Svobodný život Montyho Brogana (Edward Norton) se rychle chýlí ke konci - za 24 hodin si začne odpykávat sedmiletý trest ve vězení. Někdejší král Manhattanu dá brzy sbohem způsobu života, na který si zvykl - životnímu stylu, který mu otevřel dveře nejluxusnějších newyorských klubů, ale také jej odcizil od jeho nejbližších. Během posledního dne na svobodě se Marty pokusí znovu spojit se svým otcem (Brian Cox), který na něj nikdy nezanevřel, a sejde se se dvěma nejlepšími přáteli ze starých časů, Jacobem (Philip Seymour Hoffman) a Slaughterym (Barry Pepper). Ve hře je také jeho přítelkyně Naturelle (Rosario Dawson), která mohla (ale nemusela) být člověkem, díky jehož informaci se o Montyho začala zajímat policie. Monty si není ničím příliš jistý, ale s rychle ubývajícím časem je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí. (Česká televize)

Slarque

Poslední den a noc před nástupem do vězení aneb rozlučka se svobodou trochu jinak. Výborný scénář dostalo k dispozici parádní herecké obsazení, jemuž sice kraluje Edward Norton, ale Barry Pepper a Philip Seymour Hoffman mají také srovnatelně důležitý prostor. Možná bych se takhle po skoro dvaceti letech obešel bez Ground Zero, ale chápu, proč to tehdy mohlo být pro Spikea Leeho důležité (90%). ()

Willy Kufalt

...ale na ty dvě hvězdy vyšvihlo moje hodnocení až posledních 20 minut a (zejména) s nimi po vizuální stránce excelentně stylizované záběry, působivý nápad ukázat během cesty do vězení alternativní vyústění osudu hlavní postavy (jaké potenciálně může Montyho po návratu z vězení stále čekat) a ještě Brian Cox. Celý otcův komentář v pozadí sice působí těžce pateticky, jak to maj' Amíci ve zvyku, ale po dvou hodinách od série úvodních scén s Montyho psem tu alespoň opět došlo na momenty, kdy mě Leeho snímek (od vytoužené rvačky u mostu) opět pohltil a vyvolal i emoce. Navíc mám pocit, že postava Montyho otce, jehož uctivý vztah k synovi lze navzdory všem okolnostem plně pochopit, a taky ona záchrana psa v úvodě alespoň částečně demonstrují jistý „pozitivní“ pohled na Montyho, o který se Spike Lee celý film tolik snažil. Ale jinak.. litovat mladíka s poloprázdným životem v luxusních velkoměstských klubech, že jde na 7 let do vězení poté, co se ještě déle živí výhradně jako drogový dealer? Hm, jako proč? Když jsem si předem přečetl pár komentářů a začínal tušit ideologicky kontroverznější snímek, zvědavě jsem se „těšil“ na to, jak se s jeho vyzněním poperu a do jakých rozpaků mě režisér politických filmů s velkým jménem přivede. Nicméně mohu hlásit, že až na pár scén to v první řadě pro mě byla nekonečně otravná nuda, během níž Monty a jeho dva přátelé (a velmi často jen oni sami dva) plácají spolu po klubech o všem možném a současně o ničem. Těch scén, které zpestřily obsah čímsi zajímavějším (např. scéna výslechu s jedním z mála nahlédnutí do Montyho dealerské minulosti) bylo s výjimkou úvodu a závěru pohříchu málo. Těch, které předvedly za pomocí střihů či barevných filtrů filmařský nápad s atmosféru, také málo na to, aby jen forma můj dojem pozvedla. Po většinu času míjení, mám mnohem raději zcela jinou 25. hodinu. [50%] ()

Bachy

Film s mnoha šrámy. Snímek, kde mi nesedlo mnoho věcí, ale přesto zanechal dojem a to je, proč na filmy vůbec koukám. Je zde totiž mnoho silných momentů (rozhovor před zrcadlem, otcův proslov, příběhy kamarádů atd.), které občas bohužel zabrzdí pár nepovedených, ale výsledný dojem mi to nakonec nezkazilo, protože finále (ač plné patosu a trošku přehnané) podtrhuje zvláštní náladu, kterou se snaží zdůraznit celý film. Nejde o žádný příběh plný zápletek, jde pouze o přijímání trestu a o naše sympatie k jednotlivým hrdinům. Nechápu kritiky toho, proč nám scénaristé idealizují právě kriminálníka. Vždyť právě to dělá tento malý film unikátním. Nebýt tomu tak, vyběhla by od stejných kritiků slova typu:"A opět jeden nespravedlivě odsouzený a opět stejný rádoby srdcervoucí příběh." Ještě, že tomu tak není, važte si toho, že Lee natočil naprosto obyčejný film o naprosto obyčejném muži a mě i když s pár výtkami dostal.O Nortonovi netřeba říkat cokoliv, zde hraje každý herec bez vyjímky výborně. ()

Happens

Tento film byl relativně tak prostý a přitom to je přesně naplněná idea o perfektním filmu, ten náboj, ano, ta psychologická rovina, zrada, láska, trochu násilí - to patří do dobrého obrazu o životě, ten zmařený boj, tuším, že ta marnost mně imponovala nejvíc, trochu mi to připomnělo Raskolnikův vnitřní boj (Zločin a trest). 100% ()

eLeR

Posledných 24 hodín človeka, ktorého prácou a životom by ste mali vlastne opovrhovať, a pritom mu fandíte. Šlape to od začiatku do konca, vďaka skvelým dialógom, na ktorých celý film stojí. Ku tomu výborná muzika. To, že ústredná trojica výborne hrá, to nemusím ani spomínať ... predovšetkým skvelý Norton a famózny Pepper. A vďaka bohu Lee a Benioff tento príbeh koncom nepokazili. Odo mňa plný počet hviezd, aj keď tú portorikánsko-americkú rodinku trošku prestrelili. ()

FrodoF

Hodně jsem váhal mezi **** a *****, ale protože nevím, co bych tomuto skvělému psychologickému filmu s excelentními hereckými výkony skvělých herců vytknul, dávám *****. Summer of Sam mám ale pořád radši. ()

klerik

Film ako celok ma síce neuchvátil tak ako HRA SO SMRŤOU, ale má niekoľko nehorázne silných momentov, kde mi až vyhŕkli slzy (a rozhodne nejde len o slzičkové lúčenie). Vynikajúca sonda do pocitov zradeného muža... ()

Chrustyn

Co byste dělali kdyby vám zbýval poslední den před odchodem do vězení na 7 let? Mimořádně silný a atmosferický film o New Yorku po 11. září se skvělými herci. Pro mě nejlepší Spike Lee a nejlepší výkon Edwarda Nortona. Strhující film ()

SeBig

Celej film čekám na věc ke který se schyluje a nakonec to utnou tam, kde se to má stát? S timhle si naser filme. ()

LaciLC

Osobitý film. Nemôžem povedať, že by mi Leeho štýl úplne vyhovoval, jednotlivé scény na mňa urobili lepší dojem než film ako celok. Každopádne, má to silné momenty a herci sú bez výnimky výborní. ()

jojinecko

Edward Norton podal famózny herecký výkon, ktorý snáď predčí aj Kult Hákového Kríža. Toto platí pre celý film, inak je pre mňa je 25th Hour filmom, ktorý síce je výborný, ale niektoré časti mi v ňom skrátka vadia. Prvá vyše hodina je po každej stránke dokonalou ukážkou filmárčiny. Výborne rozohraná psychológia postáv, dobrý scenár obsahujúci medzi riadkami pár skrytých a pekných myšlienok o živote. Scéna keď Montyho alter-ego fuckuje na všetko a všetkých sa nedá nazvať inak ako geniálna! Zlom v mojich očiach nastáva na párty...Kopec klišovytých dialógov, kopec scenáristických zbytočných odbočiek, príliš veľa pátosu. Predpokladám, že strih bol zámerne "nečistý", no aj tak v každom prípade pôsobil trochu rušivo. So záverom sa všetko dostáva opäť na kvalitatívnu rovinu prvej polovice, zvlášť Montyho "snová pasáž" je veľmi pekná a emotívna. Škoda, 25th hour mala u mňa ambíciu na plný počet, kvôli spomínaným "vatovým scénam" ani po dvoch dňoch od produkcie plný počet dať nemôžem:) ()

MontyBrogan

Priznávam, že hodnotenie tohto filmu pre mňa nie je možno stopercentne objektívne, nakoľko sa jedná o moju srdcovú záležitosť v podobe skvostného Spike Lee Jointa. Ale ako tiež musím uznať, nedá sa tomuto snímku vytknúť nič až na tú záverečnú patetickosť v podaní rozprávania postavy Briana Coxa. Ale predpokladám, že takmer každý rodič by v podobnej situácií márne usiloval o záchranu svojho potomka (a toto bola ešte celkom prijateľná reflexia podobných pocitov), takže 5 hviezdičiek dávam s čistým svedomím za tento epos o 24 hodinovej predzvesti pekla, ktoré sa nedá zvrátiť. "Zrkadlová" scéna je úžasná rozprava do duše Newyorčanov a úžasné predstavenie temnej stránky tohto mesta a všetkých chmár, ktoré ho zmáhajú, pre nás, nezainteresovaných, ostatných pozorovateľov. A celkovo je takmer rovnako intenzívna ako Ginsbergove Vytie! ()

poz3n

Ještě včera, když sem dokoukal Pride and glory, sem si řikal, že Nortonovo nadpozemský ztvárnění role ve Fight Clubu asi nikdy on sám v jinym filmu nepřekoná. Teď po 25ý hodině se tenhle muj imaginární trůn docela zapotácel. Norton je prostě vyjímečně charismatickej a koukat na jeho herectví mě dohání až k nelidskejm superlativům. Co se týče samotnýho filmu chvilku sem vlastně nevěděl jestli mu mám napařit plnej počet nebo odpad. Dokonalý scény (zrcadlo) a chvílema sem zas vlastně nechápal o čem že to vlastně je. Po tom, co moje zmatenost ale přerostla v hodně velký uspokojení z posledních 2 strávenejch hodin, sem měl naštěstí jasno. ()

MM11

Spike Lee má očividně talent a Edward Norton jakbysmet. Právě ti dva táhnou film o drogovém dealerovi, jemuž právě dohořívá svíčka. Výhodou je, že Lee umí skvěle navodit atmosféru s dávkou vzpomínání starých hrdinů, kde může až "manipulovat", což ale rozhodně neberte jako degradaci. Pro úplnost filmu volám po dvou věcech. Vyměňte Rosario Dawson a změňte konec. Byl jasný, ale i tak... ()

HellFire

Silný v základech. Takový je tento film. Celou dobu jsem čekal, kdy se Monty dostane do vězení a film se přehoupne do jiné linie, ale nestalo se tak. Ne že by to vadilo. I takhle je na co se dívat a nad čím přemýšlet. Co byste udělali vy? ()

hansel97

Z jednoduché premisy je tu vykřesáno opravdu maxim a tenhle film si mě poměrně rychle dostal, tudíž myslím, že ho nevidím poprvé ani naposledy. Nortona jsem doposud herecky moc nemusel a už asi vím proč, protože jsem s ním neviděl tenhle film! Jeho výkon jsem opravdu hltal celou dobu a nádherně mu tu sekundují Hoffman, Dawson i Paquin. Vážně výborně zpracované po všech stránkách a ke konci pro mě i celkem překvapivé. Mohu jen chválit. ()

Sofia

Bez výborného scénáře Davida Benioffa (je i autorem původní knížky) by to asi nedopadlo tak jak to dopadlo, tzn. výborně. Příběh jednoho dealera, který si až ve svém posledním dnu svobody uvědomí, jak to celé posral. Celý film jsem úplně cítila jeho bezmocnost, k čemuž samozřejmě přispěl bezchybný Edward Norton. Vůbec to nebylo patetické, ani melancholické, prostě jen takové opravdové...film k zamyšlení. ()