Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

ozzy13

Klasický gotický horror se silnou atmosférou, mnoho nezapomenutelných scén (úvodní poprava, povstání Igora Javutiče z hrobu ad.) a především úžasná Barbara Steele ve své asi vůbec nejslavnější roli (dvojroli). Je uhrančivá, nádherná, osudová a nezapomenutelná. ()

petrik11

Ponuré exteriéry, cintorín, staré hrady, hmly. Všetko pripravené pre dobrý filmík. Dej naivný, ale to nevadí, herecké výkony nič moc, ale i tak palec hore. ()

whysoserious

Úsměvné, ale strašně okouzlující gotické hororové vyprávění. Ale právě díky tomu přehrávání herců si to zachovává tu atmosféru, která se mi u takových starších hororů tak líbí. A Barbara Steele byla zamlada nádherná žena- femme fatale :-) ()

ilclassico

I pro mě Bavův nejlepší film (aby bylo jasno, stále jsme v béčkové kategorii). Škoda, že pak tuhle laťku už jen podlézal. Hlavní devízou filmu je bezesporu kamera. V rámci žánru za 3,5. ()

uncredited

Kamera je působivá, to rozhodně ano. Krásná je scéna v chlívě s opravdu hezkou kamerovou jízdou. Ale to je asi všechno, proč film doporučit. Ani rok 1960 není omluvou pro amatérské herecké výkony, které celou atmosféru, režisérem tak dobře budovanou, úplně zabíjí. Studijní materiál a jeden ze seznamu "1000 Greatest Films". ()

Azareth

Barbara Steele je jednou z najznámejších hororových ikon a tiež aj moja veľmi obľúbená herečka. Práve vďaka tomuto filmu som ju spoznal a toho času neľutujem. Skvelá atmosférická gotika, ku ktorej si každý nájde vlastnú cestu. Spokojnosť. ()

Velislav

Často mám problém s uchopením a pochopením starších hororov. Staré horory sú u mňa zväčša ekvivalent pre čiernobiele horory, t.z. začiatok šesťdesiatych rokov a staršie. Zub času sa vie podpísať pod všetko. Je potrebné vziať do úvahy dobové reálie a výpravu, štýl hrania, na kolene robené efekty, eventuálne porovnať filmy z rovnakého obdobia a v neposlednom rade vziať do úvahy aj kult daného filmu medzi fanúšikmi. Z tohto dôvodu som sa nehrnul ani do "La maschera del demonio" legendárneho Maria Bavu. Výsledok zo subjektívneho hľadiska? Atmosféra mrazivá, typická gotická pre to obdobie, už od slávneho úvodu ukrižovania čarodejnice dej naberá rýchlosť a gradáciu, herci až tak neprehrávajú (zvlášť pri porovnaní s o dvadsať a viac rokov mladšími produktmi Bavovho nasledovníka Fulciho a jeho "hercov") a všetko to navyše celkom dáva zmysel. Snímku kraľuje v dvojrole nádherná Barbara Steele, ktorá naplno odštartovala kariéru hororovej kráľovnej a naliehavá práca kamery. Navyše, napriek tomu, že sa vlastne jedná o regulárny sólový debut Bavu, a reálne jeden z prvých hororov neskúsenej talianskej produkcie, je to zaslúžene horor z encyklopédií najlepších hororov histórie, aj keď minimálne v našich končinách nie je veľmi známy. 8/10 ()

Damnsinead

Maska démona má všechno,co má starý horor mít. Čarodějnice, netopýry, kvílející meluzínu, vytí vlků a ztuhlé mrtvoly, co se bojí krucifixů. A taky skvělou atmosféru. Problém je, že ta se během filmu vytrácí. Herecké výkony nic moc, Barbara Steele mi tu nějak nesedla, ani jako vykulená čarodějnice, ani jako ukňouraná princezna Katja. Naštěstí délka filmu je decentní. Stojí za to vidět kvůli pěkné práci s kamerou. ()

sibskyn

Samotného mě to mrzí, že filmu dávám tak nízké hodnocení. Vizuální stránka je dechuberoucí, kamera je krásná a první scéna je naprosto a naprosto geniální. Ale pomalu tomu docházela šťáva a já se pak nudil. A takové zklamání je nejhorší, protože jsem od té první scény od toho očekával, že to bude pro mě úžasný zážitek. Tak to ve mě jen vychladlo, ale první scénu si dodnes pamatuji. ()

baronGrga

Zhlédnuto o samotě, v noci, v dobrém rozmaru i formě, ale nehněvejte se na mě, tomu filmu prostě něco chybělo. Nechci to svalovat na vrub času. Pominu-li Hitchcockovu legendu z téhož roku, jsou tu třeba vynikající o rok mladší Innocents. Naopak La Maschera del demonio sebou mrská na mělčině mezi pohádkou a hororem, kde není jasné, zda hodnou princeznu a jejího zachránce ohrožují upíři nebo čarodějky, a kde vrcholem strašidelnosti jsou kníry Javutičovy a blesky nad krchovem. 40% ()

Felsenberg

Krásné, tajuplné, gotické. Ty interiéry i exteriéry jsou tak skutečné! Barbara Steel se musela jako čarodějnice narodit. ()

raininface

Doktor Kurvajan, Moldávie pár verst od Moskvy, netopýr s rozpětím křídel jak orel kamčatský... Neměl náhodou Jára Cimrman v Itálii nějaké potomky? ()