foto

Petr Forman

  • nar. 23.8.1964 (53 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Petr Forman se narodil 23. srpna 1964 v Praze. Petr je český herec, divadelník a loutkař. Je synem slavného otce, režiséra Miloše Formana. Jeho matkou je též známá česká herečka a zpěvačka, Věra Křesadlová. Petr má bratra - dvojče Matěje. Spolu se svým bratrem patří k předním českým divadelníkům. Petr absolvoval loutkoherectví na pražské DAMU v letech 1983 - 1987. Vystupoval v divadelních souborech Pedluke Padluke. Věnuje se herectví více než jeho bratr a má rozsáhlejší rejstřík filmových rolí.

Petr Forman vystupoval společně se svým bratrem Matějem na pražských Divadelních poutích s rakvičkovým divadlem. Roku 1991 spolu založili pražské Divadlo bratří Formanů. V rozmezí let 1996 - 1997 se podíleli na mezinárodním projektu Bouda (La Baraque). Hráli spolu ve formacích TUJU a AKABAL, mezi nejúspěšnější divadelní představení Divadla bratří Formanů patří určitě barokní opera SEDLÁK, ČERT A BÁRBÁN, nebo PRODANÁ NEVĚSTA. Spousta jejich projektů vyvolala obrovský divácký ohlas a doslova vyvřela poprask na kulturní scéně díky tomu, že se na ně nedaly sehnat lístky, protože byly beznadějně vyprodané (např. BOUDA a LOĎ TAJEMSTVÍ). V průběhu roku 2000 prezentovali bratři Formanové v rámci akce "Praha - evropské město kultury" projekt NACHOVÉ PLACHTY, jehož vznik zachytil v dokumentu Nachové plachty režisér pan Miroslav Janek roku 2001.

Pamětníci si možná při pohledu na Petra Formana říkají, že je jim jeho sympatická tvář povědomá... Ano, je to tak... Petr patří k těm "dětským" hvězdám, které nevyhasly ani ve své dospělosti. Společně se svým bratrem Matějem si zahráli chlapecká dvojčátka v rodině HOMOLKOVÝCH (1969 - 1972) ve třech komediích pana Jaroslava Papouška.

Ve své rané dospělosti si Petr zahrál dvě zatím nejznámější role na postu hlavního herce ve filmech VOJTĚCH, ŘEČENÝ SIROTEK (1989) a AKUMULÁTOR 1 (1994). Objevil se také v retrokomedii MAZANÝ FILIP (2003), zahrál si i ve filmu Davida Jařaba VATERLAND - LOVECKÝ DENÍK (2004), ve filmu Jana Hřebejka HOREM PÁDEM (2004) a v seriálu ČT - POSLEDNÍ SEZÓNA (2006). Zde si zahrál sympatického hokejistu Andyho.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2009 Dobře placená procházka (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace