Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

Mishqo

Veľkovýpravný, epický a dnes už kultový filmeček, ktorý očarí najmä úžasnou výpravou, skvelou hudbou a dobrými hereckými výkonmi...Jediná moja výčitka je stopáž (3h 47m), ktorá dala zabrať a v určitých momentoch film pôsobil nudne a únavne aj keď nemusel, keby sa trošku viac zostrihal...80-85% ()

fefee

Neskutočne dlhý film o chlapíkovi ktorý si myslel že je Arab. Jediné čo vyčnievalo z radu vo filme boli zachytené nájazdy arabských kmeňov na koňoch, famózne. Inak dosť veľkolepá nuda. ()

Eleanor05

Lawrence z Arábie je velmi únavný film. Jeden z nejnudnějších, které jsem vůbec viděla. Například cca polovinu stopáže tvoří záběry na karavanu jedoucí po poušti na velbloudech. Hlavní postava nemá standardní vlastnosti (kromě toho, že je snílek) a divák není schopen pochopit skutečné motivace k jeho činům, pokud mu tedy nestačí taková vysvětlení, jako že Lawrence sjednotil Araby proti Turkům proto, že miluje poušť kvůli tomu, že je "čistá". Prapodivné herectví Petera O'Toolea snímku na kvalitě taky nepřidalo, nepochopila jsem, proč se skoro pořád usmíval, i když jeho postava měla být v některých situacích nešťastná atd. Jedna z mála věcí, která je na tomto filmu dodnes pozitivní, je fakt, že máte skutečný pocit z pouště a arabských zemí, kdežto dneska by to zas bylo natáčeno celé ve studiu se CGI a pocit by byl akorát tak ze zelených a modrých pláten. Ale pokud se divák nezajímá přímo o život majora Lawrence, nevidím důvod, proč se na tento nezábavný, zdlouhavý film dívat. Netvrdím, že je Lawrence z Arábie hloupý, nebo trapný film, jen je zkrátka tak únavný, že kdyby byl hloupý a trapný, alespoň by se bylo nad čím bavit v rovině parodie. Takhle zbyla jenom více, než tříhodinová nuda, kde se záchvěvy dějovosti objeví až ke konci. Každopádně je to ale kvalitnější snímek, než třeba kýčovitý a šablonovitý Ben Hur, proto nehodnotím 1*. ()

sskrblik

Na svou dobu bezpochyby jedinečný umělecký klenot. Film, který mě promluvil do duše a to skrze nádherné obrazy pouštního života a o příběhu člověka co věří v lidi co chtějí žít svůj život. Sosnul jsem skoro 100gb verzi 4káčka v hdr s Dolby Atmos a musím říct, že po technologické stránce je to trochu kolisavé. Někdy je obraz krystalické čistý, někdy zrnka písku jsou větší než bych potřeboval. Bohužel hlavně kolisavý je zvuk, kde je vidět co se podařilo zrestaurovat a co ne. Každopádně úžasná výprava, z tohoto filmu by mohlo vzniknout spousty wólpejprů či pláten chcete-li. Na to že film je více jak 50 let starý tak je to bomba. Ale je to film na který musíte mít náladu. Hrozně milé mě potěšili divadelní přestávky s hudbou z filmu, to jsem snad ještě nikdy nikde neviděl. Skutečně unikátní film, krásné. ()

hroubek

Nádherný velkofilm, jenž ukazuje sílu kinematografie. Režisér David Lean natočil impozantní snímek, který po vizuální stránce nezestárl. Nevím, jak se to Leanovi povedlo, ale s kameramanem Freddie Youngem vytvořil naprosto fantastické a úchvatné záběry. Ta hloubka rámování je okouzlující a ten pohled na moře písku dokáže vyděsit a zároveň uklidnit. K těmto výjimečným záběrům hraje přesná hudba od Maurice Jarrea. Po technické stránce je film bezchybný a je radost na něj koukat, protože se jedná špičkovou filmařinu do posledního detailu. Film jsem si hodně moc užil, nicméně musím se přiznat, že mě lehce nesedla jistá část filmu. Do scény, než titulního hrdinu zajmou je to krasojízda, u které jsem skoro nedýchal. Pak film malinko ztratí tempo a chytne ho při scéně, kdy se hrdinové připravuji na cestu do Damašku. Samotný závěr filmu se hodně povedl a je cynickou a smutnou tečkou. Peter O'Toole podal skvělý výkon a moc jsem si užil to jak svou postavu pojal. Omar Sharif je zde výborný a má obrovské charisma. Hodně se mi líbil výkon Anthony Quinna, protože má dobře napsanou postavu a zahrál jí perfektně. Alec Guinness skvěle zahrál svou postavu a má výborné dialogové scény. Lawrence z Arábie je krásný filmový zážitek. ()

VanTom

Masivní kus filmařiny omámí impozantními obrazy pouště, jejích krás i nástrah při dlouhých útrpných přechodech, jimiž konturuje kariérní portrét svérázného vojenského důstojníka, humanistického arabisty, avšak též samolibé až bohorovné osobnosti. Má cenu zmiňovat precizní režii, strhující herecké party, melodickou Jarreho hudbu, velkolepou výpravu či (znovu) úchvatnou kameru? Nicméně musím přiznat, že 227 minut "Obnovené verze" bylo skutečně vražedných a 2. polovinu, kdy už se především politikařilo a partyzánsky útočilo, jsem měl problémy ustát (aj cítit s hlavní postavou). ()

davidek

Nádhera. Neuvěřitelné, že takhle starý film není rozvláčný. Tehdy byl asi pro diváky hodně rychlý. Jsem možná puntičkář, ale vzhledem k množství netočeného materiálu, se dá pochopit, že velbloudi ráno budou vrhat stíny pod sebe. Nic to ovšem neubírá na hodnotě obsahu. Budu si muset udělat brzo čas,abych si to prožil znova. ()

jitrnic

Tak by měl podle mě vypadat výpravný historický velkofilm, je dokonalý po technické stránce, ale především prokreslením všech postav, jak vidno, není nutno převrtat historická fakta a ze skutečných postav vytvořit černobílé figurky(viz Statačné srdce, Gladiátor, ad.) ()

J-o-k-e-r

Strhující 7mi Oscary vyznamenaný příběh důstojníka britské armády, jenž se během války snažil sjednotit arabské kmeny v boji proti Turkům. Leč na můj vkus předlouhý film, hluchá místa ojedinělá, nádherná hudba, krásné scenérie zářivé pouště, a hlavně skvělé herecké výkony, moc se mi líbil O. Shariff a A. Guinness, ale určitě i oni zůstali ve stínu uctihodného výkonu P. O´Toola, jeden z nejlepších hereckých výkonů. Po ´Most přes řeku Kwai´ další ´majstrštyk´ od D. Leana! Bravo... ()

vyfuk

Průměrný film, který jsem viděl silně rozkouskovaně při pšišel trochu nudný. Nicméně příběh je to krásný a hezky pravdivě zfilmovaný. ()

Autogram

Ťažko hodnotiť takýto dokonalý film. Dokonalý po všetkých filmárskych stránkach, a tá dokonalosť si na kompletné predvedenie vyžaduje patričné minúty. V púšti slnko nevychádza len tak obyčajne, takže si to zaslúži tie tri minúty. A keď už vyšlo a páli, tak páli rôznymi farbami a mení sa aj farba oblohy z ružovej po azúrovú a tie premeny divák musí cítiť. Cítil som a prekvapivo ma práve takéto scény a rôzne iné tváre púšte bavili viac ako výpravné akčné scény. V tom je kameň úrazu môjho hodnotenia, že príbeh ma veľmi nebavil a komplikované konanie Lawrenca mi často nešlo do hlavy. Zo všetkej politiky vo filme mi zarezonovala myšlienka o arabských kmeňoch, ktoré pokým sa budú zabíjať medzi sebou, zostanú len malými hlúpymi barbarskými a krutými ľuďmi. Od čias natočenia filmu zostali a je to ešte horšie, lebo to prenášajú do celého sveta. Keď sa pozriem na rok natočenia a neuveriteľnú kvalitu reštaurovanej HD verzie, tak sa zamýšľam, kde robíme chybu, že slovenské filmy z tohto obdobia kvalitou obrazu vyzerajú, akoby ich natočili bratia Lumièrovci. ()

Kangaxx

Dobrodružnejšia prvá čast je dokonalým filmovým zážitkom. V druhej akoby si režisér spomenul, že mal pôvodne v pláne natočiť psychlogickú drámu a film tým nehorázne trpí. Keby všetko ostalo v rovine neohrozeného osobitého hrdinu, tak nemám čo vytknúť. Takto je prvá polka za 5, druhá za 3, kompromis teda smeruje k 4. Bohužiaľ, snímok mal totiž na podstatne viac. ()

Pecival

Nevídaný visuální monstr nářez, kde jenom vidět jednotlivé záběry je zážitek. Jeden z filmů na který je moje plátno malé, vidět to v nějakém multiplexu, asi bych nadšením vřískal. Přesto se nejedná o film bez chyb - některé scény jsou zbytečně natahované (například přechod pouště) a tak nezbyde prostor pro pořádné vykreslení charakteru a souvislostí. Což je při čtyřhodinovém filmu nepříjemné. Čímž se dostávám k dalšímu problému - 230 minut je fakt dost. Film rozhodně nenudí, na to je natočen příliš úžasně, ale lehčí střih bych klidně snesl. Největším problém mám ale paradoxně s hlavním představitelem. Nejen, že mi Peter O'Toole nebyl příliš sympatický, ale ani jeho herectví se mi od začátku nelíbílo. A nezvykl jsem si na něj až do konce - a že času jsem měl požehnaně. Přesto je to film, který nezestárl a čím větší bude plátno (televize) tím lepší zážitek film poskytne. ()

Almásy

opäť som si lawrenca pozrel tento rok po niekoľký krát- mám k tomu filmu veľmi osobný vzťah, najmä kvôli tomu, že je to prvé dvd ktoré som si kúpil za ,,vlastné" a že od kedy som ho videl prvýkrát, tak som začal študovať všetky tieto veľkolepé klasiky- Ben Hur, Odviate vetrom a pod... Lawrence z Arábie pre mňa aj po niekoľkých rokoch zostáva majstrovské dielo 20. storočia, má pre mňa rovnakú hodnotu ako Picassova Guernica. je to majstrovstvo filmovej réžie v absolútnej podobe- veľkolepý opus a zároveň intímna, komorná psychologická dráma škandinávskych rozmerov. Scény ako tá na púšti, kedy Lawrence pozerá na horizont a počujeme len vojaka ktorý po ňom kričí ,,Kto ste?" alebo jeho pohľad na ceste ,,domov" sú scény ktoré formovali moje kritéria na hodnotenia filmov. proste niet nad neho. a nie že by na tom záležalo, ale to, že O´Toole nedostal za Lawrenca oscara považujem za životný omyl akadémie. ()

sheilla

Pro me jeden z nejlepsich filmu vsech dob. Skvely Peter O´Tool, ktery si pry kvuli teto roli nechal udelat dokonce plastiku nosu. I presto jak je film dlouhy, clovek sedi pripoutan k zidli a ani neduta. Skvela kamera, vyprava a hlavne hudba, ktera umocni bajecny zazitek. ()

BMAJTZ

Na muj vkus prilis dlouhe a prilis hodne hluchych mist mit to 2 nebo maximalne 2,5 h bylo by to lepsi takhle je to sice silny pribeh ovsem prilis vlacny na 4 hodinove povidani pro me za 50%. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)