Najal jsem si vraha

• Česko Smlouva s vrahem (více)

Sebevražda úředníka prostřednictvím najatého vraha mohla být zdárně dokončena, nebýt modrých očí prodavačky růží. Pracovník londýnských vodáren Henri Boulanger přijde o zaměstnání a pojme plán spáchat sebevraždu. To se mu však nedaří, rozhodne se tedy najmout vraha, který by práci vykonal za něj. Smlouva je uzavřena a zbývá už jenom čekat. Mezitím se však Henri zamiluje a sebevraždu si rozmyslí. Nájemného vraha už ale nejde zastavit a nezbývá než se s milenkou schovat. (Česká televize)

Zagros

Minimalistický snímek balancující na pomezí dramatu a komedie o osamělém francouzském úředníkovi, který po vyhazovu z práce, chce spáchat sebevraždu, což bohužel nedokáže a tak si najde nájemného zabijáka. Dobrá zápletka se zajímavě rozvíjí velmi pomalým tempem v komorních scénách a ponuré atmosféře. Skvěle se hodí termín z úvodního popisku filmu - absurdní tragikomedie. Naštěstí film dokáže balancování mezi dramatem a komedií ustát a také vzhledem ke kratší délce až do konce nenudí. Původně jsem uvažoval i o vyšším hodnocení, ale někdy v půlce filmu jsem si uvědomil, že jsem to už kdysi viděl a jen se mi to dokonale vykouřilo z hlavy, proto jen tři hvězdy. ()

F.W.Colqhoun

Why did you leave France, Henri? (...)  Because they don't like me there. Bezedná propast mezi bezútěšností existence a hudbou sfér překlenutá úzkou lávkou Kaurismäkiho ironického úsměvu. Novovlnná hvězda Jean-Pierre Léaud, která z elegantních filmů Françoise Truffauta vždy trochu trčela, náhle jako doma v Kaurismäkiho okatých, inscenacích krásné prostoty na hraně parodie. Gas strike. Gas strike! ()

Disease

Komediální prvek je v podstatě jen to, že si tvůrce dělá prču z noirových filmů. Rukopis je originální, to jo, ale jinak mám pocit, že ke Kaurismäkimu budu mít do budoucna vztah jako k Jimu Jarmuschovi: Něco se mi líbit bude, něco ne, ale do textilu si neustříknu. ()

DannyBoy80

Příjde mi to naprosto typické pro Kurismakiho. Hrdinové jsou opět dva luzři v nesnázích. Shoda různých náhod je zanesla do ještě větších sraček. Dokážou tito dva z toho elegantně vybruslit nebo ne? Téma není vůbec špatné, ale je tomu někdy nutno extra pomoct (až trochu přitaženo za vlasy). Nicméně má to atmosféru. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Why don't you do it yourself and save your money?"     Absurdná čierna komédia s bezvýchodiskovou atmosférou a minimom slov. Kaurismäkiho rukopis je tu jasne čitateľný, ale musím povedať, že jeho fínske filmy (najmä výborné Tiene v raji (1986)) ma bavia podstatne viac. Je to hlavne tým menej záživným prostredím (pochmúrne štvrte Londýna) a málo zaujímavými postavami. Francúz Henri je strašný suchar a úplný trkvas k tomu ("You are crazy, Henri." "I can't help myself."), navyše jeho predstaviteľ Jean-Pierre Léaud tú štylizovanú suchopárnosť dosť preháňa. Femme fatale Margi Clarke (Margaret) je taká nemastná-neslaná. No a tá romanca medzi nimi je totálne nevierohodná, a to aj na pomery žánru čierna komédia. Jedine postava zabijáka (Kenneth Colley) nemá chybu, tá ma bavila zo všetkých najviac. Režisérove filmy bývajú zvyčajne silné svojou hudobnou zložkou, ale ani tá ma tentokrát veľmi nechytila.     "Do you want to leave your home?" "The working class has no fatherland." ()

sona123

Tak to bylo něco nečekaného a nevídaného. Film na vás dýchne - co já vím - atmosférou 70. let, ať už se to týká kostýmů, nebo báječně vybavených interiérů. Zpočátku kafkovská scéna se přetavuje v životní drama hlavního hrdiny, který se rozhodne zemřít. Čímž se dostáváme k zápletce, která by se mohla jevit až trapně, leč není tomu tak. K tomu notně přispívají hlavní postavy (a že jich je tu poskrovnu), úžasné dialogy, které asi 3x sklouznou k parodii a výtečná hudba. Celé to uteklo jako voda, proplulo mezi prsty a rázem tu byl konec. Jeden z mála filmů, které bych ráda viděla znovu, má v sobě neskutečné kouzlo a zcela se liší od mainstreamových, ale třeba i severských filmů, vlastně nevím, kam jej zařadit. Ale rozhodně doporučuji. ()

kuboj

Nádherný jako skoro všechny Kaurismakiho filmy, stejně tak v jistym ohledu film absolutní: herci nehrajou, kamera se nehejbe, všechno se tak vytváří mizanscénou...I díky tomu na mě působí jako kontrapunkt Zvětšeniny, jako by se postihovalo to, co filmu uniká světločivnou vrstvou, nutnou nedokonalostí filmovýho média: záda filmu... ()

kuckaAFC

Na film jsem vyrazil podobně naslepo, jako proplouvá "francouzský Jirka Machy" zlomovou fází svého života v tomto snímku, který přináší cynihilistickou grotesku plnou mistrných záběrů a minimalistických rozhovorů odehrávající se v kulisách britské periferie ne nepodobné té z filmu Kouř. Byl jsem příjemně překvapen, 85 %. ()

simply

Můj první Aki….Mám z toho zvláštní pocit. Některé scény byly krásně natočené a moc se mi líbily (např. setkání v hospodě, scéna v baru nebo pěvecké vystoupení). Na druhou stranu to na mě bylo až moc pomalé a místy celkem nudné. Chyběl mi tam nějaký zásadní zvrat nebo zajímavá postava, která by udržela moji pozornost. ()

Milky. odpad!

Oceňuji pěkně vykreslený začátek filmu až po vyhazov. Nádherně popsaný přístup kapitalismu k zaměstnancům. Pak jsem ale začal trpět. Hlavní hrdina se neustále tvářil jakoby mu zrovna praskl hemeroid, chová se jako idiot, k lidem mluví tak, že se divím, že nemá pod okem monokl, naprosto nesympatický člověk. Blondýna tam jenom ochotnicky recituje krátké věty a člověk si říká, na jakých drogách ty hlavní postavy vlastně jedou. Absolutně absurdní dialogy, absurdně pitové chování postav a celkově na mě film působil, že řemeslně by jej snad lépe natočil i středoškolák. Chápu, že někomu se takový styl může líbit, já ale asi nikdy nebudu cílovka těchhle festivalových artů. Nejsympatičtější postava byl nakonec stejně ten vrah. ()

papyrosaurus

Zpočátku klasický průběh se sociálním tématem, tak jak to mají milovníci Kaurismäkiho filmů rádi - nudný a šedý život úředníka je narušen jedinou významnou událostí - jeho vyhazovem z práce. Teprve tehdy se ukáže zvrhlá nespravedlnost , predestinace, osud či prostě bezvýchodnost rozdaných karet života - když si ho člověk nemůže už ani dobrovolně vzít. A tady si s námi tvůrce pohrává - ze sociálního dramatu je najednou jakási parodie na noir filmy - vrah, osudová žena, tma a strach....a k tomu obrovská kupa nadsázky. ()

crozet

Docela svérázný příběh (jsem outsider a objednal jsem si vlastní nájemnou vraždu, přičemž postupem času jsem si to rozmyslel a teď se pokouším uniknout svému naneštěstí velmi serióznímu "dodavateli"), vyprávěný obyčejným a minimalistickým způsobem, bez romantického sentimentu, přesto s dostatkem uměřeného citu.. To je náš Aki. A nechť je tento fenomén filmové substanciálnosti a všeobecné poctivosti náležitě oslavován! Kdybych byl nějaká persona na FAMU a tohle by byl můj někdejší žák, dával bych jej rozechvělým prdůšským hlasem svým novým studentům za příklad. ()

hemul

Variácia na tému Muža z Hongkongu. Tam bol námet podľa Julesa Verna, tu je námet podľa Petra von Bagha, ale ide o to iste. Len s tym rozdielom, že Belmondo bol bohatý a Léaud je chudobný. Spracovanie je však úplne iné. Viac sa bavím pri de Brocovi ako Kaurismakovi, ale obidva tie filmy stoja za to. ()

dragoliz

Nejak neviem, o čom mala Zmluva s vrahom byť (?). Mal to byť len príbeh o nešťastnom Francúzovi so srandovným prízvukom? Alebo niečo viac? Neviem. V oboch prípadoch mi ale osobne tak nejak vychádza, že tento film je len trápna blbosť. Za zmienku stojí len fajn hudba. 30% ()

Dimo

Přesně takovému filmu rozvleklost a málo slov svědčí. Skvělý filmový zážitek z kina s ROZUMNOU stopáží. ()

sehe

V Londýne natočený film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho je tragikomickým hľadaním odpovedi na filozofickú otázku,aký je zmysel života,aké poslanie má človek na tejto planéte.Monotónnosť života hlavného hrdinu Henriho naruší výpoveď zo zamestnania.Nasleduje plno absurdných situácií s minimom slov a láskavým humorom.Kaurismäki dáva aj odpoveď.Je to obyčajná láska,čo nám dáva zmysel žiť.5* aj za výborný výber hudby a Jean-Pierre Léauda. ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově