Klér

• Polsko Kler (více)
Polsko, 2018, 132 min

Kamera:

Tomasz Madejski

Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Ignacy Klim, Michał Gadomski, Katarzyna Chlebny (více)

Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě... Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její „poklesky“ jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do zákristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo... V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech. Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území „zapovězen“. Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě. (Česká televize)

Skeksis

Zamotaný kruh a najhoršiu inštitúciu v dejinách ľudstva treba konečne stopnúť! Minimálne úplne odlúčiť od štátu. Nielenže cirkev zabrzdila vývoj ľudstva na 11. storočí (kým osvietencom netrklo, že svoje dogmy a ilúzie hodné cvokom v blázinci si môžu strčiť do riti), ale násilím a strašením ľudí nahonobený majetok im dáva moc svojimi chápadlami doteraz obťažovať slušných ľudí. Najviac mi kypí žlč, keď počujem, že ľudia robia zbierku na posratú kaplnku, pritom Vatikán sa váľa v peniazoch. Cirkevní hodnostári nosia drahé rúcha, zlaté žezlá či čo to majú, bývajú v drahých apartmánoch, vozia ich vlastní šoféri na drahých autách, a za to všetko by nakŕmili polku Afriky, o ktorej tak často hovorí pápež. WTF!!! A ešte k tomu zneužívajú a kryjú zneužívanie detí! OMFG!!! ()

Autogram

Dosť ťažký film, jeden z najťažších, aké som v poslednom čase videl. Čo sa spočiatku zdá ako neškodné doberanie klerikov kvôli alkoholizmu alebo korupcii, sa vyvinie do mimoriadne silnej prepletenej drámy. Zvlášť vyčnieva zložitý príbeh z najvyšších kruhov a do nich zapleteného Bonda v sutane, ktorý má prsty asi vo všetkom. Film má tempo, hereckú kvalitu a ešte aj český dabing bol na výbornú. –––– Za kolik by to bylo bez faktury a za hotové? –––– Každý někdy bloudí, nechá se unést zlem, vyprovokovat. Církev je svatá, ale tvoří ji lidé hříšní. ()

Daddko

Cosa Nostra Made in Vatikan. Len raz som mal možnosť rokovať na tému cirkevné pozemky, mám to v pamäti ako hard business. ()

Forsberg11

Sledujeme príbeh troch kamarátov, katolíckych kňazov a ich na prvý pohľad obyčajné životy. Pod zovňajškom vyrovnaných, duchovných mužov sú to však ľudia s pokriveným charakterom, mnohými chybami a nedostatkami. Nie, že by to nebol tradične kvalitne technicky spracovaný, dobre zahraný poľský film... ale pozerať sa viac ako dve hodiny na skorumpovaných, pedofilných batmanov, naviac v pomalom tempe a len s malým množstvom silných scén, nie je nič extra zábavné. Tento snímok veru nenechal na cirkvi a jej predstaviteľoch nitku suchú. Alkoholizmus, korupcia, pedofília a mnohé iné neduhy vyobrazujú poľskú katolícku cirkev ako poriadne pokrivenú organizáciu. Od 5*, ktoré sú tu tak často udeľované je však Kler na míle vzdialený. Stopáž je pridlhá a v určitých momentoch to už začínalo byť príliš pomalé a nudné. Ale našlo sa zopár extrémne dobrých scén: pokus o lynč, vatra, úvodná alkoholická hra, vypočúvanie zneužívaného muža pred arcibiskupom a zopár ďalších... Lepší priemer... 60 %!! ()

sedm.1

V případě tohoto snímku musím samozřejmě v první řadě, ostatně ale stejně jako většina uživatelů, ocenit odvahu a pořádný koule tvůrců, kteří si dovolili natočit film s tímto tématem zrovna v Polsku, to jako fakt smekám klobouček, zároveň se ale i upřímně divím, že se něco takového dostalo do tak široké distribuce, jelikož jak právě i samotný film ukazuje, pro ty svině by to nebyl sebemenší problém nechat zmizet, no každopádně se to naštěstí ven dostalo a všichni jen tak můžeme doufat, že to spoustě lidem třeba alespoň částečně otevře oči, protože v této podívané věřím skutečně každému slovu, každému momentu, každému činu, naprosto věřím tomu, že ten katolický systém, ovšem nejen v Polsku, takhle funguje a je to tedy neuvěřitelný mazec, a myslím, že i většina politické scény jen může tiše závidět, jaké korupční veletoče fungují právě v této zkurvené instituci, vymývající lidem mozky. K filmu samotnému. Na začátek je nutné upozornit, že podle mě tím ústředním tématem Kléru není poukázání na konkrétní problém pedofilních kněží, to je zde podle mě jen jedním z mnoha vážných obvinění církve, celý film spíš poukazuje na celkovou vnitřní prohnilost, zkaženost a chtíč všemocných zmrdů, zneužívající své moci, nabyté pobožnými hlupáky, co jim zobou z ruky i ty největší hovna, co z nich padají. Sakra, jak já ty náboženské organizace nenávidím!!! Samozřejmě, celé to zpracování mohlo být klidně i údernější a jistě i odvážnější, to by ale asi už fakt potom neprošlo, každopádně i tato zápletka dokáže vyvolat silné emoce a množství působivých dramatických situací, jinak disponuje ale i slušným spádem, dále pak veškeré postavy jsou výrazné a zajímavé, a to i díky jejich hereckým představitelům, nicméně ale musím zopakovat, že tím skutečně nejdůležitějším faktorem je zde prostě fakt, že vůbec takovýto film vznikl a za tu odvahu sdělit světu alespoň kus pravdy, co se církve týče, by zasloužili tvůrci ohromný vděk a poděkování minimálně tím, že by to měl vidět opravdu každý z nás. Pro mě osobně je to každopádně úžasná „voda na mlýn“, jenž ještě víc prohloubil mou nenávist vůči všemu, co souvisí s náboženstvím! ()

Maynard.

Olalá.... Tak něco podobnýho sem teda ještě neviděl. Co všechna nabízí polská kinematorafie :o). Začalo to výborně, tři knězové chalstaj jak duhy, jak vysokoškoláci po zkoušce. No a pak se jejich osudy rozdělí do třech linií, kde každá je naprosto neuvěřitelná. jako je mi jasný, že se mezi flanďákama asi musejí dít věci, ale až takovýdle? To je mazec jak svině. Korupce, vydírání, sprostý slova, znásilnění, chlastání... No prostě masakr. a je to navíc fakt skvěle natočený.... ()

Zagros

Obrovská poklona tvůrcům, že si tohle troufli v silně katolickém Polsku natočit. Odhaduji, že to nebylo vůbec lehké a církev se jim to jistě snažila překazit, či minimálně znepříjemnit. Jméno režiséra – Wojciech Smarzowski - si každopádně značím a mrknu se v budoucnu na další jeho tvorbu. Zpět k samotnému filmu, obsah jednoznačně přebíjí formu, která mi jako jediná úplně nesedla. Mírně nervní kamera i neurovnaný střih mě zpočátku štval, ale postupně jsem si zvykl a nutno říct, že do celého filmu to sedí náramně. Obsazení je výborné, postupná gradace vyprávění a přechod z černé komedie do mrazivého dramatu také. No a k obsahu… víra je víra, proti ní nic nemám, ale organizované náboženství a v našem regionu katolická církev, to je neskutečný hnůj. Chápu, že tvůrci šli do velmi konfrontačního způsobu, nicméně s církví se jinak nedá. Stejně jako jakákoliv organizace je odrazem celé společnosti a jsou v ní dobří i špatní lidé. Ale katolická církev je snad jediná organizace na světě, která kryje pedofily, korupci a všelijaká jiná svinstva a ještě se cítí ublíženě, když se na to upozorní. Nikomu jinému by to tak neprocházelo, proč jim to vše prochází? Z toho mi není vůbec dobře. Jsem jen rád, že nežiji v Polsku, že jsem nepropadl církvi a že nejsem jen hloupá ovce z jejich stáda. Všichni si mohou uvědomit, že k víře v cokoli, nikoho jiného nepotřebují a už vůbec ne podobně prohnilou organizaci. ()

Vajonek

Samotná témata, která se film snaží vyobrazovat, jsou natolik těžká, vážná, že asi málokoho nechají chladným. A to ani nemusí být vyjadřována explicitně - což v tomto snímku také povětšinou nejsou. Na Kléru se mi asi nejvíce líbilo právě to, že si poměrně dlouze "připravuje půdu", naznačuje, poodhaluje jen některé věci. A my víme, že spousta toho okolo těch tří knězů není v pořádku, že je tu něco extrémně prohnilého. Ale nemůžeme si být úplně jisti, odkud to přesně přichází, kdo v tom má jakou roli. O to je to napínavější, tísnivější, o to více v divákovi bobtná nepříjemný pocit/přesvědčení o "nemocnosti v mocnosti" celého toho systému. Ani v závěru se nám neodhalí úplně vše, nemůžeme asi přesně určit, kdo všechno jsou zde oběti a kdo viníci. Asi nebudu příliš spoilovat, když řeknu, že nějakých velkých happy endů se na konci nedočkáme, já osobně jsem větší beznaděj, bezvýchodnost, marnost asi dlouho po zhlédnutí jakéhokoli filmu nepociťovala. Ale jinak to asi být nemohlo a i takové filmy je třeba/nutné občas vidět, nezavírat před tím, co se snaží říct, oči. 75 %. ()

kolemjdouc

Tak tohle byl masakr.Přísná katolická církev a celibát.Do jakých rozměrů se to může doslova zvrhnout je nasnadě.Děje se staletí a má se to dít i dál?Odkladiště padlých kněží budiž mementem.Zákaz potratů..Jsem ateista, takže nikomu nenadržuji,ale evangelická církev nemá okázalé chrámy a kostely a kapličky.Za to kněží žijí plnohodnotné svazky.Nemají "hospodyně" ale manželky. ....Skvělé výkony herců. ()

Alt.64

Klér není film o víře, ale o mafii, korupci, hříchu. Wojciech Smarzowski neodpouští nic a nehledá kladné hrdiny. Není ale zlý, protože všechny věci, které popisuje, jsou více než uvěřitelné. Škoda, že film nejspíš nebude k vidění v Česku, i kvůli těm “českým stopám”, které obsahuje. ()

Rozjimatel

Opäť nesmierne silné dielo, ktoré tne do živého, podobne ako to bolo v prípade Volyňu. Smarzowski sa nebojí vyberať si veľmi kontroverzné témy a zrejme si už tým narobil množstvo nepriateľov (na Ukrajine či v Poľsku). Zápletka je veľmi dramatická, často až kriminálna (hľadanie páchateľa, falošné stopy). Miestami sa objavujú aj prvky čiernej komédie ("Prestal ma biť, už ma nemá rád."), ale nakoniec to vyznieva ako vážna kritika cirkvi a jej praktík, pričom prípady ktoré sa dostali na verejnosť sú zrejme iba vrcholom ľadovca (väčšina obetí to kvôli prirodzenej hanbe nikdy neprizná). ()

MiaMahoney

Czy jest kler parta krzywych pedałów w czarnych szlafrokach? No ewi-kurwa-dentnie! Bravo tomuto filmu a bravo dvakrát tolik, že vznikl v samém středobodu kudlanek, ve Watykanu 2.0, tedy v Polsku. Film odvážně ukazuje to, co je potřeba ukazovat donekonečna: že ta prohnilá instituce je jen banda odporných pokrytců parazitujících na zmanipulovaných kudlankách a jejich penězích! Dva tisíce let fungující firma založená na důvěřivosti svých stoupenců, na manipulaci, lžích, zastrašování; s vlastní jurisdikcí a nehorázným bohatstvím, to si, panečku, někdo uměl vybrat marketingový tah, to by i náš Endy mohl závidět! No, naštěstí jsme tu ještě my, bojovníci za otevřenou mysl a potírání dogmat, vyzbrojeni perem či v případě Wojciecha kamerou a můžeme táhnout na naše skromné křížové výpravy za vlastní rozum! Nejhorší je, že bigotní kudlanky takový film vezmou jako fikci, aniž by se zamyslely (neboť to by byl asi hřích!), že záležitosti v něm ukázané se takto klidně mohou odehrávat, ba co víc, odehrávají. Ve filmu nebylo ukázáno nic, co bych nevěřila, že se někde běžně děje (snad jen až na setkání neonacistů v sídle církevních hovnostářů, což už zavánělo trošku přeháňkou, ale co my vlastně víme, po tom všem, čeho je ta bezskrupulózní parta hovad schopná...?). Zkrátka praedicant aquam, bibunt autem vinum v celé své kráse a povinnost shlédnout alespoň jednou v životě! Smutné je, že na tohleto relativně neškodné a i přes všechna ta svinstva vesměs lidské a pro 21. století reformované náboženství budeme v brzké budoucnosti vzpomínat s láskou, až nás tu zaplaví ono náboženství míru z jihovýchodu. Protože katoličtí pohlaváři sice můžou být a mnohdy jsou pěkné kurvy, ale pořád nám, kteří s nimi nesouhlasíme, nepižlají hlavy tureckou šavlí. To jen takové malé slovo na zamyšlenou a nyní mne omluvte, neboť mé poslání je jasné: vyzbrojena projektorem, plátnem a tímto filmem, spěchám do nejbližšího kostela, abych nedělní bohoslužbě trochu přidala grády... ()

Mikino00

Smarzowski tne do živého. Absolutní obžaloba katolické církve na postavách tři knězů odvyprávěná naprosto mrazivě a zkušeně. Pravda, místy kvůli efektu poněkud přitažené za vlasy, nicméně jako vyjádření určitých postojů zcela čitelné. Skvěle vypointovaný scénář, herecké výkony i minimalistické prostředí dělají z filmu nejen zážitek, ale také podnět k zamyšlení. ()

petikacka

Můj bezprostřední dojem z filmu? ..."Chce se mi zvracet a chce se mi řvát"...Já jsem se celý život, vymezovala vůči náboženství potažmo vůči církvi...A to jsem prosím, neznala, žádné případy zneužívání...Jeden by si řekl, že po všech těch celosvětových církevních aférách, už jednoho nic nepřekvapí?!...HOvno...Fuuuck neustále překvapuje!!!...Film je nesmírně silnou výpovědí o aroganci moci a je jedno jaké...Taky je třeba si uvědomit, že Polsko je prakticky církevní stát a když už natočili TAKOVÝ, CÍRKEV ODSUZUJÍCÍ FILM, tak skutečnost musí být daleko, daleko horší...Ta bezmoc obyčejných lidí i obyčejných farářů je naprosto deprimující...Takže to, že v Polsku, zřejmě každý kněz chlastá první ligu, jednomu nakonec příjde, jako ten nejmenší problém... A co jsem nezkousla, je to POKRYTECTVÍ KAŽDÉ CÍRKVE, KDY SE KÁŽE VODA, ALE CHLASTÁ SE VODKA WYBOROWA...Symbolický závěr je jen třešnička na dortu naprostého zoufalství...Jsem ateista - díky Bohu...! A teď jdu na panáka, protože mi to fuck K*URVA hnulo žlučí...Za mě naprosto jasných 100% ()

Psice

Snímek je kritikou především polské katolické církve. Jedná se však o kritiku tak zdrcující, že nepřipouští žádné jiné alternativy. Postupně se tak film dostává až do žánru jakési frašky, kdy jen čekáte, s jakým dalším trumfem režisér přijde. Témata, která ve filmu kritizuje, by vydala na několik celovečerních snímků (snad měl Smarzowski raději zvolit dokumentární formu pro odvyprávění těchto témat). Takto poskládaná mozaika nedává divákovi dostatečný prostor pro to, aby se do postav vžil a procítil motivy jejich jednání - to je zobrazeno jen v útržkovitých scénách, kterým chybí předchozí gradace (a tedy i dostatečná divákova empatie), aby mohlo dojít k alespoň nějaké katarzi. Největší potenciál jsem vnímala v příběhu venkovského faráře a jeho hospodyně, avšak příběh byl celkem upozaděn. I přesto, že sleduji situaci v polské církvi a její působení na tamní politická rozhodnutí a jsem vůči ní velmi kritická, nedomnívám se, že by každý polský kněz byl pedofil, korupčník nebo alkoholik. Smarzowského film na mě zkrátka působí jen lacině a povrchně – jako, kdyby Smarzowski vystříhal titulky z bulvárních časopisů, které kritizují polskou katolickou církev a vytvořil z nich filmovou koláž. Ze snímku jsem tak cítila pouze primární snahu o skandalizaci, jednostranné podání a potřebu zalíbit se, což přesně splňuje atributy bulvárnosti. Ze současných polských filmů, které kritizují církev, nedám dopustit na Komasův Corpus Christi. ()

Chudobka

Otřesné. I kdyby to byla jen zčásti pravda, znovu musím říct - otřesné. Korupce, vydírání, znásilňování, pokrytectví, hnus. Film jsem nedala na jeden zátah, po hodině jsem potřebovala pauzu, abych se trochu vzpamatovala. Nemám ráda církev. Když někdo věří v nějakého boha, na co potřebuje církev? To mi vždycky vrtalo hlavou. František z Assisi chodil bosý! Jemu jsem věřila. Když vidím některé vypasené církevní hodnostáře v těch jejich odporných hábitech, dělá se mi špatně. Opět výborní Poláci. (Nejsem věřící, ale tíhnu k buddhismu.) ()

Endavour

Siedem gwiazdek dałbym tutaj na csfd, może dałbym i dodatkowe dwa stopami, ale nie mam wyćwiczonych do chuja karmazyna. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží