Žena za výlohou

• Československo Žena za výkladem (více)

Ženatý profesor Richard Wanley si všimne vo výklade portrét krásnej ženy, ktorý ho okamžite zaujme. Keď sa mu podarí zoznámiť sa s touto osudovou ženou, v jej byte ho prekvapí jej žiarlivý milenec. Profesor ho v sebaobrane zabije a v snahe zachrániť si reputáciu sa začína čoraz viac zaplietať do pavučiny lží a vydierania. (STV)

classic

Neexistuje nič lepšie ako si pozrieť Film - Noir, a to keď píšem zrovna 600. komentár ! Vyšlo to parádne a ešte pozitívnejšie je, že film ma nesklamal, lebo má režiséra Fritza Langa, ktorého obdivujem a vlastne všetci traja herci ( Robinson, Bennett a Duryea sa stretnú o rok neskôr pod taktovkou Langa v Scarlet Street ). K príbehu, profesor Richard Wanley odprevadí ženu a dve deti na prázdniny, keď prechádza ulicou, zasiahne ho portrét krásnej ženy vo výklade, do ktorej sa platonicky zamiluje, aby sa Ona sama objavila za jeho chrbátom a flirtovanie je na svete, potom ide na návštevu k Alice Reed, áno je to táto nádherná žena za výkladom. Nikým a ničím nerušení sa oddávajú radovánkam, aby ich onedlho vyrušil HOSŤ ( jej milenec ) , ktorý napadne profesora Wanleyho a ten v sebeobrane po rýchlom podaní nožníc od Alice ho dobodá, a tak ostáva práve teraz vyriešiť otázku, čo s mŕtvolou ? V noci sa Rich vytratí s nebožtíkom zabaleným do deky v aute, aby sa ho nejak zbavil... A ako to tak býva, páchateľ sa vracia na MIESTO ČINU a nie je vôbec nadšený, de-facto bol tzv. donútený jeho kamarátom, ktorý sa vyžíva na kriminálnych miestach a robí si svoje analýzy a Rich si ani neuvedomuje, že mu skoro nahráva do karát - ( Netrvá dlho a mŕtvola sa objaví, Rich nie je žiadny profesionálny vrah, ešte sa pritom zranil, keď prehadzoval cez PLOT Clauda Mazarda, alebo ak chcete Franka Howarda, vskutku vynaliezavý chlapík, keď používa falošné meno ) , LEN tento nebožtík nevie, že býval sledovaný chlapíkom, ktorý vie, kde býva Alice, snažili sa zamiesť všetky stopy, ale jeho len tak niekto neoklame, a tak vycíti šancu na vydieranie a začne systematicky drankať peniaze ! Po ďalšej splátke je Rich s nervami na dne a pokúsi sa o samovraždu, ktorá sa mu podarí ! Nevie o tom, že polícia to vybavila za nich, keď ho zbadala na nočnej ulici, vtedy začali medzi sebou strieľať, a tak sa to vyriešilo pekne samé od seba ! Alice ide rýchlo zavolať Richardovi, ale už je, bohužiaľ, neskoro ! A ešte jedno milé PREKVAPENIE sa chystá na úplný záver !!! Som očarený !!! ()

sportovec

Klasické dílo americké drsné školy (film noire) může zapůsobit jako velmi rozporuplné. Nicméně solidní scénář s tehdy používanou metodou dvojí pointy, která vychází vstříc hollywoodskému imperativu happy endu, provázený namnoze výtečnými hereckými výkony a důkladnou režií, naznačují, že máme co do činění s dílem, jež v řadě ohledů převyšuje nejen dobovou úroveň, ale zejména ve válečné době mohlo vyvolat svou nekonvenčností v méně probudilých částech USA i poměrný rozruch. Precízní řemeslo a výborné dialogy mohou mnohé z této atmosféry přenést také do dnešní doby. Právem. ()

genetique

Dnes kvalita filmu častokrát záleží od rozpočtu, reklamy, efektov a podobných doplnkových vecičiek, takže často umenie režiséra nie je v súčasnosti nosným pilierom filmu. V časoch tomuto filmu podobným však museli mať herci a tvorcovia naozaj talent aby mohli „spáchať“ niečo podobné a Fritz Lang bol toho príkladom. Na prakticky úbohom príbehu postavili dokonalý thriller plný napätia a nepredvídateľnosti. Človeku by sa zdalo, že film postavený na pokuse o utajení vraždy a následnom vydieraní nemôže priniesť nič nové. A to som už 'zopár' filmov videl. Po päťdesiatich rokoch má film stále šťavu a dokáže uspokojiť. Filmovo a divácky, samozrejme. 90%. ()

radektejkal

Je pro mě těžké pátrat a orientovat se v ději a motivech k němu směřujícím, když ani nevím, zda je správně "Žena za výlohou" nebo "Žena ve výloze". Pokud za výlohu považujeme čelní sklo, pak je "za" správně, pokud ale jde o prostor tvořený čelním sklem a výkladním prostorem, pak musí být "ve"., protože "za" by bylo už někde v místnosti. A přitom všem mám ještě pátrat nebo orientovat se v motivech profesora Rata (nikoli Unrata), které se prostě "nedají zamluvit". Kamarádi ho také (byť jen obecně) varovali, a já se k nim přidal. Nakonec padla rada na úrodnou půdu. Tenhle mechanismus znám, není třeba všechno prožívat, většinou si to stačí jen představit - a proto také filmy (nejen takové - a nejen filmy), považuji za platnou součást našeho bytí ve světě. ()

honajz2

Stále jsem nepochopil, kdy je film noir. Čím se liší od obyčejných kriminálek/detektivek? Ale o svojí neznalosti se tu rozepisovat nechci, i když jsem doufal, že to tady konečně pochopím. Žena za výlohou má perfektní a dobře promyšlenou kameru a vůbec po filmařské stránce je velmi zdařilá, i ten příběh - ačkoli byl dost jednoduchý - mě zaujal, navíc byl velmi chytře vedený a promyšlený. Ale ten průběh filmu byl příliš pomalý a atmosféra nebyla tak silná, aby mě držela v napětí a já byl to příliš pomalé vyprávění akceptovat. Nechytlo mě to moc ani herecky, Robinson se neustále tvářil, jak kdyby byl v polospánku (což mohl být účel, ale pochybuju, že by to tam mělo takovou hloubku). A ten zbabělý konec to taky celkem pokazil, ale tak aspoň mě pobavil. Ten film rozhodně není špatný, ale na víc jak silné 3* prostě není. Od Langa u mě pořád vede Ministerstvo strachu (shodou okolností ze stejného roku). ()

• Obraz Alice Reed urobil Paul Clemens. Maľoval portréty mnohých hollywoodskych hviezd, často s ich deťmi. (Bilkiz)
  • Wanleyho auto je sedan Cadillac Series 65 z roku 1937. Tohto modelu bolo vyrobených len 7003 kusov. (Bilkiz)