Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

AIMÉE

Až budu stará paní taky bych ráda takového šoféra! Decentní příběh s úchvatným Morganem Freemanem a úžasnou Jessicou Tandy, kteří vytvořili vyrovnaný filmový tandem. 85% ()

Mikino00

Hezký film o překonávání nedůvěry v rasově i sociálně rozdělené společnosti, který je laděn velmi příjemně, jenomže tomu chyběl silnější příběh, který se dal do toho zasadit. Herecké výkony jsou bezchybné, ale že by to bylo na sbírku Oscarů, to bych neřekl. ()

Garch

Pomalý, ale ne nudný příběh o proměně vzájemného vztahu dvou stárnoucích lidí: bývalé "jižanské paní domu" a Černocha, najatého na místo osobního řidiče. Parádní kino. ()

kamigava

Na tenhle milý film jsem se kouknul díky hudbě Hanse Zimmera, která do této dramedie pasuje náramně. Hádky mezi řidičem Freemanem a "slečnou" Daisy stojí za zhlédnutí. Ale i přes všechny neshody se tato dvojka začne mít ráda a vy jim to přejete. Líbil se mi kontrast mezi nimi. Dal bych možná i vyšší hodnocení, kdyby měl příběh větší hloubku či nějaké dramatické zakončení. Takhle zůstávám na 60 %. ()

RomanHyde

Hmmmmmm... ............to byla má reakce po zhlédnutí filmu , který mne dlouho míjel. Tohle že je snímek, který má 4 Oscary a dalších pět nominací?????????? Nic zvláštního , nic extra co by tento snímek mělo pasovat do role jednoho z nejůspěšnějších filmů všech dob jsem neviděl. Příběh byl milý, jednoduchý, odpočinkový. Film rozhodně neurazí, pohladí, ale dle mého názoru ani nevybočuje z průměru. Viděl jsem spoustu podobných snímků "o stáří", které mne teda vzaly za srdce mnohem více.. ()

hell_boy

Poměrně velké zklamání a další pro mě nepochopitelný Oscar za nejlepší film roku. Herci jsou skvělí, nudit jsem se nezačal (hlavně díky délce), ale přesto mi ve filmu něco chybí. Filmek jak začal, tak skončil, bez jakýchkoli výkyvů nebo nějakých nezapomenutelných scén a tak si na něj za pár dní ani nevzpomenu. Navíc mě opravdu nenapadá jediný důvod, proč bych ho chtěl vidět znova a to je podle mě dosti zásadní problém. 50%. ()

camper

Ze začátku mi vadilo, jak ten film plyne pomalu. Postupem času si ale člověk zvykne a vlastně mu to ani nevadí, nakonec si vlastně řiká, že tenhle film ani jinak plynout nemohl. Ale jo, řidič může být dobrý povolání, zvlášť, když člověk řídí takový krásný auta jako Morgan Freeman zde. Uplně jsem se rozplýval u scény, kdy jeli černým Cadillacem k jakémusi strýčkovi na oslavu 90-tých narozenin. Krása pohledět na tohle auto! ()

poet

Skromný úsmevný film zo srdcom a bez zbytočného klišé v ktorom dominujú najmä dobre vybratý herci a citlivá réžia... Pohodovosť snímku dotvára hudobný doprovod od Hansa Zimmera :). ()

kamil.i

Dojemná prehliadka amerických dejín xenofóbie a sociálnych zmien 20. storočia. Pre časosledný prehľad a emocionálny efekt si vystačí s jednoduchými a zrozumiteľnými civilnými scénami. Vôbec nepotrebuje melodramatické až histerické výstupy, mohutnú orchestrálnu hudbu, či dobové dokumentárne zábery. Šofér slečny Daisy vďačí za svoj perfektný minimalizmus originálnej broadwayskej predohre. Je to jeden z mála vzorov pre filmárov ako natočiť komplexný a kvalitný film s použitím menšieho množstva výrazových prostriedkov. ()

Nolanofil

Rýchlo a zbesilo pre dôchodcov? Možno.... ale príjemne sledovateľné aj pre mladých. Pozvoľna plynúci príbeh, ktorý nenudí, nemá žiadnu silnú scénu a stojací na troch silných pilieroch (Freeman, Tandy, Aykroyd). Pekne sa na to pozerá, ale nič viac. ()

JohnFarst

Šofér slečny Daisy je od začiatku príjemne naladený film. Tandy aj Freeman boli skutočne výbornou voľbou pretože sa typovo na svoje role hodia a ich vzájomné doberačky sú ako "ozajstné". Viac takýchto filmov by neuškodilo a má to svoju hlbokú myšlienku aj keď šikovne skrytú pod naskoršími nánosmi mierneho pátosu. Hlavne chcem vyzdvihnúť Freemanove podanie Hokea, ktoré je jedno z jeho najlepších podaní ktoré zatienil snáď len Reddingom a Sommersetom... ()

ashtangi

Velmi roztomilé. Jessica Tandy je naprosto excelentní a Morgan Freeman hraje dobře, ostatně skoro jako vždy. Zaujalo mě použití skladby Antonína Dvořáka v jedné scéně. Je vidět, že se jedná o světového skladatele! ()

Tumáš

Průměrný film, na který se celkem dobře koukalo, ale byl spíše pro mě zklamáním. Freeman hraje standardně dobře, ale nijak výjimečně. Stopáž na množství informací a vjemů mohla být kratší, pomale jsem čekal, že to bude ještě pokračovat po smrti obou hlavních aktérů. 55% ()

blazenka

Krásný a svým způsobem poeticky laděný příběh starého a dobrého řidiče Hoka a ještě starší bohaté slečny Daisy. Jessica Tandy byla skvělá, ale mě se víc líbil Morgan Freeman, kterému bych Oskara právem udělila. 80% ()

Narciska

Film krásný pro své postavy, které říkají, že ač protivní a jednoduší, přece srdeční a moudří jsme... Mrkněte se na ten film a uvidíte tolik lidskosti a lásky, že krásně na duši bude vám... Film úžasný pro své dialogy a okouzlující svoji jednoduchostí... Děkujme Bohu, že takové filmy jsou ... a zkusme být také tak krásní, vnímaví a ohleduplní... ať už nás okolí štve jakkoli ()

Helldo

Některé dvojice jsou zkrátka ikonické a jejich souhra prakticky bezchybná... Přesně taková chemie přitom panuje i v tomto snímku, kde specifické pouto mezi dvěma hlavními protagonisty přenáší na diváka natolik příjemný pocit ze sledování až ho to lidově řečeno "zahřeje u srdíčka". A takové filmy, ty já rád... ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015