Najal jsem si vraha

• Česko Smlouva s vrahem (více)

Sebevražda úředníka prostřednictvím najatého vraha mohla být zdárně dokončena, nebýt modrých očí prodavačky růží. Pracovník londýnských vodáren Henri Boulanger přijde o zaměstnání a pojme plán spáchat sebevraždu. To se mu však nedaří, rozhodne se tedy najmout vraha, který by práci vykonal za něj. Smlouva je uzavřena a zbývá už jenom čekat. Mezitím se však Henri zamiluje a sebevraždu si rozmyslí. Nájemného vraha už ale nejde zastavit a nezbývá než se s milenkou schovat. (Česká televize)

bono22vox

Dokonalý film - noir... ala Hitchcock... vřele doporučuji... shlédnuto dvakrát, poprvé na projektu 100 a podruhé v klidu doma na dvd... 85% ()

GudMen

Aki Kaurismäki vede nepřítomný pohled Jeana-Pierrea Léauda vstříc těm nejabsurdnějším situacím. To vše je provázeno groteskním humorem a skvělými dialogy oproštěnými od jakékoliv vaty. Ač se na první pohled nemusí zdát, tak velice optimistické a především osobité dílo. ()

Ronee

Sto bodov za úvodný "úsmev" hlavného hrdinu a sto bodov za jeho "Whisky and cigarets."Podľa mňa to bol výborný film, s množstvom vtipných momentov, ktoré nech mi nikto nehovorí, že nemali byť vtipné:-) Išlo totiž o vážny námet, kde chce jeden úradník spáchať samovraždu kvôli tomu, že ho vyhodili z práce po pätnástich rokoch a na rozlúčku mu venovali zlaté hodinky, ktoré (zrejme) nefungovali. Cítila som sa hrozne, že som sa na tom smiala, ale keď sa zamyslím - veď to bolo všetko jedna veľká parafráza gangsterských filmov! Dialógov bolo málo, ale stáli za to - a to každý jeden! Hudba bola výrazná, začalo to džezom, myslím, že som tam počula aj Billie Holiday, potom to pokračovalo rockom typu jedna stará oplieskaná gitara, jedny tympany a precítený spev v krčmovom priestore pred plagátom Elvisa Preslyho. Každý jeden záber, keďže boli veľmi pomalé, by sa dal vystaviť ako fotografia a tu som si uvedomila, že film vlastne je ako fotografia. ()

hero_bk

Kaurismäkiho režijní styl přesně zapadá do reálií Finska a k jeho málomluvným postavám se přesně hodí finština. Londýn a angličtina působí v jeho podání poněkud nepatřičně, a možná právě proto film poměrně hodně nudí. Šlo to určitě udělat lépe. ()

vaava

Skvělý minimalismus a názornost, jaký se nevidí. Tohle je film, co umí člověku ukázat, že nemusí být normální! Někdo může odejít v půlce, někdo se může smát a za břicho se popadat. ()

Belsazar

Vzpomněl jsem si na konec románu Alexandra Dumase Hrabě de Monte Cristo: Jen ten, kdo zakusil svrchované neštěstí, je schopen pocítiti svrchovanou blaženost. Člověk musí chtít zemříti, Maximiliene, aby poznal, jak sladko je žít. Žijte tedy a buďte šťastny, milované děti mého srdce, a nezapomeňte nikdy, že až do dne, kdy zalíbí se Bohu odhaliti člověku budoucnost, všecka lidská moudrost bude obsažena v těchto dvou slovech: Čekat a doufat! ()

Amonasr

Poměrně lehce a se značnou nadsázkou odvyprávěný absurdní příběh. NIc hlubokého v tom asi není třeba hledat, přesto to může diváka vést i k nenápadnému zamyšlení nad smyslem života a imaginárními hodnotami, kterými se člověk někdy i ke své škodě řídí. Proč ne. ()

SAINTS

Chladne,odtažite a usporne to je heslo ktorym sa riadi Ari Kaurismaki,a plati to aj pre tento film ktoremu navyše nechyba ani humor.Hoci film je nakruteny v Londyne režiser k filmu pristupil typicky seversky.Vyznavyči inteligentbeho vtipu ocenia Kaurismakiho nadhlad a napaditost. ()

iz67

V něčem je ten anglický Kaurismaki ještě surrealističtější, ale asi dávám přednost finským variantám. ()

djbarrel

Dost zajímavý film k zamyšlení, na jednu stranu temný, na druhou humorný. Je to film o tom, že každý problém má řešení, i když někdy poněkud svérázné. 84 % ()

teplic

Takto nejako si predstavujem film natočený Fínom. Tichý, pomalý, depresívny, smiešny, sociálny, satirický, absurdný a ožratý. Dokonalá postava šťastlivého smoliara a čarovná, atypická femme fatale (alebo ako tu v komentároch nižšie poukázal akýsi mimoriadne erudovaný a objektívny kritik na najdôležitejšiu, ba až integrálnu vec celého filmu, a síce vzhľad herečky: ohavná až jsem málem vrhnul). Už dlho som nevidel film, ktorý by mi spravil tak dobre na duši a prostate. ()

blondboss

Kaurismaki opäť v čierno-humornej akcii a opäť trošku kvalitného bizáru a tragikomédie ako vyšitej. Nepoprel v sebe svojho ducha a opäť sa zameral na sociálne katastrofálny prípad človeka, ktorý príde o prácu a ktorý je mimoriadne čudný - ako vlastne väčšina postáv v Kaurismakiho filmoch. K štvrtej hviezde chýbalo málo, ale predsa len mi tu čosi chýbalo, čo som videl napríklad v snímku Ariel. Každopádne zaujímavý filmový kúsok. 65 % ()

reiser

Aki Kaurismäki si robí srandu. Trochu z nás, trochu zo seba a tak trochu zo všetkého. Zo všetkého, čo nás, ale aj jeho trápi a čo tak často do svojich filmov sám vkladá. Darmo, ak niekto točí nezávislé filmy, svoj náhľad na svet nepoprie aj keď ide "len" o komédiu. Keď však chcete, kľudne môžte povedať, že je to dráma, ale, prosím, s úsmevom na tvári. ()

Anďa

Líbí se mi režisérova práce s exteriéry a atmosférou - mění se spolu s proměnou, která se děje uvnitř Henriho... Závěr jsem naprosto nečekala a díky tomu jsem si ho mohla užít - vyzněl tak nádherně optimisticky... Rozhodně si zasluhuje plných 5* ()

watchtower

Muž bez minulosti byl milý, hezky zahraný a hlavně relativně vtipný film s pár dobrými hláškami. "Smlouvě" to chybělo. Křečovité ne/herecké výkony (těm se tak člověk mohl zasmát - zvláště když hl. hrdina se vrhal do postele s tou ženskou - nevím jestli Léaudovi táhlo s pusy, ale mohli se přece jen víc přitulit), zoufalé dialogy a strašně unylé. Klubové film mám rád, ale tady to bylo fakt slabé. Snad jen ten Joe Strummer, tak bych ho chtěl taky jednou potkat. ()

Maoman

Zajímavosti: Henri na otázku "Proč jste odjel z Francie?" odpovídá "Neměli mě tam rádi." Odkazuje tak na slavný Truffautův film Nikdo mne nemá rád, ve kterém Jean-Pierre Léaud ztvárnil svou první hlavní roli. ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově