Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

dobruca

Cestu na mesic jsem sice necetl, za to jsem ale cetl asi padesat jinych Verneovek. Vzdycky se mi libily ty ilustrace, ktere kazdy fanousek Julesa Verna duverne zna. A najednou jsem si pustil tenhle filmek na YouTube a hle, ilustrace obzivly! Mimochodem film byl vytvoren jeste za Vernova zivota a me by docela zajimalo, jestli ho Verne videl a pokud ano, co si o nem myslel. ()

Majkee.S

Nejlepší je, že naše generace může porovnat, jak se představy filmařů o přistání na Měsíci lišily od skutečnosti. Příběh Cesty na Měsíc je sci-fi, které pro nás je už minulost. Zajímalo by mě jak budou budoucí generace nahlížet na naše současné sci-fi filmy a jak ty se budou lišit od reality. Neskutečně vizionářský a kouzelný snímek, který by měl vidět každý filmový fanoušek, ať už má rád sci-fi, či nikoliv. ()

Trepak

Veľmi zaujímavý je už len rok vzniku filmu. Je to skôr klasika – ako napr. Hviezdoslav. Každý o ňom vie, ale málokoho jeho diela zaujmú. ()

Potmehud6

Cesta na mesiac nie je len prelomovým okamžikom v dejinách filmu, tento film zobrazuje aj to, čo dokáže ľudská imaginácia, keď prekoná hranice možného a dostane sa k novým vyjadrovacím prostriedkom. Fantastická vízia. ()

eexDon

Für mich - 90%, - /škoda jen, že jsem se k tomuto filmu dostal až s velkým zpožděním/, + /triky, děj a vůbec - byl to 1. film/, hodnocení - 1. sci - fi, 1. film, 1. legenda, praotec všech filmů, každý filmový fanoušek prostě musí vidět ()

KharDemon odpad!

Já sice chápu, že ve většině lidí, kteří na to koukali to vyvolává jistý sentiment ale mnou to ani nehlo... Je to prostě starý, černobílý blaf, který už nechci znovu vidět ! ()

Kevi1

Mňa kreativita tvorcov z počiatkov filmovej tvorby ako takej nikdy neprestane tešiť. Vždy ma dokáže tak nadchnúť. Nemali techniku, ale vedeli si pomôcť, takže za tú tortu na tvári by som dala aj 130%, ak by to išlo. A už sa to dá aj reálne hodnotiť, keďže to má dej (nie ako pokusy s kŕmením dieťaťa a podobne, ktoré sú síce obrovských prínosom, no pre mňa osobne totálne neumelecké. fascinujúce, no nezhodnotiteľné). ()

Helllboy

Jeden z prvních filmů vůbec a hned taková pecka. Příběh, vědecko-fantaskní miniromán, sice působí pohádkově a naivně (v okolorované verzi to působí dokonce psychedelicky), díky své svižnosti a krátké stopáži ale ani chvilku nenudí. Méliès byl vizionář. Efekty a střih (např. bojová scéna s deštníkem) neuvěřitelně předběhly svou dobu a nasadily laťku hodně vysoko. Scéna s přistáním na měsíci, ve které se pomocí animace raketa připomínající patrolu zapíchne do oka antropomorfizovaného Měsíce, je nezapomenutelná. Nemám, co bych vytkl. Musela to být revoluce. ()

Digi_cz

Georgese Méliese a hlavně Jules Verne. Cesta na Měsíc, v novém kabátě. Ručně kolorovaná a restaurovaná verze 110 let starého snímku stojí za to. Učaroval mě Měsíc s tváří. Už jako malý kluk jsem v něm viděl podobiznu a nyní vím proč. Někdo tohle musel prolomit a vydat se na Měsíc. Tohle neomrzí jen pobaví vaší fantazii a to pokaždé. Díky! ()

StarFsh

Tento film je základným kameňom modernej kinematografie tak, ako ju poznáme dnes a ktorý vo svojej dobe musel u divákov vyvolávať úžas a ohromenie a ktorý ho museli sledovať takpovediac z otvorenými ústami. Film zároveň doplatil na neexistenciu zákonov o ochrane autorských práv. Trochu to pripomína dnešnú situáciu tvorcov nízkorozpočtových filmov, ktorým sťahovanie pirátskych kópií filmov v podstate znemožňuje ďalšiu tvorbu, pretože veľkých filmových štúdií, ktoré zarábajú v kinách a potom aj na nosičoch sa to až tak moc nedotýka (teda dotýka, ale určite ich to nepoloží). Presne toto umožnilo vznik Dogmy 95 a filmov vytvorených pár nadšencami, ktoré sa dočkajú maximálne premietania niekde na fesťáku, aby potom zapadli prachom. Je to smutné, možno sme vďaka tomu prišli o nový revolučný film typu Le Voyage dans la lune. A zrejme ani taký Fellini by si v dnešnej dobe asi ani neškrtol... ()

Ardath

Ikona, legenda, jeden ze základních kamenů světové kinematografie, snímek natočený výhradně pro potěšení diváka, zábavný kraťas i nezapomenutelné umělecké dílo - to vše je Mélièsova Cesta na Měsíc! ()

Marcel25

Film Georegesa Méliesa je krásnou ukážkou diela rannej francúzskej kinematografie, ako aj faktu. ako kreatívny a zaujímavým, tento režisér bol. ()

Dedincan

Vzhľadom na minutáž sa nejedná o zabitý čas ani pre modernejšieho diváka. Herecké výkony sú fajn, nechýbajú akčné scény ako vystrihnuté zo Strážcov vesmíru. Atmosféru dotvára rozmanitý soundtrack, ktorý by sme v dnešnom čase žánrovo nazvali Hip-hop beats/ Lo-Fi. ()