Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

adamulefa

Prvý sci-fi film. S úctou a úžasom mlčky sledovať... Treba dodať, že som videl farebnú kolorovanú verziu na filmovom festivale Cinematik 2012 . ()

Circumscriptor

Krásne skombinované Wellsove a Verneove dielo ale predsa len najnereálnejšie, ako je to len možné. No nevadí, je to predsa len rok 1902. Mimochodom, neviem v koľkých filmoch, reláciách a seriáloch bola narážka na ten mesiac s nábojnicou v oku a celkovo bol spomenutý tento film, ale myslím si, že to je aspoň štvorciferné číslo. To už niečo o tomto filme naznačuje. ()

Melios

Nikdy by ma nenapadlo ,že budem hodnotiť 117 ročný film. No všetko je raz porvýkrát. Na to ,že je film tak starý ma na svoju dobu úžasný vizuál. Filmári museli byť poriadne ambiciózní ,aby ich na začiatku filmovej éry napadlo spraviť sci-fi fantasy 😂. Knihu od Julesa Verneho som čítal ,celkom sa to knihy drží a i keď film môže prísť dnešnému divákovi smiešny ,v tej dobe to bola totálna pálka ktorej filmové efekty boli prekonané až koncom 60. rokov (sorry Planéta Opíc 😊 ). Ten ksicht mesiaca nemá chybu! ...Takže niekedy nieje na škodu skúsiť aj francúzske filmy... ()

JADIM

Veľa som od toho nečakal. Čo by som aj mohol očakávať od filmu z doby, v ktorej bola ešte moja prababka v plienkách? Na svoju dobu to bolo nadčasové, ale nie až tak extrémne, ako niektorí tvrdia. Tu sa hlavne cení nápad cesty na mesiac a s ním priam až komediálne prvky zážitku astronautov na mesiaci. Film nebol až taký očarujúci, ale určite sa môže považovať za veľké umelecké dielo. 7/10 (Videné 21.1.2020) ()

blueskin

Bohužel jsem Cestu na měsíc viděl s příšerným komentářem nějakého Francouze (komentář byl v angličtině a přízvuk byl opravdu hrozný). Jinak bych tomuto filmečku s chutí jednu hvězdičku přidal. ()

bari68

Silne čerpajúci krátkometrážní film z Verneových románov a Mieliésových naivných predstáv a vízií so surrealistickým nádychom.Pri pohľade na rok výroby ,ale tieto aspekty rešpektujeme a hľadať chyby vo vedecko-fantastických obrazov by bolo hlúpe. ()

see_sawandrew

Film v plenkách po francouzsku. Mélièsovy hrátky s kamerou a legendární stop-trik byly v této době doslova revoluční. Jiné hodnocení není na místě, tohle se prostě musí vidět. 90% ()

KoRner

Som rád za možnosť to vidieť v kine, pretože som si pripadal skoro ako divák na začiatku storočia, ktorý videl prvý nemý film. Dojem mi ale kazil nový hudobný podkres, nespĺňajúci dokresliť významnosť snímku. Hip-hopové "Bm-c! Bm-c!" mi dávalo pocit, že niekto do toho vykrikne "nigga" či "bitch". ()

ElizabethBay

Po zvažování, jak takovýto film ohodnotit, jsem došla k závěru, že musím asi vidět vícero podobných snímků, abych získala nějaké měřítko. Vlastně nevím, co si o takovém filmu myslet. Je to strašně hloupoučké, protagonisti pobíhají sem a tam jako nadopované opice. První dvě minuty byly hrozné, pak se rozjel děj a už se to vezlo. Jedna scéna za druhou. No snad nadejde den, kdy budu schopná snímek ohodnotit. Celkem vzato Cesta na Měsíc mě nenadchla, ani neohromila. Možná jsem od takto kultovního snímku čekala něco jiného. ()

anaxtal

Už chápu, kde bral inspiraci Karel Zeman pro Barona Prášila a Bláznovu kroniku. Opravdu pokrokový snivý film, který za 14 minut dokáže říct vše, co je třeba. Jsem moc ráda, že jsem k němu viděla i Huga a jeho velký objev, který tu hravost doplňuje o 'scény z natáčení' filmů počátku 20. století. ()

sQelle

Je smutné, že film je komentovaný a hodnocený lidmi, kteří si ani neváží toho co tímhle filmem vlastně vzniklo a jak byl ve své době revoluční. Lidé v té době nebyli zvyklí sedět tak "dlouho" v kině. Dříve si skočili vždy na dvě minuty do kina pobavili se a šli dál, ale teď tam seděli 7x tolik času a ještě se bavili po celou dobu a vneslo jim to do hlavy myšlenku, jestli se vážně někdy dostanou na měsíc a jestli je tam taky nějaká populace. Tím pádem to přineslo i nadčasové myšlení, které se v lidech udržuje do dnešní doby. Myslím, že Méliès do toho dal více úsilí než jakýkoli režisér současnosti, ty do filmu cpou akorát peníze. ()

Wally

Úžasná záležitost, která vás pobaví svou roztomilostí na jedné straně a zjevným filmařským uměním na straně druhé... Nakoukněte do filmařského pravěku... ()

Zagros

Jeden z prvních filmů vůbec pochází z roku 1902 a jen těžce jej lze hodnotit z pohledu dnešního diváka. V době svého uvedení to musela být naprostá bomba hraničící s magií. Nechci moc hodnotit řemeslné zpracování, protože ty podmínky před více než sto lety byly nesrovnatelné. Obsahově to bylo hravé a plné invence a pokud si navíc uvědomíme, že ještě nebylo tolik inspirace, nezbývá než smeknout. Přes všechny důvody, za které zaslouží tvůrci úctu za svůj vpravdě revoluční počin, nedávám maximální hodnocení. Hravý styl mi až tak moc nesedl a jen proto, že je to jeden z prvních filmů, jej nebudu za každou cenu maximálně glorifikovat po všech stránkách. Jednoduše bych si jej dokázal představit ještě lepší. ()

wosho

Pravda je, že tento film je tak starý, že se nedá snad ani nijak jinak hodnotit. V době kdy se pod pojmem film natočila nějaká blbost- třeba box, semlela rvačka atd se objevil Méliés (byť nepoužíval nějak střih nebo vedl herce, jako filmař byl nic moc) a začal se pokoušet s něčím novým, jiným. Dekorace, kostými, složité triky atd. Prakticky on dal základy filmařiny- alespoň po technické stránce. Bratři Lumierové jej vynalezli, on dodal technické základy a D. W. Griffith duši. ()