Frigo na mašině

• USA The General (více)

anais

Keaton není tolik vtipný jako Chaplin. A nebo - je jinak vtipný. Skromněji. O to víc pak vynikne velkolepé inscenování některých scén, skvělá práce se zadní projekcí a strhující příběh, který je vlastně jednou dlouhou vlakovou honičkou. Mně osobně se do paměti nejvíc vryla scéna, kdy Frigo rozmáchle štípe dříví na jedoucím vlaku, zatímco se mu za zády v protipohybu přesunují unijní armády. U takové podívané už by označení groteska znělo trochu nepatřičně. ()

poz3n

Neuvěřitelná věc. V době, kdy se ještě nedalo na plátně podvádět, museli jste film milovat natolik, že jste pro jeho natočení riskovali život. Buster byl blázen. Blázen do filmu. 9/10 ()

MM11

Buster Keaton byl jedna z největších osobností němého filmu. Jeho slavná postavička Frigo přežila mnohé jiné umělce té doby o nichž už dnes příliš nevíme. Jednoznačně nejpovedenějším Keatonovým filmem se stal Frigo na mašině. Má všechno co by měl takový film mít - Spád, vtip, napětí a odlehčenost. Vše zabalené v působivém vydání. Buster Keaton byl skutečná legenda a důkaz máte právě zde. ()

jonyyy

Pro mě zatím rozhodně nejlepší filmový-němý zážitek. Buster Keaton je neskutečně pohybově nadaný a jeho gesta jsou opravdu vtipná a ne trapná, jak tomu v mnoha groteskách je. Nemalou zásluhu na mém hodnocení má také hudba. 90% ()

Ilicka

Některé scény zavánějí genialitou (lokomotivy a most, skok přes oheň), Buster Keaton ve své nejlepší formě muže s kamennou tváří, škoda toho místy úplně nepadnoucího střihu. ()

eraserhead666

Po Frigovi v balóně, v němž se balón objevil sotva na dvě minuty, jsem se tohole trochu bál. Ale chyba lávky... Keaton dokázal takřka nemožné. Více než půlka filmu se odehrává pouze na mašině a ani vteřina z toho nenudí. Až jsem nechápal kolik toho zajímavého se dá na tak malém prostoru vymyslet. Navíc, jako železničář velmi oceňuji dnes již takřka historický exkurz do doby, kdy železnice byla opravdu něco, ne jako dnes. Vždycky jsem přemýšlel, proč že mě ty staré němé filmy tak baví, co je na nich tak zajímavé. Jasně, černobílý formát je samozřejmostí, ale ten je i u mluvených filmů. Až u tohohle filmu mě to trklo - ta statická kamera. Všechno je na hercích, kamera tomu vůbec nepomáhá, jen to zabírá. A mě se ten nehybný obraz, ten nepohybující se, statický záběr, strašně líbí, protože to vytváří neozapomenutelnou a velmi zvláštní atmosféru. Frigo na mašině je skvělý film. Velmi nápaditý, pravděpodobně na svou dobu velmi nákladný, obrovsky strhující, krásný... ()

duklak2

Bájný Frigo. Film, nebojím se to říci, dle mého názoru vzkvétá. Zraje jako víno. Je to "pohádka" v dnešní době. Po zhlédnutí se lehce pousmějeme a přemýšlíme, jak se některé "efekty" točily před mnoha a mnoha lety. Nedávno jsem zjistil, že Frigo na mašině se řadí mezi nejdražší němé filmy. Ani se tomu nedivím. Ale stál za to. Pan Keaton nebyl herec, myslím, že si ani neuvědomoval, že hraje. Byla to osoba plná života. Měl jsem z něho pocit, že chce divákovi předvést nejlepší výkon. Povedlo se mu to. Výsledek opravdu stál za to. Velmi si cením tohoto snímku, který mám na VHS i DVD. Řadím tento "materiál" na nejvyšší pozice v mé "skromné" filmotéce. Nikdy na pana Friga nezapomenu. ()

Fleur6

Tie tri hviezdičky rozhodne neznamenajú z mojej strany žiadne pohŕdanie alebo zneucťovanie tohto filmu. Bolo to zábavné, bolo to fajn, možno to bolo aj nadčasové, ale nie na viac. Nemám v úmysle prilepšovať filmom hodnotenie len kvôli dobe vzniku. ()

ScarPoul

Grotesky pre mňa predstavujú nevyčerpateľný zdroj filmového kúzla a originálnej zábavy. Buster Keaton nie je Charlie Chaplin. Ale rozhodne ho nemôžem považovať za niekoho menejcenného, hlavne preto, lebo Frigo na mašine je film, ktorý ma svižné tempo, krásne rozohrané scénky, plné rôznych kaskadérskych kúskov, ktoré jednoducho lahodia ľudskému oku. Buster Keaton zo svojim jediným výrazom je jednoducho nezabudnuteľný a to nehovorím o pamätných scénach ako scéna z delom alebo útek zo severu na juh. Všetko to do seba krásne zapadá. Je to akčné, je to vtipné, je tam romantika a hlavne s toho srší dobrodružstvo a sympatický hrdina. Film, ktorému síce môžem niečo vyčítať, ale nespravím tak. Užil som si ho a užijem si znova, čo je naozaj jediná vec o ktorej vôbec nepochybujem... ()

Iggy

Friga na mašině jsem si oblíbil už jako malý, když jsem si ho často pouštěl u mého dědy z jedné ošoupané videokazety. Možná i proto je to dodnes můj nejoblíbenější Keatonův film a snad i mně nejmilejší film vůbec. Jeho síla není ani tak v komických situacích plných gagů, u kterých bychom se smíchy za břicho popadali, ale spíš v jeho atmosféře, v náladě jakou v nás vyvolává, v poezii a kouzlu, které obsahuje. „Na tomto filmu je možno obdivovat všechno: jeho jednoduchost i bohatost, jeho uvolněnost i napětí, jeho melancholii i humor. Všechny tyto pojmy vytvářejí celek.“ (Herbert Jhering) Doporučuji verzi se skvělou hudbou Carla Davise. Zajímavosti: Záběr s mostem a padajícím vlakem byl vůbec nejdražším záběrem v historii němého filmu. Delší 107 minutová verze je pouze pomaleji promítaná původní verze 75 minutová. ()

rawen

Je zajímavé, že film z roku 1926 má víc šťávy, kreativnější akční scény a lepší kaskadérské výkony, než naprostá většina akčních filmů současnosti. Grotesek jsem moc neviděl, ale tohle je prostě pecka, když se navíc divákovi dostane ještě dokonalého Keatonova mimického herectví, není co řešit. 9/10 ()

Hwaelos

Příjemné překvapení. Čekal jsem grotesku a dostalo se mi akčního dobrodružství ve stylu Indiana Jonese (jen zábavnějšího :op) Nakonec jsem až měl chuť přetáčet rádobyvtipné momenty, abych se dostal k jádru naháněček ve dvou vlacích, jedné dresíně a na jednom dřevěném kole. ()

Blofeld

Výtečná akční komedie, která se mi i přes mou averzi ke groteskám opravdu líbila. Podíl na tom měla výborná Hisaishiho hudba, velice kvalitní kopie (francouzští restaurátoři si dali záležet), ale hlavně velice promyšlený scénář, kde jen málo gagů neposouvá děj. ()

Marek1991

Kto nenarukuje do armády do nezmyselnej vojny je zbabelec a robiť ešte z takého človeka šaša, tak toto veru neuznávam. Navyše ťažko o takej vojne prehlasovať, že bola len kvôli otrokom, pretože keby išlo len o černochov, tak pochybujem, že by umierali toľkí ľudia, vzhľadom na povahu ľudí, skôr išlo o o ovládnutie celého územia, o poslušnosť na danom území a mnoho politických otázok, no aj tak južanské štáty kvôli tomu postoju k černochom skrátka nemôžem z morálneho hľadiska uznávať. Svojho času ešte takýto film prešiel, dnes by už bol problematický, čo je možno dobre, no hlavne tu išlo o srandu a tá miestami bola, no nie až tak veľká, že by to prekonávalo napríklad Chaplina, či Laurela a Hardyho. Je to zapamätateľné dielo vďaka scénkam s naháňačkou lokomotív, no inak som čakal viac aj vzhľadom na dĺžku filmu. ()

liquido26

Po druhém shlédnutí ruším to, co jsem napsal předtím a zvyšuju hodnocení na plný počet, protože mi došlo, že Frigo na mašině je zcela ojedinělá a geniální groteska. ()

Cubinho

Toto je moje první setkání s B. Keatonem (když nepočítám vedl. roli ve Světlech ramp) a opravdu musím ocenit jeho nápaditost. Chaplinova komika mi je sice bližší, ale akčnost B. Keatona a zvlášť scény podobné těm na "mašině" u Chaplina nenajdete. 9/10 ()

corpsy

Áno, jednoznačne najväčší konkurent Chaplinovho ZLATÉHO OPOJENIA na poste najlepšej nemej komédie v histórii. Film, ktorý rozosmeje snáď každého, bez rozdielu veku, pohlavia, národností. Buster Keaton natočil extrémne podarený snímok, ktorý patrí medzi najlepšie filmy všetkých čias. ()