Svobodný život Montyho Brogana (Edward Norton) se rychle chýlí ke konci - za 24 hodin si začne odpykávat sedmiletý trest ve vězení. Někdejší král Manhattanu dá brzy sbohem způsobu života, na který si zvykl - životnímu stylu, který mu otevřel dveře nejluxusnějších newyorských klubů, ale také jej odcizil od jeho nejbližších. Během posledního dne na svobodě se Marty pokusí znovu spojit se svým otcem (Brian Cox), který na něj nikdy nezanevřel, a sejde se se dvěma nejlepšími přáteli ze starých časů, Jacobem (Philip Seymour Hoffman) a Slaughterym (Barry Pepper). Ve hře je také jeho přítelkyně Naturelle (Rosario Dawson), která mohla (ale nemusela) být člověkem, díky jehož informaci se o Montyho začala zajímat policie. Monty si není ničím příliš jistý, ale s rychle ubývajícím časem je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí. (Česká televize)

angloumene

Tehle film vlastně není vůbec o ničem a zároveň toho vyjadřuje spoustu. Zdá se mi, že vlastně nemá žádnou pořádnou dějovou linku, ale jedná se spíše o spoustu úvah, které jsou složeny do jednoho celkem konzistentního celku. Pokud zrovna dnes chcete vidět něco, co vám přiblíží smysl života nebo něco co vám řekne, co je morální a co ne, tak v tomhle filmu se nedozvíte vůbec nic. Jeho výhodou je, že nechává diváka, aby se sám rozhodl, co je špatné a na čí stranu se má vlastně přiklonit. K tomu mu přidá všechny možné argumenty a protiargumenty a nechá ho, aby se s tím sám popral. Zejména proto si myslím, že na každého může působit trochu odlišně. Ještě musím zmínit, že mě ve filmu zaujalo jeho zvláštní ztvárnění včetně originálně zpracované hudby, která ho určitým způsobem dotváří. ()

Strandmon

Už od začátku jsem věděl, že tohle pro mě bude jeden z těch top zážitků kinematografie. Excelentní herecké výkony, hlavně Norton je opravdu famózní. Skvělé dialogy, které se přesně hodí do doby a prostředí snímku. Velice emocionálně silné scény, ovšem režisérsky i herecky skvěle zvládnuté + scéna u zrcadla v koupelně, která je jedna z nejlepších co jsem za poslední dobu viděl. Ukázky velkých přátelství a lásky, ale i bolestivých zrad. Perfektně vybraná hudba. No já prostě chybu nenašel, jednoduše film na který nezapomenu. Teď už se jdu pomalu odebrat k dalším dílům Spike Lee-ho. ()

conery1

Keby bol Top rebríček 15 miestny, Norton i Hoffman sú tam a preto som si pozrel i tento film. Americká produkcia mi až na malé výnimky nemá čo ponúknuť, ale niektorých hercov je pozerať proste zážitok. ()

aLPaC

Obdivuji Spika jak se do každého svého filmu dokáže totálně položit. Nejinak je tomu zde a z výborného scénáře dokázal dosáhnout maximální potenciál. Výborný Norton (jako tradičně), ve svých rolích jsou též dobří Hoffman i Pepper. ()

livuska

Z tohoto filmu mám strašne neurčité pocity. Herecké výkony skvelé, to áno. Aj napriek tomu však ku mne nedorazili žiadne emócie. Ten film vo mne nič nevyvolal, ani nezanechal. Mala som súcitiť s Edwardom? Ani náhodou... Ospevovaná scéna (typu: všetci naokolo sú blázni, iba ja som lietadlo) so zrkadlom ma tiež veľmi nenadchla. Práve naopak, čakala som, kedy už skončí. Takže som sa približne polovicu filmu nudila. ()

Tomyfrok

Nádherně podmanivý snímek, který vypráví o jednom drogovém dealerovi trochu nezvykle, osobněji, lidštěji. Tažnou silou 25. hodiny je pomalost a propracované dialogy. Jediný, kdo někam spěchá je Monty Brogan v podání Edwarda Nortona, který má poslední den před nástupem do vězení, aby si naposledy užil. Ve dvou hodinách poznáme s trpělivostí celkem slušně podstatnou část Montyho osobnosti. Nikdy nikoho nezabil, nebyl zlým člověkem, "pouze" prodával drogy a nyní přišel čas zúčtování. I on má svou lidskou stránku. I on má rodinu a přátelé. Musím souhlasit s mnoha příspěvky, že ústřední trojice Norton - Hoffman a Pepper hraje perfektně a především díky jejich výkonu má film svoji kvalitu. Jediné, co mi příliš nesedělo, byly dvě scény: "Fuck you" a "pohled do budoucnosti". Samy o sobě výborné, jenže v kontextu celého filmu mi trochu nepadly. Každopádně velmi povedená záležitost. (80 %) ()

geimz

Veľmi silné 4*. Tá premisa je jednoduchá, no jej prevedenie je fantastické. Každá jedna scéna je nabitá emóciami, psychologickým vypätím, vybrúsenými dialógmi a predovšetkým hercami, ktoré si svoje role plnia do bodky. Silný film, ktorý vie osloviť. ()

bobstock

Nebýt krásné Rosario Dawson, zastřelil bych se u toho posledního dnu před výkonem trestu já nežli Norton, ne kvůli dvojčatům, drogám v gauči, né kvůli Číňanům, co neumí anglicky, né kvůli poldům ani Rusákům, ale kvůli Einsteinově teorii relativity času...po tomle už to není teorie, ale fakt! 40% ()

Renfield

Hned úvodní, atmosférou ještě lehce gangsterská scéna o "seznámení" Montyho a Doyla, dialogově zaujme. A silné dialogy zůstávají, vždyť na nich většina děje stojí, tedy i na monolozích. Ovšem atmosféra se mění stejně rychle, jako Montyho nálada, nálada chlapa, který to v životě prostě nezvládl a tak žije svůj poslední svobodný den, žije a mluví. Děj je z větší části opravdu tvořen vzájemnými rozhovory postav. Dalo by se říct, pouhý rozhovor, pouhé dialogy, jenže napětí při nich by se dalo krájet! 25. hodina má výborný scénář, ale především má výborné herce, z nichž vyčnívají Barry Pepper a Edward Norton. Právě jejich vzájemné scény jsou ty nejsilnější a předfinální "úprava před nástupem", je dokonale a mrazivě uzavírá. Z následujícího monologu otce, jsem trochu na vážkách, sice je taktéž dobrý, ale mám pocit, že pouhá cesta a finální záběr, by byly výmluvnější, že tohle vlastně ani být nemuselo. Za to Nortonův monolog o nesnášení, je nejlepší scénou filmu a dává smysl. V něm se předvedl i Rodrigo Prieto, samozřejmě nejen v něm, jeho kamerové jízdy a využití barev, dávají filmu ještě větší hloubku. Vůbec noční ulice, i když jich zde mnoho není, ale pro navození atmosféry a výmluvnost města bohatě stačí. Nenápadný, malý a přitom tak velký film, z mého pohledu to nejlepší od Spikea Leeho. 85% ()

Garch

Zajímavý a jiný film, než bych čekal. Spike Lee dobře vybral herce, jakoby hráli tak trochu sebe. Dva protikladné monology, v koupelně a na konci, také posunují 25. hodinu výš. ()

pstros

Tak skvěle vykreslenými charaktery se může pochlubit málokterý film. Pokud je vše navíc podpořeno skvělou režií, precizními hereckými výkony a scénářem, který se nebojí vhodit podrážděné vosí hnízdo do současné - nejen newyorkské společnosti, nemělo by mi nic překážet k udělení absolutního hodnocení... ale přece jen závěr filmu je na můj vkus až příliš napuštěný americkým patosem a sentimentem... škoda, jinak tento filmový zážitek všem vřele doporučuji. ()

Vronsky

Kde jinde odehrát příběh o ztrátě posledních ideálů než několik kroků od newyorského Ground Zero? Pozářijové město je navzdory své váženosti důležitým kolečkem v mechanismu vyprávění, které vytváří dusné ovzduší pro slovuprostou melancholii. Vedle mlčenlivých obrázků protne hodinová ručička také americky krásné probuzení nebo dialogy mezi druhým a třetím pivem, ale pokaždé si zachová tempo přemýšlivého snímku. Tím spíše si malé velké osudy žádají pouze prvotřídní herce a můžeme jen nepříliš chápavě hádat, proč má tak královské obsazení pro většinu sluchových kostí stále zvuk chudého prince. Téma, jež natolik svádí k laciným žalobám a soudům, navíc Spike Lee korunuje názorovou pravdomluvností, při které se jeho postavy nehrozí ani nejpichlavějších vosích hnízd. Nejen za to mu chci poděkovat, není lepšího argumentu proti hollywoodskému strojírenství než takto osobitý film. ()

Illy

Výborný s silný film, který jsem si opravdu užil. Norton je excelentní a z jeho proslovu u zrcadla jsem měl chuť vyskočit a jako správný američan zakřičet: "hell yeah!" ()

WinstonS

Spike Lee mě po Krvavém létu v New Yorku opět dostal. Scéna, kdy Edward Norton před zrcadlem vyfuckuje americkou společnost, zůstane zarytá pod kůží hodně dlouho. Vyprávění o posledním dni svobody přerůstá v emotivními momenty prodchnuté drama osudu člověka, který na životní křižovatce jel na červenou. Norton zde exceluje. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí. ()

klokyn

Päť minútová scéna posielaním všetkých "do hajzlu" je jedinečná a perfektná. Proste jedna z mojich najobľúbenejších, nie len v tomto filme. Do hajzlu so Spikom Leem, do hajzlu s Edwartom Nortonom a do hajzlu aj s celým týmto filmom... ()