Stav ztroskotání

Komedie / Rodinný

Československo, 1983, 73 min

Snesitelné vodácké dobrodružství, které z dnešního pohledu asi mladého diváka neosloví a možná ho bude nudit. Kratina je šíleně respektovaný a spravedlivý vedoucí, který rozhodně nesnese, aby v jeho oddílu docházelo ke krádežím. Svede se to na cikány, co už do konfrontace s oddílem přišli, když po něm házeli z mostu igelitové pytlíky naplněné vodou, a kromě toho, nikdo jiný by nemohl krádež peněz provést. Zloděje ale mají ve svých řadách. Cikáni, a mezi nima Tofi, jsou nevinní. Film zdobí "fight" scéna, kterou jsem žral a dvacetkrát jsem si ji pustil zpomaleně. Kratina dokonale vyrazí cikánovi nůž z ruky. Tahle scéna snese ta nejpřísnější měřítka. Žádný Van Damme, žádný Seagal, u mě je to jedině Kratina, který jako jeden z prvních do filmu vnesl prvky akčního filmu s hrdinou s krystalicky čistými vlastnostmi. Ostatní herci zůstali naprosto v jeho stínu. Tři roky předtím Kratina zazářil jako Drtikol, tři roky na to jako ultra spravedlivý oddílový vedoucí. Chci plakát s Kratinem do pokojíčku. 60%(2.5.2012)

Vodáckou (ne)pohodu kazí občasné moralizování. Olmer dospívající herce vedl skvěle. Vojtěch Vacke svými scénáři zdárně sekundoval Jaroslavu Petříkovi. Brožovou jsem odhalil, až když se "culí" na statkáře :-) Zajímalo by mě, kdo hrál tlouštíka.(25.4.2015)

• Pohrobek

Podle teletextového obsahu psychologické drama, které jsem v tom tedy hledal marně, by se však pro označení žánru tohoto díla hodilo stále více než zde deklarovaná komedie. Celý film si vytkl jako skromný cíl vyřešit rasovou problematiku a k tomu ještě všechny možné pubertální problémy. Ne že by se to nějak zvlášť podařilo, ale na Olmera to je úplná paráda. Nejsměšnější byla asi ironická role všeználka Michala Suchánka, který si tu už pomalu zadělával na dnešní kariéru.(23.12.2004)

• nash.

Nemuselo to být špatné prázdninové drama, ve kterém by kontrastovala letní vodácká pohoda a slunce třpytící se na hladině řeky s houstnoucí atmosférou party, kterou pomalu rozkládá fakt, že někdo mezi nimi je zloděj. Nemuselo, kdyby nebylo toho poněkud zbytečného a křečovitého multkulturního obohacení, které to celé tak nějak poslalo do kytek.(21.8.2011)

Na vojne sme to pozerali na stene. Stará premietačka sa neustále kazila, ale nám to nevadilo. Užívali sme si čundrácku pohodičku s legendárnou pesničkou Rosa na kolejích. Z nostalgie za tri.(1.4.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Karlových Varoch, pri obci Kyselka a na železničnej stanici Teplička pri Karlových Varoch. (dyfur)

• - Filmový debut Kateřiny Brožové,Yvetty Blanarovičové, Martina Zounara a Kateřiny Pindejové. (M.B)