Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Guran

Tento film podle mě nelze ohodnotit jinak, než plným počtem bodů. Ikdyž film už z dnešního pohledu nabízí divákům nelogičnosti, musíme mít na paměti, že film se natočil ještě před první světovou! Ve filmu se nemluví, trvá pouze 16 minut, postavám ani nevidíme do tváří, celé to snímá pouze jedna kamera a navíc jsou značně viditelné ateliéry, kde se snímek filmoval. Naši hrdinové budou na měsíc vystřeleni pomocí děla, měsíc dokonce žije! A jeho krajina je dech beroucí. Když pominu, že film je svým způsobem naprostá blbost, tak musím podotknout, že na tu dobu si filmaři urvali veliké sousto, které ovšem do dnešní doby inspirovalo mnoho filmařů. Film Cesta na měsíc je ukázka prvních filmů a zároveň filmový test, ze kterého se filmový svět stále zlepšoval a podívejte se, jaké filmy vznikají dnes! ()

Pitryx

Co dodat no. Nacpat tolik „věcí „ do dvanácti minut. Těžko hodnotit. Viděl jsem obě verze těsně po sobě, k barevné byla přidána vhodnější hudba. Jako start do epochy sci fi filmů si to zaslouží plný počet bodů. Tedy i s ohledem na dobu vzniku. Barevná verze je snad delší jen o titulky, kde je napsáno co kdo kde na filmu „upravil“. ()

Hawkey15

Velice úsměvné a parádně zpracované, vypařující se Měsíčňané mě pobavili nejvíce, společně se všeobecně známým záběrem, jak náboj(raketa) vypíchne Měsíci oko, o kterém jsem do dnešního dne nevěděl kde se vzal. Film, který vznikl před 115 lety ve mě vyvolává obrovský respekt. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,7/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 100%, Audience Score - 90% | FDb.cz - 86% | Jeden z filmů, bez kterých by nebyla kinematografie...a který jí otevřel okem nedohlédnutelné obzory. ()

hrumsrt

Zločin tohle barvit! Důkaz, kdy opravdu začalo dobývání vesmíru! Možná prakticky až někdy v druhé polovině 20. století, ale teoreticky už je to zakořeněno v samotné lidské zvídavosti. Tak milý snímek, s řádkou absurdna. Holt ten Wells se v tom nezapře, tohle si může podat ruku s Válkou světů - doporučuji původní černobílou ilustraci. Není, co vytknout a až někdy budu mít náladu pod psa, tohle si pustím.. P.S. Jestli necítíte dát plnou nálož tady, tak se obávám, že jste ztraceni! 100% ()

mosem

Viděl jsem obě verze - černobílou i kolorovanou. A musím přiznat, že mnohem víc mne upoutala prvotní, nekolorovaná verze. Nevím, nakolik věrné jsou po rekonstrukci barva ve srovnání s verzí původní - tedy zda rekonstrukce vrátili barevnost do původní úrovně, nebo do barevnosti, ve které se nachází zachované části. Nicméně, barevná verze na mne působí poněkud kýčovitě.  Je neuvěřitelné, co vše se podařilo vtěsnat do cca 13 minutového filmu. Jistě, díky krátkosti nebyl prostor ani důvod vyplňovat čas "vatou", na druhé straně Mélies nehřešil na to, že pro tehdejší diváky je fascinující už samotný film jako technický zázrak. Dává scénám nápad a děj, některé působí komicky, jiné překvapují nápadem.  Každopádně je to film, na který se dá dívat i po více než 120 letech, a stále má svoji působivost. Nemohl jsem se ubránit myšlence, kolik ze současných filmů bude mít takové štěstí. Nebo spíše, kolik dnešních filmů má podobnou, nadčasovou kvalitu. ()

mark9th

I must say, those 13 minutes of my life, I will not regret by watching this charming piece of art. It is truly amazing to watch progression in movie industry and I'm glad that this is considered to be first true movie ever. You just can't help yourself and must smile by watching it..10/10. ()

MartyMcFly89

Tento film se nedá hodnotit z dnešního hlediska. Krátkometrážní dílo, natočené o sto let dříve, nežli začala csfd.cz působit (zvláštní symbolika) znamenalo předzvěst pravému filmu. Tedy, on i tento snímek by se dal považovat za jeden z prvních "skutečných" filmů, nevadí, že je jen patnácti minutový. Už jen ta možnost vidět, co se tu točilo před více jak sto lety, na čem se začínalo, je úžasná. Fakt, že se zachoval záznam starý 106 let je skvělý. Dříve jsme se na historii dívali skrz stránky kronik, obrazů, knih (a později i partitur hudby). I tento snímek můžeme brát jako kus historie, do které se nepochybně zapsal zlatým (lehce vybledlým - barvy měsíce) písmem. Kdo ho viděl, může být šťasten. Vyjmenovávat věci, které představovali unikát v tomto filmu je zbytečné, Meliés byl génius. Z ničeho dokázal něco. ()

x_ander

První filmové sci-fi vůbec a já nepřestanu být udivený, jak před více než sto lety mohl být natočen filmek s takovou výpravou a efekty. Georges Méliès byl kouzelník. ()

3KAVKY

Tohle je tak retro, že se to nedá ani hodnotit. Nebudu tomu tedy kazit výrazně průměr. Určitě by to měl ale každý filmový fanda aspoň jednou vidět. ()

infernet

Je až neuvěřitelné, že v době, kdy Kříženecký točil blbůstky jako Smích a pláč, vyprodukoval Georges Méliès tenhle velkofilm (samozřejmě na tehdejší měřítka). Spousta nápadů, které zaujmou i dnes! ()

thesmile

Je naprosto úžasné sledovat dílko, které bylo natočené před 110 lety! Zanechá to v člověku takovou zvláštní stopu... ()