielo, ktoré obsahuje viacero silných scén a kde sa práca s kamerou môže pochváliť za viac ako majstrovské dielo a kde sa hudobný doprovod podobá niečomu inému, ako hudbe z ghetta ( aj keď občas počuť gangsta rap ). Snímok, ktorý možno nemal dostať najvyššie ocenenie, ale jeho kvality sú oceniteľné. ()

F.man

Jak si minulý rok stěžovala na Oskarech jedna půlka herců, teď si může stěžovat druhá půlka. Tím nechci říct, že by Moonlight byl špatný film. Naopak, jako sonda do určité, pořád ještě hodné specifické, sociální skupiny to funguje dobře. Jen musíte přistoupit na zvolené pomalejší tempo. Taková trochu filmařká Evropa. Skvělé na Moonlightu je, jak se v podstatě vše důležité odehrává mimo záběry kamer. Hlavního hrdinu vidíme sice v několika životních momentech, které jsou sice pro jeho další směřování důležité, nejde ale o ty orpavdu klíčové. Ty se odehrají jinde a divák se k nim dopracovává až zpětně. Dobrý. Abych se ale zase dostal na začátek. Takových dobře vystavěných drám z výrazných prostředí se každý rok po světě natočí několik. Moonlight v nich zase tolik nevyčnívá. Že by tak nutně musel dostat plešouna, to asi ne. Na druhou stranu není to nějaký velký přešlap. Film to dobrej je. Jen asi ne ten nejlepší. Ale kdy taky tuhle cenu vyhrávaj ty úplně nejlepší filmy ne? Ehm a když už jsme u toho, co to vlastně je, ten nejlepší film? You ain't got to love me, but you gonna know that I love you. ()

baribal

Někde tam v tom je skrytá silná výpověď, která má své místo.. černý šikanovaný gej, to tu mockrát nebylo a možná mělo být už dříve. Bohužel je to studené a neosobní, Chiron (neboli Little, neboli Black) toho moc nenamluví a najít si k němu cestu prostě nejde. V první etapě je příběh zdaleka nejzajímavější - hlavně díky Naomie Harris, Janelle Monae a Mahereashahahaha Alim (pro mě to je prostě Remy Danton z House of Cards) - ale tvůrci chtěli tepat dějovou linku orientace hlavního hrdiny a to se v případě dítěte dělá dost blbě. Čím starší je hlavní hrdina, tím nudnější to je, protože on pořád nemluví, což u dítěte pochopíte, ale už ne u dospělýho nabouchance. Moonlight jako celek napříč třemi epizodami života Chirona nic nerozvíjí, otevírá plno dějových linek, ale ty jen tak mizí i s jejich postavami. Jakoby se film chtěl dostat rychle na svůj konec, kde z Vás vydojí pár slz, což se mu ale fakt absolutně nedaří. ()

NinonL odpad!

Wow, za tohle Oscar - nejlepší film. O čem bude ten příští oscarový trhák? Už vážně neví, jakou menšinu a úchylárnu by nacpali divákovi jako hodnou extra pozornosti, případně následování. Tentokrát vítězí okouzlující černošský homosexuální dealer drog. Příště by to mohla být třeba sympatická transgender indiánská muslimka ukájející se na shnilých kokosech a živící se distribucí dětského porna. Pořád jsem čekala, kdy se to ve filmu dostaví. To, co mě zaujme, přiková k sedadlu, rozesměje, rozpláče. Najednou byl konec a ztracené dvě hodiny. Toť vše. ()

zlabus

Rozhodně ne špatné, jen poněkud tuctové bez silnějšího závěru. Dojem, že jsem podobných filmů viděl desítky mi divácký zážitek přeci jen poněkud kazí. 70% ()

Vxxx

To byla taková nuda, až to bolelo. Nehodnotím, jelikož jsem to nedokoukala. Není to o rasismu, není to o homofóbii a nemá to co dělat s ničím tomu podobným. Je to jen prostě strašně zdlouhavé, nezáživné a hlavně jde o téma, které se teď v Hollywoodu řeší pořád dokola. Nechápu, jak se to dostalo do nominací na Oscara. ()

FromHell odpad!

Neuveriteľne sterilná sračka,pomazaná tým najfejkovejším populistickým pozlátkom.Otrasný tématický kalkul od tvorcov už na prvý pohľad do oči bijúci. ()

Praxis

Nechápu ty amíky a jejich hype kolem tohohle vcelku nezáživného dramatu z prostředí okrajových čtvrtí, kde se řeší nejen otázky sociální, ale i otázky sexuální. Filmařsky je to zvládnuto naprosto precizně, ale mám pocit, že mi byla skoro dvě hodiny servírována naleštěná nuda, kterou jsem shlédnul první jen proto, že se lálálá muzikálů od srdce z přizenosti bojim. Tak, příští zastávka ten Ryan a Emma... 60% ()

Baronne

Ač nemám absolutně nic proti černochům, tak ty Oscary si vyloženě vybrečeli.. Dost průměrný drama o šikaně, navíc jsem čekal, že Oscarem políbenej Mahershala bude mít delší stopáž než 3 minuty.... ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)