Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (52)

Epizoda 1 (2018) (S03E01)

"I am Uhtred, son of Uhtred...", tak tuhle větu u mě dokáže přebít jen: "I´ll be back!". Uhtred je po roce zpět a evidentně se vrátil v plné síle, čekal jsem, že se v první epizodě třetí sezóny povede mnohem víc řečí, ale tvůrci vůbec nešetřili s akcí, příběh měl výborné tempo, středověká atmosféra byla skvělá a já jsem se mocně bavil. ()

Epizoda 2 (2018) (S03E02)

Po akcí nabitém prvním dílu došlo ve druhé epizodě spíše na intriky, které jsem čekal už minule, a znovu jsem nebyl zklamán. Příznivci akce asi nebyli úplně nadšení, ale já si ty neustálé zákeřnosti hodně užívám a všechny ty intriky, manipulace, plány a protiplány ke středověku prostě patří a tvůrci seriálu je fakt umí. ()

Epizoda 3 (2018) (S03E03)

Třetí epizoda a potřetí jsem byl naprosto spokojen. U mnoha jiných seriálů snižuji mnohdy hodnocení za neustálé zbytečné vykecávání, tento díl byl vlastně jen debatní, ale hvězdičky jsem neubíral, protože se mluvilo jen o podstatných záležitostech. Situace je tedy jasná: žádná nuda= 5*. ()

Epizoda 4 (2018) (S03E04)

Hmmm, zase za pět, už je to mé hodnocení jaksi bez invence, ale jak bych mohl ubrat hvězdičku, když byl děj tak nabitý událostmi. Předchozí díl byl spíše debatní, tentokrát se tvůrci vrhli do akce naplno, středověk si zase jednou pěkně zařádil a závěr dokázal překvapit i mě, takže jsem měl jasno. ()

Epizoda 5 (2018) (S03E05)

Tvůrci se evidentně rozhodli, že mě budou v průběhu třetí sezóny stabilně udržovat ve velmi dobré náladě, a opět spáchali epizodu, která měla zajímavý děj, svižné tempo, spoustu intrik a taktizování, výbornou atmosféru, a aby toho nebylo málo, přišel i závěr, při kterém by člověk nejradši vztekle bušil pěstmi do matrace. ()

Epizoda 6 (2018) (S03E06)

S šestou epizodou přišlo i první tvůrčí zakopnutí ve třetí sezóně. Díl přitom začal přímo skvěle zběsilou akcí, děj se okamžitě dostal do tempa, a o to horší byl následný vývoj. V předchozích hodnoceních jsem tvůrce chválil za to, že netočí zbytečné díly, v nichž se jen mlátí prázdná sláma, ale kempování na hrobě ničím jiným nebylo. A ani nedošlo k zavětvení Storriho... ()

Epizoda 7 (2018) (S03E07)

Vypadá to, že byl předchozí díl jen výpadkem, ke kterému dochází jednou, maximálně dvakrát za... Ale dost chocholouškování, třetí sezóna se opět vrátila ke své standardní, vysoké kvalitě, takže se i ve chvílích, kdy neumírali lidé a nevypalovaly se domy a oči, bylo na co dívat. ()

Epizoda 8 (2018) (S03E08)

Je pravdou, že akcí tentokrát tvůrci velmi šetřili, to ale nakonec vůbec nevadilo, protože využili většinu času ke spřádání nových intrik a lstí, což naprosto vyhovovalo mému zkaženému já, které si v podobných záležitostech libuje. Pokud scénárista totálně nezazdí devátou epizodu, dosáhne u mě tato řada nádherného hodnocení. ()

Epizoda 9 (2018) (S03E09)

Ne, že by se v deváté epizodě neděly zajímavé věci, stalo se toho docela dost, došlo dokonce i k jedné klíčové události, dostal jsem i další pořádnou porci intrik, takže bych měl být plně spokojen, mně ale vadilo značně pomalé tempo příběhu, uvítal bych trochu živější děj, ()

Epizoda 10 (2018) (S03E10)

Proti předchozímu dílu, u něhož jsem si stěžoval na tempo, byla závěrečná epizoda třetí série živá až až. Sice bych se klidně obešel bez Uhtredova velkého veřejného projevu, ale jinak jsem byl opět hodně spokojen. Za poslední dva díly slušně ubylo důležitých postav a klidně bych si dokázal představit, že seriál takhle skončí, naštěstí se ale v závěru ukázalo, že mají tvůrci jiný záměr, takže se můžu zase těšit na další řadu. ()

Série 4 (2020) (S04)

Průměrná známka po jednotlivých epizodách nakonec vydala na čtyři hvězdičky, ale já ještě zpupně přidávám mínus, protože jsem byl chvílemi hodně zklamaným divákem. Situace se přitom zpočátku nevyvíjela zle, postupně ale přibývalo soubojů tvůrců s logikou, která prohrávala na body a v obou závěrečných epizodách došlo i na technické KO. Je to škoda, protože seriál patřil k těm lepším, a teď mám pocit, že se vydal špatným směrem. 4*- ()

Epizoda 1 (2020) (S04E01)

Start čtvrté sezóny byl hodně pozvolný a rád bych se pletl, ale mám takový neodbytný pocit, že si na sebe tvůrci odstraněním některých klíčových postav upletli bič. No, snad na mě takhle zapůsobí jen první epizoda a v dalším ději se zase vrátí ten středověk, na jaký jsem si tady zvykl. 4*- ()

Epizoda 2 (2020) (S04E02)

Ale jo. V minulém komentáři, jsem si dovolil doufat v lepší zítřky, a už je tady první vlaštovka. Druhá epizoda ukázala, že se už tvůrci začali dostávat do dřívější formy, děj byl mnohem zajímavější, i když musím uznat, že jsem si občas všiml, že logika musela ustoupit tvůrčímu záměru. 5*- ()

Epizoda 3 (2020) (S04E03)

Třetí epizoda u mě měla naději na lepší hodnocení, protože se v ní odehrálo i několik pro další děj zásadních událostí, všechno pro mě ale zazdilo rozvleklé loučení s jednou z postav. Ano, chápu, šlo o důležitou postavu, mě ale tyhle rozlučkové medailonky vyloženě serou. Pokud na něčem takovém tvůrci a diváci ujíždějí, měl by se natočit po každé řadě bonusový díl, který by byl důstojným rozloučením s padlými hrdiny v té které sezóně, a my citově vyváženější bychom dostali padesát minut volna na podstatnější záležitosti. ()

Epizoda 4 (2020) (S04E04)

No, tak sláva! Předchozí epizodu jsem patřičně ofrflal, ale tentokrát jsem neměl důvod ke stížnostem. Tvůrci si vzpomněli na to, co točili v předchozích sezónách, a ponořili se až po kolena do brutálního středověku. Intrikování a boj o moc teď probíhaly mezi poletujícími částmi lidské anatomie, a hned to mělo jinou šťávu:-) ()

Epizoda 5 (2020) (S04E05)

O páté epizodě bych se (na rozdíl od předchozího dílu) určitě nevyjadřoval jako o akční smršti, protože se tu převážně vedly řeči, ale to mi vůbec nevadilo. Tvůrci mě zase jednou dokázali vtáhnout do prostředí plného mocenských intrik, v němž účel světí prostředky, a já jsem se bavil. ()

Epizoda 6 (2020) (S04E06)

Hrubě mě netěší, když mé oblíbené seriály (a stává se to až příliš často) sklouznou do fáze, kdy skupina postav jen běhá sem a tam po lese, aniž by se při tom dělo něco opravdu zajímavého. Jsem zvědav jestli se tvůrci od příštího dílu rozhodnou pro lockdown, nebo se vydají cestou promořování. ()

Epizoda 7 (2020) (S04E07)

Předchozí pochodové cvičení kombinované se stezkou odvahy mě příliš nepřesvědčilo, ale hned sedmá epizoda mě svým dějem opět uvedla do stavu pohody. Nenudil jsem se, děly se všeliké události, vedly se zajímavé rozhovory a celkově šlo o návrat k tomu lepšímu ze seriálu. ()

Epizoda 8 (2020) (S04E08)

I osmou epizodu jsem ocenil pěti kousky, jen jsem k tomu měl jiné důvody než v případě předchozího dílu. Původně jsem chtěl nechat průchod svému rozhořčení nad historickými nesmysly, ale pak mi došlo, že tady Uhtred funguje podobně jako Lucius Vorenus a Titus Pullo (bez něhož se neobešlo ani početí Cesariona) a pochechtával jsem se pak až k závěrečným titulkům, což ještě umocnila Brida, která se s nadšením kolébala od jednoho inhumování k dalšímu. ()

Epizoda 9 (2020) (S04E09)

Devátá epizoda se celkem slušně vyvíjela k mé spokojenosti, pokud tedy nepočítám kachničku, která už je úplně mimo mísu, a nějaké ty nelogičnosti. Ovšem závěr, to byl zážitek. Scénárista se zřejmě naplno začetl do Cervantese a rozhodl se pro vlastní větrné mlýny. Každopádně se mu povedl dokonalý WTF moment, který mě vcelku otrávil. 3*- ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD