Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci“. Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů. (Falcon)

Nevka

Shoky a Morty sice chtějí, ale je hrozně znát, že Fehu nemá YouTube trendy moc dobře "nastudované", a nikdo jiný mu evidentně neporadil. Snaží se sice na plátno převést co možná nejvíce tradičních stereotypů (dva idioti, co si myslí, že jsou cool, beauty blogerka, humorný tatík), ale moc dobře nechápe jejich podstatu. To nemusí být nutně problém, když jako divák reálně netušíte, co se na této platformě děje. Pokud však YT sledujete na pravidelnější bázi, tak prostě tušíte, kolik utopeného potenciálu se v tom námětu skrývá. Několik scén je naprosto skvělých (Copperfield, Ráďa, autogramiáda), ale je to tak 50na50. Na to, že se tvůrci snaží být nekompromisní, například hroty s vyčleněním z komunity moc nezvládají – nepomáhá ani fakt, že si na tradiční „grilování“ pozvali reálné exoty z TVTwixx. Protože to, co film zřejmě považuje za parodii/kritiku současného stavu, je ještě slabým odvarem současného stavu české scény. V žádném případě se nechci tvářit jako expert na YT, ale té nepříjemné pachuti neúplnosti se prostě nezbavím. Podobně to mám i s celou pointou. Opravdu netuším, proč jsme potřebovali vidět hned několik zbytečných scén, které nás ochudily o to, aby byl konec epochální a šokující. Přitom člověka hned po projekci napadne hned několik variant, které mohly závěrečný zvrat nechat trochu lépe skrytý. Možná to vypadá, že jen kritizuji, ale jako celek to vůbec tak špatné to nebylo. Magnuskův fotřík je luxusní, Štáfek s Kozubem mají výbornou chemii a ostatní motivy fungují skvěle. Ve finále tak za to možná mohou větší očekávání, ale reálně mi přijde, že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Stačilo scénář trochu více probrat s lidmi, kteří se v tom českém cringe rybníčku trochu vyznají. ()

Pierre

Konečně se zase nějakému českému filmu podařilo prolomit hrani ci: ,,tak blbý, až dobrý,´´ a nezůstalo to jenom u toho blbý nebo pouze vulgární.  Je to prostě pro mladý a dobrý, ale je to i seriozní komedie, ne jen smršť samoúčelných vulgarit.   Jako celek mě   Shoky dostal  do správné ulítlé nálady, ve které jsem se u té kraviny dobře bavil, i zavzpomínal  na časy, kdy mě ještě nějaký Yotube doopravdy zajímal. V rámci současné české filmové komedie jde  určitě o jisté zjevení. Neotřelé, mladistvé, zapalené, invenční, vtipné. A to by se mohlo zdát, že se tvůrci ani nemuseli až tak moc snažit. Oni jsou všichni ti pokleslí yotubeři zakladující sva videa na potřebě šokovat za každou cenu a děsit falešnými skutečnostmi, směšní sami o sobě a není to nic až tak nového. Jenomže (alespoň co jsem tak viděl) zatím si většina filmů toto téma na paškál nevzala, a když už, tak ne zrovna šťastně.  Ale tento film na to šel naprosto přesně a s přehledem. Režisér a scénárista v jedné osobě Andy Fehu musí mít českou YT tvorbu opravdu alespoň minimálně nastudanou. Vypiplané jsou tady i detaily jako typické komentáře pod videem nebo  reakce od ostatních (yotuberů.). Ale Shoky si sám o sobě nevystačil jen s parodováním Yotuberů,. Obohatil ho i vlastními filmařskými nápady, výraznou stylizaci a klipovitým moderním střihem, který často právě ten rychlý Yotube styl připomíná. A ve druhé polovině dokázal spojit satiru s povedeným skloubením komedie a lehkého napínavého horroru, kdy jsem z filmu opravdu cítil nenásilný pocit zajímavého tajemství a celkem mě zajímalo, jak to dopadne. No, bez toho závěrečného krváku bych se asi obešel, protože podobný humor postavený na násilí a morbidnostech  zrovna dvakrát nemusím. Navíc byla v závěru dost drsně použita má nejoblíbenější písnička od Nedvědů. Ale nakonec musím uznat, že i to vypointování bylo celkem povedené a přirozeně vystupňované vzhledem k hlavnímu tématu. Co se týče herců, tak ačkoliv jsem si myslel, že Štěpán Kozub mě po početných skečích ze Třemi tygry už nemá čím překvapit, tak mě opět svým komediálním talentem dostal. Líbilo se mi, že jeho kolega Štafek byl zase úplně jiný.   A co se týče Magnuska,  kdybych  zvládl dokoukat jeho autorské  Bastardy, mohli  by asi kandidovat na krále odpadů. Ale  zhubl, zjemnil a v tomto filmu (nevím jak jinde)  se prostě ukázal jako velký sympaťák, co si ze sebe umí udělat legraci.  Dle svých vlastních slov nikdy nemůže hrát prince, ale jeho snem bylo si zahrát přesně nějakého šmrksu, co chodí okolo a háže pořád nějaké hlášky. Pokud bychom spolu měli něco společného, tak právě tento herecký sen, který se tady Magnuskovi podařilo velmi povedenně splnit. Jeho Ráďa je fakt dokonalá figurka. A mezi těmi yotubery honicími se jen za slávou náhodou taková  moc milá čistá duše, fajn prosťáček, kterého bych klidně chtěl někdy potkat i v realitě nebo si ho minimálně sám zahrát (:D). A Magnusek si tohle teda užil a minimálně kvůli těm jeho roztomilým pohledům a strejcovskému projevu stojí za to Shokyho vidět.  A už teď bych si na YT doporučil vyhledat skvělou novou verzi Podvodu v podání rapera Calina. Rap  mi nic neříká, ale tohle se hodně, hodně, povedlo. () (méně) (více)

xxmartinxx

U Shoky & Morthy musím asi hlavně brzdit velký nároky který jsem na ten film měl, protože jsem velký fanoušek Fehuových předchozích věcí. V tom filmu je teda hodně dobrýho hlavně na úrovni jednotlivých scének, který často prostě klapnou, i když na rovině nějaké koherence a kontinuity scénář prostě nefunguje. Čím dál jde člověk od scénáře k jednotlivostem a k nějaké síle momentu, tím je to lepší, proto jsem si to během sledování užil, jen se holt blbě vyjmenovávají klady a naopak snadno zápory. Jako že postavy působí ze scény na scénu jako jiný lidi, nebo že je to strašně uspěchaný a nic v tom filmu nemá čas dýchat (hrozně moc expozice, přitom Andy je nejlepší ve scénách. kdy se film zastaví) - i proto chybí nějaká křehkost a zranitelnost, kterou měla Tiffany. Plus ženský postavy jsou napsaný s tak zjevnou rezignací, že by asi bylo lepší, kdyby tam nebyly a film se soustředil na vztah ústředního dua. Co se týče Magnuska, byl jsem připravený ho velkoryse přehlédnout, ale pravda je, že v tom filmu prostě funguje. I když je fakt problém, když se herec rozhodne ztvárnit charakter jako mentálně narušeného, nejspíš nějak autistického člověka, a pak o něm na konferenci mluví jako o "debilovi". Rozhodně nepovažuju za dobré dávat mu platformu, ve které ho rámuju veskrze pozitivně, protože ten člověk s tím nic dobrého neudělá. Ale to je jen můj názor, který nepromítám do hodnocení. Jak říkám, přes to všechno je ten film během sledování dobrý zážitek, i když při tom, co vím, že Fehu umí, si představuju, čím vším víc mohl být. Ale asi to má hodně co dělat s tím, když se někdo tak mimo kontext český kinematografie pokouší natočit něco, co by prošlo jako "normální divácký film". Pořád to doporučuju a předně chci, aby to mělo dost velký úspěch na to, aby mohl Fehu natočit co nejdřív něco dalšího. 3 a 1/2 ()

matestlust

Mám radost z toho, že po vážně dlouhé době vylezla z české produkce zábavná a pohodová komedie, která není romantická a ani z poválečného období, ve který není potřeba mít zajeté a dlouholeté herecké hvězdy a která si dokáže udělat srandu sama ze sebe, bez jakéholiv hlubšího podtextu. Dvojice Štáfek a Kozub funguje skvěle, ale vše do kapsy strčil pan Magnusek, který se se svou postavou Radomila zaručeně musí zapsat do análu českých komedií, jelikož zkrátka a dobře nemá chybu. Hororový nádech mě potěšil moc, ostatně, Andy Fehu už několikrát dokázal, že dovede naladit, kromě vtipné atmosféry, taky tu hororově hutnou, temnou a strašidelnou. 4* zaslouženě a doufám, že další díl nepolevý na černým humoru a i té brutálnější stránce. ()

DJ_bart

"Budeš mi sekat ruce ty kurvo?!" ________ Sledovat tuhle šílenost je jako bych sledoval Edgara Wrighta po česku. 'Shoky a Morthy: Poslední velká akce' od ambiciózního režiséra Andyho Fehu je geniální meta-žánrovou parodií, která se vysmívá fenoménu youtuberství, a která specificky vyniká díky své nevšední žánrové různorodosti a proměnlivosti. Simultánně totiž kombinuje prvky buddy-movie, road movie, romantické komedie, mockumentu, detektivky, exploatačních filmů, či brakového horroru. K tomu Fehu zároveň perfektně využívá českou komediální náturu - tedy running jokes, sebeparodii, spontaneitu herců, trapnohumor, a jiné scénáristické perly - a v rovině metaforické se zamýšlí nad tím, čeho všeho jsou lidé schopni pro získání pozornosti a vidiny popularity. Samozřejmě, v jádru pudla jde o klasickou žánrovku s motivem důležitosti přátelství – jenže ta impulzivní chemie mezi komediálním kingem Štěpánem Kozubem který zde kulometnou palbou střílí jednu absurdní hlášku za druhou ["Vole vletěl nám dort do chladiče do piče!"] a sympaťákem Kubou Štáfkem, což je gró filmu, nemá sebemenší chybu. V čem ale snímek nejvíc exceluje, a co na něm diváci mají nečekaně zcela nejradši (mě samotnýho nevyjímaje), je pozér Tomáš Magnusek jako jednačtyřicetiletý youtuber Radomil Kovář proslavený díky své výrobě umělých hoven, kterej si celej film zcela právoplatně krade pro sebe...... Fehův film je shodou náhod vlastně taková výroba umělého exkrementu – je to sice hovno, ale hezky vypadající hovno. Už si ani osobně nedokážu vzpomenout, před jak dlouhou dobou jsem se u český komedie tak extrémně nasmál - ze splatterovsky stylizovanýho finále mi totiž málem explodovala bránice, jak moc jsem se řezal smíchy. Výhodou je i to, že jsem neměl sebemenšího tucha, do čeho vůbec jdu. A ani nevadí, že je snímek záměrně koncipován do laciný low-budget formy, kterou si užijou převážně fajnšmekři. 'Shoky a Morty: Poslední velká akce' je tak ve výsledku neskutečně zábavný žánrový experiment, který v našich luzích a hájích žalostně chybí - přeci jen, Mirka Spáčilová tomu dala 70%, což o jistý výjimečnosti přeci jen svědčí. A nebojím se ani pochybovat o tom, že s odstupem času se tenhle béčkový bizár stane opěvovanou kultovní klasikou, protože za mě jde o jeden z nejzábavnějších filmů co jsem kdy viděl. Tohle Jarda Kovář asi nerozdejchá. Těším se na návrat. ________ "Já tady ležim vole s rukou uříznutou a ty se mě zeptáš: 'Šimone, si v pohodě?' Tak ne asi." ()

• Film pojednává o záhadě devíti křížů, které se nacházejí u obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov, na silnici II/602, nedaleko exitu 168 dálnice D1. V blízkosti je hotel Annahof (původně motorest Devět křížů). Avšak místo s devíti kříži, které vidíme ve filmu, se nachází na zcela jiném místě – na lesnatém jižním svahu nad obcí Nedvědice, cca 35 km od křížů u dálnice D1. Zde se také nachází hotel Myslivna, v němž probíhalo natáčení. (no2)
  • V čase 1:28:00 je slyšet známý zvukový efekt, tzv. Wilhelm scream. (NiWi)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD