Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

Kothy

Neskutečně zamotaný film. Celé se to točí kolem jedné zlaté sošky, kterou se všichni snaží ukořistit, ale nikdo neví, kde je. Detektiv Spade je kontaktován mladou ženou ohledně vyšetřování zmizelé osoby. Nakonec je ale vše úplně jinak a umírají lidé. Nikdo neví, komu může věřit a vše se komplikuje. Jeden zvrat střídá druhý a my pořád nejsme blíže k nalezení sošky ani vyřešení celé záhady. Kdo je tedy vrahem a kde je ona soška? Nakonec se vše vysvětlí. "Jedeme do Istanbulu." ()

swamp

"I hope they don't hang you, precious, by that sweet neck. Yes, angel, I'm gonna send you over. The chances are you'll get off with life. That means if you're a good girl, you'll be out in 20 years. I'll be waiting for you. If they hang you, I'll always remember you." Tohle že mají být úchvatné dialogy?! Mazaný Filip je parodie, ale tohle vypadalo jako parodie parodie. Hrozný scénář, toporný Humphrey Bogart, ztracený čas.. ()

nascendi

Nemôžem inak, opäť hviezdička dolu. Už samotný autor predlohy Dashiell Hammett v mojich očiach zaostáva za Raymondom Chandlerom. Humprey Bogart bol stávkou na istotu, ale ani on sa nevyhol niektorým slabším chvíľkam. A John Huston na režisérskej stoličke iba začínal. Pritom títo traja stvorili Maltézskeho sokola. Okrem nich ma už zaujal akurát tak ružomberčan Peter Lorre. Zvyšok som vnímal ako neprehľadnú zmäť postáv a vzťahov, rýchlopalné dialógy, teatrálne herecké výkony a nepodarený dabing. Ale aj keď sa nemôžem stotožniť s dobrými kritikami a hodnoteniami, tri hviezdičky odo mňa v žiadnom prípade neznamenajú odmietnutie tohto filmu. ()

Willy Kufalt

Další z řad uznávaných, dnes již "encyklopedických" filmů, který mne příliš neoslovil a vyvolával spíše rozpačité pocity. Maltézský sokol je výrazný díky tomu, že odstartoval v kinematografii specifický žánr film-noir, je tedy výrazný formou. Nikoliv obsahem, který představuje ve skutečnosti ničím nevyčnívající tuctovou detektivku o krádeži jedné úsměvné sošky a s ní související vraždy. Také ve srovnání s pozdějšími noiry jaksi chybí tomu ta správná temná atmosféra. Vše zde probíhalo v pomalém spádu v dlouhých dialozích bez nějakého náznaku dramatu a také o humoru, který by tuhle formu dění odlehčil, se mluvit zde vůbec nedá. Všemu vévodící ikonický Humphrey Bogart se svou pověstnou cigaretou mne jaksi střídavě bavil a nudil, z ostatních herců za povšimnutí stál už jen Peter Lorre (rozhodně nejen pro jeho překvapivý slovenský původ ;)). Ačkoliv film údajně tolik inspiroval další tvůrce a ovlivnil vznik či výslední podobu dalších zdařilejších kousků, mohu ho přesto ocenit maximálně symbolickými třemi hvězdičkami. 55% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů) ()

Rocky62

Mezník v žánru noir? Nevím. Protřelá detektivka s precizně vykreslenými charaktery postav? Nepochybně. Cynický Bogart s místy až tragikomickým projevem, kterým disponují i ostatní postavy, zejména gangsteři, předvádí jednu ze svých nejslavnějších kreací. Příběhová nejistota i napětí vrcholící v samotném závěru. Huston jde od samého začátku rovnou k věci a chytře buduje odpověď na otázku, kdo bude nakonec profitovat z drahocenné sošky. Tenhle debut se vydařil a zároveň opevnil vůči zubu času. Místy až tragikomické výstupy mafiánské bandy, u nichž si nejsem jist, zda to byl záměr, či nikoliv, jsem vnímal jako plus. ()

iamek

Dobrý film se skvělou atmosférou a hlavně úchvatnýma dialogama. Herecky se mi nejvíce líbil Humphrey Bogart v roli detektiva. Nemůžu si pomoct, ale řekal jsem tročku více. Rozhodně jsem viděl spoustu lepších Noir snímků. ()

Chrustyn

Povedená "noriovka" o soukromém detektivovi, který pátra po vrazích svého parťáka a přitom hledá tajemný předmět v podobě sošky sokola. Film má slušné tempo a i když se v druhé půlce smrsne na běhání z kanceláře do hotelového pokoje, kde probíhají dlouhé monology, nechybí mu napětí a Humphrey Bohart je zde za správného drsňáka. ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (The Maltese Falcon / THE MALTESE FALCON / Maltézský sokol) - 30. 7. 2010 - kino UMPRUM - Uherské Hradiště - 65% ()

classic

Brilantný DEBUT JOHNA HUSTONA - THE MALTESE FALCON, som už videl, je tomu niečo, cez 4 roky, vtedy som zrejme nepochopil, aké kvality má tento Film - Noir... Včera večer mi to konečne došlo !!! Aby som na úvod vysvetlil, čo znamená tento akýsi žáner, tak začnem s tým, že ho vymysleli francúzski kritici, čo značí : temná, pesimistická, čiernobiela hollywoodska kriminálka, uvádzaná - najmä v 40. , ale aj v 50. rokoch... Odrážala povojnovú úzkosť a cynizmus + ( je viacero rôznych filmových vlastností, ktorými sa Film - Noir inšpiroval, t. j - vďaka čomu VZNIKOL, začnem : nemeckým expresionizmom, americkými gangsterkami 30. rokov, literatúrou drsnej školy, francúzskym poetickým realizmom, talianskym neorealizmom... ). Vlastne sa zároveň zaraďuje, k vôbec prvému oficiálnemu Filmu - Noir, s postavou sarkastického Sama Spadea, s tvárou charizmatického Humphreyho Bogarta. ( Ale ešte bez tradičného flashbacku a voice - over ). Odštartoval sa veľký BOOM, s týmito filmami, trvajúci od roku 1941, do roku 1958 / ...Orson Welles nakrútil fenomenálneho Občana Kanea, ktorý sa taktiež môže pochváliť unikátnou stavbou samotného veľdiela, pričom je to zároveň Orsonov debut, a považuje sa za najlepší film, aký sa kedy nakrútil. John sa nemusí, ako debutant, cítiť menejcenne, pretože i jeho práca so samotnou štylizáciou, je rovnako nadčasová, ako Wellesova, najmä práca kamery a uhlov, načisto ohromí. Samozrejme, dôležitá je vízia režiséra a kameramana, ale bez hercov, by to skrátka, nebolo ono, však ? Dovolím si tvrdiť, že počas celej existencie kinematografie, to je zhruba za 120 rokov, nie je nikto taký, ako Bogart, kto by sa mu aspoň, čo len trochu priblížil ( maximálne Clark Gable ? ) !!! Najlepší herec všetkých čias ! Bezkonkurenčne ! Prirovnal by som ho k Mozartovi, z hľadiska hudby ! Bogie mal dva druhy svojej kariéry, a to pred Sokolom, a po Sokolovi, čo ho vlastne pripravilo na legendárnu úlohu v Casablance ! Vrátim sa k deju. Zahral si detektíva Samuela Spadea, ktorý s kolegom Milesom Archerom, vedú akúsi súkromnú detektívnu agentúru. Jedného dňa ich navštívi klientka, s prosbou o vypátranie jej sestry, čo je len zámienka... Archer toho večera príde o život, je kýmsi chladnokrvne zavraždený ! Povedal, že pôjde do terénu, a to sa mu stalo osudným. Od tohto okamihu, je Spade podozrivý z jeho vraždy, a aby toho nebolo ešte málo, zaplieta sa do styku s „nebezpečnými ľuďmi” , pátra po u-t-r-a vzácnej soške sokola, s dávnou históriou, ktorá si prešla, už toľkými rukami, a samozrejme má velikánsku h-o-d-n-o-t-u ! Zvodná Femme fatale Brigid O'Shaughnessy, alias Mária Astor, je hriešne sexy !!! Nádhera ! No a rodený Ružomberčan, Peter Lorre, je klasicky geniálny, nadštandardný herecký výkon ! Tučko Sydney Greenstreet ( má parádne priezvisko - Zelená ulica ), je samotným zavŕšením, už tak bezchybného obsadenia. Mimochodom, Bogie, Mária, Sydney a režisér Ján, sa stretli aj o rok v dobrodružstve v Paname, ale to bolo, už len slabučkým odvarom !!!! Sledovať Bogarta, je fascinujúcim zážitkom, po tomto filme, sa stal GIGANTOM HERECTVA, ktorým je dodnes. Videl som vôbec najlepší Film Noir, pričom by som naznačil, že zároveň, aj jeden z najlepších snímkov všetkých čias, ktorý zákonite patrí do dekády 40. rokov, 20. storočia ! Výnimočná záležitosť, ktorá má neuveriteľnú SILU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! () (méně) (více)

lena60

Detektivní hra o sošku maltézského sokola v níž se to opravdu hemží skvělými "herci". Každý z nich hraje hru podle svých vlastních pravidel. Výmysly. Bájení. Fantazie. Pohádka. Sen. Záhada. Zábava. ----- "Ach Same, jsem tak zlá, zlá a unavená z toho lhaní, já už vážně nevím, co je pravda..."(O'Shaughnessyová) ()

sharky

Atmosféra je výborná, ale z dnešního pohledu působí sokol strašně naivně, navíc hlavní ženská postava je tuhý nevýrazný nehezký špalek bez trochy šrmu a talentu. Ovšem závěr filmu je tak dokonale cynický, že nedám tři ale čtyři *. ()

Flego

Viem, že ma mojim priemerným hodnotením tejto klasickej detektívky budú chcieť mnohí ukrižovať, ale nemôžem si pomôcť. Hoci mal film atmosféru, debutujúci Huston tiež príjemne prekvapil, Bogart odviedol svoju prácu výborne... celé spracovanie po filmárskej stránke je OK, akosi si nemôžem pomôcť, ale príbeh mi pripadal plytký, taký o ničom. ()

MontyBrogan

Že majú noirovky zapletenejší príbeh som už zvyknutý. Je to v nich štandard. A ešte aj pobozkanie takmer neznámej ženy machom v hlavnej úlohe, je tu celkom bežné. Ale tie "žarty" so zbraňami v zmysle: nebudeš na mňa mieriť, ja ťa odzbrojím, ale obratom ti zbraň vrátim, ako pravý gentleman, a tento postup počas filmu zopakujem ešte dvakrát. To už mi prišlo trochu pritiahnuté za vlasy. A tiež Humphreyho mletie replík ako od stenografa. Keď bol tak nabitý scenár, mali radšej film natiahnuť na dve hodiny, než robiť z neho súťaž v recitácií. Ale ináč všetko v pohode, len som čakal trochu viac, keďže aj menej klasické Filmy-Noir, sa mi pozdávali väčšmi. ()

anais

Něco tak uhozeného se jen tak nevidí! Snad nezní moc kacířsky napsat o takové klasice, že je uhozená, ale je to tak. Všechny postavy v tomto filmu lžou a předstírají, divák si stále není jistý na čí straně kdo stojí - a to se týká i Humphreyho Bogarta. Jeho lišácký úsměv ve vypjatých situacích se stále jeví jako krajně podezřelý. Jediné, čeho jsem trochu litoval byla absence nějaké uhrančivé krásky typu Bacallové, která by filmu dodala ještě větší šmrnc. Maltézský sokol je i po letech neuvěřitelně zábavný film. ()

poz3n

Po nějaké době mi došlo, že mi vlastně Neo-noir filmy baví více než klasické noiry. Maltézský sokol ovšem trochu vystupuje ze stínu ostatních noirovek, které mě tolik nezaujaly. Nejen, že je skvěle natočený, má také Humphreyho Bogarta a řadu scén či prvků, které se díky nekonečným pokusům o zparodování, staly legendárními. Detektivka je to slušná, ač celkové vyznění působí trochu odlehčeně. V kině by to ovšem byl perfektní zážitek. 7/10 ()

honajz

Vlastně mě to zklamalo. Jsou zde silné scény, kdy Spade neví, nakolik může Brigid věřit a nakolik ji milovat, dobré jsou dialogy mezi Spadem a Cairem (taková komicky agresivní figurka) a mezi Spadem a Tlusťochem v hotelovém pokoji, ale celkově mi to přijde takové neučesané, chvílemi, přes pokus o zhuštění děje, poněkud zdlouhavé a nudné, a obecně tomu chybí drajv chandlerovek. On podle Huston, se svým spíše filozofickým pojetím režie, asi také nebyl ten nejlepší vhodný režisér pro toto téma a tento žánr. Ale tak co, zkusil si to. Střih je v určitých rovněž poměrně zběsilý. Vlastně mi přišlo, že je to celé až moc průhledné, bez větších zvratů a vlastně i napětí, takže sice ocením závěrečný výkon Mary Astor, ale pocitově se mi film ani jeho postavy pod kůži nedostaly. Btw, ten Bogartův předkus, když se usměje, mne po čase těžce iritoval. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)