Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

keebl

Oč více byl Hluboký spánek na mě nadbytečně komplikovaný, o to více mě zasáhlo toto komornější a mysterióznější aranžmá. Samozřejmě to odpovídá odlišným literárním předlohám. Bacall je sice z dnešního pohledu atraktivnější než Astor, ale i přes tento malý "nedostatek" mě Maltézský sokol bavil o něco více - nádech zašlých časů johanitů, slepá touha po sokolovi a grandiózní finále. Nadto hodnota vypovídající o době vzniku a vůbec určitých druzích myšlení a chování. Styl netřeba vůbec nimrat (!). Smekám a lepím si plakát do bytu:-)) ()

Andronikos

Dosť verný prepis románu; nič viac, nič menej. Pridaná hodnota žiadna (explicitnejšiu tematizáciu toho, že sa hlavný hrdina so sl. O'Shaugnessy vyspal, za nič také nepovažujem). "Tlusťoch" by si IMHO zaslúžil tučnejšieho predstaviteľa, aby bolo tejto prezývke učinené zadosť. "Tlusťochovho" bodyguarda zahral naozaj protivný herec, resp. dobrý herec naozaj protivne, v tomto smere sa moje čitateľské pocity bravúrne podarilo tvorcom preniesť do filmu. Horšie to bolo s už menovanou ženskou postavou: vôbec ma ako žena nezaujala, takže záverečný dialóg tu na mňa pôsobil podivne. Takže znova: slušná adaptačná práca, ale knihe dávam jednoznačne prednosť a film napokon hodnotím ako priemer. - Po zhliadnutí The Big Sleep z r. 1946 som dodatočne tú vernosť predlohe ocenil. ()

RedDuck

Zklámání. Je pravda že tu nepostrádá tempo a technicky noirovsky vzato je tu co tu má být - zašmodrchaný děj plný zrad, vražd, cynismu a femme fatale. Bohužel v samotné atmosféře, příběhu a postavách sklouzává dost po povrchu a celé je to naivní takovým tím umělým způsobem. ()

Stíba

Největší možné noirové zklamání. Film s toporným herectvím bez atmosféry, příběhu i všeho dalšího co sem od téhle věhlasné legendy očekával. Tohle, že je ten slavný Maltézský sokol?? ()

Biopler

Mary Astor je slabšia v roli femme fatale, avšak klamstvá jej idú dobre. Dalo by sa povedať, že je málo "fatálna". Ostatné figúrky v boji o trofej nie sú až tak zaujímavé a trochu trvá kým si ich divák zapamätá, myslím ich mená a vzťah k soške i k sebe navzájom. Bogart, z ktorého herectva som nikdy nepadal na zadok, však jasne vedie film v roli detektíva, ktorý s každým zo zúčastnených hrá svoje hry. A práve filmové postupy a vývoj snímky je to čo je najzaujímavejšie. V istom okamihu som si myslel, že on sám hrá hry aj s divákom, natoľko nejednoznačný bol jeho prejav. Je to pekná komorná noirovka so všetkými prvkami, ktoré k takémuto filmu patria. The Maltese Falcon má štýl, ale to ešte vynikajúci film nerobí. ()

FOCKE_WULF

Spisovatel Dashiell Hammett psal příběhy se zvláštně vychcanými osudovými ženami, lhářkami a manipulátorkami, ještě že jeho hrdinové jsou o třídu chytřejší, to je zachraňuje. Film výborný, na zdejším žebříčku uveden jako třicátý čtvrtý nejlepší noirový snímek. Avšak kdo si přečte knihu, ten se navíc dozví, jaký zvláštní příběh vyprávěl detektiv slečně Brigit, příběh o člověku z Tacomy, ve filmu to není. Ještě mě zaujalo, jakým udělátkem/sirko zapalovačem si Sam Spade připaloval balenika. ()

Allan

První film Johna Hustona, kterým se prosadil nejen v USA, ale i v zahraničí. První film, který je obecně považován za začátek „černé série“. První noir film, který se mi bez významnějších připomínek líbil a který mne dokázal i v dopoledních hodinách udržet u TV obrazovky. Výborný je i dabing z první poloviny 90. let, např. Petr Haničinec a jiní. ()

waska

Skvělý Humphrey Bogart v dnes již legendárním noir o Maltézském sokolovi. Klasická detektivka ve které nikdo nemůže věřit nikomu s grandiózním finále. Humphrey Bogart forever! ()

porky93

Ačkoliv jsem do detektivek fanda, je pro mě Maltézský sokol průměrným a vcelku nudným kouskem. V některých chvílích je děj dost nepřehledný a vágní, naopak si Huston vyloženě dává záležet na dlouhých nicneříkajících dialozích. Neustálé vytahování bouchaček a Bogartovo omračování protivníků ve stylu Chucka Norrise navíc působí poněkud směšně (i když chápu, že to k film-noiru patří). Mary Astor pro mě není ta správná zlobivá holka, jako je např. Lauren Bacall v Hlubokém spánku, a Humphrey to sám neutáhne ani se svým obřím charismatem. PS: Knižní předloha Dashiella Hammetta je považována za velkou klasiku, takže asi stojí za přečtení a chyba (teda alespoň pro mě) je spíš ve filmovém scénáři. ()

Adiemus

U některých filmů zapracuje čas a změní můj názor. V případě Maltézského sokola zůstávám vůči jeho kladům celoživotně imunní a nic na tom nezvrátí ani účast Bogieho. Jeho hlasový projev je mi sympatický, ale čeho je moc, toho je příliš - takhle užvaněnou detektivku aby pohledal. Mary Astor jako osudová žena? Ale jděte! A k tomu ta divadelní gesta všech zúčastněných... P.S. Ke změně hodnocení nepomohl ani poslech audioknihy, tenhle titul zkrátka není můj šálek čaje. ()

neo93

Skvělá poctivá detektivka z klasické éry Hollywoodu. Příběh začíná, když jedna žena z New Yorku přijde do detektivní kanceláře Spade and Archer v San Franciscu, a žádá o pomoc s nalezením své sestry, která je nezvěstná a měla by se nacházet právě v tomto městě s mužem jménem Floyd Thursby. Hned druhý den ráno je nečekaně zastřelen jeden z detektivů, Miles Archer, který sledoval právě Thursbyho. Jeho kolega Sam Spader se tak musí vypořádat, jak s touto nenadálou smrtí, tak i s pomocí neznámé ženě. Navíc se v jeho kanceláři objeví muž, který se naopak zajímá o sošku, o černou figurku ptáka. Výtečně napsaný a propracovaný příběh filmu, který se s každou přibývající minutou ještě více proplétává. Mimo to snímek sází hvězdu první velikosti Humphreyho Bogarta, jenž svou postavu, rozhodného, silného, odvážného a chytrého detektiva, ztvárnil dokonale. Zaujal mě také též padouch Kasper Gutman alis Tlustoch v podaní Sydneyho Greenstreeta. Výborný film, který by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má rád tento žánr. ()

Davidos305

Film má svoje chyby, ale nemůžu filmu upřít zajímavou zápletku, Humphrey Bogart odvádí skvělý výkon a září nad ostatními herci. Je tu slušná dávka napětí a ve výsledku se jedná o zajímavou kriminálu se solidní atmosférou. ()

junxi91

Velice zapeklitý a zapletený film, který udělal z Humphreyho Bogarta hvězdu. V San Franciscu působí dva soukromí detektivové Sam Spade a Miles Archer, které navštíví v jejich kanceláři potenciální klientka Ruth Wonderleyová. Ta hledá svou zmizelou sestru, která utekla z New Yorku do Frisca s mužem jménem Floyed Thursby. Archer souhlasí, že Ruth pomůže, nicméně ihned poté je zastřelen. Spade zavolá Ruth do hotelu a zjistí, že se odhlásila. V bytě na něj čekají policejní detektiv Tom Polhaus a poručík Dundy, kteří ho začnou vyslýchat a oznámí mu, že Thursby byl také téhož večera zastřelen. Dundy naznačuje, že Spade měl příležitost zabít Thursbyho, který nejspíše zabil Archera. Později Spade potká Ruth, který si nyní říká Brigit O'Shaughnessy a přiznává, že si celý příběh vymyslela. Řekne Spadeovi, aby pokračoval ve vyšetřování a prozradí, že Thursby byl jejím partnerem. Nejspíše zabil Archera, ale neví, kdo zabil Thursbyho. Spade se setkává s Joelem Cairem, který mu nabídne 5000 dolarů za to, že najde sošku černého ptáka. Pak na něj vytáhne bouchačku a začne prohledávat místnost. Spade jej vyrazí ven a prohledá jeho věci, načež si jej Cairo najme. Velice rychlé zvraty, to musím uznat. Po cestě k Brigit další večer pronásleduje Spada mladý muž, ale podaří se mu uniknout. Brigit je nervózní a vypadá to, že Caira zná. Uspořádá mezi nimi schůzku, na které Brigid rozruší, když Cairo odhalí, že nějaký "tlustý muž" je ve městě. Ráno jde Spade za Cairem do hotelu a spatří Wilmera Cooka, mladého muže, který jej předtím sledoval. Ten pracuje pro Kaspera Gutmana, což je onen "tlustý muž". Ve svém apartmá vypráví Gutman historii té sošky černého ptáka, kterou je maltézský sokol, a nabízí Spadeovi za sošku 25 000 dolarů a dalších 25 000 po jeho prodeji, nebo čtvrtinu z prodejní ceny. Následně Spade omdlí, protože jeho nápoj byl otráven. Wilmer a Cairo přicházejí z vedlejší místnosti a odcházejí s Gutmanem. Spade se pak probudí na najde noviny s časem příjezdu nákladní lodi La Paloma v kroužku. Pak jde do doku, kde najde loď v plamenech. Ke Spadeovi do kanclu dorazí smrtelně postřelený kapitán lodi Jacoby, který donese v novinách zabaleného maltézského sokola. Brigid zavolá do kanceláře, řekne svou adresu, načež zařve a linka utichne. Spade shcová balíček v terminálu a jde na adresu, která je však falešná. A tak se vrací domů, kde najde Brigid, schovávající se ve dveřích. A uvnitř čekají také Gutman, Cairo a Wilmer s vytasenými bouchačkami. Nyní musí Spade ukázat své schopnosti brilantního detektiva a vyjednávače, aby dostal peníze za sokola, odhalil, kdo zabil Thursbyho a kapitána Jacobiho, protože se ví, že Archera zastřelil Thursby. Nebo snad ne? V bytě se všechno rozplete a skvělý Spade se nenechá oblbnout ani sladkými řečičkami Brigid, což se mi na něm strašně líbilo. Ale bylo to dost na palici. ()

Dexx

Soukrome ocko Sam Spade (skvely Bogart) patra po sosce Maltezskeho sokola ve dnes uz klasickem filmu noir. A je to klasika jak ma byt, dokonala. Nevim o nicem co by se dalo tomuto dilu vytknout. ()

Rodin

Budu asi za barbara (čti "debila"), ale tohle byl pro mě ten úplně nejhorší Bogartův herecký výkon, který jsem kdy viděl. Škoda, nicméně obávám se, že film jako celek mu mnoho šancí prostě nenabízel. Promiňte, mistě Hustone, tohle se opravdu v mých očích mezi legendy nezařadí. Víc než 65% prostě nedám. ()

marlon

Jedna z najklasickejších noiroviek, v ktorej všetci odviedli poctivú prácu. Napriek tomu, že herci s režisérom J. Hustonom trávili veľa času na večierkoch, filmovanie im šlo „od ruky“. Údajne medzi nimi prevládal pocit, že pracujú na niečom fantastickom, pričom mali veľkú chuť tento zážitok zopakovať. „Báječnú“ atmosféru z natáčania J. Huston dokázal pretaviť aj na filmové plátno, vďaka čomu sa dej filmu odvíja nenútene a divák ma pocit, že jeho pevnou súčasťou. Napriek tomu, že Maltézsky Sokol nebol kasovým trhákom stal sa najobdivovanejším filmom všetkých dôb. Udal tón americkému čiernému filmovému žánru 40. 50. rokov, z Bogarta urobil raz a navždy filmovú hviezdu a brilantne odštartoval Hustonovu skvelú režisérsku kariéru. ()

beso74

Ako objektívne ohodnotiť 77 rokov starý film? Z pohľadu diváka z roku 2018 sa môže filmu vyčítať pomalý spád, takmer nulová akcia, neskutočná ukecanosť a až divadelné prehrávanie. Na strane druhej môže divák prepadnúť nostalgii za dobami, keď ústredným bodom filmu bola schopnosť herca dať emocionálne zo seba čo najviac, navyše hrdina z rangu Samuela Spada sa na plátne často nevynorí. Chlapík, ktorého ani na sekundu nerozladí ani zavraždenie partnera, bezprostredné smrteľné nebezpečenstvo či konfrontácia medzi láskou a spravodlivosťou bude mať stále svoje miesto vo filmovom univerze. A ak sa na to všetko pozrieme z hľadiska filmovej histórie, je to film, ktorý dal divákom nový žáner - film noir (viete, špinavé tmavé ulice, hrdina bez bázne a hany ako buldog idúci za svojim cieľom a nejaká ta femme fatale) a zároveň dve veľké legendy - jednu v podobe Bogarda (aj keď napríklad taký taktiež noirový Key Largo sa mi páčil ešte viac) a druhú v režisérovi Johnovi Hustonovi. Výsledkom je dielo, ktoré určite bude stáť za pozretie aj v roku 2041, keď už množstvo dnešných filmov bude nechcene balancovať na hrane s groteskou. ()

J.e.r.e.c

Čekal jsem temný příběh s drsným detektivem, neřešitelnou záhadou a spoustou mrtvých, ale nakonec to bylo, dost překvapivě, spíš vtipné než napínavé. Bavil jsem se hlavně u Bogartových sarkastických komentářů a hlášek, zábavný byl i Lorre jako uchcaný záporáček či Mary Astor jako správně přehnaná femme fatale. Ale jako detektivka Sokol za moc nestojí. 70 % ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)