Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

elanius

(59/2017) / Som si vedomý výnimočnosti technického prevedenia Maltézskeho sokola, ale film ma moc vtiahnuť nedokázal. Celý dej sa dopredu posúva výhradne cez dialógy a v pár miestnostiach. Atmosféra, aj vďaka novátorskej kamere, funkčná. (6/10) ()

Brain-D

Dlouho jsem přemýšlel, kdy si mám tento Noir-film pustit a vůbec se mi moc nechtělo. Nakonec film mi krásně sedl. Dívat se na Geniálního, chladného a arogantního Humpryho Bogarta, který si jen tak nenechá zmást hlavu. Myslí jen na sebe a vůbec se neřídí podle nikoho. Klasicky se mu zde snaží ženské zamotat hlavu, ale to jim je prd platné, protože Humpryho nikdo neosere ! špica. ()

liuk

Přestože je film starý více než 60 let, divák se nemusí nijak snažit o "přesun" do této doby, aby si film pořádně užil. Zajímavý příběh se neustále posouvá až k perfektnímu závěru, a stejně tak se vyvíjí charakter nepředvídatelného Spadea. Možná je celý případ (už díky předloze) tak trochu přitažený za vlasy, ale to asi k tomuto žánru tak trochu patří. ()

ABCD Marta

Herci špica, především Humphrey Bogart byl kádr, při jehož smíchu mě kolikrát zamrazilo v zádech, jak si byl jistej svým počínáním. Co tedy způsobilo ony 3*? Pomalé tempo, snad mi leckteří vytknou, že to byl úmysl, ale já tomu nemohl přijít na chuť a to mám pomalé tempo rád (Tenkrát na západě, Tenkrát v Americe), a finále snímku, jehož emocionální dopad na diváka zůstal v nedohlednu. Je to klasika, to se upřít nedá, ale přeci jen to není má krevní skupina. Takže asi tak. ()

TheRoller

Údajne prvý zástupca žánru Film-Noir, režisérsky debut Johna Hustona a zlom v kariére Humphreyho Bogarta. Tým všetkým sa môže Maltézsky sokol pochváliť, ale žeby som sa nad ním ako nad filmom nejako rozplynul... Na mňa táákto stráášne veľa rečí a táákto stráášne máálo akcie, čo sa odrazilo najmä na atmosfére. Navyše z Bogarta sa prenáša na plátno aj to, aký bol v skutočnosti - mysliac si o sebe, že nad neho nie je. Ako prvok postavy by som to bral, ale kričať to v každom zábere je trochu moc. Pri takomto type hercov (a on je ich hlavný a najskôr aj prvý zástupca) na mňa nezaberá ani tá obrovská charizma, ktorou disponujú. A o tom, že napriek jeho výške (a výške jeho ega :) ) boli od neho vo filme takmer všetci nižší ani chvíľu nepochybujem, že išlo o náhodu. :) Mary Astor skvelá. Najlepší moment: Sam Spade (Humphrey Bogart) sa prvýkrát stretáva s Kasperom Gutmanom (Sydney Greenstreet). ()

Autogram

Má to detektív Sam Spade ťažké, keď mu každý klame. On to ľahko odhaľuje, ale občas to vyzerá, že klame on nám, alebo nám klame celý film. Je to zamotané viac, ako sa dá v prvej chvíli pochopiť, čím to vyzerá zaujímavejšie, ako film naozaj je. Záver všetko rozmotá, ale treba sa pekelne sústrediť. Tá dilema na konci je dilemou viac pre diváka, ako pre hlavnú postavu, ktorá má sebavedomie supermana, až to vyzerá trochu neľudsky. ()

Pecival

Příjemná detektivka se slušně zamotaným dějem, kde každý hraje především sám za sebe. Přestože Bogart tu a tam někoho uzemní slušnou hláškou, kvalita dialogů zdaleka nedosahuje napřklad Double Indemnity. Přesto dávám slabší 4, hlavně za to jaká je Bogart amorální svině. To byla radost sledovat i závěr mě docela překvapil. ()

Arkanoid

Mary Astor hrá v tomto noir filme femme fatale, školenie mala napríklad vo filme Beau Brummel. Tvorcovia jej zvolili ozdobný klobúčik a líšku cez plece. Hrá, ako sa na jej úlohu patrí, s afektovanou mimikou. Humphrey Bogart ako mazané súkromné očko Sam Spade zasa poteší svojím tradičným výrazom. Jeho kolega Miles je zastrelený trochu gýčovitým, ale aj tak zabudnutia hodným spôsobom. Tí, čo chcú získať sošku maltese falcona, sa boja fat mana. Herci však sami film utiahnuť nevedia. Bohužiaľ všetko sa odohráva väčšinou v konverzačnej rovine a nejaká tá akcia a adrenalín je tu hudbou budúcnosti. Čo sa dramatickej stránky týka, len o hlavnom hrdinovi vieme jeho úmysly alebo ich minimálne tušíme. Nejasnosť ostatných neodhaľujeme v sledovačkách, ale len v tej konverzačnej rovine, kde sa tým pádom ich dialógy nedajú ničím prežiť, lebo sú podopreté lebo veľmi slabým možným nebezpečenstvom, ktoré diváka nevzrušuje. Jazykové okienko: buck up; high-handed,; for keeps; dingus; bum steer. ()

pijavica

6,5/10 Nemôžem sa zbaviť dojmu, že Maltézsky sokol dostáva vysoké hodnotenia najmä kvôli svojej povesti a statusu kultovosti. A pritom je to len plnokrvné, hoci VEĽMI dobre spracované B-čko. Prvýkrát sa tu zoskupili isté prvky, ktoré vraj majú definovať "noir" - a snáď práve preto trpí pôrodnými bolesťami, odrážajúcimi sa najmä na koherentnosti filmu. Z úcty k iným, vydarenejším filmom tohto štýlu (nie žánru! ;) - áno, som na strane Scorseseho..) však nemôžem dať viac hviezdičiek. ()

Han22

Zrození drsné detektivní školy a legendární film, který jsem nyní viděl poprvé. Jak to bývá, za soukromým očkem Samem Spadem přijde krásná (no ehm) žena, aby mu dala jednoduchý případ sledování milence její sestry. Z jednoduchého úkolu se vyklube průser kdy mrtvý končí nejen domělý milenec, ale i parťák. Do hry se zapojuje kromě oné femme fatale i jeden úlisný podvodník, vypasený mafián s mladým zabijákem a několik policajtů, kteří mají chuť někoho zabásnout za dvě vraždy a je jim jedno koho. Vše se točí kolem drahocenné sošky sokola a kolem Spada se záhy tvoří taková síť lží, podfuků a intrik, že jsem měl chvílemi potíže s orientací v ději. Ano je to složitá a výborná detektivka, nicméně ne úplně jednoznačně pětihvězdičková podívaná. Na tu to povyšuje až výborný konec, kde Spade rozluští všechny nitky a dá všem nekompromisně sežrat to, jak ho vodili za nos. A také samozřejmě skvělý Bogart, jehož zásluhou je Spade drsný, inteligentní a budí zdání, že v této spletité hře drží s ostatními krok. Krimi/thriler roku 1941. ()

Revolver

Přenapínavý noir doslova přeplněný zvraty a překvapeními. No a Bogart je nejlepší filmový detektiv všech dob. Jedno z vrcholných děl žánru. ()

Scevola

A takto sa zrodil film noir. Hutna atmosfera, nadupane hlasky, herecky koncert Bogarta a spol. Ked porovnam Sokola s podobnym filmom Big Sleep (ktory ma tu na csfd trochu vyssie hodnotenie) tak Sokol je o triedu lepsi, Odporucam kazdemu kto by chcel vidiet aspon jeden film noir. 9/10 ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)