Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Beagle

Dojemný film, jehož kvalita se léty jen potvrzuje. Kromě vynikajících výkonů Tandyové a Freemana mě až napodruhé zaujala broadwayská legenda Patti LuPone v roli Daisyiny snachy Florine a pak árie "Měsíčku na nebi hlubokém", která ve filmu zazní a hravý hudební motiv Hanse Zimmera ještě pozdvihne o trochu výš. Krása. ()

Martin741

Kvalitny film s milou, prijemnou atmosferou, zaujimavou vizualnou strankou a vybornymi dialogmi. Reziserska praca Beresforda este v roku 1989 sa dala povazovat za kvalitu, no a staci si len sadnut do kresla a nechat sa unasat. 81 % ()

Wiikii

Morgana Freemana mám jako herce moc rád a tento film je s jeho jménem silně spjat. Čemuž se po zhlédnutí ani nedivím. Příjemný snímek kde vše jen tak plyne, nehrne se to nikam a vše to doprovází padnoucí hudba. Zajímavé je, že zde můžete vidět mnohé od politické, přes rasovou až k osobnostním změnám. .... HODNOCENÍ: 83% (4*) ()

Figu

Viděno čistě ze zvědavosti. I když se tady Beresford snaží pekelně brnkat na city diváka, pro mě jde o neuvěřitelně průměrnou záležitost. Od první klapky, přes hudbu, až k samotným hereckým výkonům. Nejlepší na tom všem je, že je scénář pana Uhry psanej životem, jako jeho dávná dětská vzpomínka, na babičku a jejího Freemana za volantem. 50% ()

joker.george

Buď se mohlo více zaměřit na rozdíly a problémy dvou osobitých samorostů, jitřit jejich třecí plochy, a tak zvětšit napětí nebo naopak by šlo krásně těžit z humorných situací, které by vznikly z jejich odlišností. Jenže z toho není ani jedno, ani druhé, ani něco uprostřed, jen nezvykle mladý Morgan Freeman. Podtrhují to i poslední minuty v domově důchodců, které mě nechaly netečným, nepřinesly mi hřejivé pohlazení a ani nevyvolaly pocit stesku. ()

BarryLyndon

Viděno asi po 20 letech a je to pořád úžasné. Morgan Freeman tu exceluje. Má to 90 minut, paráda. Ale proč jsem se o tom rozhodl napsat, pustil jsem to v původním ranně devadesátkovém dabingu a je naprosto úžasný. Blanka Bohdanová a Luděk Munzar sice moc nesedí na ústřední herce, ale to co předvádí hlasově je naprostý herecký koncert hodně úrovní nad původním zvukem. Doporučuji si sehnat. ()

starbrejkr

Nádherný a ohromně laskavý film, který v sobě skrývá mnohem o dost víc, než se původně tváří. Není jen o milém, klasicky se vyvíjejícím "vztahu" mezi dvěma postaršími lidmi, ale i o předsudcích, rasismu a kusu historie...Plný počet nedávám, protože přeci jen většina snímku je sice příjemná, ale s klasickým průběhem o podobných filmů. ()

tomtomtoma

Lehce poetický příběh o nevšedním přátelství staré židovské dámy Daisy Werthan (Jessica Tandy) a jejím novým postarším černošským šoférem Hokem (Morgan Freeman). Daisy je svéhlavá žena, která si nikoho nepřipouští k tělu, ale jen do té doby, než narazí na bezprostředního Hokea, který má pochopení a dobré srdce. A tak se z nejdříve odmítaného řidiče stává nejbližším a možná i jediným opravdovým Daisininým přítelem. Jak symbolické, když jeden i druhý představují občany, kteří v určitých obdobích těžce zakoušeli nenávist majoritní společnosti, čehož se příběh lehce dotýká. Ale film tak nějak pluje takovým pohodovým tempem. Z dalších zajímavých rolí: Daisynin syn Boolie (Dan Aykroyd), který vždy dopředu počítá s matčinou svéhlavostí, a Daisynina čenošská kuchařka Idella (Esther Rolle). Film, kde páni jsou hodní na své sloužící a sloužící si váží svých pánů. ()

C0r0ner

Tak nějak jsem si za celou dobu nevšiml žádného děje. To by nakonec vlastně ani nevadilo, pokud by mě zajímaly postavy, což se také nestalo. Zbyla tedy pouze milá dobová atmosféra, občasný vtip a skvělí herci, což je ovšem na film takového věhlasu opravdu málo. Zklamání. 55% ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Jessica Tandy, *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Morgan Freeman ()

zette

Tak tento film me nechal chladnym. Vsichni, pokud se doziji budou jednou stari a tento cileny dojak mi je stejne protivny, jako hlavni postava, kterou zahrala Jessica Tandy (vice nez dobre). Urcite jsem cekal hlubsi reseni cernosske problematiky v povalecne dobe v USA. Freeman v rolich ruznych dobraku mi nikdy moc nesedel. ()

Martrix

Jeden z "těch" oscarových filmů. Nemastný, neslaný ale s kvalitními hereckými výkony a hlavně TÉMATEM. Že ukazuje tehdejší postavení černochů v USA je ale značně zjednodušující pohled. Ano, existovalo otrokářství a rasová diskriminace....no a? Měli bychom obdivně achat, kdykoliv to někdo vytáhne na světlo? Zvlášť, když tento film periferním pomrknutím, připomíná i něco jiného, něco co se do krámu dnešním křiklavcům nehodí? Bělochy, kterým zůstalo na hřbetě prokleté dědictví v podobě milionů neschopných a bezradných potomků otroků, ale kteří přestože byli vychovávaní jako nadřazenci a byli obklopeni předsudky, nakonec ukázali, že je mezi nimi i mnoho slušných lidí. Že rasismus jde ruku v ruce s omezeností a touhou ubližovat, kterou v sobě má miliony lidí, tzn. že barva kůže, náboženství, národnost....jsou často jen záminky. Ano, Freeman i Tandy byli ve svých rolích dobří, ale dle mých měřítek si tento film ničím jiným zvýšenou pozornost nezaslouží. Je to utahané, nevtipné, ale současně i příliš zkratkovité a s prosťoučkým sdělením. Totiž, že pokud jste dobrý člověk, tak v samotě, přátelství, lásce, stáří a smrti, se na bohatství, víru ani barvu pleti nehledí. ()

BoXBe

Film o starých lidech, který stihl velmi rychle zestárnout. Hudební doprovod skřípe do uší zvuky osmdesátých let a dialogy jsou příliš umluvené na to, že se v nich zase nic tak podstatného neříká. M. Freeman roli malinko svým akcentem až přehrával. Ale přesto bych Daisy zařadil k těm filmům, které stojí za to vidět a přiznat si, že v životě jsou určité nadčasové pravdy týkající se přátelství, rodiny a vztahu k práci a v neposlední řadě také k penězům. Je dobře, že jsou.... ()

mortak

Typická komerční divadelní hra na jednu broadwayskou sezonu a na pozdější zájezdovku po USA. Není v ní vlastně žádný konflikt, řeší se hrdost jižanů, kteří se vypracovali od nuly, považují se za američany, a přesto pocházejí z různých ras a koutů světa (židovka německého původu), a nyní se musí vyrovnat se změnou tradice vycházející z podřízenosti černochů, která musí ustoupit láskyplnému humanismu nového věku. Daisy není rasistka, jen ctí tradici, ve které byla vychována a tak obdivně přijímá M.L.Kinga, i když se po celou dobu chová k Hokemu dle kodexu své doby. Je ale směšné poslouchat Freemana jak s přízvukem nevzdělaného černocha z jihu (neumí ani číst a psát) pronáší knižně šroubovaná moudra. Vůbec všechno v této hře je tak výchovné a idealizované. ()

Thorn

Řidič slečny Daisy patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl. Jedná se o dojemný příběh jedné starší dámy a jejího oddaného řidiče, kteří spolu zpočátku tak trochu válčí. Hlavní role zde úžasným způsobem ztvárnili Morgan Freeman a Jessica Tandy. Významnou roli v příběhu hraje také syn hlavní hrdinky v podání Dana Aykroyda, která zde rovněž předvedl znamenitý výkon. Film je úchvatný především tím, že pracuje s velkým množstvím různých témat. Máme zde problematiku stárnutí a to, jak se s ním člověk vyrovnává. Dále jsou zde věkové, sociální, kulturní a povahové rozdíly, se kterými se musí obě hlavní postavy vypořádat. K tomu pak ještě problematická doba, které vládly rasové předsudky i antisemitismus. Když to pak vezmu všechno dohromady, musím uznat, že jen málokterý film nabízí tolik podnětů k zamyšlení jako právě tento. Konfrontace dvou naprosto odlišných světů a životních postojů byla jen v málokterém případě zpracována tak úžasně jako právě zde. Zajímavé je samozřejmě také to, jak se tyto dva světy srazí a vzájemně ovlivní. Zároveň zde máme unikátní průřez jednou epochou amerických dějin zobrazený ze dvou různých pohledů. Z pohledu vzdělané židovské ženy z lepší společnosti a z pohledu obyčejného černošského nádeníka. Povrchní a plytké selanky typu Nedotknutelní by se mohli od tohoto filmu učit. Řidič slečny Daisy divákovi ukazuje skutečné postavy z masa a kostí, jejich nepříliš veselé osudy a jejich vzájemnou interakci. To, jak moc jde přitom do hloubky, je skutečně úžasné a právě díky tomu patří k mým nejoblíbenějším filmům. ()

Noviik

Příjemný příběh o botahé, tak trochu šílené slečně Daisy, které dělá řidiče Hoke, černošský pohodář a kliďas za každých okolností. Po celou dobu na vás dýchá napětí mezi těmito staršími, naprosto rozdílnými lidmi. Nejprve to vypadá, že to jeden z nich nevydrží, nakonec jste však svědky krásného přátelství, které postupně vrcholí. Velmi příjemný příběh, na který se opravdu rád znovu podívám. Vynikající Jessica Tandy a snad ještě lepší Morgan Freeman ve skvělém filmu. Závěrečná scéna, kdy Hoke krmil slečnu Daisy byla velmi silným momentem, snad nejsilnějším z celého filmu, konec jak má být. ()

otík

Nesmírně poctivý a citlivý film o nerovném vztahu postarší dámy z vysoké společnosti a jejího řidiče. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015