Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

lobo87

Úplný základ kinematografie. Bez tohto filmu by dnes film nebol tým, čím je. Rovnako aj bez geniálneho Méliésa. Fantastické, zábavné, roztomilé, prelomové. Ďakujeme pán Méliés...90% ()

Rudy77

Pre klasického konzumného diváka dnešnej doby zastaralé, primitívne, nudné a nechcene komické...Pre filmového nadšednca, ktorý miluje filmové umenie celím svojim SRDCOM krásny filmový zážitok...Ďakujeme Pan Méliés. ()

walmezak

Naprostá filmová legenda. Předchůdce všech sci-fi a fantasy filmů. Je tomu již více než 110 co se tenhle film promítal a je až neuvěřitelné jak Méliès dokázal přenést na plátno své představy a jaké zde použil filmové efekty. ()

Metal.God

Nikdo se nestará o to, že je na Měsíci voda, dýchatelný vzduch, život a že sám měsíc má tvář. Scéna, kde se astronomové přikryjí dekami a jdou spát je prostě skvělá. Jednoduše vtipný film. ,,Micromegas accidentally falls into a tub of nitric acid." ,,The unfortunate king bursts like a bombshell." ()

Wurths

Viděl jsem kolorovanou verzi i s muzikou, a wow! Tak to jsem fakt nečekal. Na to, že film je starý 113 let, má čím zaujmout a dokonce v něm byly i nějaké triky! A ani ty nevypadaly špatně, určitě ne na rok 1902. Kouzlo filmu a jiskra nápadu z něj sálá od začátku do konce a já nechtěl věřit že film je víc než sto let starý. Georges Méliès byl opravdový vizionář. ()

Kub_ees

Videl som to na youtube v kombinácii s hudbou od Vangelisa - Conquest of Paradise a musím povedať, že to bol fantastický zážitok. Krásne, krátke dielko s úžasnou atmosférou ktorá vás dostane. Na svoju dobu to muselo byť úžasné. Síce sa to celé skladá len z nejakých 14-tich záberov, ale tie kulisy, ktoré tvorcovia použili, boli nádherné, hlavne Mesiac. Takisto skvelý nápad s vybuchujúcimi mimozemšťanmi. Tvorcom závidím ich fantáziu. Podľa predlohy Julesa Verna. Oplatí sa tiež vidieť farebnú verziu. ()

Spacestone

Už je to 115 let starý film, který mě dokázal zaujmout svými na tu dobu geniálními efekty a rozmanitými nápady Georgese Mélièse. ()

Osvícený

Film, který bychom měli uctívat jako otce, syna i ducha svatého, jako Bibli, Tóru i Korán, jako všech deset božích přikázání. Film, jehož každičký snímek bychom měli zarámovat, navonět, položit na hedvábný polštářek a neprodyšně uzamknout do sefju. Film, který bychom měli promítat jednou za deset let, a to při jediné projekci, pod přísným dohledem sto dvaceti ozbrojených příslušníků národní gardy, neváhajících zastřelit toho, kdo by se pokusil přiblížit k plátnu na padesát metrů. Pro filmového fanouška nepostradatelný snímek. ()

ModryPlamen

Do 1. septembra 1902 boli filmy zväčša len zábery z každodenného života ľudí, prípadne experimenty s vizuálnymi efektami. Zobrazovali prichádzajúce vlaky, odchod robotníkov z továrne, a podobne. Prvým režisérom, ktorý vo filme objavil kúzlo prinášať radosť do sŕdc divákov fiktívnymi príbehmi bol George Meliés. Zatiaľ čo Lumiérovci neverili v budúcnosť filmu a natáčali len vyššie uvedené dokumenty, Meliés sa rozhodol sfilmovať verneovku „Cesta na Mesiac“. Použité prelomové filmové triky sa dajú len chváliť. Ďalej práca stoviek ľudí, ktorí maľovali políčko po políčku preto, aby bol film farebný. Oceniť sa ešte musí aj práca reštaurátorov farebnej kópie filmu. 14-minútové dielo v sebe obsahuje veľkú dávku Meliésovej a Verneovej fantázie. Kapsula zapichnutá v oku Mesiaca, Seleniti, dáždniky meniace sa na hríby. Práve vďaka použitej fantázie tento film obľubujem a vek je to posledné, čo by som na ňom riešil. Príbeh dobrodruhov - astronautov skúmajúcich neprebádané územie Mesiaca záujme na celých 14 minút. Ľudia, čo udeľujú tomuto míľniku kinematografie odpady či 1-hviezdy, sú mimo rámec môjho chápania. Nebyť tohto diela, tak môžeme pochybovať o súčasnej rozmanitosti filmového umenia, obzvlášť žánru sci-fi. ()

PetraMishka

Cestu na měsíc jsem kdysi viděla černobílou a dnes kolorovanou a musím uznat, že je to stále kouzelné, i když ruční kolorování snímku dodává na strašidelnosti. ()

Kkahunaa

Jedna z nejlepších myšlenkových sci-fi, co jsem kdy viděl. Tisíce žánrových variací přišlo po tomto filmu. Napadá mě např. Armageddon (1998), Sunshine (2007), etc... Člověk stále něco hledá, říká tomu pravda, prapodstata, jak chcete. Ve snaze zachránit se ve chvíli nejtěžší, pozoruhodně roste nutnost záchránit se. Jenže jakmile se pravda ukáže, je lepší ji zničit, než dojít pravého poznání... Vynikající snímek, který si pohrává se základními tématy žánru (neznámo, strach z něj či záchrana všech na úkor jednotlivce, atd.). Nejdříve jsem chtěl napsat, že se mi na tu dobu zdál až moc "násilný" (scéna, kdy Prezident eliminuje Měsíčnany, a krále obzvlášť), ale otázka je: která doba není? Onu realističnost lidského jednání jsem docenil nejvíce. Efekty by jistě záviděl i Karel Zeman. ()

Verve

Jestli máte pocit, že ste cestu na měsíc neviděli, tak to ste asi neviděli ani klip k "Heaven for everyone" od Queenů. Není to jediný jejich klip, kde byly použity záběry ze známých němých filmů. ()