• Mr.Apache
  *****

  Nejlepší westernová space opera.(8.1.2009)

 • Brygmi
  *****

  Na relativně malém prostoru čtrnácti epizod nabízí Firefly množství zajímavých věcí. Stejně jako například Hvězdné války i Firefly lze popsat jako "sci-fi western". Nedochází zde ovšem k nápodobě osvědčených principům, naopak se s tímto žánrovým schématem pracuje podstatně zajímavěji. Jsou zde nezaměnitelné westernové prvky jako specifická hudba, koně, děvka se zlatým srdcem, etc. - vše je naprosto okázale předváděno stejně jako pohyb postav mezi těmito prvky. Příběh je zasazen do blízké budoucnosti, které ovšem není odosobněnou sterilitou, ale realistickým, špinavým vesmírem. Místo technických vymožeností (ala Dollhouse) je svět Malcoma Reynoldse a jeho posádky silně manuální. Firefly je ambiciózní autorský seriál, ve kterém se prolíná klasický přístup s množstvím experimentálních postupů s narací i stylem. Nejpatrnější to je u prvního a posledního dílu, kdy se dostávají do popředí nezaměnitelné "whedonovské" kompozice do hloubky a dlouhé kamerové jízdy. První díl je navíc obtížný i co se uchopení postav týče. Jsme vrženi přímo do děje a ustanovené skupiny, nevíme kdo má jakou funkci, pozici a povahu. Vše se dozvídáme postupně a Whedon rozhodně nic neusnadňuje. O to těsnější vztah si ale divák může k postavám vytvořit - i třeba k takovému primitivovi jako je Jayne.(12.8.2010)

 • Tom Riddle
  ****

  V roce 2003 jsem se zamiloval. Byla inteligentní, měla smysl pro humor a byla sexy. I když někdy lítala hlavou v oblacích, většinu času stála pevně nohama na zemi. V gamese Beyond Good & Evil z dílny francouzského videoherního umělce Michela Ancela se hlavní hrdinka Jade proháněla zaprášenými zákoutími galaxie ve vozítku, které spíš než vesmírnou loď připomínalo nakřáplou popelnici. BG&E byl sympatický outsider, který sázel spíš na srdce než na obal, navzdory opěvným kritikám bohužel pohořel na špatném marketingu. A já se o tomhle dílku nezmiňuju u Firefly tak docela náhodou, co do emocí z ní mám totiž takřka totožný pocit. Vesmírná loď Serenity je taková oprýskaná popelnice, která je útočištěm pro bandu odpadlíků. Ti nikoho dalšího nemají, a tak si jsou vzájemně rodinou. Nesmlouvavý kapitán Mal, jeho drsná pobočnice Zoe, trhlý pilot Wash, luxusní společnice Inara, usměvavá mechanička Kaylee, úplatný žoldák Jayne, důstojný pastor Book, nesmělý doktor Simon a jeho sestra, tajemná River. Tahle partička se srdcem, svým příběhem, hláškami a prakticky nezměrným potenciálem baví a okouzluje od první do poslední chvíle, ta však vlivem špatného marketingu přichází mnohem dřív, než by se mi líbilo. A je zatracená škoda. 75%(16.10.2012)

 • Psema
  ****

  Firefly má pouze jedinou chybu a to, že má pouhopouhých 14 dílů, během nichž Whedon nestihne nic odvyprávět. Přesto mu nelze upřít originalitu a nápaditost, s jakou míchá westernové a sci-fi prvky, ultimátního protihráče Hana Sola v podání extrémně sympatického zmetka Nathana Filliona a snad polovinu epizod, které by si zasloužily tesat svojí genialitou do kamene. Whedon mě holt zase dostal. Sice mě už jako scenárista nedokáže překvapit (vrstvení děje je vesměs totožné jako v Buffy, jen s tím rozdílem, že ve Firefly jsou od sebe jednotlivé části mnohem více odtržené časovými rozestupy), ale přesto by se od něj měla spousta hollywoodských hráčů stále učit. Točit jeden skvělý seriál za druhým, to je umění, škoda, že to zámořské publikum v případě Firefly znovu nepochopilo.(7.9.2008)

 • Webb
  ***

  Po několika dílech [14/14] se mi odkryl průměrný, lacině vypadajicí seriál s vnitřním nábojem, který pomalu začíná rozžhavovat plášť. Příjemná hudba, dialogy postav jsou vkusně napsány a občas i vybroušené, vtipné momenty s chytrým humorem správně načasovány. Účast postavy "společnice" kterou hraje Morena Baccarin je přesně vykopnutý míč do brankové sítě přes polovinu hřiště, a Nathan Fillion je ten nejsprávnější kapitán lodi za posledních pár let. P.S. Chtělo by to další díly. Šestý, osmý, desátý, třináctý a čtrnáctý díl mi zatím přišli nejsympatičtější. Těšim se na záplatu s názvem Serenity. Celkový dojem 60% Take my love, take my land, Take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, You can't take the sky from me, Take me out to the black, Tell them I ain't coming back, Burn the land and boil the sea, You can't take the sky from me, There's no place I can be, Since I've found Serenity, But you can't take the sky from me.(7.4.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace