I uprostřed války se dá nalézt lidský soucit. Slovenský válečný film z prostředí vysokých zasněžených hor o dvou partyzánech, mladém Němci a jedné barmance. Konec války se neodvratně blíží a německá vojska se začínají stahovat z okupovaných území. Malé šarvátky však stále panují vysoko ve slovenských horách mezi ustupujícími nacisty a partyzány. V jedné z nich se ocitnou také partyzáni Ondrej (V. Müller) a Stašek (I. Rajniak), kteří v přestřelce zastřelí dva Němce a podaří se jim zajmout jednoho mladého vojáka jménem Hans (A. Dietrich). Toho se rozhodnou odvést na štáb, aby jej velitelství mohlo vyslechnout a řádně s ním poté naložit. Po vyčerpávající cestě ale zjišťují, že byl štáb vypálen a jejich velení se nyní nachází bůhví kde. Ondrej a Stašek jsou tak uvězněni v zavátých horách společně s Hansem. Ten se ocitá v situaci, že by pro něj útěk do neznámých hor mohl být osudným, a tak je nucen svůj život vložit do rukou svých věznitelů. Hledání štábu se tak pro skupinu mění v zoufalé putování nevyzpytatelnou přírodou, kde je smrt neustále nablízku, stejně jako německý oddíl tankistů s nelítostným nadporučíkem v čele (R. Lukavský). A v horském tichu ke skupině již začínají doléhat i zvony vzdáleného kostelního umíráčku, které jsou hlasitější a hlasitější… Film režiséra Stanislava Barabáše vznikl podle scénáře Ivana Bukovčana a pojednává o absurditě a krutosti války, která způsobuje bolest všem bez ohledu na jejich věk, postavení nebo vlajku. Divákům ale také předkládá humanistické poselství o smyslu existence, soucitu, a také vážení si lidského života i mezi „nepřáteli“. Tento film byl po roce 1969 stažen z distribuce a znovu se objevil až po roce 1989. (Česká televize)

vojo

"Sku.vená vojna, tú musel vymyslieť buzerant!"- výkrik jedného z "pútnikov za smrťou" do ticha zasnežených slovenských hôr. Podľa mňa najemotívnejší slovenský film o II.svetovej vojne bez nejakých veľkých bojových scén. ()

drankeryth

To je teda krasny pohlad na zasnezene hory na Slovensku v tomto filme. Vela hercov v tomto filme nehralo a film je skor len o kecani medzi partizanom, vojakom a zajatym nemeckym vojakom na zaciatku filmu, kde sa strhla mensia prestrelka. Film ma nespocet skvelych dialogov a najviac ma pobavili dve hlasky, ktore stoja za rec: Kto vymyslel vojnu musel byt buzerant a druha bola: Ruka sa mi trasie ako drozdovi rit:) Herecke vykony boli skvele, ved to nehrali ziadni amateri. Na konci filmu nebol ziadny happy end, to som fakt necakal, ze partizana, slovenskeho vojaka a toho zajateho Nemca popravia nemecki vojaci. Vsak vojna nebola ziadna sranda. ()

bulbasaur

jednoducho krása. prve sekundy naznačujúce akciu ma zaujali a aj keď vo filme veľa akcie nieje, presne taký typ konverzačky mám rád. Skvele zahrané, nasnímane i umaširované. ()

Pekisan

Pravdepodobne jeden z najlepsich slovenskych filmov, ale tazko porovnavat, pretoze si na ziaden iny neviem spomenut. Teda okrem "Utekajme, uz ide" a "Pacho, hybsky zbojnik". Keby vsak boli vsetky take vynimocne ako "Zvony pre bosych", asi by sa ich tocilo viac. Komorna, casto surova drama o vojne a zmenach, ktore sebou prinasa. Veci normalne sa stavaju okrajovymi, veci zakazane rutinnymi. Rajniak a Muller dokazuju akych skvelych hercov malo Slovensko. Dufam, ze aj bude mat. ()

Biopler

Existenciálna vecička, ktorá nie je poriadne podopretá. Na jednej strane divácky vďačný námet kde sledujeme dvoch partizánov so zajatcom, ktorému sa uchráni život, lebo v nich, resp. v jednom z nich ešte jestvujú kúsky človečiny. To všetko v perfektnej výprave naprieč zasneženými svahmi. Maestro Liška hudobne opäť nesklamal a scenár pobaví fajnovými hláškami, napr. o treskúcej zime: "Ruky sa mi trasú ako drozdovi riť." či o výmyselníkoch vojny: ,,Najhoršie na vojne sú tieto noci, takto spávať chlap s chlapom. Ten, kto vymyslel vojnu, musel byť určite buzerant." Na strane druhej Barabáš strčí do snímky epizódu s prestrelkou kde sú partizáni v riadnej menšine, no nakoniec nepriateľ ustúpi. Dá nám zhltnúť bachorku, že Ondreja zasiahne guľka kdesi pod kolenom, hoci oni strieľali z kopca a neboli naivní a dobre sa kryli. Ďalšia vec je akási čudná pohnútka v zajatcovi keď partizánov zasiahne lavína... zbadá päť chlapov na hrebeni a už má bobky... Keď to takto škrípe, tak tam radšej pošlime ženu, že? Vypočuli sme si z jej úst sťažnosti na vojnu, na chlapov, milencov,... bolo to ozvláštnenie, ale koniec koncov len ďalšia nevierohodná barlička v deji. Záver kedy dôjde k vysporiadaniu na všetkých stranách prostredníctvom nepriateľa je výborný ťah a ťahá dielo kvalitatívne aspoň do priemeru. ()

marko66

Konečne slovenský film ktorý stojí fakt zato a asi aj prvý ktorému dám 5 hviezdičiek. U tohto filmu by mi vobec nevadilo ak by som si mal hneď pozrieť znova. Výborné herecké výkony. Pán Barabáš ma nesklamal, Pieseň o sivom holubovi bol taktiež super. "Kto vymyslel vojnu musel byť buzerant" ()

Yahey

Kvalitní drama odehrávající se v zasněžených horách na konci války o třech hlavních hrdinech, k nimž v závěru přibude ještě krásná žena. Uvěřitelné, nestereotypní, nemudrující, živé. ()

Huncút

Keby slovenskí herci tak strašne neprehrávali, nekričali a nenariekali, mohol som mať z filmu omnoho lepší zážitok. Pochvalu si ale zaslúži nemecká časť osadenstva, rovnako ako aj hudba a kamera. A musím oceniť aj filmový trik, ktorý preniesol Banskú Štiavnicu do lona tatranských a fatranských vrchov :) ()

Prubner

Ten film byl ve své době převratný v tom, že se díval na válku a partyzány bez ideologického černobílého pohledu. Zachytil život partyzánů v jeho všednosti, ukázal, co dělají, když zrovna nebojují. Vyjádřil humanistickou myšlenku, že lidé se mohou domluvit a sblížit, i když jsou z nepřátelských stran. Z dnešního pohledu je to ovšem hodně pomalé, jednoduchý děj je natažen na 90 minut, občas nudí a filmu tak často padá řetěz. Navíc mi hodně vadilo, že německé dialogy nebyly překládány. Kdyby šlo jen o pár vět, tak prosím, ale tady se mluvilo německy skoro pořád a hodně a jistě bylo řečeno hodně důležitých věcí. Nevím, co k tomu tvůrce vedlo. Kromě toho mi příběh přišel dost předvídatelný. Možná je to tím, že už jsem podobných dramat viděl mraky, možná tím, že tvůrci do určité míry přece jen podlehli různým klišé. Ale dopředu bylo jasné, že to skončí tragicky, že když se tam objeví žena, tak se se všemi vyspí, že když se na začátku zjeví německá jednotka, tak se s v závěru setkáme znovu atd. ()

reiser

Videl som veľa názorov, ktorý rozprávali o tomto filme v spojitosti s klišé. A takisto som videl mnoho, mnoho filmov, ktoré boli robené podľa klišé, a ktoré mne osobne vadí pri filme snáď zo všetkého najviac. Dokážem pochopiť, že divákovi sa film nemusí páčiť, či už je to kvôli jeho tempu, príliš veľkej voľnosti hercov a dokonca je mi jasné, že niekto nemusí ani uveriť príbehu, ale označenie klišé, si tento film určite nezaslúži. Pre mňa osobne jeden z najlepších slovenských filmov s brilantným Rajniakom, brilantnou kamerou, dobrými dialógmi i dejom, ktorý má ľuďom čo povedať. Jediné čo sa mi nepáčilo bola hudba, ale šlak to traf. ()

jopal

Akoze odpozerat Slovensky film, v ktorom sa polovicu deja hovori po Nemecky, bez akychkolvek titulkov a rozplyvat sa nad dialogmi to chce bud ucitela Nemciny, alebo nejakeho masochystu. ()

kokofek

Psychologické drama na pozadí období SNP.Dlouho jsem neviděla tak opravdové a uvěřitelné dílko.Bohužel jak jsem se dočetla Stanislav Barabáš doma dlouho nepobyl. ()

BruceTichac

Partyzánské filmy mám rád, ale tento patří k těm slabším. Jednu hvězdičku dávám za krásnou zimní atmosféru a druhou dávám německému veliteli, kterého perfektně zahrál Lukavský. Ostatní hlavní postavy byly bohužel nesympatické až protivné. ()

Hombre8

Tohle vůbec nebylo špatný, i když místy řada věcí skřípe a režie už trochu ujížděla do mnou nemilované "nové vlny". ()

MBob

Komorní příběh podpořený herckými koncerty, kde se dá uvěřit naprosoto všemu odpostěné od vnějších vlivů. ()

kriplozoik

Neprávem opomíjený a trochu zastrčený film je zapomenutým skvostem slovenské kinematografie. Zdá se, že začíná ploše a deskriptivně, ale postupně, jak se seznamujeme s hlavními postavami, začnou filmem prorůstat jejich komplikované vztahy, pocity, touhy, motivace, které z anonymních a odcizených vojáků nebo partyzánů na obou stranách udělají především lidské bytosti a ne jen položky ve válečné bilanci. ()