Frigo na mašině

• USA The General (více)

Don Carlos

Srovnávat Friga s Chaplinem podle mě není možné. Frigo je totiž božan, který náhodně vystřelenou dělovou koulí zlikviduje celou nepřátelskou posádku. Nemohl jsem si nevzpomenout na Johnny Englishe a jemu podobné. (Ale Frigo s tím přišel první!) ()

Torgal

Vrchol nemej grotesky. Tento film som ako decko miloval a stále sa naňho rád pozriem. Objektívne je groteska prekonaný žáner, ale tu je plné hodnotenie i napriek tomu na mieste. Zlatá klasika, na svoju dobu neskutočne dobre natočená. 9/10 ()

Biopler

Perfektné nápady vo svižnej dobrodružnej smršti, ktorej velí akrobat Keaton. Tento film je známy kvôli pádu lokomotívy z mosta, no mňa zaujal aj tým aký bol Keaton na tú dobu novátorom, ako hľadal možnosti kamery a ako pracoval s mizanscénou. Páči sa mi, že sa pri groteskách s Chaplinom navzájom nevykrádali, každý bol výnimočný v niečom inom. ()

kondor77

Přesně v čase 23:00 min. jsem ukončil přehrávání filmu. Nejsou zde totiž zastoupení černoši, mexikánci a dokonce ani žlutoočka, přičemž v té době, jich na železnicích pracovalo desetitisíce (ne-li více). Například nevím, kolik čínských dělníku a afroameričanů zahynulo při budování železniční sítě, která byla jedním z pilířů silné americké ekonomiky. Ale vím, že být bílým je sprosté. A za celých 23 minut jsem se ani jednou nezasmál nebo nebyl nějak vizuálně obohacen. ()

Arequipa

Už po pár minutách jsem věděl, že u tohodle filmu se nebudu smát srdečně a spontáně jako u Chaplina. Přesto má Frigo na mašině zvláštní kouzlo - pěkný příběh, dobrodružný spád, akrobatické kousky a párádní kameru. Tyto charakteristiky nejsou v Chaplinových filmech tím nej. Charlie sází více na mimiku, bláznivé kreace, emoce. Od Bustera Keatona je tento film první, který jsem shlédl. Až jich bude tolik jako Charlieho, budu moct lépe srovnávat. Ale už teď se mi zdá, že ti dva mají společné snad jen to, že jsou komiky němého filmu. Ve stylu se výrazně rozcházejí a tak je to myslím dobře. A navíc - který kluk minimálně v dětství nemiloval mašinky? ()

Abmont

Moje první a zatím jediné (né na dlouho) setkání s Busterem Keatonem a musím říct, že velice příjemné. Konzistentní scénář, který má i po více jak 80 letech velice vtipné scény, příjemné tempo a překvapivou výpravnost některých scén. Po shlédnutí mi přišlo, že tímto filmem se musel inspirovat nejeden filmař. Navíc si myslím, že jde o zábavnější kousek než filmy Charliho Chaplina (Kida jsem ještě neviděl, tak uvidíme). PS: Pochvala Levným knihám za pěkné vydání 90% ()

Kragujevac

Charlie Chaplin není jedinou legendou něměho komediálního filmu, těch je samozřejmě mnohem víc. Jednou z nich je například i Buster Keaton, známý pod přezdívkou Frigo. A není snad lepšího filmu z jeho filmografie než Frigo na mašině aka The General. Příběh pojednává o Frigovi a jeho dvou láskách, mašině zvanou General a dívce Anabel (Marion Mack). Ty se po jejich únosu vydá zachránit, tím začíná dobrodružství plné humoru na pozadí války Severu proti Jihu. Jako komedie film funguje více než skvěle, bohužel jsem se ale mírně nudil a to mám němé filmy poměrně rád. Film je zakončený epickou bitvou, ve které Buster vypadá jako figurka z jiného světa. Samozřejmě, že vše skončí šťastně a já jsem rád, že jsem viděl tuhle již 80let starou srandu, kde nefiguruje záchodový humor, jak je tomu ve spoustě dnešních komedií, ale herecký výkon komika a baviče Bustera Keatona alias Friga. ()

bono22vox

Původní název je The General - což je jméno lokomotivy, kterou hlavní hrdina miluje, stejně jako dívku jménem Annabelle Lee a tato groteska se odehrává během americké občanské valky Jihu proti Severu. Děj nápadně stráni Jizanum, což je v protikladu s běžným americkým pojetím historie. Tato válka je však válkou z grotesky, mohla by se odehrávat kdekoli... Velká konkurence Chaplina. Keaton byl narozdíl od Chaplina sklidil slavu na poli němého filmu - jeho postavu charakterizoval specificky pohyb těla a strnulý výraz beze slov. A tohle je jeho nejslavnější dílo... ()

Ronee

Celovečerný film z nemej éry, so skvelými hereckými výkonmi, (najmä postava Friga - Buster Keaton) a plný komických situácií. Dej sa odohráva v roku 1861, kedy v Amerike zúrila Občianska vojna známa ako Sever proti Juhu. Frigo je rušňovodič z Juhu a nechcú ho vziať na vojnu. Jeho dievča však chce, aby nosil uniformu. Niekoľkokrát sa pokúsi dostať kvôli nej do armády. Zápletka je veľmi jednoduchá, tradičná vo všetkých obdobiach kinematografie - muž chce zbaliť ženu a urobí preto takmer čokoľvek. Vo filme môžeme vidieť odraz doby, teda roku vzniku filmu a k tomu aj celkom iné poňatie dejinných súvislostí (Juh je vo všeobecnosti v našich očiach záporný, lebo nechcel zrušiť otroctvo). Frigo je však z Juhu a je to kladná postava. Zlí, sú tu Severania. Mne sa to páčilo hlavne kvôli tomu, že to nie je groteska v štýle Chaplina, ale normálna komédia. Takže je to niečo celkom iné a tak treba na to aj pozerať. ()

xenopus

Příběh podle skutečné události je zde zpracován více než umně do podoby celovečerního akčňáku, sice, pravda, bez zvuku, ale nová hudba Joe Hisaishiho je vhodná, vkusná i příjemná. Buster Keaton se tak předvedl nejen jako geniální herec, ale i režisér. No, co by za tah, který tenhle archivní snímek má, dali i někteří současní režiséři... Vrchol němého filmu? Pro mě určitě, aspoň z toho, co jsem zatím viděl. Hodně silné 4*. ()

Hank_Scorpio

Hodnotiť to ako grotesku nemôžem, keďže som sa na drvivej väčšine gagov nesmial, len sa tak pousmieval. (Aj keď na scénu s pokazenou výhybkou budem ešte dlho spomínať) Keď mám tento film brať ako dobrodružný, je to už o inom :). Príbeh je napínavý, zaujímavý, výprava na tú dobu úžasná. Ale na Chaplinove nemé filmy to nemá :-) Je to jednoducho film, ktorý, ak by bol natočený dnes ( samozrejme nie ako groteska) bol by rovnako skvelý. 80% ()

Duke90

Pro mě zatím první viděný "Frigo". Více dobrodružnější a svižnější než moje doposud shlednuté Chaplinovky a je tu spíše více vynalézavosti než vtipu, ale to vůbec nevadí. Někdy jsem si připadal skoro jako bych se díval na Indiana Jonese (konkrétně Křížová výprava). Je to tak akorát na poctivý "čtvereček". ()

Prankster

Naprosto geniální záležitost - kaskadérské kousky, které předvádí Buster Keaton jsou úplně dech beroucí, navíc postava hlopoučké ženušky působí neuvěřitelně vtipně - no prostě pecka úplně maximální. ()