Ecce homo Homolka

Behold Homolka

Komedie

Československo, 1969, 80 min

Nádherně natočený sváteční den v jedné městské rodince. Papoušek přesně ve stylu šedesátých podal nestylizované a věrné podání života "obyčejných" lidiček. Herecké výkony se už nadobro zapsaly do análů českého filmu – archetypální pivař Josefa Šebánka, buclatá semetrika Heleny Růžičkové, podpantofelní anorektik Františka Husáka, neodolatelná milující matka rodu Marie Motlová a roztomilí rošťáci v podání mladých Formanů ... Spousta výborně vymyšlených i sepsaných situací a dialogů představuje jeden z nejlepších satirických portrétů tradičních šmouh na české povaze. Jedna z nejlepších českých komedií a další kamínek v jedinečné mozaice šedesátých let...(15.2.2004)

No, já nevím, je to celkem dobrá zábava, ale mě tahle uřvaná rodinka nikdy moc nezaujala. Snad až ve třetím díle. 65%(31.12.2007)

To se nedělá, smát se druhejm, říkali mi v dětství. Ale když já si prostě nemůžu pomoc:-)))))))))(14.1.2008)

Naprostá česká filmová klasika...(10.8.2008)

Je to neskučné nakolik se člověk vidí v problémech, které mezi sebou mají členové možná nejslavnější rodiny filmového plátna v našich zemích. Dialogy jsou perfektní a Josef Šebánek je zkrátka bůh.(20.8.2008)

• - Písničku, kterou chlapci zpívají, když si hrají, zpívala původně jejich matka Věra Křesadlová. (sud)

• - Ve 49 letech poprvé ve filmu Marie Motlová. (M.B)

• - Když neherec Josef Šebánek dostal další filmovou nabídku, a to zahrát si dědu ve filmové sérii Homolkovi, byl v rozpacích. Dozvěděl se totiž, že jeho "rodinku" mají tvořit i zkušení herci František Husák a Helena Růžičková. „On si těch herců nesmírně vážil a bál se, že jim to bude kazit,“ popsal režisér Jaroslav Papoušek. „Dalo mi velké přemlouvání, ho nakonec přesvědčit. Zabralo až to, když jsem řekl, že si ho sami vyžádali,“ dodal. Nakonec nelitoval, herci ho vzali za svého a chovali se k němu báječně, on jim to s díky vracel. „V každé volné chvíli nás bavil tak, že jsme všichni řvali smíchy,“ zavzpomínala Heduš, tedy Helena Růžičková. [Zdroj: ahaonline.cz] (alonsanfan)