Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

BarryLyndon

Strašně se mi líbí Bogatrovo pojetí nečernobílých postav, on má na to snad patent. Boží vedlejší postavy, hlavně Peter Lorre. Super rozuzlení i na norovku příjemný závěr. 9/10 ()

Topco

Bogart exceluje v úlohe, pre ktorú sa doslova narodil. Cynický a drsný súkromný detektív Sama Spade prijíma zákazku od pôvabnej klientky, čím vchádza do labyrintu postáv a záujmov, uprostred ktorého je tzv. MacGuffin v podobe vzácnej sošky čierneho sokola. Debut režisérskeho velikána Johna Hustona je adaptáciou slávneho detektívneho románu Dashiella Hammetta, kľúčového predstaviteľa americkej drsnej školy. Aj keď Maltézskemu sokolovi (čoby "prvému oficiálnemu" noiru) chýba zopár typických noirových aspektov, tri základné piliere má postavené viac než presne: charizmatických hercov, briskné, vypointované dialógy a pravú čiernu atmosféru. ()

MarekT

Celkem slušná konverzační detektivka staršího střihu. Mohla být ale lepší... Ano, Humphrey Bogart hraje opravdu skvěle a na vrchol se dostává při suchém pronášení replik svojí typickou chraplavou dikcí, o charismatu jeho osoby ani nemluvě. Ovšem hodně mě zklamala atmosféra, která je dost řídká a ač nějaké to násilí k tomuto žánru patří, zde působí v některých případech trpce - např. se mi nelíbila scéna, kdy Spade fackuje Caira. Herecké výkony jsou také slabší, než bych čekal - i Bogart, ač si zasluhuje vlastně jenom pozitivní reference, si zde vybírá také špatnou chvilku - třeba rozzuřenost v jeho režii zde nebyla to pravé ořechové, ovšem na druhou stranu, závěrečný výslech zahrál podobně a bylo to výrazně lepší. Postava slečny O´Shaughnessy by byla lepší, kdyby ji hrála původně zvažovaná Ingrid Bergman. Pod patronátem představitelky Mary Astor působila postava víceméně afektovaně, což je určitý kontrast s obvyklou hereckou polohou mojí favoritky. Třeba ale to tak chtěl scénář. Uznávaný Peter Lorre taktéž nepůsobil sympatickým dojmem. Ovšem když tak nad tím dumám, možná jsem po dnešním shlédnutí jedné z argentovek trochu otrnul, takže chyba by mohla být v mojí maličkosti... Tak či tak, dávám lepší tři hvězdy, rozhodl jsem se pro slabší známku i proto, že sem zabloudila romance, no a také je v některých momentech vidět jakési pohrdání originalitou a jízda v zajetých kolejích. ()

Wormboy

Bogart je ako vzdy brutalne nad vecou, no k nemu to akosi patri, co nemozno povedat ostatnych zucastnenych hercoch, ktori sa skutocne miestami tvaria akoby sa ich dianie ani netykalo. Maltezsky sokol je pre mna lahko nadpriemerna noir-detektivka, od ktorej som ocakaval vyrazne viac a hoci hodnotenie nie je vobec nizke, z vysledku som bol v podstate sklamany, pretoze ocakavania boli ovela vacsie. 3,5/5* ()

zette

Bogart v roli detektiva je skutecne vyborny, jeho dialogy s Fat Manem, Cairem a Little Boyem jsou ozdobou celeho filmu! Namet spatny neni, urcita mysterioznost a nektere kroky hlavniho hrdiny mi ale k dokonalemu noir pozitku vadily. ()

Pajky3

Jo, tohle je přesně film, který jsem už podle popisu měl za takový kousek, co mě nebude bavit. Ale v rámci výzvy a doplňování filmových znalostí jsem k němu přeci jen dospěl. Bohužel se potvrdilo, že kriminálky, kde se krade "gentlemansky" a člověka omráčí jedna rána, mě prostě nebaví. I když je fakt, že přímost postavy Sama Spadea v sobě něco měla, což se potvrdí ve finále, kde se uplatňuje vyšší intrikářská. Takže pro mě průměr, který si už určitě nezopakuji. ()

Jim_Beam

Ke 3* přihazuju jednu za výbornej konec... Jinak doporučuju komentář Kleopatry, celkem to trefila. :) Jen bych dodal, že i když je Bogart "mechanickej a plochej", pořád je fajn a má skvělý cynický místa... :) ()

c.tucker

Začátky jsou vždycinky krušné, ale bez nich to nejde. Výborná noirovka, kde září jako ústřední drsný hrdina Bogart, který balí a koří jednu cigaretu od druhé. Rozuzlení je výborné, ale z celkové hlediska je to takové trošinku jinačí než jsem od toho očekával. Vše jako jednotlivost na jedničku, ale dohromady to trošinku brzdí. ()

WolfR

Ano je to skvělá atmosférická detektivka s naprosto fenomenálním obsazením. Říká se jí první film-noir jako takový. To beru. Avšak to hodnocení je malinko přestřelené. Tak tak 4 hvězdy. ()

majo25

Klasická štúdiovková detektívka, ktorá sa ale skôr ako o vraždy zaujíma o vzácny artefakt. Viac ako v spleti mien som sa trochu ztrácal v spleti klamstiev a podvodov s cieľom vyšachovať tú či onú stranu. Herecký ťahúň Bogart v týchto klasikách hral väčšinou jeden a ten istý typ postáv, ktorý mu dobre sedel - cynických chlapíkov s drsnými rečami, a výnimkou nie je ani Maltézsky sokol. Minimum akcie, maximum dialógov, celý film hraný v interiéroch, tajomno žiadne, aj preto ma to príliš nechytalo. Ale nedaj to, keď je to Hustonova prvotina, naviac, taká známa. ()

LeoH

Filmy, u kterých musím dávat pozor, mě vždycky potěší, a tady jsem si navíc opravdu vychutnával mimořádně bizarní postavičky padouchů. Na druhou stranu, echtovní noirové temnoty to nepobralo tolik, kolik by odpovídalo pověsti. ()

andrii

...vzlétl tak vysoko, aby svou trefou do černého, už navždy ukořistil žánrový monopol. První film noir, první slabost pro femme fatale...To je on, ten pradávný předmět touhy, mít víc než ostatní, impozantní, posvátný "MacGuffin," za kterým se všichni ženeme, za /bez/cennou hodnotou snů, pro kterou se uplácí i schyluje k zabití. Na scéně povedenou pětici, dávkovanou past od krásky, rafinovanou definici pointy s cynickou třešničkou na konci, čekejte dřív, než peříčko se zachytí na kleci, od výtahu mříže zaklapnou navždycky. ()

hallelluja

Len si tak kukám na Maltézkeho sokola a pri tom malom okatom záporakovi si vravím: "Teba poznám chlape, teba som už videla u Hitchcocka a asi aj v Casablance..." Hneď gúglim obsadenie a ozaj, mala som pravdu. Taký malý šok mi však spôsobil fakt, že týpek Peter Lorre sa narodil v RUŽOMBERKU!! ()

Mirokukii

Brilantně vystavěná detektivka. S jednou vraždou. Záhadnými postavami. Převzácným artefaktem. Příběh, v němž je podezřelý naprosto každý. Film, který si pro sám pro sebe svým výkonem ukradl Bogart, a jiným zúčastněným nedal šanci. Atmosféra tu není až tak hustá, avšak o to lehčejší zábava to je, a já ni neodtrhl zrak. Rozuzlení, patří k těm velmi velmi povedeným. ()

Dado

Maltézskemu sokolovi právom patrí punc klasiky, ktorá sa vo svojej dobe stala jedným zo základných stavebných kameňov filmového noiru. A ako správny priekopnícky počin zrejme poslúžil aj ako vzor pre svojich nasledovníkov. Tí najúspešnejší totiž dokázali z Hustonovho filmu šikovne prebrať to, čo v ňom funguje (tajomná atmosféra) a zároveň doviesť do dokonalosti potenciálne silné aspekty, ktoré v tomto prípade buď mierne pokrivkávajú (len priemerný a nie príliš originálny detektívny príbeh, nevýrazná femme fatale), alebo rovno krívajú na obe nohy (uťahané tempo rozprávania). (55%) ()

danoo

Najslávnejší film čiernej série. H. Bogart stelesnil súkromného detektíva Sama Spada, muža práva, ktorý aj napriek všetkým prekážkam sám vyrieši prípad. Je sprievodcovskou postavou všetkých nasledujúcich filmov žánru noir. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)