Kdyby Bridget Jonesová hledala ještě větší zoufalku, než je ona sama, v Kate (Emilia Clarke) by se určitě trefila do černého. Ta holka sice vypadá jako roztomilý diblík, ale ve skutečnosti je magnetem na špatná rozhodnutí všeho druhu – nerozumí si s vlastní rodinou, nevyzná se sama v sobě, neumí si najít normálního chlapa a navíc pracuje v obchodě s vánočními potřebami. To se pozná tak, že chodí v asexuálním skřítkovském kostýmku, neustále cinká rolničkou a v hlavě jí pořád jede vánoční hit George Michaela „Last Christmas“. Přitom přesně před rokem balancovala mezi životem a smrtí, když podstoupila velmi komplikovanou operaci. Jeden by řekl, že si té „druhé šance“ bude víc vážit, ale Kate je evidentně všechno fuk. Okázale kašle na všechno a na všechny a životem proplouvá cestou nejmenšího odporu. Pak ale potká Toma (Henry Golding), trochu záhadného mladíka, který se jí čím dál víc začne plést do cesty a do života. A i když je Kate odhodlaná pokračovat ve svém dosavadním stylu života, vlivem tohohle kluka, vánoční atmosféry a magického Londýna začne její předčasně okoralé srdce velmi rychle tát. (CinemArt)

filmfanouch

Většina seriálových hvězd se po ukončení seriálu, který je uvedl do povědomí veřejnosti pokusí prosadit i ve filmu a stát se filmovou hvězdou. Dokázal to Woody Harrelson z Na zdraví, George Clooney z Pohotovosti nebo Jennifer Aniston z přátel. Na pár výjimek bych si možná ještě vzpomněl, jinak je ale známý fakt, že ne vždy se podaří slávu seriálové hvězdy přetavit ve slávu filmovou, přesto se pár herců pokouší se prosadit i ve filmové branži. A něco takového se dá aktuálně říct i o Emilii Clarke. Hvězda seriálu Hra o trůny, představitelka Daenerys Targaryen se do filmové tvorby pokusila dostat výrazněji už během posledních sérii Hry o trůny. Objevila se třeba v příjemném romantickém hitu Než jsem tě poznala a pokusila se i opřít se o známé série jako Terminátor kde se stala novou Sarah Connor nebo Star Wars kdy měla příležitost si ve Solo: Star Wars Story zahrát hlavní postavu Qi´ry. Zatímco Než jsem tě poznala ale byl hitem, Terminátor 5 a Solo v kinech lehce propadli a Clarke si tak musela na svůj definitivní přerod ve filmovou hvězdu čekat. A pokud čekala, že po Last Christmas to bude definitivně na pořadu dne.... No, zatím to tak nevypadá, dá se ale říct, že Last Christmas ukazuje, že by se Emilia Clarke v Hollywoodu ztratit nemusela. Krom fajn výkonu Clarke totiž dorazila celkem fajn vánoční jednohubka, která ale rozhodně nebude vánoční klasikou. Režisér Paul Feig, autor komedií Ženy sobě, Drsňačky, Špión nebo Krotitelů duchů z roku 2016 si vzal na starost scénář herečky Emmy Thompson, která si tu střihne také vedlejší úlohu matky postavy Emilie Clarke. A scénář si celkem zajímavě hraje s tím, že je postava Kate vlastně Katarina a je společně se svou rodinou původem z Jugoslávie a v době kdy se film odehrává již aktivně funguje Brexit. Last Christmas ale rozhodně není komedii kde by se zároveň v politickém směru řešil fakt, že Velká Británie opustí Evropskou unii. Last Christmas je totiž komedií o druhé šanci v životě, ochotě udělat něco pro druhé a faktu zamyslet se nad tím, že i když má člověk pocit, že žije nejhůř na světě, jsou tu dost možná lidé co jsou na tom ještě hůř než vy. A přitom všem hrají chytlavé písně George Michaela, které způsobí, že ve vašem domácím reproduktoru ještě nějakou dobu nepřestane hrát píseň Last Christmas pořád dokola. Ale zpátky k filmu.... Hned na začátek si dovolím tvrdit, že i když o tom hodně lidí pochybuje, mám za sebe pocit, že Emilia Clarke má talent. A nepokouším se to obhajovat faktem, že už má za Hru o trůny pár nominací na Emmy, nýbrž tím, že se roli Kate/Katariny chopila velmi dobře a funguje jako tak trochu bláznivá hrdinka téhle komedie. V samotném scénáři by možná byl lepší způsob jak vysvětlit proč se Kate chová jako Kate a že její změna v přístupu k životu, práci a vztahu k rodině má i jiný důvod než ten, že málem zemřela kdyby jí nebylo darováno srdce. Kate na místo toho začne chlastat jak doga, mít nevázané sexuální styky na jednu noc a začne básnit o tom, že by nejradši umřela ve 27 letech podobně jako Kurt Cobain nebo Amy Whitehouse i když jí je aktuálně 26 let. Chápu, že fakt náhlé smrti člověka tak trochu poznamená, Thompson ale přece jen mohla trošku lépe osvětlit co se Kate aktuálně honí v hlavě a udělat její postavu ještě zajímavější. Emilia Clarke je ale v hlavní roli pořád kouzelná a prodává každý situační gag a vtip přirozeně. S Henry Goldingem AKA Tomem jinak mají parádní chemii, která se nejvíc doplňuje tím, že je každý z nich tak trochu jiný. A tím se nemyslí jen fakt, že ona je taková a on makovej ale také tím, že se oba zásadně liší od všech ostatních. Zároveň musím na rovinu říct, že mně skákání k vážnější poloze občas příliš nesedělo, rozhodně je ale pravda, že se filmu podaří z těchto momentů přece jen něco dostat. A to nejen kvůli těžce předpokládanému zvratu (který mi reálně došel asi až 15 minut před tím než k němu došlo) ale především onu hrání s tím, že i když se může zdát, že jste na tom nejhůř na světě, vážně tomu není. Celá podzápletka o tom, že Tom inspiruje Kate k práci v centru pro bezdomovce je tomu geniální ukázkou, která ve finále opravdu funguje. Humor jinak ve finále opravdu většinou funguje, k infantilnosti reálně klesl jenom vtip o tom, že se Kate na obličej pokaká pták, tenhle těžce nevtipný a spíše nechutný situační gag ale spraví většina ostatních filmů, které fungují. A fajn je i Michelle Yeoh jako ,, Santa´´, která tu reálně funguje nejenom jako vtipná vedlejší postava, která hází jeden vtipný fór za sebou ale funguje i jako člověk, který reálně Kate občas připomene, že už to přehání a měla by se nad sebou zamyslet. A právě ona má s Tomem největší dopad na změnu charakteru Kate na kterém staví celý film. Ve finále se dá o Last Christmas říct, že čím déle trvá, tím se zlepšuje. Po první polovině se totiž rozjede parádně a krásně uteče. Humor ve finále pravda přece jen funguje 50:50 a střídá reálně vtipné vtipy a ,, haha vtipy´´ a občas ses točení volantu do vážnějších vod nepovede, rozhodně se ale nejedná o špatný film. Naopak jde o fajn film u kterého jsem měl dokonce chvílemi pocit, že měl v sobě něco co ho opravdu mohlo udělat vánoční klasikou. To se nestalo a nemám potřebu ten film v nejbližší době vidět znova, rozhodně jsem se ale u něj bavil a především krásně využívá songy George Michaela. Na rande asi ideální film, pro člověka, který není cynik a má v sobě duši jen fajn řemeslo, kterému přece jen chybí něco navíc. Ale vlastně k tomu super filmu fakt nechybělo moc..... () (méně) (více)

Marcos22

Předvídatelná vánoční romance, ze které je cítit více britský než americký humor, za což může bezesporu scénář vynikající britské herečky Emmy Thompson. Tu bych si v hlavní ženské roli uměl představit daleko lépe než právě Emilii Clarke. Filmu nicméně nejvíce ubližuje chybějící ztotožnění diváka s hlavními postavami, ty nedokáží vyvolat takové emoce, jaké by si vánoční film zasluhoval. Ve finále tak "Last Christmas" působí jako obyčejná posmutnělá romance s vánočními kulisami, a to mě opětovně vidět neláká. 😕 (11.10.2020) ()

Arsenal83

Hneď úvodná geniálna pesnička navodí tú krásnu vianočnú atmosféru, ktorá dnes už existuje skôr vo filmoch, než v realite, nakoľko Vianoce sa zmenili na nakupovacie obludárium. A na to slúžia takéto filmy, ktoré majú ďaleko od dokonalosti, ale aspoň nás zavedú do toho sveta, kde sa to má skončiť dobre. Zároveň film je spríjemnený pesničkami Georgea Michaela, a to sa fakt už dá počúvať. Prehliadnem aj to, že Daenerys aj s rastúcou dvojitou bradou zas neskutočne prehráva a tá jej mimika s krúteným obočím do všetkých strán je všade okrem Game of Thrones uletená. Neviem, kde sa učila herectvu, ale na toto by mala urýchlene zabudnúť. Okrem toho sladkého má film aj veľa vtipných momentov, čo je pre mňa veľké plus. ()

kingik

Emilia Clarke řeší záhrobní vzkaz přímé demokracie, George Michael u toho (až téměř nesmyslně) zapěje největší hity své kariéry a Emma Thompson ze sebe dělá blbku z Balkánu, přičemž jí nevěřím že tam kdy byla. Není mně úplně jasné, jestli všechno to nadbytečné břímě, co si film nabral, mělo být k pousmání či k zamyšlení, nebo se prostě jen nikdo neměl k realizaci pokračování Ducha. A tak se stalo, že vedle charitativní činnosti pro bezdomoveckou komunitu se hlavní hrdinka také věnuje malému krámku s vánočním zbožím, kde převlečená za elfku lichotí své staré asijské šéfové, za kterou dochází nápadník jak z jiné planety, a abychom zachovali dobré asijské vztahy, tak i hlavní romantický hrdina zrovna nemá čistý rodokmen, takže okamurovská romance je na spadnutí. Emilia Clarke je naprosto rozkošná a její kukadla v londýnských vánočních uličkách hezky blikají. Ovšem na její linii je nabalen nehezky nezvládnutý scenáristický balast, který prostě nevládne kvalitní dramaturgií. Téma imigranti, bezdomovci a lesby a do toho žvatlající Emma Thompson, to vše se strašně navzájem bije, působí to zvláštně nezajímavě, tudíž oceňuji závěrečnou pointu, co filmu pomohla vyhrabat se ze scenáristické nouze. Což o to, kdyby se našel schopný scenárista a celé tomu dal ucelený ráz, tak bych chtěl film vidět i podruhé. Ale Emma Thompson je scenáristicky chabá, Paul Feig uz si vytrpěl dost za své kritikou strhané filmy, takže z toho vyšel takový napůl dojemný film, který má tolik vaty, až prohrál svůj divácký souboj s jinými vánočními bijáky. 6/10 ()

Anderton

Last Christmass teda poriadne klame telom, až si na konci poviete, či je vôbec možné ho zaradiť do kategórie romantická komédia. Ono skôr ide o dramedy s psychologickými prvkami, ale samozrejme na poli vkusného mainstreamu. Ono pokiaľ vám bude Henry Golding svojou dokonalosťou od začiatku extra nesympatický a budete chcieť odísť z kina, radšej si na ten záver počkajte a celú vec razantne prehodnotíte. Občas je nad čím sa pousmiať, vedľajšia milostná dejová línia je ale úplne zbytočná, snáď len dokazuje, že Michelle Yeoh je stále sexy ženská. Emilia to v pohode utiahla, ale pokiaľ ju nemáte radi, tak sa tomuto filmu radšej vyhnite. To platí aj o Georgeovi Michaelovi. Text Last Christmass k deju ale padne ako riť na šerbel, to sa však dozviete opäť až pri tom šokantnom závere. ()

• Místo, kam jdou Tom (Henry Golding) a Kate (Emilia Clarke) bruslit, je Alexandra Palace v Severním Londýně. Ve skutečnosti je nějakých 15 km od centra, kde se v tu dobu nacházejí a kam se po bruslení opět vrátí. (FoxMulder)