Frigo na mašině

• USA The General (více)

Madadajo

Dovolil bych si Bustera Keatona nazvat největším z mimů němého filmu. Mimem proto, že svou nasazenou maskou přezdívanou "stone face" vytvořil jednu z vlastností svého charakteru, přímo jej předurčujícího do role mima. V grotesce tohoto typu je důležitý pohyb jakožto projev filmové řeči. Frigo samotný je zcela nepoužitelný pro mimiku tváře, která sama o sobě má svou výpovědní hodnotu v němém filmu (ba dokonce v tomto období dosahuje svého vrcholu viz Poslední štace). Frigo ale ochuzen o tuto část vše dohání bravůrním hereckým projevem celého těla, což ostatně němá groteska vyžaduje. Snad právě tímto spoejním strnulé tváře a pohyblivého těla je Frigo dodnes jednou z nejlépe čitelných figur němého filmu. ()

shantim

naprostý skvost, ve kterém nechybí snad nic. napětí, emoce, humor, skvělí herci a trochu praštěný děj. 94% hvězdiček ()

philip.j.fry

(Viděno ve školní projekci) K tomuto prastarému(1926)filmu bych se býval nedostal nebýt jednoho člověka který to s filmy vážně umí.Až do projekce jsem Bustera,,Friga" Keatona vůbec neznal,jednak proto že předválečnému filmu zase tolik neholduji(Kromě Vlasty Buriana,King Konga a několika dalších),a jednak proto,že komedie nejsou úplně mým parketem(a němé tuplem.) ()

Brain-D

Buster keaton byl taky dobrý číslo a s vlakem to byla opravdu legrace, že to nebylo ani možný. Tak jak on ovládal vlak, tak tak nejde snad ovládat ani auto. Jinak nijak neohrožil mého oblíbence Charlio Chaplin, který pro mne zůstává nejlepším němým představitelem. ()

mcleod

Vcelku nudný slaďák. Buster Keaton byl sice relativně dobrý herec (no, možná kdyby nebyl tak extrémně nalíčený), ale většinu času tohoto filmu ne moc vtipný. Aspoň ne tak jako Charlie Chaplin, ani jako Laurel a Hardy... už proto, že se Buster Keaton snaží spojit nešikovnost s šikovností, strach s odvahou, hloupost s chytrostí a ono to prostě nějak nefunguje. Navíc příběh je moc dobrodružný (a militaristický), ke groteskám se hodí spíš jednoduchý. Je to prostě film, který nefunguje. ()

Autogram

Najlepší nemý film to u mňa nebude, ale veľmi akčný a podarený áno. Na svoju dobu, samozrejme, a je čo oslavovať, keď pomaly to bude už stovka rokov. Za triky, ktoré sú viac skutočnosťou ako trikmi, by sa nemuseli hanbiť ani novšie filmy, len ku koncu som aj pri tom krátkom trvaní mal toho cestovania celkom dosť. ()

vyfuk

Wau. Tak takhle jsem se dlouho nenudil. Chápu, že to je v rámci komedie a jo... párkrát jsem se i usmál. Ale osobně mi tenhle ¨film přijde naprosto zbytečný. Nemá nic co by mne nějak zaujalo na filmu. Chaplin měl alespoň nějaký příběh. Frižo tady běhá sem a tam a připadá mi, že to nemá smysl. Oceňuju na tu dobu super efekty. Neoceňuju ztrátu mého času na tomto. ()

pugs

Kto čakal vynikajúcu komédiu, v ktorej sa, ak sa to tak dá nazvať, "hláškuje" bude sklamaný. Pretože Frigo na mašine je groteska, takže sa tam výlučne nehovorí:-) Samozrejme toho času to musel byť najlepší film všetkých čias a samozrejme najdrahší. Predsa len - lokomotíva, čo spadne spolu s mostom do vody. Vtedy by sa o to nepokúsil ani môj obľúbenec Michael Bay. Samozrejme je to komédia a smial som sa dosť, naozaj, naozaj dosť. Čo už len pomyslieť ako je Frigova frajerka nešikovná a ako triesočky hádže do pece? Na tom sa zasmeje aj Dudek:-) 8/10 ()

Vercinix

Buster Keaton je sice skvělý, ale film tím neomládne, nezíská na aktuálnosti ani divácké atrktivitě! Dvakrát jsem u toho usnul, takže celková délka, která je zde mimochodem špatně uvedena (zde je uvedeno 75min, ale verze kterou mám já je 107min a je tak uvedena i na IMDb) se prodloužila ještě cca o 45 min. Hvězda za Bustera, hvězda za Strausse a hvězda za to že to místy bylo i vtipné! Abych nebyl jen kritický (protože to bych nikdy nebchtěl být) musím uznat, že minimálně tyto tři hvězdičky jsou opravdu zasloužené a dlouho jsem přemýšlekl nad čtvrtou! ()

latvar

Tahle němá groteska je úžasná, dle mě na stejné úrovni jako většina Chaplinových filmů. Frigo coby zachránce unesené dívky, který pronásleduje v lokomotivě zločince, kteří mu ukradli vlak a nic ho nezastaví, pro mě 90% ()

ArdathBay

Že by film z roku 1927 (samozřejmě němý) doplněný náádhernou hudbou japonského !! orchestu nemohl bavit i v roce 2oo9 ? Ale kdeže. To je obrovský omyl. Geniální Buster Keaton byl snad gumový akrobat, protože u některých scén se až tají dech. Nuda by byla to první, co by člověk mohl čekat, ale to poslední, co by dostane. Děj příjemné ubíhá, koutky mi škubají a ve scéně, kdy Frigova milá přitopí podanou proprietou, jsem vybuchl :) Gagy jsou naprosto perfektně vymyšlené, místy mi připoměly nějakou adventuru ( když už situace vypadá v pohodě, něco se podělá). Všechno je prostě D-O-K-O-N-A-L-É. Jedna z nejlepších grotesek, co jsem kdy viděl. P.S. DVD od Levných knih má skvěle remasterovaný obraz, na rozdíl od verze DVD Ráj, který je naprosto neostrý. ()

Thurin

Byl to můj první Frigo a možná proto jsem čekal třaskavou grotesku plnou akrobatických pádů a gagů. A ejhle, dostalo se mi spíše výpravného dobrodružného snímku ve stylu Temného území (a to nemyslím jako urážku :) ) či Indiana Jonese. Groteskní kousky působili spíš rušivě a nevtipně a i jinak skvělá hudba byla při nich nevystihující. Jinak jsem ale velmi mile překvapen a potěšen. ()

Babous

Svižný němý film s neuvěřitelnými akrobatickými výkony Bustera Keatona. Místy jsem se řezal smíchy a při pádu mostu jsem jenom zíral. A to jde prosím o film z doby, kdy ještě nebyly všechny zajímavější scény dělány počítačovými triky či dubléry! ()

Sdoom

Chápu, proč byl Buster Keaton ve své době takovou personou. Řekl bych, že The General není sice zdaleka tak nadčasovým snímkem jako některé Chaplinovy skvosty, na druhou stranu je to svým způsobem krásně naivní, romantické a i když gagy zestárly, mají své osobité kouzlo. V tomto případě vemu v potaz stáří snímku a udělím o jednu hvězdičku víc, než na kolik se mi film skutečně líbil. ()

MurielRezek

Chci zde vzdát hold tomuto geniálnímu němému filmu a zejména jeho tvůrci, jedinečnému komikovi, který se nikdy neusmál. I v tomto snímku předvádí Frigo své originální umění, svoji svéráznou komiku s nehybnou tváří.Vyjímečnost filmu, který byl natočený podle skutečné události tkví nejenom ve vyjímečném Frigově talentu jeho geniální mimiky a kaskadérském umu, kterým své publikum rozesmívá i dojímá už bezmála 90let, ale také ve své nadčasovosti, v Keatenově poselství o odvrácené straně války. Celý film se nese v typicky závratném tempu, nechybí tu kromě humoru ani napětí a emoce, láska a romantika.Toho melancholického chlapíka, droboučkého hrdinu jsem milovala odjakživa, skoro stejně jako Tuláka Charlieho. I samotný tragikomický osud obou komiků Bustera Keatona a Charlieho Chaplina mě vždycky dojímal. ()

bari68

Klasika nemého filmu,základná častica žánru komédia.Dnes už osemdesiat rokov starý film nazývame groteskou,ktorá ale po tak dlhých rokoch už toľko nenadchne a neohromí ale zaručene zabaví. ()

see_sawandrew

Groteska, která mě masivním způsobem frustrovala... u Seven Chances jsem se bavil přijemně, ale opakující se záběry na jedoucí lokomotivu ve mně dosud vyvolávají nepříjemné pocity. Až se posté podívám na Příjezd vlaku, možná dám tomuto dílu další šanci... ()

xaver

Asi nejlepší snímek muže s kamennou tváří, i když těžko hodnotit, který z jeho filmů jsou lepší nebo horší. On má snad jen lepší filmy a nejlepší. Friga na mašině jsme viděl poprvé jako kluk před asi 50 léty. A od té doby mnohokrát, ale vždy se pobavím. ()

Zagros

Potřetí Frigo a potřetí lehce jiný film. Tentokrát mě překvapilo, jak může být podobný typ filmů napínavý. U některých scén jsem byl opravdu napnutý, aby mě Frigo nějakým svým kousek v následujícím momentu odrovnal. Příběh, napětí, akce, humor, ... vše bylo skvěle vyváženo a já jsem se ani na chvíli nenudil, což se mi někdy u němých filmů stává. K celkovému vysokému hodnocení svým dílem přispěla i nepůvodní hudba, která je doplněna velmi citlivě. Původně jsem chtěl s Frigem vidět jen pár jeho snímků, ale milerád připustím, že se s ním v budoucnu ještě setkám. ()