Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Hodně zvláštní film o válce ve Vietnamu. Záběry na vojáky v bitvě byste tu počítaly na sekundy a podobně je tomu s politikou. Místo toho se na vás řítí vodopád gagů v podání Robina Williamse, který jako rozhlasový moderátor dělá to, co umí dělat nejlépe. Ve svých vystoupeních si utahuje nejen z vysoce postavených vládních představitelů, ale i z politiky USA, takže je logické, že se to po nějaké době přestává některým lidem na určitých pozicích líbit. A spekulace, jak se (ne)oblíbeného moderátora zbavit, jsou v plném proudu... No, s válkou ve Vietnamu tenhle film nic moc společnýho nemá, Vietnam tu slouží jenom jako kulisa pro Williamsův komediální potenciál. A ten pro vás má připravenou takovou smršť vtipů, že se budete asi po většinu času pitomě tlemit jako většina vojáků americký armády (tedy aspoň těch z tohoto filmu). Někdo tvrdí, že ten film má i dramatickej potenciál a možná je to pravda. Williams naráží na problémy války. Jasně a taky sakra můžeme říct, že podtextem Indiany Jonese je probudit v lidech zájem o památky. Nevím, možná na někoho tenhle film jako drama působí, ale znám řadu jiných filmů o Vietnamu, kde je přece jen té závažnosti a témat na zamyšlení víc. Žádný z nich ale není tak vtipný. I když chápu, že ne každému bude Williamsův styl "ukecaného šílence" zrovna sedět. Jak bude dnes v noci? Horko a vlhko, což je fajn, když jste s dámou, a ne, když jste v džungli!" ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Ptačí klec, Básníci, Čas probuzení, Dobrý Will  a Vietnam... Filmy, v nichž miluji Robina Williamse, mimochodem velmi chybí. Po letech jsem snímek viděla s dabingem Davida Novotného a přestože jsem u Robina zvyklá na krásný hlas pana Viktora Preisse, chválím. Williamsova velká show, napsaná na tělo a zahraná bravurně. Odchylky od reality odpouštím a v žádné případě se nejedná o velkorysost. Z výsostné kategorie "komik ve vážné roli". Robin famózní. ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Na Levinsonově režii jsem si již několikrát pochutnal, ale tenhle pokrm byl těžko stravitelný. Málo ingrediencí, studené jak psí čumák a suché jak poušť v pravé poledne. Nezazlívám režisérovi, že se rozhodl trochu optimističtěji vyjádřit pohled na vietnamskou válku, i ten mix komedie a války bych (s velkým sebezapřením) skousl, ale nemohu vystát tu těžkou nudu, což je to jediné, čeho jsem se zde dočkal a v takovém případě nehodlám být objektivní. Možná nejsem tak inteligentní, abych film pochopil, možná mám retardovaný vkus a nebo bude problém žánr. Jsem si však vědom té výpovědní hodnoty, která má snahu zjemnit pravdu o válce ve Vietnamu.40% ()

Morien odpad!

všechny recenze uživatele

(1001) Nelíbí se mi sentimentální tón celého filmu, nelíbí se mi postava Cronauera a nelíbí se mi, jak ho Robin Williams hraje. Navíc mi pro tu roli přijde moc starý. Kdyby se ta postava napsala na papír, tak bych si určitě představila někoho mladšího. Když například pronásleduje po ulicích dvacetileté holky, nepůsobí to jako roztomilá charakterizace hlavního protagonisty, ale skoro jako kriminální chování zastydlého úchyla. Skutečnému Cronauerovi bylo v době, kdy se film odehrává, 27 let, Williamsovi bylo ve filmu 36, takže na tom něco bude. Nejsem schopná dát zelenou snímku, kde se hlavní akce odehrává v ilustrativních montážích, který říká, že policejní akce je v pořádku, když se u toho vojáci nenudí, a jehož hlavní hrdina neumí ani mlčet, ani říct cokoliv, co by stálo za slyšení. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno