Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

Mariin

Mohli bychom říci, přímo definice gotického duchařského hororu se všemi typickými atributy (hřbitov, záhadná vila, hrobka, zříceniny). Po výtvarné a vůbec vizuální stránce dobré, některé sekvence a efekty jsou vynikající a skutečně hororové, poněkud slabší je stránka obsahová. Kafkovsky zasazeno do ateisticko-pohanského prostředí ("Bohem opuštěné místo", znesvěcený kostel ve zřícenině...). Chybí tu tradiční přirozené (i nadpřirozené) opory. Přesvědčený pozitivista, lékař Eswai (herecky mimochodem nic moc) z toho nakonec vyvázne živ a zdráv, protože se prostě inkriminovaná osoba zlikviduje, a je to. Značná rezerva je ovšem i ve výběru herečky Eswaiovy přítelkyně, je pramálo atraktivní. Ale abych neurazil nadšené obdivovatele Mario Bavy: tři a půl až čtyři. Jedno ze stěžejních děl evropského hororu 60. let to určitě je. ()

WANDRWALL

Dělá mi radost, když kouknu na něco, co mi připadá, že ani už není pravda, a přece mě to jako dítě bavilo. Proti dnešní produkci hororů to má zcela jiný ráz. Ale jak jen jsou ti herci přesvědčiví. Někdy tak moc, že až pak si to rozeberu abych se dobral oč to vlastně šlo. Dalším kladem pro mě je, že si přehrávám co jsem už viděl a co a jak mi utkvělo z toho v paměti. ()

SOLOM.

Filmová krajina je naprosto úchvatná. Staré polorozpadlé hrady se už sami nabízejí k tomu, že skrývají děsivé tajemství, úzké tajemné uličky s malými průchody, které spojují chudé domky jsou příkladným místem pro ukrytí vraha, který si na vás ve tmě počká. Hustá mlha, která se pomalu snáší nad starý hřbitov a zarostlé kamenné hroby nabudí tu správnou atmosféru tajemna a když tohle všechno skloubíte s děsivým prokletím a malou dívkou s tváří anděla, která vás bez mrknutí oka zabije – zrodí se z toho film, který může být pýchou italských tvůrců a diváci se na něj budou dívat z radostí. Do toho všeho hraje chrámová hudba a varhany jsou přesně ten typ nástroje, který dává gotickému horroru atmosféru tajemna. ()

eraserhead666

Zápletkou a hereckými výkony teda zrovna nic moc, ale vším ostatním to lechtá vše horrorové v mé duši. Perfektní gotické kulisy a prostředí (chybí už jen Vincent Price), hromady pavučin, zeleně nasvícených prostor a opravdu horrorové hudby a různých zvuků. Po téhle stránce horror jak bič, jemuž odpustíte i ty místy teatrální herecké výstupy - ale starosta, svým vzhledem kombinující Terryho Savalase s očima Timothyho Olyphanta byl skvělý. Operazione Paura dokazuje, že ne každý duch má dlouhé černé vlasy a šikmé oči. Mellisa je krásná blonďatá sedmiletá holčička s bílým míčem. Že má vražedné choutky a děsuplné pohledy, jí snad ani neuvěříte. ()

špaček421

Co na tom, že Giacomo Rossi-Stuart je dřevěný a nezajímavý, co na tom, že příběh nedává zase tak moc smysl, Bava byl mistr atmosféry, jakou nedokázal vytvořit nikdo jiný, ani s o dost větším rozpočtem. Stačí ty čtyři cinkavé tóny, široce rozevřené oči bledé holčičky a už mi přechází po zádech mráz. ()

mm13

Vzhľadom na rok vzniku veľmi dobré, ale status nesmrteľnej klasiky si to nezaslúži. Aspoň mne sa akosi nepodarilo identifikovať sa s postavami, ani tá atmosféra na mňa neviem ako nedýchla - a to je teda pri horore dosť problém. Finále má síce strhujúce tempo, moja nezúčastnenosť pri ňom vyprchala, miestami som dokonca nedýchal a v duchu si vravel "že by predsa?", no nezmyselná pointa to pochovala. Kameňom úrazu je úloha barónky Grapsovej v celej kliatbe - pretože ak je to tak, ako sa to v úplnom závere tvári, tak potom to všetko predsa šlo vyriešiť skôr. Smolka, no akokoľvek sa budem snažiť, nie som z tých divákov, ktorí nad takýmito momentami mávnu rukou. ()

erl

Moje první setkání s velkým Mariem Bavou. A musím říci že to byla velice úchvatná zkušenost nahlédnout do kuchyně italského mistra horroru. Bavovo režisérské schopnosti jsou ohromující. Působivě houstnoucí atmosféra navozená souhrou barev , světel a stínů. Dále pak dokonalá kamera , prostředí , hudba , herci. To vše je naprostá špička. Musím prozkoumat Bavovo tvorbu podrobněji abych zjistil jestli i jeho ostatní díla jsou stejně působivá. ()

corpsy

Dielo s hammerovsky tajomnou a hrozivou atmosférou. Nádherne strašidelná lahôdka s minimálnymi nedostatkami a hrôzostrašne oslnivou výpravou. Malý veľký klenot gotického hororu, ktorý vám môžem s radosťou len a len odporučiť. Vaše očakávania by mali byť naplnené. ()

Astaroth12

Strašidelná hudba,ruiny,4 osoby nesúce rakvu a pohonič hovoriaci o Bohom zabudnutom mieste,toto všetko bolo na začiatku.Ako plynie film tak pomaly zisťujem,že to je naozaj najdesivejšie miesto na zemi,lebo je to miesto povier,strachu a aj smrti.Ako sa na tom cintoríne znášala hmla a pomaličky plynuli zábery z toho cintorína,veľmi ponuré a depresívne.Krásny vizuál,neskutočne silná atmosféra a historické kulisy dotvárajú tomuto filmu veľkolepú strašidelnosť.A tá kamera ktorá snímala schodisko keď po nom utekala Monika,bola priam fantastická a celkovo kamera bola parádna.Len zamrzí že tie úmrtia neboli prepracovanejšie tzv.skoro žiadne gore tu nebolo ale asi preto že film sa viac sústreduje na dej,príbeh a atmosféru a ostatné veci ignoruje.A to je škoda lebo s toho mohol byť dokonalý film ale aj tak M.Bava vedel točiť neskutočne silno atmosferické filmy a on gotický horor povýšil na najvyššiu métu. ()

Tayen

Takový roztomilý gotický horor, o kterém si ani nedovedu představit, že by ho se všemi těmi klišé, mohl někdo brát vážně. ()

mysiak

Na mňa moc pomalé, a prakticky nič sa tam nedialo, ani nejako neplašilo...trošku nechápem vysoké hodnotenie..ale možno len tento pomalý skôr nadprirodzený thriller na mňa nezapôsobil ()

PKD

No, nic moc, tedy. Poetiku Poeovských Cormanovek to nemá a i když zde je nějaká ta atmosféra (a kupodivu jen 2 krvavé scény) tak se jedná o 100x provařené klišé. Plno podivných nesmyslů, které mi většinou v gotických hororech nevadí ,ale tady jsem si kladl spoustu otázek, na něž nedostanu nikdy odpověď. Takový Bavův Prometheus, hahaha. Slušný průměr. Na 1 zkouknutí, ok. P.s. holčina děsivá nebyla ani na vteřinu. I když je to v reálu, kluk. Jo a starosta vypadá jako bratr Yula Brynnera.;-) ()

topi

Snímek Maria Bavi zaujme hlavně svou temně gotickou atmosférou umocňujíci vyníkající hudbou, která nepostrádá smyčce, hoboje, fagoty a další různé nástroje a hraje skoro pořád v celém filmu. Moc se mě líbilo krásné staré sídlo, staré porcelánové panenky, hřbitov a hostinec, ve kterém na začátku filmu byli obyvatelé tamnější vesnice nad kterou ležela stará kletba a ti obyvatelé byli hodně divní. Perfektní byly různé pohyby kamery, přibližování, oddalování a různé jiné vychytávky a hlavně různé barvy a nasvícení! To dodává filmu skvélý ráz! Paráda!! Nádherná hra s barvami! A jako jeden z prvních hororů, ve kterém se zjevuje mrtvá holčička, která má opravdu děsivý výraz! ()

pepua

Malé dlouhovlasé děvčátko nevraždí ze záhrobí jenom v Japonsku, ale také v Itálii, a to už v roce 1966. Toto má vlasy blond a pokaždé, když se objevilo, vždy mi pořádně zamrazilo v zádech. Výborný gotický horror… ()

JohnMiller

Prisahám bohu. Zo začiatku som mal pocit akoby som sledoval staršiu verziu BurtonovejOspalej Dieri. Malo to viac než len rovnaký spád... Do mestečka plného strachopudov ktorý veria každej povere prichádza patológ ktorý má zistiť či sa mladá slúžka zabila sama alebo o išlo o plánovanú vraždu. Obyvatelia pripisujú túto ale aj ostatné chladnokrvné vraždy jednému duchu, patológ sa tak púšťa do vyšetrovania na vlastnú päsť. Ďalej sa to už potom vybralo iným smerom. Keď sa na scénke objavuje duch malého dievčatka ktoré ovláda telekinézou ľudí a tím ich dokáže prinútiť sa zabiť to už také zábavné nebolo. Bola to v celku nuda bez silnejších nápadov ale malo to v sebe tú Bavovskú čarovnú gotickú atmosféru. Takže aj keď sa tam v celku nič nedialo, forma bola skvelá. ()

kagemush

Už zase musím pochválit Filmag.Tentokrát jsem si ale už fakt kecl na prdel. Za 76,-kč (!!!) jsem si pořídil Tohle a Dům hrůzy,Divadlo hrůzy,Kanibal muzikál.Zámecká zrůda,Černá kočka,a Den matek!! Jasně že jsem neváhal ani vteřinu,a to i přesto,že Dům hrůzy ,a Divadlo hrůzy jsem už měl (nechcete někdo dáreček?,já už ho tímhle dostal)Tentokrát kvalitativně (vysoko) velmi vyrovnaná sbírčička,kde i slabší kusy jsou v pohodě nad horrorovým průměrem a to i pro mě naprosto neznámý a výborný tenhle Bavův biják. ()

StrYke

Osobně považuji Operazione paura za zatím nejlepší italský horor, který jsem měl tu čest vidět, ale i přes to to není to pravé... Scény jsou mnohdy příliš zdlouhavé a, a to mi promiňte, až trapné v tom smyslu, že částmi měl film vyděsit, místo toho však rozesmál. Film navíc nemá ani jednu sympatickou postavu, což je docela smutný, hlavně když vezmete v úvahu, že hlavní hrdina se měl nejspíše stát idolem srdcí všech žen roku. Herecké výkony jsou tudíž průměrné, ne-li podprůměrné. Napětí moc nefunguje a snad jediné, co je tu naprosto bezchybné, je hustá a děsivá atmosféra. Některé zápletky jsou poměrně předvídatelné, a ani jedna mě nijak zvlášť nepřekvapila ani nešokovala. V roce 1966 však musel být tento horor hit a určitě velmi děsivý, třeba taková holčička přitisklá na sklo dveří s vykulenýma očima je hodně hodně děsivá - na to však neberu žádný ohled a ty tři hvězdičky jsou za atmosféru a za to, že jsem u toho neusl, ani když jsem na to koukal brzy ráno. Vlastně jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale přece jenom je více negativů než těch pozitivů, takže nakonec jenom ty tři... ()

Martin741

Srdce samozvaneho hororoveho guru ako som ja zase zaplesalo. Presne takto si predstavujem kvalitny horor - ruiny hradov najlepsie uprostred zamlzenych hlbokych lesov, opustene cintoriny kde vietor skuvina a k tomu tvorca vybornych dzallo filmov Mario Bava. K tomu este odlahla dedina so starym prokletim, dufam z hlbokeho stredoveku. Exteriery su doslova genialne, nemyslim si, ze ide o kulisy. A axa este pripocitaju herci ako Luciano Catenaci /Suda a Licha 1978/ a slusny Dzakomo Rosy-Stuart, tak masakrozny horor je hned na svete : 89 % ()

cariada

Tak tenhle gotický horor mě velice mile překvapil. Má to přesně atmosféru jakou to má mít. Dobrý děj a i herecké výkony. Prokletá vesnice ,komu se zjeví malá Mellisa zemře či spíš je donucen umřít. Soudní lékař co přijíždí vyšetřit smrt jedné ženy samozřejmě nevěří pověrám stejně jako komisař ,ale sám nakonec zjištuje že na tom něco bude. Kamera si tu krásně pohrává s obrazem a vše podtrhuje děsivá hudba. ()