Smrt ve tmě 2

• USA Don't Breathe 2 (více)

Pokračování úspěšného hororu se odehrává několik let od násilného vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v tichém ústraní, dokud ho nedostihnou vlastní hříchy z minulosti. (Falcon)

verbal

Sahat psychošově schovance na orgány může mít u zdravého jedince klidně stejné vedlejší účinky, jako nechat se opíchat kurevsky ziskovou experimentální rychlokvaškou bez empiricky prokázané účinnosti proti mediálně záměrně zveličované nemoci s letalitou nižší než u zarděnek. Například smrt. A tak ve tmě zase číhá zmrd v podobě slepého, proti bolesti imunního, rychlohojivého a nyní téměř bez dilemat veskrze kladného sedmdesátníka, i ve svém požehnaném věku schopného bez bílé hole a labradora nafiletovat celé komando mladých a vidoucích speciálních jednotkářů, ovšem jednotkářů s řadou skrytých komorbidit a oslabenou imunitou vůči důchodcům. Oproti originální jedničce jde tentokrát „jen“ o stupidně jednoduchou a notně přestřelenou domácí invazičku. Avšak invazičku skvostně a neserouce se natočenou, syrovou, parádně brutální, plnou mimořádně oslizlých bezskrupulózních patolů a s megadrsným dědou Štefanem, předávkovaným Geriavitem. Čili sanctasimplicitní blaženost a rozhodně nic pro artové hnědopichy, přecitlivělé bukanýry, romantické hospodyňky a astrofyzika LIVČU. ()

tron

Tie 4* sú možno trochu veľa, ale chcem sa poučiť z hodnotenia jednotky, ktorej som dal len 3 a potom ma to roky škrelo, až som sa prestal na niečo hrať, uznal som sám pred sebou, že sa mi to (napriek chybám) páčilo a zvýšil som hodnotenie o jednu hviezdu. Dvojka je snáď ešte temnejšia a to už je vážne čo povedať; Detroit tu vyzerá ako niečo, oproti čomu pôsobí sídlisko z Candymana ako rozprávkové, priam idylické miesto, kde žijú dúhové jednorožce. 69-ročný Stephen Lang si to znova raz efektne užíva (tentokrát rozumne už aj ako producent). Zaskočilo ma, aký jednoduchý a priamočiary scenár je. V podstate si vystačí s dvoma budovami... čo je ale vlastne o jednu viac, než v jednotke, ehm. Vraždy sú efektné, hnusné, špinavé a brutálne. Nie, že by som si ich užíval, nie som psychopat, ale proste je vždy fajn, ak niekto natočí dospelý horor pre dospelých divákov, ktorý sa na nič nehrá a ide na doraz. Dieťa je vcelku znesiteľné a Lang realistický: nie je nezraniteľný, vie sa poučiť z vlastných chýb a zápory dokáže po chvíli premýšľania šikovne využiť vo svoj prospech (spôsob, akým vystopuje unesené dievčatko). Na konci to s ním síce nevyzerá dobre, ale nezabudnite na medzititulkovú scénu. Oceňujem, že grázli sú odporní a prajete im len to najhoršie, čo nie vždy býva samozrejmosť a to je chyba. Bezcitné, nekompromisné, tvrdé, drsné. Poznámka na okraj: ešte som sa nespamätal z Jasona Stathama, ktorý sa v rámci sérií Rýchlo a zbesilo/Hobbs & Shaw prerodil zo zápornej kreatúry na sympaťáka zachraňujúceho bábätká a už tu máme ďalší drastický kolotoč, kedy sa stáva hrdina z psychopata, ktorý zabíjal ľudí a v pivnici väznil a oplodňoval ženu. ()

honajz

Tohle se mi líbilo daleko víc. Home invasion vystřídá zhruba v půlce skvělá revenge historka, záopráci jsou prostě záporáci, a i když to chvíli vypadá na rodinnou idylku, stejně tušíme, že to tak jednoduché nebude. Ze slepce se sice nestala vyloženě kladná postava, ale konečně jsou jeho motivace ušlechtilé, a dokonce dojde i na další repliku o Bohu, která, na rozdíl od jedničky, není nihilistická. Závěr tak přes to, co se stane, vyzní vlastně neuvěřitelně pozitivně. Bál jsem se, že mi bude ta malá, přemoudřelá holčička vadit, ale i ona je tady za v podstatě normální holku, což mne potěšilo. Tenhle styl skoro už akčního filmu mi sedí víc, i s těmi určitými stereotypy žánru, přesto má zajímavý děj s určitými zvraty - ten jeden se vůbec nedal odhadnout, ale byl docela síla - a vadí mi jen občasná vata a občas samozřejmě údiv, že to do něho ve chvílích, kdy mohli, nenasypali ze všech revolverů. Ale celkově se mi to líbilo a beru to jako samostatný film, protože jednička se snažila být tak jiná, až se na ni nedá koukat. ()

Chrustyn

Původní Smrt ve tmě byl slušný a originální horor, který mě nijak nestrhnul, ale komerčně uspěl. Pokračování jsem považoval za naprosto zbytečný film, ale překvapivě se nejedná o film špatný. Hlavní hrdina je tentokrát za "dobráka" a musí bojovat s agresory, kteří se rozhodli unést mu dceru. Úvod je překvapivě velice dobrý a prvotní naháněčna/schovávaná v domě je skvěle natočená a napínavá. Poté přijde menší zvrat a film se posune o dům dál a stejně tak i napětí a příběh. Ke konci mi to přišlo až zbytečně uspěchané a raději bych si vychutnával krvavou likvidaci protivníku postupně, než prakticky všechny vybít během minuty v jedné místnosti. I tak se však jedná o překvapivě slušný film, který změnil žánr a neurazí. ()

silentname

Na "Dont Breathe 2" som sa tešil už od roku 2018. Dlho to bolo avizované, neustále sa to odsúvalo, no konečne som mal možnosť si film pozrieť v auguste 2021. Nebol som si istý, ako sa to tvorcovia rozhodnú poňať, no myslím si, že snaha o solídne pokračovanie bola. Dopadlo to ale trošku všelijako. Osobne poviem, že film ma bavil, mal dobré momentky, niekoľko super postáv a občas aj dobre zapracovaných maličkostí. No súčasne by som to isté mohol povedať aj o tých negatívnych stránkach. Nevadí mi, že sa slepý muž tentokrát dostane do role antihrdinu. Je to niečo iné a môže to film posunúť do trošku novej roviny. Keď sa dozvieme, ako to celé bolo s jeho "dcérou" prináša to zaujímavý a dobre spracovaný zvrat. A finále je perfektné. Všetko čo by som od neho chcel. Rovnako aj útok na dom slepého muža. Zvládnuté super. Mrzí ma však niekoľko vecí. V prvom rade je mi ľúto, že "Hernandez" je ako postava skoro absolútne nevyužitá. Mohla toho priniesť viac a netrvalo dlho, aby som si ju obľúbil. Rovnako aj na strane zloduchov je postava, ktorá sa mi páčila a tou bol Raul. Nebudem hovoriť ale viac. Je zaujímavé vidieť, že naši zloduchovia chcú dostať "Phoenix" von z domu živú. No potom mi nie je jasné, prečo sa ju pred chvíľou pokúsil jeden z únoscov utopiť v klietke. A ešte jej tam potom strčí aj elektrický kábel. Nejde to tak trošku proti cieľu misie? A nakoľko sa tentokrát slepému mužovi snažia scenáristi dať trošku viac hĺbky, film to dosť spomaľuje. Prečo je pôvodný "Dont Breathelepší film? Pretože má jednoduchý koncept a jednoduché spracovanie. Tu však dostávame celkom komplikovaný príbeh, ktorý je spracovaný trošku tradičnou cestou. A hoci prinesie pár prekvapení, nemá to ten istý efekt, ako atmosféricky nápadnejší prvý film. Ale snaha sa cení a mňa film osobne bavil. Hodnotenie: B ()

• V garáži si muž rozřeže ústa zalepená vteřinovým lepidlem a vyteče mu spousta krve. Následně vychází z garáže a na ústech nic nemá, navíc má čisté tričko. Hned poté vejde do domu a tričko má opět od krve a na ústech má zbytky lepidla. (CjKukis)
  • Film obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)
  • Opuštěný hotel je ve skutečnosti hotel „Staro Zdanje“ v srbském Arandjelovaci. (DJMaroko)

Časové pásmo bylo změněno