Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

JohnMiller

Poctivý Noir-ovský predchodca Tarantinovho debutu Gauneri. Prvú hodinu filmu som v tom genialitu Stanleyho Kubricka akosi nezaznamenal bolo to dobré. Zločinec ktorého pustili nedávno z väzenia sa rozhodol o veľkú lúpež na dostihoch. Na prácu potrebuje zopár mužov vyberá si ostražito ľudí ktorý sa navzájom nepoznajú. Proste ako Tarantino (rip-off). Jeho dokonalý plán sa nejakou náhodou nezvrtne vo chvíli keď to čakáte a v tom ma Kubrick opäť dostal. Celí čas mi bolo jasné že to všetko pomieša žena jedného s "gaunerov" ktorá o akcií vedela už od začiatku. čo sa aj s časti podarilo ale nie tak ako som čakal. No jednoducho dobre napísaný scenár aj keď mi už tento film príde.... starý a to staré filmy od 60 rokov sledujem pravidelne tu už si to nedokážem tak užiť. To nie je vina filmu ale moja. Ako som hovoril prvá hodina dobrá avšak nasledujúcich necelých 30 minút bolo úžasných ! Perfektne zvládnutá lúpež kde sa lámal čas aby Kubrick ukázal čo každý v tú istú minútu práve robil.. toľko vecí sa mohlo prihodiť a ono to išlo ako po masle. Peniaze získali a....... a to by som už spoiloval veľa iba dodám. Koniec bola nenormálna smola ktorú som nečakal. ()

Aleee89

Kubrickovo Killing jsem zhlédla, protože mi bylo doporučeno, protože je to další z ceněných klasik, a protože Kubrick sám je pojem a zároveň režisér, k němuž se stále snažím najít si cestu, což se mi pořád moc nedaří. Zabíjení má příjemnou stopáž, kdy nic nestačí nudit a kdy vše v podstatě dobře odsýpá. Parta, co se rozhodne loupit, je složena ze zajímavých postav se zajímavými osudy. Jeden z prvních Kubrickových filmů zároveň předjímá, jak asi budou jeho filmy vypadat dále. Na dobu vzniku v lecčem působí moderně - nezaujatý vševědoucí vypravěč konotující dokumentární filmy a filmové týdeníky (ten hlas sám, znějící jako z rádiové reportáže, není v hollywoodských filmech neznámý, na mysli mi vytanulo pár dalších snímků s tímto hlasem), skoky v čase, neustálé upozorňování na to, kolik je hodin a co se děje... No, co se týče formální stránky, film zaslouží pochvalu. Jinak si mě, jak už to u mě a Kubricka bývá, zase moc nezískal. ()

Colonist

Mám rád filmy o přípravách loupeže a mám rád filmy, které si ve vyprávění různě hrají s časem. Takže jsem byl spokojen. Zabíjení je kvalitním filmem, i když jsem v něm nějak postrádal ten osobitý Kubrickův styl, který u jiných jeho filmů poznám na sto honů. Nevědět, že je tohle od Kubricka, tak by mě to samo od sebe nikdy nenapadlo (režie je tradičně znamenitá, ale nic na mě prostě nekřičelo "Tohle je Kubrick!"). To však nemění nic na tom, že je to velmi dobrý snímek. Herci odvádějí výkony na slušné úrovni a scénář je vypilovaný (jen na konci jsem byl lehce rozpačitý, když to celé začalo sklouzávat skoro až do bláznivé komedie. Ale závěrečná pointa byla skvělá). Zřejmě jsem konečně dozrál do věku, kdy si film-noir a já budeme rozumět. Určitě vyhledám další snímky podobného ražení. ()

Kangax

Jeden z prvých filmov slávneho S. Kubricka, je neskorý noir, ktorý už nemá typické žánrové propriety a točí sa okolo plánovanej lúpeže peňazí z dostihových pretekov. Ale minimálne "femme fatale", lačniaca po peniazoch tu je...:) Skvelý scenár, odohrávajúci sa v rozličných časových rovinách, kedy je divák často zmätený a často zase až príliš vie, čo má očakávať. Veľmi napínavé, ale taký netradičný scenár by sa už dnes nemohol použiť, lebo klasický divák by to nezvládol...:) ()

Laurent

Už od prvních minut mi bylo jasné, že sleduji vynikající film. S každou výbornou scénou jsem se těšil na tu další. Nesmírně důležitá je po celou dobu osoba vypravěče, která dodává filmu nezapomenutelné napětí a zvyšuje působivost děje. Jedinou nepovedenou věcí je závěr (5 minut), který se dal vyřešit jinak, aby nepůsobil příliš „hloupě“. ()

Fanucci

Strašně prezicní film. Výborně napsané, výborně režírované. Každá scéna do sebe zapadá a tvoří dokonalou filmovou mozaiku. Omlouvám se, nechávám se unést:-) Mně toto dílo ale naprosto dostalo! "Johnny, you've got to run!", "Eh, what's the difference?" ()

Sheldra

A pak že jsou staré filmy jen zdlouhavá nuda! Pendrek, když to vezme do ruky ten správný člověk, máte vystaráno. Dokonale vykreslený příběh partičky, která naplánuje bezchybnou loupež, ale bohužel už si nedokáže uhlídat maličkosti typu kvality zavírání kufru nebo jednoho prostoduchého praoháče ve svých řadách. Jak to dopadne, je jasné hned od začátku, ale to nemění nic na faktu, že je to napínavé jak malé trenky a perfektně zrežírované. Holt celej Stanley! ()

SgtPepper

George se svou vypočítavou mrchou Sherry mi tak trochu připomínají pana Oranžového. Quentine Quentine, že tys to musel vidět? ()

GILLWANDER

Prvý film čo som videl od tohto geniálneho vizionára. Opäť krátke časové rozpätie a Kubrick opäť na maximum ťaží zo všetkého. Réžia je bez debat technická brilantnosť tohto režiséra a radí sa na prvé miesto jeho celej pestrej filmografie. Stačí mu fakt len desiatky minút a on z toho spraví geniálnu záležitosť, ktorá tu bude, než aj jeho vnúčatá skonajú. Má zmysel pre originalitu, pre detaily, ktoré už dnes nikoho žiaľ nezaujímajú. Prečo aj. Každému stačí 200 miliónový rozpočet a môže točiť blbosť len na základe nejakého absurdného komiksu. Detaily sú už pasé. Kubrick ich používal náramne rád (interiéry vo vesmírnej odyseji predbehli dobu o pár desiatok rokov) vyhrával sa s filmom ako by to bolo jeho dieťa. Prístupom bol odlišný, iný a môžem povedať že aj impulzívne nový a to sa písali 50-60-70 roky minulého storočia. Dnes tu máme nové tisícročie a už aj s novou desiatkou, ktorá toho zas tak veľa nepriniesla. Škoda, že sa už nerodia takýto umelci ako bol aj Kubrick. Taký sa žiaľ narodia raz za tisícročie. 90% ()

Carlossss

Pro mě do jisté míry zklamání. Kubrick byl vynikající režisér, ale tohle jeho rané dílo mě nenadchlo. Plán a provedení zločinu bylo výborně naplánované, charaktery byly též zajímavé. Ale nebyl jsem schopný se do Zabíjení pořádně zadívat, aby mě udrželo v napětí a já se bavil. Nebavil jsem se... ()

kagemush

Pro mě mimozemšťan Kubrick přistál na týhle planetě až s filmem Dr. Strangelove ..........,ale nelze nepřiznat i kdyby nebylo věcí budoucích,tak tenhle film by určitě nezapadl. ()

honajz2

Dokonalá forma nerovná se dokonalý film a tahle věta by vlastně šla použít na celou Kubrickovu tvorbu. Ano, natočené je to dost slušně, se skvělou hudbou a s neskutečným citem pro jednotlivé záběry, ale obsahově je to dost slabé a na svůj žánr celkem průměrné. A i přes víceméně obstojnou atmosféru, slušné herecké výkony a ucházející vedení příběhu na 85-minutovou stopáž nemůžu říct, že bych z toho měl nějaký silnější dojem a i přes všechny klady (kterých opravdu není málo) mám pocit, že si z toho časem něco vybavím pouze mlhavě. A to by se mi u filmu, který zde má 85% a hromadu nadšených reakcí, stát fakt nemělo. Ono popravdě kdyby to netočil Kubrick, tak by to sotva dosáhlo červených čísel a sotva nějakého ohlasu, ale takhle se tu z toho automaticky dělá bůhvíco. Navíc ani ten příběh není dokonalý - celá ta "dokonalá" loupež, o jejíž dokonalosti se co chvíli mluví, měla dost jasných trhlin.... Je to prostě jen dobré, ale ne tak dokonalé, jak se dle zdejšího hodnocení zdá. Silné 3* ()

/Pablo

Klasický zástupce filmu noir s velmi dobrou zápletkou a dokonalým závěrem. Tímto Kubrick odstartoval svou hvězdnou kariéru režiséra. ()

(mOnkey)

Dnes poměrně tradiční zápletku rezehrává Kubrick v napínavé drama s velmi hutnou atmosférou. Ta je paradoxně srážena k zemi v klíčových chvílích, kdy sledujeme jednotlivé aktéry zločinu, kterak se připravují na svůj úkol; opakovaně tak máme možnost přihlížet některým ze scén, abychom se nakonec dočkali velkého morálního finále, které myslí na spravedlnost. ()

Martin741

Reziser Stanley Kubrick natocil len standardny film-noir o kradezi. Film sice dobre odsypa, ale postav je tu privela, ani jedno znamejsie herecke meno, priemerne herecke vykony a Nabukadnesarzial aj priemerna rezia. Takze osobne nechapem glorifikaciu tohoto diela a podla mna ide o precenovany film. 60 % ()

Hees

Tak tu som dlho váhal, že ako nakoniec budem hodnotiť z dôvodu, že vo filme si človek nevytvorí žiadnu náklonnosť k jednotlivým predstaviteľom a preto v ňom ich osud nevyvolá žiadne pocity. Teda možno až úplný koniec človeku nejako rezonuje neskôr v hlave, ale v prvom momente ani nie. Kubrick je samozrejme čarodejník tak ma svojím príbehom presvedčil a uznal som kvality tohto filmu. Herecky je to veľmi dobre zvládnuté predstavenie, aj keď stále mi niečo v tomto filme chýbalo a to niečo čo by ma zdvihlo zo stoličky, alebo prípadne prinieslo niečo viac ako som mal možnosť sledovať. Mal som možnosť sledovať rôzne typy ľudí vo vypätých situáciách a každý ich zvládal inak. Najviac ma asi presvedčil koniec kedy človek drží palce, aby sa nestalo niečo zlé a to opakovanie nie len raz. Takže koniec ma presvedčil k tomu, aby som tomuto filmu venoval štyri hviezdy aj keď nie plné štyri (Hodnotenie 3,5). ()

M.i.k.e

hodně povedená noirová žánrovka, které ani skoro sedm křížků nic neubralo na zábavnosti a ve které je všechno od loupeže, přes nevěru, zradu až po ono zabíjení. Nejsem si sice úplně jistý že bude takhle dobře fungovat i na druhé shlédnutí, ale to je celkem jedno. Režijně už je to brilantní a Kubrickův posun během jeho prvních tří filmů je až neuvěřitelný. Jinak je tu všechno...80% ()

MrPierc

Stará škola ve vyprávění noir loupežné krimi. Plán je vždy dokonalý, jenže ho ovlivní lidé. Peníze jako další meta v lepším světě. Jsme ochotní kvůli tomu zabíjet. Velmi dobrý konec. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci