Mr.Mick

"Everyone has a box ." Nechápem ako to ten Nolan robí ale všetky jeho filmy ma pohltili a nepustili ani na minútu. Až sa mi nechce veriť že je to jeho prvý celovečerný film. Sem tam sa mihnú náznaky jeho budúcich filmov ako je nálepka Loga Batmana na dverách. Meno Cobb zase použil v Inception kde ho dal taktiež zlodejovy, s rozličnými časovými rovinami sa zase naplno vybláznil v Memente a tak ďalej a tak ďalej. Filmu nemôžem nič vyčítať zaprvé preto lebo je to jeho prvotina a za druhé, až na pár maličkých chybičiek, ktoré su zanedbatelné. nieje čo. Videné 2.5.2011 na ČT2 ()

Brylin

Už svým prvním filmem Nolan ukázal, co od něj můžeme v budoucnu očekávat. Precizně vykonstruovaná skládačka po počátečním slídilském úvodu získává čím dál větší spád a překvapivý závěr, ve kterém se dějové roviny postupně protínají, vás posadí na zadek. Nejistý hlavní hrdina vůbec netahá za nitky, i když je spíš přesvědčen, že má situaci pod kontrolou. Nolan se noří do psychiky hlavních postav a dokáže skvěle vykreslit jejich chraktery na pozadí černobíle nudné atmosféry předměstí. Téměř poctivé čtyři hvězdy. ()

kamil.i

Neo-hitchcockovská nolanovka! Napriek/Vďaka odkazom na Hitchcocka (femma fatale blondína, zvraty, čiernobiely vizuál ...) je už v Nolanovej prvotine viditeľný jeho nezameniteľný filmársky rukopis s ktorým žne úspechy. Škoda niektorých takmer amatérskych remeselných postupov (natáčať akciu sa Nolan učil až po Temného rytiera) a hereckých výkonov, ktoré ovplyvnil nízky rozpočet. ()

B_EyE

Following je pro mě jasným důkazem, že Nolan se nebál komplikovanosti už od počátku své kariéry. První věc je nelineární vyprávění děje, které sice není tak extrémně pojaté jako v pozdějším Mementu, ale přesto dost komplexní na to aby byl problém ho ukočírovat. Nolanovi se to ale i tak nějakým způsobem podařilo. Druhá věc je velmi zajímavě promyšlená pointa - film se v průběhu doslova obrátí naruby. Celkově nemohu jinak než sklonit Nolanovi poklonu. ()

Nolanofil

Každá dekáda má vizionárov, ktorí určujú smer. Naši rodičia mali S.Spielberga, my máme Ch.Nolana. Film ktorému vystačia 4 kulisy a 5 ústredných hercov a jeden majstrovsky napísaný scenár a so záverom, ktorý možno vidieť len u Nolana a jemu podobných. Na plných 5* to nie je, ale v rámci amatérskej tvorby je to špička. ()

WinstonS

Nolanův debut zaujme formálně i obsahově. Chvíli jsem sice tápal v časové souslednosti, ale nakonec se všechno perfektně pospojovalo a závěrečný twist mě dostal. Pobavil i Batman na dveřích od jednoho z bytů coby předtucha věcí budoucích. Bw, David Fincher se na tenhle film a hlavně jeho závěr nejspíš díval hodně pozorně :-) ()

TheSpearCZ

Tak tady to všechno začalo. Christopher Nolan se svým snovým debutem zde ukázal všechny jeho přednosti, které spočívají především v "nechronologickém" poutavém ději, který zaujme svoji originalitou, přeskakováním a flashbacky i po 23 letech a který vás na konci doslova odpálí ze sedačky, sympatických postavách, které si zamilujete kvůli tomu, jak jsou dobře napsané, dokonale padnoucí hudbě a tady v tomto případě i stylové oldschool kameře, která mě osobně sedne jako víno, tenhle styl černobílých filmů je snad můj nejoblíbenější. Opravdu snad jediná škoda je, že se jedná pouze 69 minutový snímek, na tohle se dalo koukat okolo 2 hodin úplně v pohodě... no naštěstí mi to Nolan mnohonásobně vrátil v jeho budoucích filmech. Jeden z nejlepších debutů režisérů v historii Hollywoodu. Lepší 4* ()

Siriuss

Na filmy Christophera Nolana jsem se v poslední době zaměřil z jednoho prostého důvodu : rozruch který způsobyl Temný rytíř. Jenomže to není jenom o něm. Ať je to Insomnie nebo Memento nebo (dokonalý) Dokonalý trik, nebo prostě kterýkoliv Nolanův film, ať už je to jeho prvotina Doodlebug nebo právě Pronásledování, které si sám napsal, on je prostě Génius!!! ()

Wawer

Na začatku byl jeden talentovaný režiser, kterém se toho mnoho nevěděl, malý rozpočet a velké vize. Na konci je film, který má sice jen 70min, ale i tak je jedním z nejpozoruhodnějších fimových debutů vůbec. Following je neuvěřitelně komplikovaný, nepředvídatelný a geniálně vypointovaný. Je to film, který nastartoval karierů jednoho z nejtalentovanějšich režiserů všech dob, který v přištích letech do značné míry pozměnil filmový svět. Proto stojí za to vidět jak Christopher začínal. ()

TedWHU

První Nolanův celovečerní snímek. Vlastně "bez herců", dá se říci bez peněz. Skvělý nápad se sledováním lidí zapracován do geniálního scénáře. Musím se navíc přiznat, že se mi líbil výkon herce ztvárňujícího Cobba (třeba rozhovor při prvním setkání v baru je jedinečný). Režijně výborně zvládnuté a v konečném výsledku určitě pětihvězdičkový snímek dosahující, nejen na své poměry, kvalit Mementa... ()

El-Barto

Christopher Nolan si tímhle snímkem připravil půdu pro legendární Memento. Skvěle zvládnuté prolínání časových linek musí každého nadchnout a to člověk nemusí mít vysokou, aby se v tom vyznal jako u vybraných Lynchovek. Film působí velice skromě a díky černobílému provedení až depresivně, což vytváří perfektní atmosféru. Začínající režisér si touhle studií charakteru jednoho nicotného šmíráka nasadil laťku hodně vysoko, naštěstí ji dokázal ještě několikrát překonat. ()

Gastovski

Tak tímhle debutem si mě Nolan nezískal. Obsahově mi to nic neříkalo, opěvovaná závěrečná pointa sice ušla, ale že bych za ní přihodil hned 3*, to teda ne. U některých filmů, jako například v Muž, který nebyl, bylo černobílé zpracování velkým plusem. Zde je černobílé zpracování spíš na škodu, za tím si stojím. A ještě něco: kdysi jsem viděl krátký film, který natočili nějací studenti z Rakovnicka. Byl to amatérský film, obsahově úplně jiný než Following, ale byl docela promyšlený se zajímavým koncem. Tím chci říct, že se neubráním srovnání, že tato Nolanova prvotina mi připadá taky jako nějaký studentský film, na který však lidé slyší, protože ho natočil rejža, jehož jméno se později skloňovalo ve všech pádech. I když Nolam patří mezi mé velké oblíbence, tohle je zatím jeho nejslabší film! ()

smitka8

Obrovské překvapení! První Nolanův film a poslední (před Inception), který jsem viděla. Celý příběh je představen jako skládačka a pěkně nás zmate. Dokonalé závěrečné rozuzlení, kdy se celý děj poskládá dohromady a ukáže se, že je vše jinak, než to vypadalo. Na konci jsem nemohla vůbec uvěřit, jak to celé bylo geniálně promyšlené. Přesně takovéhle filmy mám nejraději. “You take it away, to show them what they had.” ... 10/10 ()

jane1106

Nolan, jak ho dnes už dobře známe, pouze s černobílým obrazem a kratší stopáží. Mistrná hra s divákem, kdy si od začátku do konce kladete otázky, vytváříte teorie "jak by to asi mohlo být" a postupně skládáte mozaiku, jejíž jednotlivé střípky jsou vám nechronologicky servírovány. No a celek pak ve finále stejně předčí veškerá očekávání. I když se jedná o kratičký snímek, jak zde už kdosi psal, měla jsem pocit, že byl mnohem delší. Vzrušující soundtrack Davida Julyana by klidně slušel i mnohem dražšímu a "většímu" filmu. Vynikající Jeremy Theobald v hlavní roli - škoda, že se neobjevuje více. ()

HouseMK

Mysteriozní snad ani ne, nicméně černobílá forma podle mě filmu a jeho atmosféře prospěla. U časově zpřeházených záběrů jsem musel chvíli přemýšlet, ale tak to mám rád. A Billa mi nakonec bylo celkem líto, inu hračky - plačky. ()

KOZEL84

Mě to příjde jako generálka na všechny nadcházející ''Nolanovky'' stříklá Obvyklími Podezřelími.Scénář hodně slušný a herci taky tak.Mě se nejvíc líbil sebevědomý výkon Alexe Hawa (Cobb) a celkem se divím,že nikde jinde nehrál.Jediné co mi trochu vadilo (jako hodně nedůvěřivému člověku),že hlavní hrdina byl neuvěřitelně hodně,ale hodně důvěřivý a naivní blb.Jakože už ta kreditka vyloženě ječela ''nedělej to!''.Jinak je to debut,který se myslím neztratí ani mezi pozdější (dokonalou) Nolanovo filmografií a krat'ounká stopáž nedá nudě prostor.Dvě zajímavosti:Cobb se jmenuje i DiCaprio v Inception a hlavní hrdina má na dveřích logo Batmana ;). ()

adussh

Nolanův debut rozhodně není tak okázalý jako jeho současná tvorba, přesto zaujme postavami, příběhem, myšlenkami. Pointa je fantastická a ze závěrečné scény člověka mrazí v zádech. /90 %/ ()

R4kosn1k

Hodinový thriller na velmi dobré urovni!! Nejvíc mě dostalo, jak poznal, že jej sleduje a nakonec to obrátil proti němu. 80% ()