Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

Andinistka

Viděla jsem nově restaurovanou verzi filmu letos na LFŠ. Do přestávky jsem byla doslova přibitá očima na plátně, vzalo mě všechno: hudba, kamera, lokace, příběh, herecký výkony, neskutečně jsem si to užívala a říkala si, že Lawrence okamžitě řadím do své top 10. Po přestávce ale jakoby film ztratil trochu tempo a já maximální pozornost (možná to bylo i tím, že bylo kolem 1h ráno a kvůli délce filmu). Sňižuju teda na 4*, každopádně zážitek to byl ohromnej. ()

Havala

David Lean je opravdový mistr velkofilmu, spolu s Dr Zhivagem patří Lawrence k tomu nejlepšímu co jsem viděl. Naprosto unikátní kolekce extratřídy herců krom O Toole hlavně Omar Sharif a Anthony Quinn, kterého miluju. Velkofim natočený klasickou starou "školou" bez digitálních efektů, člověk žasne, co vše se jim podařilo zvládnout i se zvířaty. I přes extrémní délku filmu jsem se nenudil a nepřipadal mi dlouhý. Viděl jsem film až po restauraci do HD a paráda. ()

Pitryx odpad!

Homosex dabing. Dobrá kamera a hudba, ale to je asi tak vše. Jinak pro mne blbina bez pointy. Prostě tři hodiny nudy. 2012092220858 ()

hepi_

Film má nesporne svoje kvality, nehovoriac o skvelom hereckom výkone Petera O´toolea. Avšak neskutočne dlhá stopáž v kombinácii s monotónimi dialógmi a púšťou, púšťou a zasa púšťou človeka dosť unaví_silný príbeh 60% ()

Guran

Jeden z nejdelších filmů co jsem kdy viděl. Snímek dlouhý přes tři hodiny mě velice bavil. Přes mé né moc bohaté zkušenosti s dlouhými filmy jsem měl zde pochyby, že to nedopadne moc dobře, na druhou stranu jsem si řek, že Titanic, který má také dlouhou pasáž se mi hrozně líbí, tak proč to nezkusit? Tento film má perfektní kameru, co zachycuje krásnou krajinu. Skvělé kostýmy, dějovou výpravu, která zde byla provedena velice dobře. Výborně ztvárněné postavy, hlavně hlavní hrdina Lawrence v podání na pohled "nevinného" a sympatického dnes již zesnulého Petera O´Toola. O snímek jsem se zajímal díky tématu, které změnilo průběh 1. světové války proti Ottomanům v Arábii. Snímek také krásně ukazuje nadutost generálů. chamtivost a touhu po moci světových politiků. Když jsem snímek dokoukal a popřemýšlel nad tím vším, co se v něm odehrálo, musel jsem Lawrence z Arábie nazvat hrdinou a charismatickým člověkem, který měl v sobě spoustu lidskosti a velké charisma. Filmu vytýkám jen jedinou věc, kterou mohli filmaři ještě zvážit. Dle mého názoru je pasáž dlouhá přes tři hodiny moc velká. Našel jsem zde spoustu záběrů, které ve filmu být nemuseli a mohli být s klidem vystřižené, ale i tak smekám, co se podařilo natočit v roce 1962. Byl jsem z filmu nadšen. V šedesátých letech to musela být obrovská pecka. ()

BardDeLune

Konečně se mi dostalo úchvatného potěšení z Director's Cut Blu-ray verze a jestli si myslíte, že potěšení z tohoto filmu už nemůže být větší tak se mýlíte. To, že David Lean natočil tento dokonalý film, který nejen že předčil svou dobu jednou, dle mého názoru tak činí svým způsobem stále. Lawrence z Arábie vás vtáhne do děje s prvním okamžikem a od chvíle zbrklé jízdy motorce na vás silně působí herecké výkony, nádherné záběry a příběh velkolepě přenesený na filmové plátno. Ačkoliv je každý herecký výkon v tomto filmu radost sledovat Peter O'Toole mne snad nikdy nepřestane ohromovat, sledovat vývoj této osobnosti od taškařic až po hořký konec je pocta. Sledovat jak my jako diváci začínáme stejně jako Lawrence vnímat více a více tíhu vlastního sousta a politiky. Nádjera. Omara Sharifa si člověk také musí jednoduše zamilovat. Neskutečné dílo. ()

Berty00

Veľkolepá výprava,super-panavision 70,epické obsadenie,krásna dĺžka,dojemné chvíle,monumentálne hudba...Pozeral by som na to ešte aj keby to bolo 2x dlhšie.... ()

helrohir

Hodnotiť takýto film zo súčasného pohľadu je trochu zložité. Na jednej strane je divák fascinovaný úchvatnými zábermi púšte, v ktorých sa zlieva krása a krutosť zároveň, a ktoré dokonale vystihujú ľudskú nemohúcnosť voči tejto neúprosnej časti sveta. Taktiež sa nedá inak, než len užasnuto sledovať ohromné davové scény a monumentálnu výpravu, dokonale vystihnuté kostýmy a prvotriednu prácu hercov, režiséra a aj ostatných členov štábu. Taktiež som príjemne prekvapený tým, že postava Lawrenca nie je v žiadnom prípade idealizovaná a prezentovaná v patetickej rovine ako bezchybný hrdina, ale naopak, dáva sa dôraz na jeho rozpoltenú osobnosť a problémy psychologickej roviny, ktoré vyúsťujú z jeho ťažkého úkonu. Všetky tieto prvky robia z filmu remeselne dokonalý snímok, ale tak ako viacerí tunajší fanúšikovia, ani ja sa úplne nedokážem zmieriť s neúmernou rozťahanosťou niektorých scén (prechod púšťou) a absenciou veľkolepých bojových sekvencií. Tým pádom musím jednu hviezdu z hodnotenia strhnúť. 80%. ()

Hawaj

Megabiják vo jednom magorovi, kterej za cenu natržený prdele sebral arábii Turkům a vrátil jí arabskejm kmenům, který si jí v Damašku naporcovali. To vše za dohledu a pomoci Británie z káhirského velitelství. Kalsický story, kterak jedinec udělá nemožné a víc než v co ani nedoufala celá armáda. Fenomenální kamera a záběrování. Nikdy jsem to nechtěl vidět protože mě odpuzoval ten přiblblej výraz odporně blonďatýho a ještě víc odporně modrovokýho pošuka Petera O'Toole, ale překonal jsem se a bylo to dobrý. Nutno vidět na velkém plátně nebo aspoň velké televizi. S noťasema nebo mobilama jděte do prdele. ()

Dzony

Dokonalý film. Ne pro masu. Ale pozor! Brzy bude na listině barvy té, jejiž vyslovení je dnes již zapovězeno. ()

mac000

Jak někdo může vydržet sledovat hraný film skoro čtyři hodiny bez dechu (a bez ve své době v kinech při dlouohých filmech obligátní "Intermission") ? Pusťte si Lawrence (ale alespoň na "big screen") a poznáte jak. Pár tisícovek diváků v Československu či později v Česku mělo štěstí vidět kinovou verzi s do sluchátek překládanými dialogy v Ponrepu,(nemluvě o speciálních seminářích 70 mm filmů v Krnově) - a to je opravdu jiný šálek čaje. ()

smatana.sk

Odporúčam prehĺbiť zážitok kombináciou s Lawrencovými memoármi Sedem pilierov múdrosti. Film naznačil jeho vzdelanosť a inteligenciu pár scénami, kde Lawrence cituje klasikov alebo hlboko premýšľa vojenskú stratégiu, kniha je však plná jeho brilantných úvah. ()

SAINTS

Epický film vo všetkých smeroch.Príbeh TE Lawrenca,anglickeho dôstojníka,ktory počas 1.svetovej vojny zjednotil a viedol často proti sebe bojujúce arabské kmene,aby bojovali proti Turkom.Tato jednota a boj za slobodu nakoniec vedú k nezávislým arabským štátom,ktoré dnes poznáme.David Lean dobre zachytáva úspechy a dobrodružstvá Lawrenca ako aj osobnost,rozpory a vnútorné konflikty.Skvelý je v hlavnej úlohe Peter O Toole. ()

frxXx

Film, ktorý modernému všednému divákovi svojou dlhosťou a pomalými zábermi pravdepodobne vysaje všetku energiu a môže ľahko stratiť pozornosť. Je dôležité byť  strehu aby človek chápal politické dobové súvislosti, ktoré sa asi ani tak nedajú pochopiť :D. A čo si myslieť o Lawrencovi ? Bol to šialenec s maniodepresiou? Hrdina, ktorý bol len ľudský a robil tiež chyby? Každopádne má zmysel si tento film pozrieť aj viackrát. ()

curil

Přidám něco k hlavní postavě filmu: Thomas Edward Lawrence (15.8.1888, Tremadoe/Wales - 19.5.1935 Bovington Camp/Dorset) byl i ve svém reálném životě vynikající osobností. Spojoval v sobě několik profesí - archeologa, básníka, překladatele, novináře, politika a vojáka. Jako důstojník britské armády a velitel arabského tažení (1915) měl nemalý podíl na faktu, že Turecko jako velkoříše a spojenec Německa a Rakousko-Uherska bylo vytlačeno z Arábie. Po ukončení války se zúčastnil mírových jednání, ale přes veškerou snahu se mu nepovedlo prosadit arabské zájmy při novém uspořádání Přední Asie. Později se Lawrence věnoval vědecké práci a psaní. Vytvořil prozaický překlad eposu Odyssea (1933) a napsal svou autobiografii, která po třiceti letech posloužila jako vynikající předloha k filmu Davida Leana. Thomas Edward Lawrence přišel o život při havárii motocyklu. ()

subic

Velkolepé s ještě velkolepější výpravou, která se hravě vyrovná americkým produkcím. Modrooký blonďák Peter O'Toole a jeho arabští spolubojovníci Omar Sharif a Anthony Quinn. ()

ostravak30

Lawrence z Arábie je jedním z velkolepých děl, které David Lean režíroval, a jedním ze tří filmů, ve kterých jak hrál, tak je i produkoval. Je jasné, že do tohoto obřího počinu vložil hodně úsilí a šíleně moc energie. Stejně jako herci. Natáčení v poušti muselo být extrémně náročné. Výsledek je poznat. A to téměř v každé minutě. Poušť doslova žhne i přes obrazovku. Zážitek je neskutečně silný. Ani nevím, jak to popsat. Tři a půl hodiny jsou prostě moc, i na mě. Ale jak herecky tak z hlediska přenesení zážitků z pouště se povedlo dokonale. Film možná poslouží i pro pochopení vztahů v dané oblasti, jež jsou pro nás Evropany stále dost složité. ()

Kenneth

Na délce filmu se podepsaly dlouhé skoro statické scény. Množství dialogů bude možná stejné jako u běžného 80 minutového filmu. Bojové scény sice působivé, ale bitva o Akabu byla přinejmenším divná. Přestože Turci disponovali nemalou palebnou silou, padly tam dohromady asi tak 2 výstřely. Nejlépe se asi podařilo vykresklení samotné postavy Lawrence, který šel do všeho naivně po hlavě, ničeho se nebál, ale skoro vše s ním  pořádně zamávalo a ještě se z něj možná i pro něj nečekaně stala legenda. Trochu tomu scházel humor a tak jsem se zasmál aspoň na konci, když se tam na velmi krátkou dobu objevil Marion Crawford. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)