Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

BigDeal

Výborné herecké výkony, rovnako dobre napísané dialógy, príjemná retro atmosféra a pomaly plynúci dej bez nejakej väčšej zápletky.Zbližovanie odlišnej dvojice postáv je fajn, jediná vec, ktorá mi trochu vadila je spomínaná absencia väčšej zápletky, pretože takto to ku mne potichu prišlo a potichu odišlo. Nemôžem ale poprieť, že sa na to dobre pozeralo. ()

Rocky62

Odpočinkové drama o neustále osočovaném dobrákovi protivnou stařenkou, do chvíle než k sobě naleznou cestu k opravdovému přátelství. Nikam nespěchající film s volnějším tempem a skvěle vykreslenou atmosférou 50. a 60. let. Po humorné i vážné stránce vydařené a soundtrack též vynikající. K hereckým výkonům všech zúčastněných nelze namítat vůbec nic. 80% ()

D.Moore

Tenhle film se chová stejně jako automobily, které v něm řídí přesympatický šofér hraný Morganem Freemanem. Na začátku nastartuje a jede, jede a jede. Nijak zvlášť se nežene, hlavní je, že se pohybuje vpřed, ke spokojenosti všech, a že posádka po mírné počáteční nedůvěře příliš nebrblá, protože vlastně ani nemá proč. Stejně jako slečna Daisy mohou být i diváci rádi, že se vezou, mohou se dívat po krajině, poslouchat přitom Zimmera i Dvořáka a užívat si milou, akademií oceněnou jízdu, která sice ničím nepřekvapí, neboť se přesně drží známé mapy, ale na druhou stranu citově nevydírá, pohladí na duši, uchlácholí a zahřeje. ()

curunir

Nenápadný a príjemný príbeh, ktorý sa nesnaží hrať priveľa na city, no i tak dokáže jednoducho dojmúť. Na filme možno prekvapia 4 Oscary vrátane najlepší film, pritom Šofér slečny Daisy bol v ten rok v konkurencii takých zasadných filmov ako Moja ľavá noha či Narodený 4. júla Olivera Stona. Jeho víťazstvo sa tak dá možno chápať, že Akadémia uprednostnila jednoduchý príbeh z ,,jesene života" nad traumatickými zážitkami z Vietnamského konfliktu (s nimi Stone triumfoval už pár rokov predtým), pričom výpovedná hodnota oboch filmoch je v mnohých prípadoch rovnako zrovnateľná. Všetci traja hlavní predstavitelia zvládli svoje postavy veľmi dobre, dokonca skôr ako samotná oscarová Jessica Tandy sa mi tu viacej pozdával Freeman, ktorý tu dozaista predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov. Vo filme sa mohol objaviť aj nejaký zvrat, ktorý by ho viacej zdramatizoval, ale ku celkovej povahe filmu to až natoľko nevadí. Pri krásnej záverečnej scéne síce nenabiehajú slzy (aspoň u mňa to tak bolo), ale dokáže vyvolať súcit. ()

Rakosnicek77

Morgan freeman v tomto filmu dokazuje jak dokonalým je hercem! Po shlédnutí tohoto filmu, jsem byl tak naplněný dokonalým pocitem uspokojení, že se mi to stává opravdu jen u strašně malého procenta těch co jsem viděl! Určitě ho doporučím úplně všem skupinám diváků, protože je to natolik jedinečné dílo, že musí po shlédnutí mít podobné pocity většina z nás! ()

• Jessica Tandy se vsadila o 100 dolarů se svým agentem, že nevyhraje za svou roli Oscara. Po předávání Oscarů mu řekla, že to byla nejlepší sázka, kterou kdy prohrála. (ČSFD)
  • Filmová hudba Hanse Zimmera byla nahrána výhradně pomocí syntetizátorů a kláves, tedy bez využití hudebního orchestru. (Parlay)

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015