Frigo na mašině

• USA The General (více)

padlar

DVD jsem si koupil v očekávání, že půjde o klasickou grotesku alá Chaplin. Sice o ní nešlo, ale zklamaný jsem rozhodně nebyl. Honička lokomotiv jak z akčního snímku, bitva jak z válečného fimlu, love story - to všecho se zde dá najít. Vše je navíc okořeněné většinou vkusně umístěnými gagy. ()

Barquero

The General-Frigo na mašině - technicky odvážné zpracování Bustera Keatona. Romantický příběh zasazen do válečného prostředí. B.Keaton se nechal inspirovat od skutečného příběhu vojáků Severu, kteří se převlékli do uniforem z Jihu a ukradli vlak, aby se přidali na stranu Severu, jenže byli chyceni a popraveni. Keaton si samozřejmě příběh upravil podle svého a podařil se. Film byl ohodnocen jako 18 nejlepší film americké kinematografie všech dob. ()

MH77

Buster Keaton se svou kamennou tváří u mě moc neobstál. Marion Mack a její herecký výkon nemohl být...horší. Ani jednou jsem se nezasmál a film je zbytečně dlouhý. Neskládá se totiž z konkrétního celku. Je složen z mnoha malých vtipů, které bohužel nejsou...vtipné. Ovšem chápu že ve své době to díky lokomotivám muselo být ohromné. Jinak trikově velice dobré. ()

Braindead_77

Buster Keaton - kamenná tvář. Dobrá, asi to bude pravda. Viděl jsem mnoho němých filmů s Busterem Keatonem, jako například Frigo plave, nebo Sherlock Holmes jr., a usím říct, že to jsou jedny z nejlepších grotesek své doby. Zato tento film byl velmi nákladný, příliš dlouhý a herecky příšerný. Celý film nebyl vůbec ucelený: všechno se skládalo z drobných gegů, které vlastně nebyly až na nějaké detaily moc vtipné. Chápu, že to ve své době mělo asi velký úspěch, ale mě film moc nezaujal. Jediné co na tom bylo dobré byla dobře udělaná atmosféra války. 71% ()

Durward

Rozhodně pobaví! Ve filmu jde vidět, že Keaton měl při jeho tvorbě už velké jméno a nemusel příliš šetřit a rozhodně to není na škodu věci. Dělalo mi trochu problém si zvyknout na Keatonův skutečně minimalistický herecký projev, ale s odstupem musím uznat, že to funguje a některé vtípky jsou opravdu geniální. ()

kamic

Buster Keaton měl svůj osobitý styl humoru, který nemusí sedět každému. Také to není snaha o "třeskutou srandu" jako od Chaplina nebo dvojice Laurel a Hardy. Ale mně jeho humor sedí více. Navíc byl velmi dobře fyzicky disponovaný, což mu umožňovalo točit osobně scény, které ostatní dělali s kaskadéry a dnes se běžně dělají v počítači. Prostě špičkový film němé éry. ()

Incanus

Buster Keaton ve skvělé formě. Musím uznat, že na němý film má překvapivě dobrý děj. Když si navíc člověk uvědomí, že veškeré scény byly točené bez pomoci obdoby dnešních vymožeností, tak musí obdivovat odvahu protagonistů. Je to jako vánoční balíček s překvapením, zabalený ve skvostném obalu. Doporučuji všem, koho to k němému filmu láká jako můru ke světlu. Zde nebudete zklamáni. ()

mikroslar

Jako malému se mi "Frigo na mašině", kterého sedmdesátých letech Československá televize tu a tam dávala, jako volnou komedii, když už měla na jiné zahraniční komedie vyčerpaný rozpočet (vlastníci autorských práv svá práva v roce 1955 včas neobnovili- takže od té doby jde o veřejné volně šiřitelné dílo). Dlouho poté jsem "Generala" viděl na plátně v rámci filmového klubu a před nedávnem, jsem si ho z nostalgie koupil na DVD a div se světe, nezklamal. Nevadil ani fakt, že děj vychází ze skutečné události, což vždy považuji za handicap- Keaton  se  naštěstí na dějovou realitu moc neohlíží a na rozdíl od mnoha jiných tvůrců ji nikterak nepodřizuje dramatičnost, přesto, že lpí na dobových rekvizitách a uniformách a dokonce použité lokomotivy 4-4-0 American, odpovídaly typově těm, které mohly být používany za občanské války. O spoustě krásných dobře vystavěných gagů, honiček a o překvapivých situačních zvratech, kterých je komedie plná, nemá v případě Keatona smysl psát. Co překvapí je čistý, logicky vybudovaný adokonce uvěřitelný  příběh, podávaný s jistou mírou laskavé nadsázky a stihem i situačně výborně gradované napětí. Považuji tento film za esenci němé grotesky. ()