Fanny a Alexandr

• Švédsko Fanny och Alexander (více)

Velkorysý tříhodinový projekt (v televizní verzi pětihodinový) realizoval Bergman ve své vlasti po několikaletém exilovém pobytu v Německu, kam se uchýlil na protest vůči skandální daňové aféře. Rozsáhlá rodinná měšťanská freska z počátku našeho století se očividně zrodila z Bergmanových autobiografických vzpomínek na dětství, i když těžil i z bohaté dětské fantazie. Ačkoli tento film zamýšlel jako poslední filmové dílo, své rozhodnutí od té doby už několikrát porušil. Přesto jej lze považovat za umělecky vrcholné dovršení jeho filmařské dráhy. Film představuje antologii Bergmanova díla, jež v souhrnu nabylo mocné pozitivní energie. Starý mistr překvapivě prosvětlil své celoživotní chmury a pohlédl na lidskou bídu a utrpení s vyrovnaností a úsměvem, který v jeho filmu umí vykouzlit šarmantní babička Ekdahlová. Nejroztodivnější lidské osudy členů Ekdahlova klanu - viděny dětskýma očima citlivého Alexandra - jsou ztlumeny, humorizovány nebo zaplašeny čarodějnými kouzly židovského starožitníka Izáka. Problémy lidské existence, které v někdejších Bergmanových filmech navozovaly tragickou tóninu nebo vedly ke skepsi či deziluzi, jsou v tomto filmu moudře odsouvány do pozadí sub specie aeternitatis. Finální rodinná oslava, kde se všichni radují ze života a z dobra zvítězivšího nad zlem, je téměř pohádkově idylická a zazní jako hymnická oslava všelidské pospolitosti a lásky. (oficiální text distributora)

pipapa odpad!

Další očistec z kuchyně slavného kino-řemeslníka Bergmana. Zda by tahle, hlemýždím tempem se vlekoucí patlaninka byla tolik opěvovaná "odborníky" jak od fochu, tak laiky, pokud by nenesla výrobní značku "Bergman", tot´ otázka. Oscara by získala pravděpodobně i bez "mistra", neb ingredience jako židovstvo a rádoby filosofické žvásty o bohu a lidské existenci na Americkou Filmovou Akademii spolehlivě zabírají. Film o ničem = oblbující pseudofilosofické  plky pro nemyslící obecenstvo, stejně jako otřepaná zápletka na téma "zlý otčím", kterou už na plátno převedli  dávno před "mistrem" mnozí jiní a mnohem kvalitněji. Měla jsem po ruce i pětihodinovou verzi, ale protože vím, co lze od "mistra" očekávat, začala jsem raději verzí tříhodinovou a světe div se - po dvou hodinách utrpení jsem tomu musela, chtě-nechtě, trochu pomoci posuvem vpřed. A sledovat dokonce onu pětihodinovou verzi "mistra" kejklíře bych nemohla a můj obdiv všem, kteří to dokázali a ještě se v té mistrově "genialitě" bahní. Mně naopak tahle "genialita" na oči už nesmí! ()

Illioplius

Od tohoto filmu som očakával niečo viac. Spracovanie života vo Švédsku super, vianočná atmosféra tiež podarená, kostýmy a herecké výkony výborné. Bohužiaľ to ale bola relatívne veľká nuda, hoci nie až taká, aby som mal problém dopozerať film dokonca. Nie, s tým som naozaj problém nemal, dokonca by som si rád pozrel celú, päťhodinovú, verziu. Možno a aj zrejme by som potom nejakú tú hviezdičku pridal. Vo filme som nenašiel žiadnu hlbšiu filozofiu, a prívlastok „mysteriózny" sa sem hodí. Občas divák skutočne nevie, čo to má akože byť, no je možné, že je to spôsobené zostrihom. Napr. ten Ismael Retzinsky mal byť čo? Okrem toho, hrala ho žena, čo je tiež dosť zvláštne. Film som videl v originálnom, švédskom, jazyku a pre dokonalejšiu atmosféru odporúčam pozrieť v tomto znení. ()

Páně

Down-tempo všech down-temp. Divadlo všech lidských snů. Naděje všech nadějí, beznaděj všech beznadějí. Tečka. ()

S.Dedalus

Úchvatné dílo, které nenudí ani po pěti hodinách. Komplexní rodinný portrét plný napětí, radost, štěstí i neštěstí, smutku a slz. If there is a God, then he's a shit and I'd like to kick him in the butt. ()

brumbrum

Divny, znepokojivy, popleteny a zbytocny film. Dobre zahrany aj spraveny, aj sme ho dopozerali, ale je to shit v podstate a uz by som ho nepozeral este raz. Ma niekolko faz: bohata prepychova spolocnost, pohoda, potom nepohoda a chudoba a potom totalne vykolajena motanica. 2* za kvalitne spracovanie. ()

Dimo

Nezapomenutelná je prdící scéna strýčka na schodech, kde jej Fanny a Alexander sledují. Jinak zvláštní a náročný film, který jsem viděl na velkém plátně v rámci Projektu 100. ()

JimiH

Pro mě nejlepší Bergman. Divadelní stylizace, dramatické eskapády a neustále pomrkávání na diváka, aby nebral vše tak vážně jak se to jeví. ()

mi-ib

K mému podivu se to jakž takž dalo. Pochopil jsem, že v tomhle snímku nejde ani tak o děj. Ten je docela podprůměrný. Podobný dokáže odvyprávět kdejaká telenovela. Tady jde spíš o to jakou atmosféru dokáže Bergman filmu vtisknout. Na první polovině se mi líbil ten klid doby, který z obrazovky sálal. V místnosti je slyšet jen tikot hodin a lidské hlasy. Nehraje tam televize, ani rádio, venku neasfaltujou silnici, nejzdí tam auta ani nelétají letadla. Druhá pulka je už je pochmurnější, ale stále má působivou atmosféru. Bohužel jen atmosféra na 3 hodiny filmu zkrátka nestačí. Lidské názory se sice v čase vyvíjejí, ale já se nebojím nyní s určitostí říci, že tohle už si nikdy nepustim. Dávám slabší 3*. Dokážu si ovšem představit, že k 5 hodinové verzi bych tak vstřícný nebyl. ()

bubblebobble

Na Bergama celkom pozitívne ladený film. Trochu mi to pripomínalo Buddenbrookovcov od Thomasa Manna ale to bude asi len tou rozvetvenou rodinou. Každopádne z Manna som mal dva týždne depresie a Bergman ma veľmi príjemne potešil. Krásne zakončenie mojej cesty jeho tvorbou. ()

stromekk

Stříhat, stříhat a vystříhat půl stopáže (především z první poloviny) a byl by to koukatelný film. Délka director's cut působí už přímo hororově. ()

josieaddms

Jeden z Bergmanových nejlepších snímků. Naprosto uchvacující. Strašně poeticky až strašidelně natočené, což způsobuje že film má jednu z nejnezapomenutelnějších atmosfér v historii kinematografie. Strašně silně a opravdově působící nejen herci ale i charaktery, vztahy, a pokřivený pocit rodinné vánoční pohody. Film plný bolesti a strachu. ()

teyra

Grandiózní rodinné drama, jehož sledování je požitkem svou hloubkou srovnatelným s četbou klasické literatury. Poutavé vyprávění jde ruku v ruce s pečlivým divadelním aranžmá scén a výborným vedením herců. Mistrův veskrze osobní odkaz, v němž se zrcadlí prostor celé jeho životní zkušenosti a vyzrálost filmového výraziva. Prostřednictvím atmosférického zobrazení rodinné oslavy Vánoc, myšlenkově bohatých rekapitulujících monologů a skvostných scén cílících na fenomén manželství se Bergmanovi dokonale daří vykreslit charaktery jednotlivých členů ekdalovského klanu, aniž by přitom utrpěla dramatičnost centrální příběhové linie soustřeďující se kolem osudu malého Alexandra. Snímek je geniální zejména prostupujícím prolínáním dětského a dospělého pohledu, v němž dětská bujná fantazie splývá vjedno s uměleckou imaginací a fantastikou židovských bajek. A pak samozřejmě ta mocná, někdy až humorně zkarikovaná hra kontrastů obou rodin a jejich domácností (vyjádřená i formálně, portrét té ekdahlovské přetéká barvami, ta biskupova je naproti tomu podána černobíle a hole): vřelost a chlad, hojnost a asketismus, sexualita a staropanenství, veselí a ponurost, smrt jako nový začátek a smrt jako definitivní zkáza. Oproti strohé racionalitě a mravokárnému diktátu jednoho výkladu světa jsme i jako diváci díky víceznačnému vyznění vtaženi do magického světa, „kde je všechno možné a kde fantazie přede a tká nové vzory na bezvýznamném podkladě skutečnosti“. ()

Mik_e

Tomuhle filmu se rozhodně nedá upřít jedna věc..Člověk si u něj automaticky klade otázky, není to žádná jednohubka.Tomu ostatně odpovídá i délka filmu, tři hodiny.(Tu delší, pětihodinovou, jsem neviděl a mrzí mě to..) Velké plus je, že film nenudí.Naopak, přikoval mě k židli více než mnohé blockbustery, o vyvolávání emocí nemluvě.Líbila se mi i výprava, herci, celkové pojetí, film funguje jako výborná sonda do švédské společnosti počátku dvacátého století.Jediné, co mi trochu vadilo, byl trošku obskurní konec, ale třeba to jiným sedne.Slabších pět, nicméně pět... ()

quixote

Těžko hodotit objektivně, můj vztah k tomuto filmu je příliš osobní. Neopakovatelný zážitek po všech stránkách. ()

Fediak22

Niesom dobry v príhovoroch ale aj tak to skúsim. Film filmov, veľdielo nadovšetko. Nikdy by som nečakal že v jednom filme (aj keď 5 hodinovom) dokáže filmár zachytiť všetky emócie tak aby si z nich divák odniesol všetko. Ani jedna scéna nebola prikrátka a prechod medzi náladami vo filme bol nepostrehnutelny. Všetko to bolo akoby to bol život sám. A o tom ma byt umenie, zachytiť dôležité veci zo života iných a preniesol ich ľudstvu. Nie každý ma šancu prežiť si to čo iný ale prežiť to vo filme môže mat ešte lepší účinok. A presne to tento film zvláda skvelo. Je to komédia ale zároveň aj psyychlogicka a depresívna dráma, horror ale aj romantika. Toto je magnum opus filmového umenia. A od koho iného ako od Bergmana. Mohol by som tu tento film povznáša ešte aj hodinu ale nechcem vám ničiť cas ktorý by ste mali využiť na pozretie si tohto diela. ()

tony_2

Nadherny do detailov prepracovany film,freska rodiny Ekdhartovych.Tie tri hodiny mi ubehli tak rychlo ako mozno este nikdy.Perfektne hereke vykony najma mladych hercov a rezijna virtuozita majstra Bergmana davaju dokopy nezabudnutelny film. ()

wito

nie je to sice dokonala salka mojej kavy, hoc v ramci filmarskeho remesla sa pravdepodobne blizi na vrchol...ta kamera, symbolika a celkova reziserova praca je nieco uchvatne. v kazdom obrazku sa zraci dokonaly styl skuseneho reziserskeho a kameramanskeho oka... ()

e(l)a

V pravdě zajímavé dílo... Nicméně se musím přiznat, že mně připadalo až příliš dlouhé a celkově mě nezaujalo zdaleka tolik, jak jsem čekala... To se mi u mnoha Bergmanových filmů nestalo, ale tady jsem skutečně stále pokukovala po hodinkách. Zvlášť v první části. Nechybí zde Bergmanova oblíbená červená barva, dlouhé a zkoumavé záběry obličejů hlavních postav, téma smrti jako bolestné odloučení nejen "pozůstalých" od mrtvého, ale i opačně, až se mi nemůžou v tomto nevybavit Šepoty a výkřiky. Nicméně toto dílo je mnohem zdlouhavější, přestože dává netradiční pohled na příběh - pohled dítěte. Biskup je velice zajímavou postavou: Co je pravda a co lež? Co je spravedlnost a právo? Co je láska? ()

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi