Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

EastWicka

Nádherný filmový zážitek. Nejen proto, že miluji pouštní scenérie. Chvíli trvalo, než se počáteční nesympatičnost přetavila v jisté dojetí nad toho osudem člověka, který byl kombinací rytíře-dobrodruha, naivky, přepjatého herce, Lva a snílka. Peter O'Toole pojal Lawrence jako svého druhu mimozemšťana - nejen pro tu jeho těžko definovatelnou "divnost" a exaltovaný výraz - ale i tím, jak nechápavý byl, co se pragmatické politiky britského impéria týče. Jedním z témat, které se ve filmu s jemnou ironií objevuje, je vztah sláva-média, hlavní linií je však ošidnost sebevědomí založeného na náklonnosti Štěstěny, a to, jak tvrdý může být pád z těch nejvyšších pozic, morální i lidský. ()

Lokutus

Geniální dílo s přehledem zapsané do zlatého fondu světové kinematografie a mající již navěky pevné místo mezi nejlepšími filmy všech dob.. Steven Spielberg se vyjádřil dokonale: "Pokud se sami považujete za režiséry je pro vás sledování tohoto filmu velmi těžké, neboť si uvědomíte, jak daleko většina z nás má, aby zvládla alespoň 5 vteřin tohoto mistrovského díla." Omlouvám, se za nepřesnost, ale tentokrát je hlavní význam. ;o)) ()

Cimr

,,Zázrak filmu" Lawrence z Arábie jsem viděl v rámci jedné poněkud obskurní projekce na 38. Letní filmové škole v čase 23:30 - 3:30 poslední festivalový den jako svůj 30. snímek. Takže je asi dost pochopitelné, že si z něj moc nevybavuji a budu si muset spoustu věcí ujasnit nějakou příští projekcí. Ne, že bych přímo usnul, ale přeci jen si film zaslouží mnohem soustředěnějšího diváka, než jsem byl tehdy já. To, co si ale vybavuji (tedy hlavně zhruba první dvě hodiny) na mě zapůsobilo neuvěřitelně silně. Digitálně remastrovaný, dokonale ohromující obraz pouště, fascinující tvář Petera O´Toola a film, co přes ohromnou výpravu nezapomíná na psychologii postav, a spojuje tak jedinečným způsobem popcornovou zábavu s artem pro nejnáročnější intelektuály. Snadno mohl sklouznout k prázdným rozmáchlým gestům a kýčovitým obrázkům z pouště, ale díky vedení přísnou režisérovou rukou se tak nestalo. Jako ostatně u Leanových filmů nikdy. Skvost a ohromný gigant světového filmu, srovnatelný snad jen s Jihem proti severu. ()

NinonL

Vskutku excelentní obsazení tohoto velkofilmu. Děj plyne velmi pomalu a na velkém plátně musejí být všechny ty obrazy pouště a žhnoucího slunce famózní. Film o hrdinoví, který sjednotil nesjednotitelné kmeny, dobyl slavná města a arabský svět mu ležel u nohou. Nakonec ho zradily světy oba, anglický i arabský, a zůstal osamělý. Je to opravdu velká podívaná a právem si zaslouží obdiv. ()

Krt.Ek

S trochou nadsázky (jež mně byla vždy vlastní) se dá říct, že „Lawrence of Arabia“ by mohl představovat šedesátkový Marvel, totiž modelový velkofilm s (po)chybujícím (super)hrdinou, a to je – pohříchu – vlastně má jediná výtka. I když... nevím proč, ale Peter O'Toole mi do role Thomase E. Lawrence nepasoval, přišlo mi, že nedokázal – možná skrze svou známou tvář, pro svůj hvězdný status – evokovat Lawrencevo bezdomoví, či méně metaforicky to, že je Lawrence je typem člověka, který nikam nepatří. Díky Bohu, že aspoň ta arabská poušť působí tak autenticky, totiž jako místo s vlastními pravidly, jako místo, kde může dojít k ledasčemu. 3 a ½ se zaokrouhlením dolů (páč na filmy, co mají více než 85 % musí být přísnost). 65 % ()

Pan Filuta

10/10 Konečně jsem se dostal k tomuto vychvalovanému a hodně ceněnému snímku. Odrazovala mě jeho délka, no považte 216 minut. Může se zdát, že film není tak starý, ale v roce 1989 se rekonstruoval původní negativ díky přispění Martina Scorseseho. ()

GodComplex

Epicka nuda a natahovana majestatnost velkofilmu. Ma to sva svetla mista, dobyti Akaby, utoky na vlak, hudbu, vizualni momentky na pousti napr. vychod slunce, ale cele to mohlo byt 2x kratsi a efektivnejsi. 4h v pisku s velbloudama jsou too much. Peter O'Toole to nezahral vylozene spatne, ale byl znacne nesympaticky. V porovnani s jinymi historickymi eposy neni Lawrence nic extra. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Tam, kde Gladiátor a spol. začínajú, Lawrence končí - nijako, chladne, bez fanfár. Postava nášho hrdinu je fantastickým príkladom človeka z mäsa a kostí, prekonávajúc samého seba, ktorý váha nad ťažko uveriteľným a ktorý nemá svoj limit ako hranične ozrejmiť. Ben-Hur a ostatní predstavitelia klasického hollywoodu objektívne nemajú šancu na majstrovstvo Lawrencea práve vďaka Leanovej ľudskosti a pochopeniu, akým obdaril svojho hrdinu. Mrazivo dokonalý epos a tentokrát bez biblizmov, mýtov a bez pozlátkového pátosu. ()

Orlau32

Film, který je obsazen 7 špičkovými hvězdami, musí být vynikající. A tento film patří ke zlatému fondu světové kinematografie. Jde v podstatě o životopisný film dobrodruha a dobyvatele sira Lawrence, který se postavil na stranu utiskovaných Arabů proti Turkům i kolonializací Britů středního východu za 1.svět.války. ()

Freemind

Dlouhé filmy mi nevadí, musí mě ale něčím zaujmout, což se zde bohužel nestalo - ke konci jsem se už musel dost hlídat, abych to neprospal. Řemeslně to je bezesporu veledílo, děj ale prakticky neustále zabředává do bezvýznamných mikroscének, což v mých očích významně okleštilo tu vyhlášenou "epičnost". Myslím si také, že postava samotného Lawrence byla načrtnuta příliš ostře, O'Toole neustále kmital mezi extrémy a přehrával, chyběla mi tam logičnost a kontinuita vývoje postavy. Zkrátka - scenérie byly úchvatné, ale to, co v nich probíhalo, se mnou po celý film až na malé výjimky vůbec nehnulo. Poklona pro dílo, které v mnohém ovlivnilo vývoj kinematografie, pro mne to je ale pouze nutná (a bohužel - nudná) povinná četba. ()

kaylin

Tak nějak neví, co jsem od toho filmu čekal, ale asi jsem to nedostal. Nebyl jsem z něj odrovnaný, nebyl jsem ohromený, jen mě překvapilo, že je to mnohem více zaměřeno na člověka než na epičnost filmu samotnou, i když o tu jde samozřejmě také. Peter O'Toole je výborný, potěšil mě Claude Rains, ale na zadek mě to prostě neposadilo. Takový "Ben Hur" mě jako velkofilm dostal mnohem víc. ()

slord

Výborný veľkofilm s úžasnou výpravou a zábermi, z ktorých sa zastaví dych. Takmer 60ročný film, ktorému tie roky neubrali nič na monumentálnosti a herecké výkony sú ukážkové. Som rád, že som sa k pozretiu dokopal a tie cca 4 hodiny ubehli celkom rýchlo. 9/10 ()

Dr.Zhivago

Lawrence z Arábie, jeden z nejskvělejších epických velkofilmů všech dob, ztělesňuje vše, co film dokáže. Sprškou Oscarů zahrnuté mistrovské dílo Davida Leana je náročné v každém smyslu slova. Film je volně inspirovaný životem excentrického britského důstojníka T. E. Lawrance a jeho tažením proti Turkům v první světové válce. Slouží jako inspirace pro nespočet filmových tvůrců, především technických perfekcionistů, jako jsou Goerge Lucas a Steven Spielberg, ale většina jiných snímků ve srovnávní s ním bledne. Steven Spielberg spolu s dalším nadšencem Martinem Scorsesem nakonec napomohli restauraci Lawrence z Arábie do původní délky a lesku. Film si zaslouží, ba přímo vyžaduje sledování na velkém plátně, počínaje rozmáchlou doprovodnou hudbou Maurice Jarreho přes literárně hodnotný scénář Roberta Bolta a fantastické pouštní záběry kameramana Freddieho Younga až po herecké obsazení čítající doslova tisíce rolí. Sedmdesátimilimetrový formát zvýrazňuje dokonalé detailu snímku, od pronikavých modrých očí Peter O´Toolea po slunce zařičí na neustále se pohybující písky. Prvotřídní obrazy a kulisy Lawrence z Arábie, například vynoření se Omara Sharifa z pouštní faty morgány, proslulý střih ze zapálené sirky do vycházejícího slunce nebo ohromující útok na Akabu, vypadají úchvatně a opravdu neopakovatelně. Obzvláště působivé byly ve filmu natočeném v dobách před počítačově vytvářenými zvláštními efekty. Spielberg, který by o tom měl něco vědět, jednou vyčíslil dnešní náklady na natočení Lawrence z Arábie částkou 285 milionů dolarů, ale pravdou je, že žádný filmový tvůrce by se neodvážil pokoušet se překonat Leana, vynikajícího režiséra a vypravěče na vrcholu svých sil. Význam Lawrence z Arábie a Leanovu reputaci jen podtrhuje, že efektní podívaná jde ruku v ruce s hlubokým vnitřním obsahem. Pošetilosti kolonialismu a licoměrnost války dosahují výrazné plastičnosti, když plukovník Lawrence převezme odpovědnost za úspěch arabského tažení proti Turkům. Jeho nadživotní obraz nicméně získá přiměřenější rozměry, jakmile si uvědomí, že čest nahradila krvežíznivost a odvahu arogance. Jde o smutný pád ctností ukázaný s jemností, nepřikrášlováním a řemeslnou zručností ()

Damiel

95 % - Úplně stoprocentní filmový zázrak, jak se o Lawrencovi vyjádřil Spielberg, jsem sice nezažil, protože pro mě od Leana zůstane věčnou jedničkou Doktor Živago. Tím ale nechci říct, že bych si Lawrence pořádně nevychutnal. Naopak. Toto je filmová krása a plně chápu, proč řada tvůrců k němu vzhlíží s takovou bázní a úctou. ()

Raketka29

Dřív jsem si myslela, že Pán prstenů bylo to nejdelší co jsem viděla ...Lawrence to přetáhl do téměř 4 hodin. Ve festivalovém duchu a na velkém plátně to byla příjemná podívaná. Něco mezi Forestem Gumpem, Švejkem, Indianem Jonesem, Williamem Wallacem a posledním mohykánem. Vše v jednom a na velbloudech! (a konečně chápu vzezření Adama v Prometheovi) ;) ()

Mr.Pumpkin

Velkolepý film! Ani na okamžik jsem se nenudil, což je u tak dlouhého uznáníhodné. Peter O´Toole předvedl naprosto vyjímečný výkon a film je navíc podkreslován úchvatnou hudbou. Zkrátka nádhera monumentálních rozměrů a pochopitelně hodnocení nejvyšší .............. 12.7.2012 - Po letech se mi splnil sen a mohl jsem vidět Lawrence z Arábie na velkém plátně, a to sice jeho restaurovanou kopii ve Velkém sálu hotelu Thermal, a byl to naprosto mimořádný zážitek. 100% ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)