Jak už to tak často bývá, dramatické události začínají většinou velmi nenápadně. Mladý a ambiciózní manažer Lockhart (Dane DeHaan) dostane od nadřízených jednoduchý úkol. Přivézt ze sanatoria pana Pembrokea, nepostradatelnou hlavu jejich společnosti. Léčebna, kam se před časem uchýlil a podle posledního odeslaného dopisu se z ní ani nechce jen tak rychle vrátit, se nachází v zastrčeném koutě švýcarských Alp. Její personál zde poskytuje životem a prací vyčerpaným boháčům speciální očistnou léčbu. Ale nabízené zázračné procedury možná nejsou tak úplně běžné a pobyt zde až tak úplně dobrovolný... (CinemArt)

Davies182

Vizuální slast ověnčená vypravěčskými finesami, za které by se nestyděl držitel Oscara, to vše hýřící stylovou dark fantasy atmosférou s herci, kteří si příběh evidentně užívají a dokáží jej prodat. Verbinskiho odloučení od podmořského Rapture bolí zase jednou víc, Bioshock by totiž podle mého nenatočil líp snad ani Villeneuve. ()

Tom_Lachtan

Podivná léčebna, tajemné tajemství, temná temnota a tak podobně? Ok, to je prostě vždycky dobrá kombinace, obzvlášť, když tvůrci odolali použití trapných obezliček, jako jsou třeba lekačky, a tak vsadili všechno na perfektní atmosféru, kterou podporuje hlavně naprosto famózní kamera. Vážně, skoro každá scéna je nějakým způsobem vizualně zajímavá. Obrovská škoda, že je to tak přebujelé, vystříhat by se dalo klidně půl hodiny a konec by se pro změnu dal přetočit celý, je bohužel hrozně laciný a dokázal zabít veškeré mysteriozní tajemno a servíruje béčkovou nudu - nebýt toho, je to za pět, navzdory šablonovitosti, se kterou se tu ale docela dobře pracuje. ... A ano, je to variace na Prokletý ostrov od Scorseseho, ale... Ono mu bude podobné všechno, co se o tohle téma otře. ()

Marceloo

Mladý manažér je poslaný do sanatória v Alpách, aby priviedol späť dôležitého člena komisie. Po príchode na miesto sa nečuduje, že jeho nadriadený netúži odísť, pretože sanatórium je nádherné. Zhodou okolností však začína zisťovať, že aj keď je zvonku nádherné, vo svojom vnútri ukrýva množstvo temných tajomstiev a že možno aj on je jedným z tých, ktorí potrebujú vyliečiť. - Pre mňa bol A Cure for Wellness jedným z najočakávanejších hororov za posledné roky a mal som už niekolko mesiacov nachystaných pre tento horor päť hviezdičiek, ale výsledok je ovela menej uspokojivý, než som očakával. Velké očakávania som mal hlavne preto, že mám rád, keď sa tvorcovia, ktorí začínali u hororu, k tomuto žánru vrátia, aj keď medzitým natočili mnoho nezmyslov, čo je zrovna prípad pána Verbinskeho. Rovnako ma zaujal aj marketing, aj keď som samozrejme trailer nevidel, ale z posterov a podobne som mal pocit, že si to medzi divákmi drží akúsi mystickú atmosféru. Táto atmosféra sa preniesla aj do výsledného produktu, pretože už na začiatku je jasné, že priestory obrovského sanatória poskytnú mnoho možností na vystrašenie diváka a psychologické hrátky s ním. Priestory toho nemeckého zámku sú jednými z najkrajších miest, ktoré som v stovkách hororov videl, a už sa nemôžem dočkať, kedy sa na tento zámok pôjdem pozrieť, pretože vyzerá dokonale. Dane DeHaan mi v jeho úlohe vyhovoval, pretože vyzerá presne ako tí dnešní manažéri. Skeletoni vážiaci šesťdesiat kilogramov, ktorých drží pri živote len káva a ich túžba po úspechu, ktorý sa nakoniec väčšinou aj tak nedostaví a oni zistia, že sa dlhé roky hnali za ničím a zničili si zdravie. Dane DeHaan má však v tomto prípade šťastie, pretože dostane možnosť liečiť sa. A liečebné metódy a procedúry sú tu špeciálne. Bavilo ma to aj napriek tomu, že stredobodom sú väčšinou dôchodcovia, ale z toho miesta akosi vyžarovala pozitívna energia. Pre Jasona Isaacsa je to v podstate prvá väčšia úloha v hororovom žánri a dokáže pôsobiť dostatočne nepríjemne. Mia Goth parádna a zrovna ona je tou, ktorá má podla mňa v tomto žánri najväčšiu šancu uspieť, pretože vyzerá, ako keby mala 14 rokov a je drogovo závislá, takže pre Exploitation horory je podla mňa ako stvorená a v týchto úlohách by dokázala hrať velmi uveritelne, takže som zvedavý, ako sa jej zadarí v novej Suspirii a v Marrowbone. Scenáristicky je to trochu slabšie, pretože dej je až príliš predvídatelný a divák si dá až na malé detaily velmi jednoducho dokopy cielovú myšlienku. Záver je asi najmenej vydarenou časťou, pretože sa všetko odohrá velmi rýchlo a niektoré dôležité veci zostanú úplne neobjasnené, pričom sa tá fajnová atmosféra a napätie úplne vytratia, čo je velká škoda. Vizuálne sa tomu dá vytknúť snáď len to, že sa toho v exteriéroch neodohrávalo viac, ale inak je práca s kamerou hravá a v niektorých momentoch som pozeral s otvorenými ústami na tie krásy v Alpách. Hudobná stránka sa tiež velmi vydarila, z čoho mám asi najväčšiu radosť, pretože pán Benjamin Wallfisch je podla mňa velmi talentovaný a som nesmierne rád, že si ho po televíznom projekte The Enfield Haunting, na ktorom pracoval v roku 2015, všimli tvorcovia z väčších štúdií a teraz už pracoval na A Cure for Wellness, Lights Out, Crawlspace a momentálne chystá hudbu pre Annabelle: Creation, kde bude opäť pracovať s Davidom Sandbergom, a pre It, ktorý je jedným z najočakávanejších hororov roku 2017. Po dlhšej dobe som sa trochu rozpísal, ale tento horor je tak zvláštny, že som jednoducho musel, a myslím, že keď si to pozriem na Blu-ray, tak bude ten komentár ešte dlhší. A taktiež sa teším na ten spomínaný výlet na miesta, kde sa natáčalo. A v prvom rade na zámok Hohenzollern. A Cure for Wellness odporúčam každému, pretože napriek tomu, že to je dosť dlhé, sa neustále niečo deje a je to jednoducho pastva pre oči, ktorú v hororoch zase tak často nevidíme. + herec z Life After Beth + herečka z Goodnight Mommy + herec z Victor Frankenstein a Residue + herec z The Atticus Institute () (méně) (více)

Tsunami_X

Doufám, že za deset let budou někde v hospodě, tak ve dvě ráno ve Varech, nad pivem sedět NextGen Rob Roy a NextGen Tsunami_X a řešit, že tuhle chybu v systému, Verbinskiho odpustek společnosti a životní výkon famáka Bojana Bazelliho musí vidět i lidi, kteří za chvíli přijdou z večerní projekce. A pak se všichni hrozně zlijou a možná za rok si to ten zbytek stáhne. ()

J*A*S*M

Kdokoli dal Verbinskému ty miliony, díky nimž může A Cure for Wellness vypadat tak krásně, jak vypadá, byl šílený. Ono šíleného je toho na tom filmu víc - a zákonitě zklame každého, kdo se nedokáže přepnout z očekávání inteligentní, ambiciózní budoucí žánrové klasiky (a že minimálně první půlhodinu je zaděláno). Na druhou stranu, myslím, že nikdy nikdo v historii takhle dobře a s takovýmhle rozpočtem nenatočil čistokrevný hammerovský scénář gotického hororu. Ústřední nápad je fajn, jeho zpracování je na poměry dané žánrové podkategorie zhruba průměrně sofistikované (tzn. debilní, ale spíš milým než otravným způsobem). Hlavní potíž je bohužel v délce, v tom souhlasím s řadou kritičtějších recenzentů. Začátek je výborný, to film dokáže vzbuzovat diváckou zvědavost, působí tajemně a znepokojivě. Závěr je taky super, protože wtf momenty v něm naberou na obrátkách takovým způsobem, až jsem chvílema váhal, jestli opravdu vidím, to co vidím. Jason Isaacs hraje Christophera Leeho v nejlepších letech a je to celé úplně krásné (ale kdo z dnešních návštěvníků kin to ocení?!). Naneštěstí prostřední víc než hodinu Verbinsky povážlivě natahuje a výrazné pokrácení by jí rozhodně neuškodilo. Kdyby se všechno mezi první a poslední půlhodinou smrsklo zhruba na polovičku času, asi bych šel do plnejch. Protože jsem fakt rád, že něco takového vůbec vzniklo. ()

• Vlaková stanice v horách, na kterou Lockhart přijíždí a ze které je následně odvezen autem do lázní, je Oberhof Bahnhof. (TheMergar)
  • Při vstupu do hospody ve vesnici hraje na pozadí písnička „Augen auf“ od skupiny Oomph! (Kokosak91)
  • Hrad Hohenzollern byl kvůli natáčení po dobu 11 dnů veřejnosti nepřístupný. (Reesam)

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt