Najal jsem si vraha

• Česko Smlouva s vrahem (více)

Sebevražda úředníka prostřednictvím najatého vraha mohla být zdárně dokončena, nebýt modrých očí prodavačky růží. Pracovník londýnských vodáren Henri Boulanger přijde o zaměstnání a pojme plán spáchat sebevraždu. To se mu však nedaří, rozhodne se tedy najmout vraha, který by práci vykonal za něj. Smlouva je uzavřena a zbývá už jenom čekat. Mezitím se však Henri zamiluje a sebevraždu si rozmyslí. Nájemného vraha už ale nejde zastavit a nezbývá než se s milenkou schovat. (Česká televize)

junxi91

Tento film je doslova ze života. Francouzský přistěhovalec Henri Boulanger pracuje 15 let pro londýnské vodárny, a vede nudný osamělý život v Londýně. Jednoho krásného dne si jej vedení povolá do kanceláře a sdělí mu, že je nutné snižovat stavy, jelikož vláda chce podnik privatizovat. Vedení mu tedy jasně sdělí, že je propuštěn na hodinu. Henri na tohle reaguje naprosto pochopitelným způsobem: koupí si třímetrové lano, a také hák na stěnu. Pokus oběsit se mu však nevyjde, a stejně tak to dopadne s pokusem zplynovat se v troubě. Tohle dokáže zkazit den. A tak se rozhodne využít služeb nájemných vrahů, ke kterým se dostane přes jeden bar. Sejde se s nimi a dá jim svou fotku a ujistí je, že si to nerozmyslí, a hlavně, aby to udělali rychle. Henri doma čeká na svého vraha, ale začne se nudit, a tak se vydá do hospody naproti. A zde se začne jeho život měnit. Setká se s prodavačkou růží Margaret, donutí jí si k němu přisednout, dá si pivo, cigáro a najednou si začne uvědomovat, že by vlastně chtěl žít, protože život není přece jen o ubíjející práci. Vrah se už ovšem věnuje svému úkolu a sleduje Henriho byt. Henri proto navštíví Margaret doma, řekne, že se do ní zamiloval a že by mu mohla vyzvednout věci. Vrah ji sleduje domů, ale dostane záchvat kašle. Vrah se ovšem brzy vrátí a navštíví Margaret v bytě, a tak musí oba uprchnout a pronajmout si hotelový pokoj, a mají spolu sex. Vrah má ovšem také osobní zdravotní problémy – má rakovinu plic a zbývají mu maximálně dva měsíce života. Henri se také připlete k loupeži v klenotnictví a lupiči se pokusí udělat z něj pachatele. Margaret chce přesvědčit vraha, aby svou práci odvolal, on ovšem odmítá, protože každý přece musí zemřít. Henri si najde novou práci ve francouzské hamburgrárně, a zde si jej najde samozřejmě také vrah. Nicméně, vrah to má už také za pár, a probudí se v něm jistá dávka lidskosti. Tento film je velice jednoduchý až minimalimastický, strohý, jsou v něm dvě hlavní postavy, které se pokoušejí bojovat se svým těžkým osudem s jistou dávkou odvahy a humoru. Hlavním poselstvím filmu je to, že láska a další radosti života dokáží člověka zbavit touhy zemřít a že pokud bezcitný vrah onemocní rakovinou a jeho život se chýlí ke konci, tak se v něm probudí jistá dávka lidskosti. Samozřejmě nechybí trocha násilí, střílení a umírání, ale to k životu také patří. ()

sehe

V Londýne natočený film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho je tragikomickým hľadaním odpovedi na filozofickú otázku,aký je zmysel života,aké poslanie má človek na tejto planéte.Monotónnosť života hlavného hrdinu Henriho naruší výpoveď zo zamestnania.Nasleduje plno absurdných situácií s minimom slov a láskavým humorom.Kaurismäki dáva aj odpoveď.Je to obyčajná láska,čo nám dáva zmysel žiť.5* aj za výborný výber hudby a Jean-Pierre Léauda. ()

bono22vox

Dokonalý film - noir... ala Hitchcock... vřele doporučuji... shlédnuto dvakrát, poprvé na projektu 100 a podruhé v klidu doma na dvd... 85% ()

Amonasr

Poměrně lehce a se značnou nadsázkou odvyprávěný absurdní příběh. NIc hlubokého v tom asi není třeba hledat, přesto to může diváka vést i k nenápadnému zamyšlení nad smyslem života a imaginárními hodnotami, kterými se člověk někdy i ke své škodě řídí. Proč ne. ()

GudMen

Aki Kaurismäki vede nepřítomný pohled Jeana-Pierrea Léauda vstříc těm nejabsurdnějším situacím. To vše je provázeno groteskním humorem a skvělými dialogy oproštěnými od jakékoliv vaty. Ač se na první pohled nemusí zdát, tak velice optimistické a především osobité dílo. ()

Ronee

Sto bodov za úvodný "úsmev" hlavného hrdinu a sto bodov za jeho "Whisky and cigarets."Podľa mňa to bol výborný film, s množstvom vtipných momentov, ktoré nech mi nikto nehovorí, že nemali byť vtipné:-) Išlo totiž o vážny námet, kde chce jeden úradník spáchať samovraždu kvôli tomu, že ho vyhodili z práce po pätnástich rokoch a na rozlúčku mu venovali zlaté hodinky, ktoré (zrejme) nefungovali. Cítila som sa hrozne, že som sa na tom smiala, ale keď sa zamyslím - veď to bolo všetko jedna veľká parafráza gangsterských filmov! Dialógov bolo málo, ale stáli za to - a to každý jeden! Hudba bola výrazná, začalo to džezom, myslím, že som tam počula aj Billie Holiday, potom to pokračovalo rockom typu jedna stará oplieskaná gitara, jedny tympany a precítený spev v krčmovom priestore pred plagátom Elvisa Preslyho. Každý jeden záber, keďže boli veľmi pomalé, by sa dal vystaviť ako fotografia a tu som si uvedomila, že film vlastne je ako fotografia. ()

vaava

Skvělý minimalismus a názornost, jaký se nevidí. Tohle je film, co umí člověku ukázat, že nemusí být normální! Někdo může odejít v půlce, někdo se může smát a za břicho se popadat. ()

Belsazar

Vzpomněl jsem si na konec románu Alexandra Dumase Hrabě de Monte Cristo: Jen ten, kdo zakusil svrchované neštěstí, je schopen pocítiti svrchovanou blaženost. Člověk musí chtít zemříti, Maximiliene, aby poznal, jak sladko je žít. Žijte tedy a buďte šťastny, milované děti mého srdce, a nezapomeňte nikdy, že až do dne, kdy zalíbí se Bohu odhaliti člověku budoucnost, všecka lidská moudrost bude obsažena v těchto dvou slovech: Čekat a doufat! ()

SAINTS

Chladne,odtažite a usporne to je heslo ktorym sa riadi Ari Kaurismaki,a plati to aj pre tento film ktoremu navyše nechyba ani humor.Hoci film je nakruteny v Londyne režiser k filmu pristupil typicky seversky.Vyznavyči inteligentbeho vtipu ocenia Kaurismakiho nadhlad a napaditost. ()

iz67

V něčem je ten anglický Kaurismaki ještě surrealističtější, ale asi dávám přednost finským variantám. ()

djbarrel

Dost zajímavý film k zamyšlení, na jednu stranu temný, na druhou humorný. Je to film o tom, že každý problém má řešení, i když někdy poněkud svérázné. 84 % ()

teplic

Takto nejako si predstavujem film natočený Fínom. Tichý, pomalý, depresívny, smiešny, sociálny, satirický, absurdný a ožratý. Dokonalá postava šťastlivého smoliara a čarovná, atypická femme fatale (alebo ako tu v komentároch nižšie poukázal akýsi mimoriadne erudovaný a objektívny kritik na najdôležitejšiu, ba až integrálnu vec celého filmu, a síce vzhľad herečky: ohavná až jsem málem vrhnul). Už dlho som nevidel film, ktorý by mi spravil tak dobre na duši a prostate. ()

blondboss

Kaurismaki opäť v čierno-humornej akcii a opäť trošku kvalitného bizáru a tragikomédie ako vyšitej. Nepoprel v sebe svojho ducha a opäť sa zameral na sociálne katastrofálny prípad človeka, ktorý príde o prácu a ktorý je mimoriadne čudný - ako vlastne väčšina postáv v Kaurismakiho filmoch. K štvrtej hviezde chýbalo málo, ale predsa len mi tu čosi chýbalo, čo som videl napríklad v snímku Ariel. Každopádne zaujímavý filmový kúsok. 65 % ()

reiser

Aki Kaurismäki si robí srandu. Trochu z nás, trochu zo seba a tak trochu zo všetkého. Zo všetkého, čo nás, ale aj jeho trápi a čo tak často do svojich filmov sám vkladá. Darmo, ak niekto točí nezávislé filmy, svoj náhľad na svet nepoprie aj keď ide "len" o komédiu. Keď však chcete, kľudne môžte povedať, že je to dráma, ale, prosím, s úsmevom na tvári. ()

Anďa

Líbí se mi režisérova práce s exteriéry a atmosférou - mění se spolu s proměnou, která se děje uvnitř Henriho... Závěr jsem naprosto nečekala a díky tomu jsem si ho mohla užít - vyzněl tak nádherně optimisticky... Rozhodně si zasluhuje plných 5* ()

watchtower

Muž bez minulosti byl milý, hezky zahraný a hlavně relativně vtipný film s pár dobrými hláškami. "Smlouvě" to chybělo. Křečovité ne/herecké výkony (těm se tak člověk mohl zasmát - zvláště když hl. hrdina se vrhal do postele s tou ženskou - nevím jestli Léaudovi táhlo s pusy, ale mohli se přece jen víc přitulit), zoufalé dialogy a strašně unylé. Klubové film mám rád, ale tady to bylo fakt slabé. Snad jen ten Joe Strummer, tak bych ho chtěl taky jednou potkat. ()

Maoman

Zajímavosti: Henri na otázku "Proč jste odjel z Francie?" odpovídá "Neměli mě tam rádi." Odkazuje tak na slavný Truffautův film Nikdo mne nemá rád, ve kterém Jean-Pierre Léaud ztvárnil svou první hlavní roli. ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově