Ondřej Vetchý v televizním filmu o jednom manželském nedorozumění. Dva šťastní manželé, Michal a Blanka, zažijí politování hodný omyl: manželka opouští i s malým synkem domov, vysvětlující dopis proč ale manžel shodou náhod bohužel nenajde. Normálně by vyčkal, až se věc sama vysvětlí, nevěří, že by ho manželka jen tak opustila, je však vystaven mnoha tlakům: vlastních rodičů, sousedky, tchyně a „dobrých kamarádů“. Ti všichni radí jako jediné řešení okamžitý rozvod. Po týdnu se vše vysvětlí, Michal nachází Blančin vzkaz a uvědomuje si, jak málo Blance věřil a jak snadno uvěřil ostatním… (Česká televize)

Big Bear

,,Život je boj, a manželství - to je první linie! Pár tejdnů lásky a pak už jen válka na život a na smrt... ratatatatata. Chvilka nepozornosti a máš jí! ''  ----  Chtěl jsem si dát na rotopedu trochu do těla a říkal jsem si co si tak k tomu pustit. Mně totiž nebaví šlapat a koukat na bílou stěnu. Šlapat se má alespoň minimálně těch 40 minut co byste na tom měli dřepět než začnete spalovat. A to prostě nedáte. A tak já tam koukám na filmy. Mám na to super důmyslný držák na tablet ze dvou gumicuků - no říkejme tomu na řidítkách- a v něm ytb s bezpočtem filmečků z časů minulých. Občas jsou tam i perly zapadané bahnem času o které byste asi jinak ani nezavadili. Cenné je to obzvláště teď, když milovníkům retro a platičům koncesionářských poplatků ČT zrušila jejich oblíbený kanál ČT3.  Právě většinou tyhle různé inscenace a televizní hry mají ideální stopáž do hodiny než si člověk řekne a dost! Dnes se už týrat nebudu. :-). Kvalitu obrazu na rozdíl od klasického sledování neřeším, je to holt tablet a kvalita ytb a ani nekoukám na hodnocení. Je to ruleta. Skočilo mi tam tohle a díky mladému Vetchému jsem zavětřil dobrou zábavu. Začátek začíná celkem nudně. Kulisy zmírajících omdesátek člověka opět tak nějak mimoděk vzadu v hlavě utvrdily, že ještě jsou tyhle časy pryč. V filmu pobaví účast mnoha tehdy mladých herců jako Kraus, Langoš ad. Zároveň tam máme borce své doby v podobě pana Moravce či mnou velmi oblíbeného Josefa Bláhy. Zápletka je popsána v obsahu, tak to zde nebudu duplikovat. Mimochodem obsah zase jednou vykecal vše a za tohle bych tvrdě trestal, protože já ho naštěstí nečetl a o to více jsem se bavil. A vám radím to samé. Krom božího závěru, kdy jsem se fakt popadal za břicho, protože ten konec je fakt pro Michala smrtící jsem si ale uvědomil další zajímavou věc. Kam až se naše společnost od toho roku vzniku filmu - tedy 1989 dostala. Už jen z tohoto hlediska stojí za to film vidět. Michal je totiž mezi chlapama v závodu Vodní stavby Praha co jezdí s míchačkama takový manželský zelenáč. Většina starších chlapů má za sebou jeden i více rozvodů a kdo se jednou nerozvedl, není vlastně ani chlap tvrdí ty nejzkušenější. Když se dozví, že mu žena utekla, s naprostou přirozeností mu vysvětlují, že jí měl zmlátit, případně, že si za to může sám, protože doma meje nádobí a luxuje čímž si jí zkazil... :-). Pánové, uteklo jen 34 let a kam jsme se to dnes dostali... :-)!!! Samozřejmě odmítám bití i nepomáhání s úklidem ve společné rodině (dyť i já vatvářím občas binec) , ale krapet na vážkách jsem už u chlapů na mateřské dovolené a úplně u těch co se zkouší rozkojovat aby také poznali ten pocit přisátého nemluvněnte k bradavce. Jestli se to už nějak nevymklo z kloubů. Ale ČST tehdy prostě natočila takovouhle komedii, kde zmlátit ženskou je prostě normální způsob jak ji udržet doma. Další rady starších byly, že musí být zavalena prací tak, že nebude mít čas vymýšlet blbosti. Proto by měla být doma a muž by jí neměl nechat chodit do práce, což je chyba! :-) Hádám, že nejednu současnou emancipovanou ženu natož ortodoxní feministku by od téhle komedie vezla ambulance s prasklou cévkou! Také je zajímavé jak ještě nedávno jsme byli odříznuti od komunikačních zdrojů. Staší jeden přehlédnutý vzkaz a co se stalo (byť je to tu samozřejmě našponováno do krajnosti). ale tehdy nebyly maily, mobily, SMS.. Jen pevná na které se musel člověk toho druhého dovolat a to ji zdaleka neml zavedenou každý. Pak už zbývala jen pošta a telegramy...  Jak jsme sakra mohli v té době vůbec fungovat a přežít? Dnešní mileniálové by to asi nedali... :-). Ač se to nezdá, tuhle jednohubku určitě vyjledejte a jukněte na ní! :-). Dávám za 4 lžíce z konzervy vepřového ve vlastní šťávě. * * * * () (méně) (více)

Hombre8

Vetchý ve své typické roli vyjeveného trouby. Pozornému a znalému divákovi sice mohlo být jasné, že věci se maj jinak, ale stejně tak dobře nemusely a Míšánek mohl být za ještě většího blba. Scénář proto zaslouží pochvalu. Tchyně (velmi dobře vystižena) mu dávala dobrou sodu a "kámoši" Kraus s Vydrou jakbysmet. Kromě příšerné hudby nelze velice nic téhle předrevoluční tragikomedii vytknout. Ta trocha přehánění se dá odpustit. ()

ostravak30

Na této komedie je nejbanálnější fakt, že v dnešní době počítačů, tabletů a hlavně mobilů by už podobný děj nebyl možný. Nejhorší je, že chlap je úplnou bačkorou. Před tchyní prchá z vlastního bytu, kolegy si neumí srovnat a ještě se nechá svádět záletnou sousedkou. Ale žena také mohla zavolat muži do práce a vše mu vysvětlit. Prostě banální komedie, která je naštěstí dobře zahraná Ondřejem Vetchým, jinak bych šel s hodnocením ještě níž. ()

MickeyStuma

Příběhů o tom, co způsobí jeden omyl či nedorozumění, bylo natočeno mnoho. Tento televizní film se ničím nevymyká, a dá se plně říct, že by to skutečně mohl být i příběh ze života. Charakter Michala, v podání dosti nevýrazného Ondřeje Vetchého, by si klidně mohl osvojit každý. Co jiného si o manželce myslet, když je pryč i se svými věcmi, domněle nikde zanechaná zpráva a naopak po informacích vtíravé sousedky. Události tak naberou rychlý spád, ve kterých nejvíce exceluje Josef Bláha v roli otce Michala. Nakonec, herecký koncert v takové roli předvedl už ve snímku „Tchán“ (1979). Alena Kreuzmannová, coby Michalova tchýně, je taktéž dle představ. Snímek se dá lehce považovat za mírně úsměvný. Postav a charakterů je tu mnoho a všichni mají vyrovnaně dostatek prostoru. Scenárista Stanislav Knetl pojal scénář ukázkově. Od televizního filmu se toho moc očekávat nedá, každopádně motiv výrobního filmu, za použití i exteriérů, ani na konec 80. let nepřekvapuje. Ale v dané problematice to má své nezastupitelné místo. Pointa je taková, jaká je. Takže konec dobrý, všechno dobrý, jako v televizním cyklu ´Bakaláři´? No…. K tomuto televiznímu filmu už nelze nic jiného dodat, než že vznikl těsně před koncem socialismu, tudíž je to jeden z posledních televizních filmů tohoto druhu. Co se od pádu socialismu natáčí všichni víme. ()

rakovnik

Nenápadný film o hodném ňoumovi, který se dostal náhodou do nezáviděníhodné situace. Rozehraná partie vedla spíše k dramatu. Po půlce dobročinnosti okolí a náporu skvělé tchýně a rodičů jako z učebnice se ale lehce přehoupla k úsměvu. Kamarádi byli za všechny peníze a završení tragédie bylo celkem jasné. Bohužel mi ale chyběl jednoznačný závěr. ()

• Během scény v jídelně, kdy Lopata (Ferdinand Krůta) nabízí lístky do divadla, jde zahlédnout mikrofón. (Duoscop)