Reklama

Reklama

Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Iba so sebazaprením som dal tomuto čudnému filmu tri hviezdičky. Nemám zmysel pre herectvo Anthonyho Quinna a Annu Magnani som videl v lepších filmoch i lepších úlohách. Takže ma zaujal jednotný postoj všetkých obyvateľov k ich jedinému a vzácnemu majetku a tiež davové scény. To je dosť málo na film nakrútený pod taktovkou Stanleyho Kramera. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelný, jak poslední čtvrthodina dokáže zamíchat s celkovým vyznění filmu. Opravdu působivý momenty, který byly víc než jen součástí jednoho příběhového celku. Taky mě dostala scéna s přesunováním vína, to byla vskutku geniální práce s davem. Docela rád bych se někdy zajel do tý vesničky, kde se film natáčel kouknout, jestli je to i v realu taková typická Itálie jako se to podařilo vecpat do filmečku. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Snímek, který se nemůže rozhodnout, jestli se vydá po cestě ztřeštěné italské komedie, odlehčeně vtipného společenského příběhu, nebo silného válečného dramatu. To je trochu na škodu, protože silný dokáže být ve všech pozicích, ale sladit dohromady je nedokáže. Scény, kdy rozverný Bombolini jedná s německými vojáky, vyznívají zvláštně. Sám jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zůstat napnut. Ač Anthony Quinn dokazuje své perfektní herectví i tady, přesvědčit mě úplně nedokázal. Na vině, je ale hůře napsaná postava Bomboliniho. Film by také zasloužil prostříhat a zhruba o půl hodiny zkrátit. Některé záběry se zbytečně natahují a podobné sekvence se často opakují. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Krásný humorný filmový příběh o životě a starostech obyvatel malé italské vinařské vísky z období 2. světové války. Anthony Quinn mi svou hlavní rolí a hereckým projevem v tomto snímku připomněl jeho neznámější hereckou postavu Zorby z filmu "Řek Zorba". První třetina filmu by se dala hodnotit spíše průměrem, ale od nástupu Bomboliniho do vyšší společenské funkce se dostává film z uměleckého hlediska svou hodnotou do oblasti filmové tvorby hodné ceny nejvyšší, tedy Oscara. Bohužel, zůstalo pouze u nominací. Mého pětihvězdičkového oscárka ale Anthony Quinn naprosto s přehledem získává. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo od 17. června do 15. října 1968 v Itálii v regionu Lazio a ve studiích Cinecittá v Římě. Točilo se v obcích Anticoli Corrado nedaleko Říma, Capranica Prenestina, Tivoli (římská jeskyně) a Pisoniano (hřbitov). (Anoli)

Reklama

Reklama