Válka ve Vietnamu

Epizody(10)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

Wotan

Na rozdíl od Vietnam in HD je tu rozkryto politické pozadí rozhodovaní a záznamy rozhovorů mezi LBJ a MacNamarou, z kterých například plyne, že už v 65' bylo jasné, že válku ve VN nelze vyhrát. Dokument je rozdělený na více dílů a věnuje se spíš politice na pozadí než přímému boji jako je tomu u Vietnam in HD, ale například u "vítězství" v údolí Ia Drang je zde zmíněná i dohra, kde byla dva dny nato převálcována americká jednotka v té samé oblasti. Prostor k vyjádření tu mají obě strany, jak Američané tak i členové NVA a Vietcongu. Zatím převládá velká spokojenost a celkově to působí víc podrobně a celistvě než zmiňovaný Vietnam in HD ()

Lischai

O Vietnamu jsem věděl jen to základní, a když mi kamarád dopourčil tenhle dokument, netušil jsem, na jakou cestu se vydávám. Po těch 16 hodinách mám pocit, že jsem zažil kus dějin. Byl jsem napjatý, překvapený, šokovaný, zhnusený a na konci dojatý, jak se mi ani u hraného filmu už pár let nestalo. Hodnocení na ČSFD nekecá, tohle je právem jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl. ()

Honzin10

Ty debílku, tak tys ještě neviděl nejlepší dokumentární cyklus všech dob? Kaj se. Ne, teď vážně, možná to vyzní dost zvráceně, ale v životě by mě nenapadlo, že je možný ukázat tak strašný věci takhle zábavným způsobem. O co víc, zábava to není nijak samoúčelná, nedochází tady ke glorifikaci války tak jako v mnohých dokumentech například o WW2, fakta nejsou nijak překrucována, či dobarvována. Autoři se nesnaží přijít s žádnou převratnou teorií, jak bylo možné zvrátit průběh války. Dokument navíc nabízí na události pohled z několika stran - od očitých svědectví Vietkongu až po americké civilisty, kteří se účastnili domácích protestů. V cyklu se objevuje ohromné množství dobových fotografií a záběrů přímo z fronty, ty jsou navíc doplněny skvělou hudbou, jak originální, tak klasiku z přelomu 60. a 70. let. Viděl jsem ohromné množství válečných dokumentů, žádný z nich ale nepřinesl tak komplexní výpověď o příčinách, průběhu a dopadech událostí o kterých pojednává. PS. Po shlédnutí jsem měl neskutečnou chuť pustit si Forresta Gumpa. ()

yeniczek

Šestnáctihodinová vyčerpávající a detailní výpověď. Ale pozor, jakmile se začnete dívat, nejde přestat. Absolutní špička dokumentární formy, která nezvykle nabízí rovnocenný pohled obou stran a nevynáší soudy - v haj*lu byli ve Vietnamu totiž všichni. 10/10 a to mám nakoukáno, co se týče válečných dokumentů, opravdu hodně. ()

el.zapikano

Povinna jazda pre vsetkych milovnikov historie. Americania to cele domrvili, to bez debat. Ale vdaka demokracii, slobode slova a novinarom boli schopni o vsetkych zlyhaniach a klamstvach hovorit a natocit o tom vskutku pozoruhodny dokument. A teraz by som si rad pozrel nieco o vojne v Afganistane od ruskych filmarov... ()

• Dokumentaristi pri rešerši prezerali cez 24,000 fotografií a 1,500 hodín archívnych záberov. (Real Tom Hardy)
  • Výroba stála 30 miliónov amerických dolárov a trvala niečo cez 10 rokov. (Real Tom Hardy)
  • V tomto díle je vidět fotografie vojáka na nemocničním lůžku se zavedeným drénem. Nejedná se o drén v pravém slova smyslu, ale o močovou cévku (permanentní močový katetr), který ale slouží stejně jako katetry k tomu určené. (Winster)