Biloxi Blues

• USA Neil Simon's Biloxi Blues (více)

Filmové drama je adaptací autobiografické hry Neila Simona. Na jaře roku 1945 přijíždějí do výcvikového tábora americké armády v Biloxi z různých koutů USA nováčci, mezi nimi i newyorský teenager Eugen Jerome (Matthew Broderick). Pod vedením seržanta Toomeyho (Christopher Walken) se mají připravit na možné nasazení do bojů v Evropě nebo později v Japonsku. Prožívají i první sexuálních dobrodružství s ženami. Z mladých zelenáčů se postupně stávají tvrdí chlapi. Vzájemné vztahy mezi hlavním hrdinou příběhu a jeho nadřízeným důstojníkem jsou velmi tíživé. Psychická zátěž, spojená s budoucím nasazením a jeho nejistým koncem, i každodenní šikanování nakonec vyústí v souboj obou mužů... (šubelinka)

Kubaso

Dokonalý příklad toho, jak blbě zvolený plakát, který budí očekávání propagandistické pitominy ála "Lampasy", dovede odradit od sledování celého filmu. Kdybych se náhodou nedočetl, že scénář nadrásal jistý Neil Simon, ani by mě nenapadlo do "Biloxi Blues" jít. A to by byla škoda. Nenásilný humor i nevtíravý sentiment jsou nadávkovány v tom nejlepším možném poměru. Dokonce i Matthew Broderick mě moc příjemně překvapil sympaticky civilním projevem, který nesmáznul ani tradičně démonický Walken. I český dabing je prvotřídní (Ivan Trojan, Boris Rösner, Simona Stašová...). Doporučuje pět lampasáků z pěti. ()

Han22

Nečekaně příjemný filmík, který spíše než na obvyklém klišé vojenských výcvikovek se veze na vlně příjemné nostalgie muže, který vzpomíná na pobyt v armádě. Je to o šestici kluků, kteří se hádají, nesnáší se, ale přesto na sebe nikdy nezapomenou a o jednom tvrdém seržantovi, který je nakonec taky jen člověk. Je to o jazzu, prvních láskách, prvním sexu (naprosto skvělá scéna s Rowenou), průserech i mládí a je to zatraceně pěkný film. ()

peetriss

Takový pohodový americký "téměř lidový" filmeček z prostředí vojenského výcvikového tábora, kde se nejedná ani tak o výcvik samotný, ale o to, jak si lze náramně a účelově - s neuvěřitelným zalíbením - pohrávat s psychikou a odolností vojáků, potažmo jejich různými povahami a původy, což nám náramně předvede tvrdý seržant Toomey, v podání vynikajícího Christophera Walkena, na jehož hereckém výkonu celý film stojí. Hodnotím lepšími třemi hvězdičkami. ()

ThomasCrown

Dramatickú stránku som postrehol oveľa menej ako tú komediálnu. Vtipných scén bolo neúrekom, pri väčšine z nich stál Matthew Broderick. Príjemná oddychovka. ()

Všežrout

Klasické schéma "boot camp" filmu - skupina bažantů + vyšunutý sergeant = řada konfliktů. Skladba mužstva: židovský intelektuál jako černá ovce a personifikace vzdoru, jeho protipól původu polského, hlavní postava stojící kdesi mezi a ostatní. ()

jiri.twist

Film s českým dabingem, natočený před X lety, kdy Matthew Broderick byl ještě hezký a mladý a příběhem zasahujícím rok 1945 a konec světové války se mi líbil se slušnými hereckými výkony a dobrou dobovou hudbou. V první půli byl snímek takový na "rozjezd", stále jsem čekal na tu gay složku, která byla jen tak na 5% a objevila se až ve druhé části a uvědomil jsem si nakonec, že v té době byla homosexualita v armádě USA trestná. Nakonec vše dramaticky vygradovalo a umocnilo dojem a mé hodnocení, které v průběhu sledování jsem plánoval nižší. 6787 ()

MickeyStuma

Oddechový film, který mne bohužel místy i nudil bych přesto nezatracoval už kvůli výborným hereckým výkonům. Výcvikové středisko mladých vojáků, kteří kromě přirozených lumpáren nezahálí a snaží se prohnat kdejakou sukni. Výcvikový velitel jim dá vše "sežrat"s plnou parádou, ale vše v dobrých úmyslech. I na rasistické názory tu dojde. Přesto mám dojem, že tu něco chybí. Něco, co by mne nenutilo odvracet oči ve chvíli, kdy se tam nic záživného neděje. Buď více humorných situací, nebo v dramatických chvílích více přitlačit na pilu. Přesto doporučuji. Tento film ukazuje, jak nelehké je soužití chlapců, kteří musí do války. ()

crjules

Skvely komentar , mluvici mi z duse od "freddy" ..diky.. Film jsem choval leta v pameti a jeho vydani na DVD me velice potesilo. Mimoradny dabing. ()

Vocoun

Dobrý film. První hodinka je hodně dobrá, ta vzájemná chemie mezi vojáky, vojáky a velitelem, celkově prostředím a výcvikem funguje dobře. Potom v poslední zhruba půl hodině, nebo možná trochu víc, pro mě nepochopitelně film nabere hrozný spád a zatímco nejprve to ubíhalo po hodinách či dnech, začnou se přeskakovat víkendy, opustí se úplně výcvik a vše se zaměří jen na vztah hlavního hrdiny se slečnou a na vojáky obecně. Skáče to z jednoho problému na druhý, u každého to zůstane jen chvíli a pak najednou bum, máme tu silnou finální scénu a konec. Zůstal jsem trochu opařený upřímně. Ale mimo trošku děravé tempo a na konci chatrný příběh to prostě funguje. Odlehčený humor, který přesně sedí na určité situace, dobře napsané charaktery vojáků, i když bohužel většina z nich neměla moc šanci se projevit, výborně zahráno, zejména Walken jako vždy. Je to prostě takové ze života, což je také pochopitelné, když je to vlastně autobiografie :) Největší chyba filmu tedy je, že nešel víc do hloubky a od půlky už se spíš připravoval na konečnou scénu. Škoda, mohlo to být ještě lepší. Je to na pomezí 3 a 4 hvězd, ale protože to uběhlo jako voda a několikrát jsem se upřímně zasmál, dám tomu slabé 4. 4* 72% ()

kolodej1

pro mě dosud neznámý a nedoceněný film, který mě mile překvapil. Herecky filmu kraluje především Walken v roli seržanta. Jako komedie to moc nevyznívá, ale jako drama je to výborné. Především střety vojáků se seržantem jsou silné scény a vůbec celkově mi to sedlo a já byl zvědavý, jak se příběh bude vyvíjet dál. Velmi doporučuju ()

Dupac

Na začátku to vypadá, že by to mohlo mít podobně vyhrocený průběh jako slavný úvod ke Kubrickově Olověné vestě, ale pak se to začne vytrácet do ztracena, aby to nakonec skončilo v mlze sentimentu. Bezvýznamný film a průměrná položka ve filmografii Mikea Nicholse. Akurátní 3* ()

P@\/EL

Vynikající americká komedie odehrávající se ve vojenském prostředí, což podle mého filmu přidalo rozhodně moc na zajímavosti a atraktivitě. Příběh je poutavý, nabízí plno úsměvných dobrodružství mladých vojínů a humorně vykresluje prostředí výcvikového tábora, vše působí tak volně a odlehčeně. Navíc i samotní hrdinové mi byli bez výjimky sympatičtí. ()

Stein92

Jsem člověk, který je orientován spíše na britský humor (Červený Trpaslík, Black Books, Halo Halo, Hotýlek). Tudíž beru americký humor s rezervou a často již očekávám co se z jistého vtipu vyklube (příklad: "Neboj jsme tady úplně sami a nikdo už nepří..........Jsem tady."). Ha ha ha atd. Ale humor u tohoto snímku mě překvapil. A co překvapil. Potěšil. U tohoto filmu jsem se dost nasmál. I samotný děj je dobrý. Válečný film, kde není válka. Prostě - gratuluji. ()

TeemuSelanne

Veľmi podarený a trafný humor, už len za ten si tento film zaslúži lepšie hodnotenie. Herecké výkony boli výborné, pri celom filme som sa perfektne bavil, aj keď je taký oddychový. Najviac som sa nasmial na despotickom seržantovi :) ()