V lesích je nalezeno mrtvé tělo školačky Elsie a obyvatelé města žijí ve stavu tísnivé hrůzy. Policie zoufale pátrá po vrahovi a popudí proti sobě podsvětí, které odmítá za vraha považovat někoho ze svých řad. Organizace zločinců se proto rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou... Politické napětí v Německu na počátku třicátých let dosáhlo svého vrcholu a tento snímek některé vrcholné německé představitele velice popudil, jelikož je v něm spousta narážek, směřujících k demystifikaci politických sil Německa v přelomovém údobí. (caligari)

lenzi

Klasika, ktorej by hudba možno uškodila. Inak zaujímalo by ma, či Ružomberčania vedia o svojom slávnom rodákovi a či má vôbec niekde aspoň nejakú pamätnú tabuľu. ()

flu

Skvělý film, který setsakramentsky předběhl svou dobu. Režií, scénářem, kamerou a především celkovým (velmi znepokojivým) vyzněním. Při Griegově suitě "Ve sluji krále hor" mi až do konce života budou naskakovat zimomriavky a zjeví se mi obraz šíleného Petera Lorreho. 10*. ()

hazdrova

Parádne spracovaná drámička zo starých čias. Vtedy inovatívna hra so zvukom a hlavný hrdina s vypúlenými očami mali niečo do seba. Konečný súd bol veľmi dobre spravený. Všetci ruky hore. Z recesie dobré na pozretie. 3* ()

Tarhiel

Uf, ťažký, zaujímavý a netradičný film o hľadaní vraha v nemenovanom nemeckom meste, ktorý bol citovaný ako inšpirácia atmosféry tvorcov Thiefa 2, spolu s The Castle of Cagliostro od Mijazakiho!. Netradičný, lebo Vám je odhalený hneď na začiatku filmu; to zaujímavé je totiž spôsob, akým sa k nemu postavy dopracujú a zároveň existenciálne zamyslenie sa, nakoľko je človek zodpovedný za svoje skutky. A ako vidím podľa popisu, je to aj metaforické zachytenie nálad v spoločnosti pred prvou, ale aj druhou svetovou vojnou, čo už je rovina, ktorú by som tam nedokázal vyčítať. Spolu s Third Man (1949) dva najlepšie filmy starej školy, aké som videl a obe múzou dnes už legendárnej hry od Looking Glass Studios. ()

barbara5

Vrah mezi námi patří mezi největší díla německé kinematografie. Ani pro mě nebyl zklamáním. I přesto nebo spíš právě proto, že snímek vznikl na počátku zvukové éry, si zaslouží velkou pozornost. Ve městě řádí vrah malých dětí a policie je bezradná. Tak se případu ujmou místní gangsteři, kterým neustálé pátrání policie po vrahovi kazí obchody. Velmi se mi líbila morální pře, kdy gangster- vrah malých dětí, stojí před soudem, kdy ho soudí gangteři- vrazi a zloději. Ti se dožadují jeho smrti. Proč? Aby jim to nekazilo obchody. Čistě sobecky. Koneckonců, je jedno, zda-li vrah půjde do vězení, léčebny nebo jestli bude zabit, jak říká sama matka jednoho ze zavražděných dětí na konci filmu: "Stejně nám to naše děti nevrátí". Co se ztvárnění filmu týče, chyběl mi tam nediegetický zvuk, který by alespoň trochu usnadňoval divákovi zvládnout první hodinu filmu, kdy se nic moc nedělo. ()

DoNotCross

Nestává se to často, ale čas od času objevíte při svých toulkách filmovou minulostí nestárnoucí klenot. Když z něj sfouknete prach, oslní vás svou pronikavou září a aktuálností své výpovědi se vyrovná i těm nejmladším dílům. M je bezesporu takovým skvostem. Mě si získal hned od samého začátku, stačilo mu dítě s míčkem a starostlivá maminka. Ale hledání vraha malých holčiček je pouhým odrazovým můstkem, tenhle starý pardál toho v sobě skrývá mnohem, mnohem víc. Nejkrásnější na něm asi je, jakým způsobem formuje váš vztah k pomatenému mordýři, od počátečního odporu, přes lítost po porozumění. Z počátku jasně načrtnutá linie mezi dobrem a zlem v závěru mizí, nechávajíc řešení konfliktu jen a pouze na divákovu morálním kompasu. Snímek o empatii, vyděděncích společnosti, lidskosti zrůd a bezcitnosti mas. Pane Langu, klaním se vám. ()

petrik11

Naozaj kvalitný počin. Na to že to má takmer 90 rokov, dejovo to žilo, páčilo sa mi aj vykreslenie života vtedajšej spoločnosti, hlavný predstaviteľ bol až príliš vidieť. Menej ako za päť sa to hodnotiť nedá. ()

adamix

Bolo zaujímavé vidieť nemecký film z čias, kedy sa pomaly schyľovalo ku celosvetovému konfliktu. Film o téme tak citlivej a pri tom k dnešnej dobe aj aktuálnej a zvládnutej skoro na perfektnú. Najlepšie bolo sledovať postupy zúfalej nemeckej polície k dolapeniu vraha detí a mentalitu primitívnych ľudí z ulice, ktorí sa rozhodnú vziať zákon do vlastných rúk. A samozrejme, pútavý príbeh plný pátracích taktík a perfektný výkon herca Petra Lorreho. V druhej polke kúsok zdĺhavé, ale za pozretie to stojí. Už len z toho dôvodu, že toto je prvý film o sériovom vrahovi. Za mňa 85%. ()

pollstro

Jeden z prvních německých zvukových filmů v kriminálním procedurálním dramatickém provedení, který je považován za mistrovské dílo předválečné kinematografie, jenž dodnes patří mezi nejdůležitější filmy německé filmové historie, expresionistickýchkriminálních filmů. Sociální vykreslení Výmarské republiky společně s úřady a  samotným životem podsvětí se prezentuje jako celek, který má v mnoha oblastech velmi společného. Takřka jízlivé zobrazení procesu pátrání, společenské podrážděnosti, kolektivní hysterie a především skutečně do detailu promyšlené prezentace vraha, který se z roviny vraha přesouvá do oblasti oběti systému. Představitel mnoha filmových inovací, které svým vyzněním zaznamenaly nezpochybnitelně obrovský vliv na moderní kriminalitu filmografie. Mistrovské dílo, které svojí mizanscénou a vysoce kontrastní kamerou definuje veškeré základy filmové tvorby. Přičemž je působivé sledovat, jak Lang veškeré dění na obraze ovládá s naprostou bohatou, ale přesto skvěle redukovanou filmařskou virtuozitou. Dle slov samotného Langa největší dílo celé jeho tvůrčí filmové kariéry. Sériový vrah dětí Peter Lorre ve své průlomové roli. ()

moviepill

Dokonca aj pri odmyslení si roku vzniku, je tento film geniálny počin a jeho sila spočíva v detailoch, ktoré si všimnete až pri druhom alebo treťom pozretí. Absolútnym právom gigantická klasika svetového filmu, ktorá položila základy pre tisíce ďalších, ktoré nasledovali. Kto nevidel, nech neváha. Naratívne, cez optiku hereckého výkonu P. Lorrea, ide o skúsenosť. ()

gezper

Temná atmosférická detektivka, která ani po více než 80-ti letech neztrácí mnoho ze svých předností (režie, kamera, hlavní padouch, vyobrazenou práci policie, scénaristickou kličku (ale jen jednu) ). Absence hudby mě kupodivu až tolik nevadila. Ovšem na filmu na přelomu němého (kde byl naopak právě jenom hudební doprovod) a prvních mluvených je to paradoxní úkaz. Policejní beznaděj v pátrání a zterorizovaná veřejnost včetně represivnímí zátahy zdecimované galerky jsou skvěle vyobrazeny.. a následuje akce i ze strany podsvětí, gg grázlíci ! ps: finální morazilace mi přisla už příliš, jinak by to bylo za plno. [90%] ()

Misterioso

Tohle natočili Němci v roce 1931? Aha, Fritz Lang (tvůrce Metropolis), tak to už chápu. Postavení "M" na IMDb mi bylo trnem v oku, ale musím s ním částečně souhlasit. Vynikající detektivka se silným dobovým (sociálním) podtextem. Atmosféra je výborná, ta vás prostě dostane. Připadáte si totiž jako jeden z obyvatelů městečka, kde všichni musí spojit své síly, aby vypátrali zdánlivě nevypátratelného vraha. Dále film ohromí hereckými výkony (především Peter Lorre je špica) a nabídne spoustu věcí k zamyšlení. K dokonalosti zpracování zvoleného tématu dotaženo nebylo (ale co také chtít v roce 1931), především k délce snímku mám výhrady, ale jinak film rozhodně za zhlédnutí stojí. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (více)

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích