Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

daEmoNickY

Jeden z těch co zkoušeli co vše jde s filmem dělat. Další jsou http://www.csfd.cz/reziser/2993-lynch-david/ (tajuplnost), Charlie Kaufman (scénář) a podobní. Spusta videí dostupná zde http://www.youtube.com/results?search_query=meliers . _____ Narodil se pařížskému výrobníku bot, stal se filmařem a fakt že v tom uměl chodit . Než ho vykopli stačil udělat kolem 500 filmů. Většina z jeho filmů skončila jako boty francouzské armády - dělali se stejně jako film. matroš z buničiny .... viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Meliers ()

MJMilan

Vemte si rok 1902? Kde byl film? Filmové efekty? Dá se říci že v plenkách. Co se tvůrcům podařilo vytvořit, efekty zmizení, či mlhy nebo kulisy, to je opravdu fantastické. Samotný nápad s tím vyletět na měsíc a ten model rakety ... nemám slov, co byli schopni lidé vytvořit před 107 lety. ()

Splasher

No ona to určitě není náhoda, že zrovna Melies točil takovýmto stylem. Ty kabaretní prvky tam jsou zjevné. Já osobně mám radši Modrovouse. ()

ivet.ka

Hodně revoluční dílko v historii kinematografie. Jeden z prvních filmů, který měl skutečný děj a navíc se odehrával ve více prostředích a ještě ke všemu to bylo sci-fi. Méliés byl vizionář, který se ale setkal s paradoxem doby a málem skončil v zapomnění a téměř jako žebrák. Jeho úchvatné snímky z dob, kdy se rodil film ale navždy zůstanou v srdci každého cinefila. ()

moviefilm

Prihliadnuc na dobu vytvorenia filmu ide o možno najgeniálnejší filmový zážitok. Skutočný prevrat v kinematografii... ()

sator

Astronauti s deštníky, kolorovaná verze úžasná... 😊 Škoda každé vteřiny kdy švenknete očima jinam,hravé, výtvarné fantazijní... ()

Deusmachin

121 rokov... taká dlhá doba ubehla od tohto zakladateľa filmového sci-fi. Ten filmeček sa nedá nemilovať. Celý film sa skladá zo 14 záberov, plný rozto-divných postavičiek a lepenkových kulís. Počínajú modelom kozmickej lode, povrchom Mesiaca a jeho obyvateľov. Všetko nesie stopy Meliésovej kúzelnej fantázie, plnej naivných predstáv. V dobe keď sa na pár sekúnd natočila nejaká pár sekundová bitka atd. prišiel Meliés (aj keď nepoužíval žiadny strih, uhly kamery, ani neviedol hercov.) a začal sa pokúšať o niečo nové, iné. Dekorácie, kostýmy, zložitejšie triky atd. Prakticky on dal základy filmariny, aspoň po technickej stránke. Bratia Lumierovci ho vynašli, on dodal technické základy a D. W. Griffith dušu. Za tie roky ten film nezostarol ani o pid. Pravda je, že je tak starý, že sa nedá snáď ani nijak inak hodnotiť. 10/10 ()

Decker

Uzasny novatorsky pristup, ktery umoznuje rici v tak kratkem case tak mnoho a to dokonce beze slov. Sceny jsou jednim slovem perfektni. Melies byl opravdu genius sve doby a dal kinematografii vic nez si umime uvedomit. ()

Doudis19

Jistě že to není 5 za kvality 110 let starého filmu ale 5 za to co představuje. Pramáti žánru sci-fi, film který posunul hranice kinematografie za práh fantasie. Sentimentálnější příznivci science fiction se neubrání slzičce :-). ()

LeoH

Jsou tací, kteří tvrdí, že Mélièsova Cesta na Měsíc přinesla lidstvu víc než celý program Apollo, a možná – možná! – mají i pravdu. — Muzika od partičky jménem AIR je jeden z mála nově vytvořených hudebních doprovodů k starým němým klasikám, který aspoň trochu „drží vodu“ a umím si představit, že kdyby žil Méliès dnes, něco takového by možná sám rád použil, ale stejně víc tíhnu k verzím s orchestrem nebo sólovým klavírem. ()

filmmovier

Nejde, prostě NEJDE dát jiné hodnocení a popravdě nechápu ty, co ho dali. Úchvatná podívaná. Nádherné, nezapomenutelné záběry, na tu dobu promakané efekty, které nevypadají špatně ani teď, povrch měsíce, měsíčňani, doprovodná hudba... a navíc nov barevně zrestaurováno to vypadá ještě lépe. Líbila se mi i kamera, která je sice statická, ale zmínit se o ní musím, neboť je to vše opravdu parádní. Moc pěkná sci-fi a asi nejdůležitější film historie. Jsem rád, že jsem ho viděl a v životě na něj nezapomenu. Předběhl svou dobu o čemž svědčí i to, jak moc na mě působí dnes, po 112 letech vzniku. Tohle prostě musí vidět každý, základ všeho a geniální dílo geniálního člověka. Já musím dát 100%, neboť i těch 99% mi přijde slabých, tak je to úžasné. ()

David.Darco

Film z časov kedy boli zábery a prechody dlhšie, kedy bol obraz primárnym a jediným zdrojom v ktorom hľadal divák pochopenie. Herecké výkony až karikaturisticky nafúknuté (pretože hráme obrazom a obrazom vyjadriť čo sa deje nie je vôbec jednoduché), ba dokonca až divadelné. Meliés bol Kráľom počiatkov fantasy žánru a Pánom umelcom. Dnes mu môže kreativitu ktorou sršal stále závidieť takmer každý kto sa podieľa na vzniku filmu. Zhliadnutá farebná verzia spolu s dokumentom Le voyage extraordinaire. ()

Avathar

Krása. Skvelé triky, skvelá atmosféra a Mélièsova obrovská fantázia urobili z tohoto filmu klenot svojej (ale aj dnešnej) doby. 100% ()

capák

Je neuvěřitelné, že tenhle snímek vznikl už v roce 1902. Na svou dobu zde najdeme skvělé kulisy a vynijakící triky. Méliésovy představy o cestě na měsíc jsou tak roztomile naivní, že si film prostě musíte zamilovat. A selenité jsou nejroztomilejší stvoření, která kdy běhala po stříbrném plátně. ()